Készült: 2024.09.20.22:05:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2008.05.13.), 260. felszólalás
Felszólaló Dr. Vas János (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VAS JÁNOS, a gazdasági és informatikai bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági és informatikai bizottságban kisebbségi vélemény is megfogalmazódott.

Elöljáróban szeretném mondani, hogy a bizottsági tagok valamennyien egyetértettek abban, hogy Magyarországon a befektetni kívánó vállalkozásoknak a legnagyobb problémája az, hogy meg kell küzdeniük az építési eljárásoknál a bürokráciával, a magyar építési jogszabályok és engedélyezési eljárások lassúak, hosszúak, túl bonyolultak, ennek következtében, aki be akar fektetni Magyarországon, bizony, ha az önkormányzatoknál is szerkezeti tervet kell módosítani, akár két-három éves procedúrára rendezkedhet be. Ebben a bizottságnak valamennyi tagja egyetértett, hogy ezen változtatni kell, és ennek az idejét csökkenteni kell.

A kormány által benyújtott tervezet jelen formájában diszkriminatív, mert a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások meghatározása nem kellő körültekintéssel lett megadva. Kiemelt építési beruházás az, ami részben vagy egészben uniós támogatással, vagy részben vagy egészben központi költségvetési támogatással valósul meg, legalább 5 milliárd forint a teljes költségigénye, vagy legalább ezer új munkahelyet teremt. Ez a szabályozás megint hátrányos helyzetbe hozza a hazai kis- és középvállalkozásokat, mert ők nem lehetnek kedvezményezettjei az eljárásnak. Leginkább a nagy- és multinacionális vállalkozások egy részének kedvez megint a kormány.

Nem válaszol a javaslat arra sem, hogy meddig kell alkalmazásban tartani az ezer főt - csak a pályázat idejére vagy tovább is -, és nem is lehet szankciót fűzni ahhoz, hogy ha később elbocsátja őket, mert már megkapták az engedély.

A kedvezményezetti kör kiválasztása szubjektív, mert aki saját forrását fekteti be, vagy nem alkalmaz csak 700 főt, vagy 4 milliárd a beruházás költsége, az már nem minősülhet kiemeltnek. Nem rendezi a javaslat továbbá a környezetvédelmi felügyelőségek gyakorlatát, holott az engedélyezési eljárások nagy része nem az önkormányzatokon, hanem a felügyelőségeken dől el, és nem rendezi a külterületek fejlesztését, valamint a Natura 2000 területei problémakörét sem. További hátránya ennek az előterjesztésnek, hogy sérülhetnek az önkormányzat jogai, illetve csorbul a kamarai önállóság is.

Az illetéktörvény módosítása nem jó üzenetet hordoz, mert az önálló lakóépület építése vagy bővítése esetén 20 ezer forint az illeték, míg ugyanezt a társasházak esetén lakásonként 10 ezer forintban szabja meg. Szerencsésebb lenne ugyanazt a díjazást szabni az egynemű kérelmeknek.

Mindezek miatt a bizottság ellenzéki tagjai javasolták a kedvezményezetti kör újragondolását, és a gyorsított eljárások kiterjesztését a kis- és közepes vállalkozásokra is.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai