Készült: 2024.04.27.22:57:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (1999.11.10.), 158. felszólalás
Felszólaló Lenártek András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:40


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENÁRTEK ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A délelőtti felszólalásokban, valamint megyei fórumokon szocialista képviselőtársaim gyakran hangoztatják, hogy a kormány nem fordít kellő figyelmet a 2000-es költségvetésben az elmaradott térségek, megyék fejlesztésére.

(13.00)

Először is általánosságban szeretném leszögezni azt, hogy a területfejlesztés alatt véleményem szerint célszerűbb egy átfogó értelmezést érteni, amelybe beletartozik a hagyományos gazdaság- és vidékfejlesztésen kívül az infrastruktúra-fejlesztés is. Csak így lehet összehasonlítani ugyanis az egyes évek ez irányú tevékenységét. Így amikor arról beszélünk, hogy az elmaradott térségek fejlesztésére található-e a 2000. évi költségvetésben tétel, a válasz az, hogy természetesen igen.

Vegyük például Borsod megye esetét! A költségvetésben szerepel az, hogy az M3-as továbbépítésének állami támogatásos része 20 milliárd forint. A Miskolcot elkerülő út a beruházási ütemnek megfelelően 450 millió forinttal szerepel. Tudvalevő az is, hogy az észak-magyarországi régió a Phare 2000-es program keretében a Phare-forrásokon túl a területfejlesztési célelőirányzatból, illetve a privatizációs bevételből 20 százalékos kormányzati forrást fog kapni a fejlesztési programok megvalósítására. Ezenkívül indul a megyében is, bizonyos kistérségeknél a SAPARD-program, amelyhez a hazai forrásokat is az előző két forrásból tervezi elkülöníteni a költségvetés. Tehát nincs arról szó, hogy nem kívánnánk támogatni a vidékfejlesztést.

A szocialista képviselőtársaim egy módosító indítványt nyújtottak be, és biztatnak minket arra, hogy támogassuk ezt, amely három megye fejlesztésének többlettámogatásokkal történő biztosítását irányozná elő. Erről a módosító indítványról szeretnék pár gondolatot mondani. Elsősorban azt, hogy mi azt gondoljuk, ez a módosító indítvány több szempontból nem célszerű, például ha arra gondolok, hogy keretátcsoportosítás történik bizonyos minisztériumokból a megyék felé, akkor elképzelhető, hogy az ilyen százalékos normatív módon történő forrásbiztosítás mellett, bizonyos szakmai hiányosságok miatt a pénzeszközök nem biztos, hogy a megfelelő helyre kerülnek, így a kormány eredeti elképzelése, programja sérülhet. A kormány-megye közötti ellentét nem mostani, nem most kitalált dolog, régebbi keletű, és szerintem a jövőben is meglesz.

Ugyanakkor fennáll a vidék-vidék közötti ellentét is abban, hogy miként ítéljük meg azt, hogy melyik az elmaradott térség, és melyik nem az. Vannak ugyanis az országban olyan térségek, ahol bár a megyei GDP magas, mégis vannak benne kisebb térségek, ahol legalább olyan rossz a helyzet, mint egy elmaradott megye bizonyos térségeiben. Tehát nem biztos, hogy az a legobjektívebb, ha okvetlenül erre a három megyére tesszük rá a "legelmaradottabb" jelzőt.

Végül pedig azt is szeretném a szocialista képviselőtársaimnak a figyelmébe ajánlani, hogy az egyes megyéknek elkészült a feladatterve, amely kapcsolódna ezekhez a programokhoz. Amikor arról szól a módosító indítvány, hogy 8, 7 és 3 százalékos tárcánkénti bontással kéne biztosítani a három megye esetében forrásokat, tudomásom szerint például Borsodban nincs olyan terve a fejlesztési tanácsnak, hogy sportlétesítményekre is pályáztasson, holott pedig a módosító szerint a Sportminisztériumra is biztosítana forrásokat.

Éppen ezért e probléma feloldására a 222. számú módosító indítványt nyújtottuk be, amelynek a célja egyrészt az, hogy az előző évek gyakorlatától eltérően kiterjesztő hatású és egzaktabb megjelenítésű lenne az, hogy az elmaradott térségek fejlesztésén mit óhajtunk érteni. A módosító indítványunk azt javasolná, hogy az egy főre eső GDP országos átlagának 70 százaléka alatti megyék esetén történne meg különleges támogatás. Ez az 1997-es évjárat adatai szerint Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Somogy megyét érintené. Ezzel a módosítóval nem a megyéket jelölnénk meg célzott területként, hanem egzakt számot beiktatva lehetővé tennénk azt, hogy ez a lista akár évenként is rugalmasan változhasson, bővülhessen, cserélődhessen, az aktuális GDP változás függvényében.

A módosító indítványunk másik része az lenne, hogy a megyén belüli kistérségi különbségeket is valahogy próbálja orvosolja, mégpedig úgy, hogy felhatalmaznánk, illetve az országgyűlési javaslatunk szerint felhatalmazná a kormányt arra, hogy prioritási rangsort állítson a kistérségek között, ami a gyakorlatban jelenthetné azt, mondjuk, hogy az egyes kistérségek csak bizonyos támogatási források esetében pályázhatnának, vagy egyes kistérségből vállalkozók, illetve lehetne olyan megoldás is, hogy bizonyos, tehát a jobb kistérségek esetében maximalizálni lehetne azt a mértéket, ami az azon belüli vállalkozások esetében elnyerhető lenne. Kérem a képviselőtársaimat, hogy a módosító javaslatunkat fogadják el.

Egy másik módosító javaslatot is szeretnék a figyelmükbe ajánlani. Mint ahogy az önök számára is ismert, az 1998-99. év természeti katasztrófái nem kímélték országunkat és a világ más tájait. A médiákból arról is tájékozódhattunk, hogy a katasztrófák megszüntetésében a hatósági áldozatvállalásokon kívül jelentős szerepet vállaltak a civil szervezetek is. Közülük is kiemelkedett a miskolci speciális mentőalakulat, a világhírűvé vált Lehoczky Lászlóval és Mancs nevű kutyájával. A képviselőtársaimmal, Kádas Mihállyal és Halász Jánossal ezért módosító indítványt nyújtottunk be, amely a katasztrófavédelemre csoportosítana át pénzeszközöket. Tudni kell, hogy ma még a lelkesedés mellett viszonylag gyenge technikai felszereltséggel rendelkeznek ezen szervezetek. Az is tény, hogy az elmúlt években, amikor még a médiák nem láttak bennük üzletet, akkor is végezték ezt a fontos tevékenységet segítve a rendőrség munkáját személyek és tárgyak keresésében, vagy a tűzoltóságnak, vízi rendészetnek a mentési munkákban.

Kérem a képviselőtársaimat, hogy támogassák a módosító indítványokat. Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai