Készült: 2024.09.19.11:07:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2008.05.13.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Közismert a mondás, hogy az egészségügy veszélyes üzem, nem csupán gyógyulni, hanem megbetegedni is lehet egy egészségügyi intézményben. A betegellátás során, annak következtében létrejövő fertőzések, betegségek, orvosi szakszóval a nozokomiális fertőzések arányát 10-20 százalék közé teszi a nemzetközi irodalom. Ez alól hazánk sem kivétel, bár itthon valamivel alacsonyabb az ilyen jellegű megbetegedések száma. A statisztikák szerint az ilyen megbetegedések halálozási aránya 2,5 százalék, de túlélők esetében is az átlagos ápolási idő mintegy tíz nappal hosszabbodik meg, ezért mindent megtesznek az ilyen jellegű fertőzések kialakulásának megakadályozása érdekében.

Feltehetően ezek az okok vezettek valamikor a XX. század közepén az egyszer használatos orvosi eszközök kifejlesztéséhez. Ma már csak múzeumban láthatók fémdugattyús fecskendők vagy fémkónuszú injekciós tűk, hisz helyüket az egyszer használatos, nagyobb részt műanyagból készült eszközök váltották fel. A sort lehetne folytatni a különböző egyszer használatos katéterekkel, implantációs eszközökkel, ezek használatával meg lehet előzni a nozokomiális fertőzéseket.

Az egyszer használatos eszközök ismételt használata ellen az elmúlt években közlemény formájában tiltakozott az Eucomed, az Orvostechnikai Társaságok Európai Szövetsége, mindezek ellenére április 28-án megjelent az orvostechnikai eszközökről szóló 16/2006. számú egészségügyi miniszteri rendelet módosítása, amely az alkalmazott egyszer használatos orvosi eszközök ismételt felhasználását teszi lehetővé. A szakemberek véleménye, hogy az általános szakmai protokoll és az ésszerűség alapján is az egyszer használatosnak gyártott eszközök újrafelhasználása fertőtlenítést, azaz resterilizálást követően csak nagyon szűk körben engedhető meg. Ennek legáltalánosabb esete az, amikor az eszköz csomagolása még felhasználás előtt megsérül.

A gyógyítás során már felhasznált eszközök sterilizálást követő ismételt használata számtalan veszély forrásául szolgálhat, mert az eszközökről nem távolíthatók el maradéktalanul a testnedvek, váladékok, szövetmaradványok. Mindezek ellenére a rendelet módosítása hatályba lépett anélkül, hogy a szakmai kollégiumok véleményt alkothattak volna róla.

Ezért kérdezem a miniszter úrtól, hogy kinek állt érdekében a szakmailag nem egyeztetett, a betegek életét veszélyeztető rendeletmódosítás. Véleményezte, és ha igen, mi volt a véleménye a rendeletről a közegészségügyért felelős ÁNTSZ-nek, illetve a Tisztiorvosi Hivatalnak? Mi volt a véleménye a rendelettervezetről a tárca közvetlen fennhatósága alá tartozó Orvos- és Kórháztechnikai Intézetnek, az ORKI-nak? Végül, de nem utolsósorban mit kíván tenni a miniszter úr annak érdekében, hogy az orvosok és szakmai szervezetek által is elfogadható szabályozás szülessen?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MDF soraiból.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai