Készült: 2024.04.27.11:56:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2013.05.06.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ma van a magyar sport napja (Nyakó István: Gyújtsunk rá! - Derültség az MSZP soraiban.), 1875. május 6-án a Magyar Atlétikai Club Budapesten rendezte meg a kontinens első szabadtéri sportversenyét. 2000-től, azaz az első Orbán-kormány időszakában döntöttünk úgy, hogy méltó módon megünnepeljük a magyar sport napját.

A kérdés az, hogy van-e okunk ünnepelni. Jó érzéssel mondhatjuk itt, e Ház falai között is, hogy igen, van okunk ünnepelni, hiszen Magyarország sportnagyhatalom. (Dr. Szanyi Tibor: Jobban teljesít!) Így igaz, ahogyan a szocialisták is mondják, nagyon helyesen, egyetértően: Magyarország a sportban is jobban teljesít, a pályán is jobban teljesít. (Lukács Zoltán: Mit?) Nem alaptalan a közbeszólás, hiszen valóban, az önök időszakában nagyon keveset és szerény mértékben áldoztak a sportra. 2011-ben megdupláztuk a sportra szánt pénzeket - a költségvetésben ezt tükröztettük -, és tételesen, tényszerűen többet áldoztunk a sportra, amelynek meg is lett az eredménye, gondoljunk csak a londoni szereplésre, gondoljunk csak arra, hogy ennek köszönhetően Magyarország a 168 aranyérmével, 148 ezüstérmével, 170 bronzérmével a világranglistán, a több mint kétszáz nemzet sorában a nyolcadik helyen áll, és ha lélekszámarányosan megnézzük, akkor bizony dobogósak vagyunk. (Dr. Józsa István: A gazdasági növekedésben 178.-ak vagyunk.) Óriási siker mindez.

Ehhez szükség van olyan emberekre, akik tesznek a sportért, akik megérezték a kormányzatnak ezen szándékát, törekvését, hogy kiemelt ágazatnak nyilvánítottuk a sportágazatot. Stratégiai jelentősége van a sportnak, ezt sokan felismerték, sokan támogatnak, és szövetségesként álltak be a kormányzati törekvések megvalósítása mellé. Ezért ezen a mai napon elismerés illeti azokat a sportági vezetőket, edzőket, műhelyeket, klubokat (Dr. Józsa István: Összegszerűen mennyi?), egyesületeket és azokat a sportolókat, akik mindent megtettek annak érdekében (Dr. Józsa István: Összegszerűen mennyi elismerés?), hogy Magyarország sikeres legyen a sportban is. Köszönet érte; hálás szívvel nemcsak a kormányzat köszöni meg, hanem az egész nemzet köszöni az ő munkájukat. És én bízom benne, hogy az a támogatás, az az értékrend, az a szemléletmód, amivel igyekszünk továbbra is támogatni a sportot, az egyre szélesebb körben segíti elő azt a folyamatot, amellyel nemcsak a versenysportban, élsportban leszünk sikeresek és versenyképesek, hanem a sportnagyhatalmi státusunkból adódóan végre felépíthetjük a sportoló nemzetet is. A sportoló nemzetet, amely azt jelenti, hogy egyre többen sportolnak a magyar társadalom tagjai közül, és az egészséges társadalom kiépítésében fontos szerepet tölthetnek be személyes életútjukon és személyes életpályájukon keresztül is.

Ezen a napon szólnunk kell a köszönet, az elismerés mellett a jövőről is. A mindennapos testnevelés bevezetésével a kormány komoly lépést tett annak érdekében, hogy a gyermekeink minél korábban megszerethessék a sportot, minél korábban felismerjék a sport jelentőségét (Közbeszólás az MSZP soraiból: Biztos vagy te ebben?), közösségformáló erejét, az egyéni siker sportban való lehetőségét. Kevés olyan varázseszköz létezik az emberiség fegyverraktárában, ahonnan ilyen muníciót tudnánk kivenni, miközben a sporton keresztül lehet fejleszteni a jellemet, az egyéniséget, a személyiséget, és eközben a közösségi felelősségérzetet is ki lehet alakítani a sporton keresztül a fiatal emberekben. (Dr. Józsa István: Ezt most a HM államtitkáraként mondja?)

Arról se feledkezzünk meg, hogy a sportban a nemzeti szuverenitásunkat is megélhetjük, hiszen egy-egy világversenyen, egy-egy olimpián, világbajnokságon, Európa-bajnokságon nemzeti színű öltözékben, nemzeti címerrel állnak ki a versenyzőink, Magyarországot, a magyar nemzetet képviselve jelennek meg és hoznak dicsőséget és sikert Magyarországnak, erősítve ezzel Magyarország jó hírét, jó arculatát a világban.

Az elmúlt három évben komoly áldozatokat hoztunk az utánpótlás-nevelés bővítésében is, újraindítottuk a Bozsik-programot, újraindítottuk azokat az utánpótlás-nevelési programokat, amelyeket sajnos a szocialisták nem tartottak fontosnak.

A létesítmények fejlesztésében is komoly előrelépés történt, kiszámítható, ütemezett létesítményfejlesztési programot indítottunk el.

Kiemelt sportágakat támogatunk, 16 sportág kap olyan jelentős mértékű anyagi támogatást, amellyel biztos pénzügyi alapokra helyezhetjük a különböző, Magyarországon népszerű sportágak jövőjét.

(13.10)

Azt hiszem, hogy amikor azon elgondolkodunk a sport napja alkalmából, hogy hogyan lehet felépíteni egy egészséges társadalmat - testileg, lelkileg, szemléletmódban, értékrendben -, akkor a sportot használjuk a jövőben is fontos eszközként, ismerjük fel minél szélesebb körben ennek a jelentőségét, eredményességét. Ebben kérem a tisztelt Országgyűlés további együttműködését is.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban. - Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai