Készült: 2024.09.21.08:52:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (1999.11.10.), 28. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A köztársaság 2000. évi költségvetésének három csomagjához, fejezetéhez kívánok hozzászólni, a területfejlesztéshez, a lakásépítéshez, az otthonteremtéshez, valamint az önkormányzatokkal kapcsolatosan itt elhangzott véleményekhez.

A területfejlesztés átfogó kategória, amely magában foglalja a vidékfejlesztést, a településfejlesztés összehangolt rendszerét, a turizmus fejlesztését és az agráriummal összefüggő néhány kérdéskört is; több tudományág határán terül el. Ebben a költségvetésben, nem erőltetett módon összeszámoltuk, hogy mekkora összeg jut egy bővebb értelmű területfejlesztés, a nemzet fejlesztésének az ügyére; 550 milliárdot meghaladó nagyságrend, amely nem kis összeg az ország költségvetésének ebben az állapotában.

Ezzel a törvénnyel, a költségvetési törvénnyel egyidejűleg folyik a területfejlesztési törvény továbbfejlesztése, kormányrendeletek kiadása. Folyik és a parlament előtt van az épített környezet védelméről szóló törvény, és készül egy átfogó fejlesztési terv, amelyet az Európai Unió is bemutatásra vár, és mi is.

Az a célunk a módosító javaslatokkal, hogy a gazdasági felemelkedés és a társadalmi felemelkedés összeegyeztethető módon, összeegyeztetett módon történjen meg az ország teljes területén. Az Európai Unióban az a stratégia látható és alakult ki, amelyet mi szeretnénk elkerülni, hogy alacsony infláció és magas termelékenység mellett magas munkanélküliséggel valósítják meg a programjaikat.

Az a törekvésünk, hogy az ország különböző területein megmutatkozó egyenetlenségek mérséklődjenek. Ezen egyenlőtlenségek mérséklésének az állam által, a kormány és a parlament által befolyásolt eszközei felett van rendelkezési jogunk e törvény keretei között. Szükséges, hogy ezek a módosító javaslatok olyan fejlődési irányt indítsanak el, amely a magántőke, a külföldi és hazai beruházások ösztönzését is maga után hozza. Ezek közül kiemelkednek a módosító javaslatokban azok az indítványok, amelyek a három kelet-magyarországi régiónak kiemelt támogatást biztosítanak, részt vesznek a Phare 2000 programjában, a többi régiónak is megadják a lehetőséget, hogy programozással és intézményfejlesztéssel az előcsatlakozásban képesek legyenek felkészülni egy bürokratikus, rendkívül pontos, prioritássorrendet betartó, prioritást betartó rendszerhez csatlakozni.

Egy holland parlamenti delegációval való tárgyalás után határozott véleményünk az, hogy az Európai Unióban levő országoknak és az Európai Uniónak is mások a prioritásai. Mások ezen országok régióinak is a prioritásai. Ha mi Magyarországon a decentralizálás és a koncentrálás jegyében nem tudunk értelmes programokat kidolgozni és ezeket az ország prioritásaival egyeztetni, akkor nem számíthatunk sikerre.

Módosító javaslataink azt a célt szolgálják, hogy arányosan, az ország minden régiójában - és nagyon fontos, hogy a kistérségek működéséhez a módosító javaslatok további összegeket biztosítanak - legyen lehetséges olyan programokat elkészíteni, amelyek projektekből, tervekből épülnek fel, amelyek megvalósíthatók, és joggal pályázhatnak uniós és hazai költségvetési forrásokra.

A módosító javaslatok közül kiemelkedik az, amelynek célja, hogy autópálya, Duna-hidak építésére az előző kormányzati ciklusból visszamaradt tartozások, valamint kötelezettségek pótlására, új építésre tisztán 20 milliárd forint álljon rendelkezésre. Ezt a módosítást úgy kell végrehajtanunk a parlamenti elfogadást követően, hogy ne legyen a meglevő úthálózat és hídállomány romlásának előidézője.

Lényeges módosító javaslatok növelik a turizmus lehetőségeit. Ezek a lehetőségek akkor bontakoznak ki igazán, ha a Phare 2000 vagy az előző Phare-programokból a falusi turizmust és az ettől elváló turizmusfejlesztési lehetőségeket helyben támogatják, és ezekből a forrásokból a regionális fejlesztési tanácsokban immár helyet kapó regionális idegenforgalmi bizottságok is összedolgoznak, és így megkétszerezhetik, megháromszorozhatják azokat a forrásokat - mint ahogy jó példát láthattunk Dél-Dunántúlon és a dél-alföldi régiókban -, amelyek ennek a nagyon fontos és sok munkaalkalomra lehetőséget biztosító területet illetik.

Lényegesnek tartom a módosító javaslatok közül azokat a területeket, amely az otthonhoz jutás lehetőségeit bővítik. Nekem személyesen örömet okozott a miniszterelnök úr ma reggeli nyilatkozata, amely a szociálpolitikai támogatással függött össze. A Fidesz-Magyar Polgári Pártnak az a célja, hogy az elindult rendszereket és az új bővítés lehetőségeit összehangolja; ehhez szükséges a decentralizáció jegyében az önkormányzatok bevonása. Azért az önkormányzatok bevonása, mert ők ismerik legjobban a helyi viszonyokat, ők tudják, hogy hol új építéssel, hol bővítéssel, hol pedig a felújítással lehet az otthonteremtést igazán támogatni.

Támogatjuk az áfa-visszaigénylés megtartását is oly módon, hogy valóban a fekete- és a szürkegazdaság határán mozgó fejlesztések, bővítések átforduljanak, és a magyar gazdaság motorjává váljon az otthonteremtés és a lakásépítés.

Az önkormányzati rendszer finanszírozására vonatkozó javaslatokat a Fidesz-Magyar Polgári Párt megkülönböztetett figyelemmel kíséri. Itt a vitában is elhangzott néhány észrevétel. El kell mondanom, hogy azokat a javaslatokat tudjuk támogatni, amelyek a forrásszabályozásban és különösen a személyi jövedelemadóban meglevő nagyságrendi különbségeket figyelembe veszik. Itt egy sávos rendszerről van szó, ahogy ezt az általános vitában is elmondtam, a főváros, a nagyvárosok, a képviselőtársam által említett kisvárosok és a falvak ügyét külön kell vizsgálnunk. Csak úgy marad működőképes az önkormányzati rendszer - a 3176, hiszen újabb és újabb önkormányzatok jönnek létre az amúgy is széttagozódott magyar önkormányzati rendszerben -, ha az 1100 fő alatti települések is meg tudják tartani intézményrendszerüket.

Örömmel tölt el az, hogy a szabad demokraták képviselője itt a parlamentben is elkötelezte magát arra, amit a kormány rendeletben és határozatban fogadott el, hogy szükséges a közigazgatás, az önkormányzati rendszer teljes áttekintése és ezt 2000 végéig a parlament elé kell terjeszteni. A feladatokat, a hatásköröket és a finanszírozást egyszerre kell áttekintenünk. Módosító javaslatainkkal szeretnénk elősegíteni, hogy ezek a célok megvalósuljanak. Kérem a parlament támogatását.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(9.20)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai