Készült: 2024.05.26.16:20:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2013.02.11.), 254. felszólalás
Felszólaló Spaller Endre (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Fogyasztóvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SPALLER ENDRE, a fogyasztóvédelmi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. A bizottság ezt a törvényjavaslatot a mai napon megtárgyalta, és több megállapítást is tett. Az egyik, hogy a bizottság többsége üdvözölte azt, hogy kibővítik azt a termékkört, amelyet a leendő dohányboltok árusítanak. Nagyon fontosnak tartotta a bizottság többsége, hogy stabil lábakon álljanak ezek a boltok. Ilyen még nem volt Magyarországon, hogy egy újfajta bolthálózatot hozna létre a kormány vagy a kormány által a különböző vállalkozások, ezért a bizottság többsége nem tartotta problémásnak, hogy egy interaktív folyamat keretében folyamatosan alakulnak azok a termékkörök, amelyeket ez a bolthálózat árusíthat. Nagyon fontos, hogy ezek stabil lábakon álljanak, nyereségesek legyenek, és mindenképpen működjön az a rendszer - és azt gondolom, talán ez a legfontosabb -, amely visszaszorítja a fiatalkorúak dohányfogyasztását, úgyhogy a bizottság többsége kifejezte azt a nézetét továbbra is, hogy talán ez a legfontosabb, hogy a fiatalok minél kevésbé szokjanak rá a dohányzásra, minél kevésbé találkozzanak magával a cigarettával, és ezért, ugye, meg kell tenni bizonyos intézkedéseket.

Azt is üdvözölte a bizottság többsége, hogy hamarabb kinyithatnak ezek a boltok. Ez tudvalevő, hogy a pályázat beadásakor talán szerencsés is valamifajta bérleti szerződéssel rendelkezni ahhoz, hogy ez a bolt meg tudjon indulni, ezért jó az, ha már működésre készen áll ez a dohánybolt, akkor előbb el tud indulni.

Szintén figyelemre méltó az, hogy akik a jövőben nem árusíthatnak dohányterméket, azokra is odafigyel ez a törvény, és azt mondja, hogy a bontatlan készleteiket a nagykereskedő köteles felvásárolni. Nagyon fontos az, hogy nem marad rajtuk, nem okoz kárt senkinek ez a törvény, hanem egy korrekt elszámolás keretében át lehet adni ezeket a jogokat.

Beszélt a bizottság arról is, itt a sajtóban megjelent az, hogy az élelmiszer-forgalom 40 százaléka lenne az, amit ezáltal a kisboltok is forgalmazhatnak, és kifejtettük azt, hogy ez egy tévedés. Ugye, ma a kisboltok forgalmában ezek a termékek sokkal kisebb részarányt jelentenek, ergo nem kell attól félni, hogy itt valamifajta veszélyhelyzet alakul ki, vagy egyfajta konkurencia alakul ki, hiszen ezzel a termékportfólióval ilyen típusú boltok ma még Magyarországon nem léteznek, amelyek viszont léteznek, azok viszont a termékek olyan széles körét árulják, hogy nem kell attól tartani, hogy itt valamifajta konkurencia alakul ki.

Nagyon fontosnak tartottuk azt, hogy utcai bejáratú legyen az összes dohánybolt, és ez is szerepel a törvényben, ergo a különböző plázákban, hipermarketekben nem lesz lehetőség dohánytermék árusítására, csak akkor, hogyha utcai bejáratú helyiséggel lehet ezt a dolgot elrendezni.

Többen aggódtak az ellenzéki képviselőtársak közül, hogy mi lesz a jövedékiadó-bevétellel, amire a bizottság többségi oldala azt mondta, hogy a jövedékiadó-bevétel csökken, ez azt jelenti, hogy kevesebben dohányoznak, és mivel az a célja ennek a törvénynek, hogy a fiatalkorúak ne dohányozzanak, ezért önmagában az, hogyha a jövedékiadó-bevétel csökken, nem feltétlenül rossz, ugye, az a kérdés, hogy az egészségügyi kiadás a túloldalon szintén csökken, és ez a kettő valahogy egyensúlyba kerül-e.

Megköszönve a tisztelt Ház figyelmét, a fogyasztóvédelmi bizottság többsége támogatta a törvényjavaslatot.




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai