Készült: 2024.09.21.21:22:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Leg­főbbügyész-helyettes Úr! Ismeretes, hogy az OLAF nemrég zárta le a 4-es metróval kapcsolatos vizsgálatát, aminek eredményeként 76,7 milliárd forint büntetés várhat hazánkra.

Már a fenti eseményeket megelőzően írásbeli kérdéssel fordultam a legfőbb ügyész úrhoz, mert felmerült, hogy az OLAF-jelzésekkel kapcsolatosan az ügyészség elég nagyvonalúan végzi a vizsgálatokat, elég nagyvonalúan folynak az eljárások, ami alatt azt kell érteni, hogy elképesztően lassú és alacsony hatékonyságot láthatunk ezeknél az eljárásoknál, vádemelésekről is alig, valódi elszámoltatásokról meg szinte egyáltalán nem lehet beszélni.

A legfőbb ügyész válaszából az derült ki, hogy az utóbbi öt évben 28 büntetőeljárásból, amelyet megindítottak, csak négy ügy végződött egyelőre vádemeléssel, és egy ügy jutott el odáig, hogy marasztaló ítélet születhetett meg. Azt sajnos nem tudhattam meg, hogy 2010 óta összesen hány jelzés érkezett az OLAF-tól, tehát ezzel a számmal adós maradt a legfőbb ügyész úr, de azt elmondhatjuk, hogy elfogadhatatlanul lassan és nagyon alacsony hatékonysággal zajlanak a nyomozások, ráadásul úgy, hogy az OLAF egyébként előzetesen már lefolytatta a vizsgálatokat, tehát ezeknek gyorsítania és nem lassítania kellene a nyomozásokat.

A fentiek tükrében is kiemelkedő a 4-es metró, az Alstrom-szerződések ügye, ahol a főpolgármester tett 2011 januárjában feljelentést, és még mindig tart a nyomozás. Arra vagyok kíváncsi, hogy miért tartanak általában is ilyen hosszan a nyomozások az OLAF-ügyekben. Ki a felelős azért, hogy több mint hat éve tart vádemelés nélkül a 4-es metró ügyében a nyomozás? Mivel feltételezhetjük, hogy egy gyors büntetőeljárás esetében ezt a közel 80 milliárd büntetést nem kellene befizetni, ezért ebből mennyit vállal az ügyészség megfizetni a saját költségvetéséből? Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai