Készült: 2024.04.28.02:01:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

335. ülésnap (2013.12.10.), 18-20. felszólalás
Felszólaló Hidvéghi Balázs (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HIDVÉGHI BALÁZS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! December 5-én délelőtt Böjte Csaba itt, az Országház falai között a közjogi méltóságok és más állami vezetők jelenlétében ünnepélyes keretek között tette le az ötszázezredik állampolgári esküt. A helyszín és a dátum is jelképes, mindkettő a magyar nemzet egységét hivatott szimbolizálni.

Böjte Csaba ez alkalomból elmondott szavai tanulságosak számunkra is. Édesapja versére utalt, aki az ötvenes években arról írt, hogy bár éppen tél van és ordítanak a farkasok, mégis ki kell tartani, mert el fog jönni a tavasz. Ő ezt már nem élhette meg, a rá kiszabott hétéves börtönbüntetést nem élte túl. Tisztességben megőszült felesége és fia azonban sok-sok évvel később a Szent Korona előtt, Magyarország miniszterelnöke jelenlétében tette le a magyar állampolgári esküt. Lehet-e ennél szebb, ennél megindítóbb elégtétel számára?

A Magyar Országgyűlés az állampolgársági törvénnyel a magyarságuk mellett generációkon át kitartó emberek hazaszeretetét és hűségét is értékelte. A XX. század viharai a magyarságot olyan helyzetbe juttatták, hogy új válaszokat kellett találni a nemzeti összetartozás kifejezésére és megélésére. Talán valóban szokatlan, hogy Magyarország állampolgárságot ad olyan embereknek, akik nem Magyarországon élnek, de az is szokatlan, amilyen helyzetben a magyar nemzet van, és ez a törvény, ez a döntés egy erre adott válasz.

Ha az ország határain kívül több millióan élnek magyarként, nyelvi kultúrájuk magyar, akkor az anyaországnak kötelessége válaszolni erre a helyzetre. Ennek a válasznak volt része az is, amikor néhai Antall József miniszterelnök hosszú évtizedek hallgatása után 1990-ben... (Zaj. - Az elnök csenget.)

ELNÖK: Elnézést, nem az idő végét jelzem, hanem ismételten személy szerint én is szeretném hallgatni a felszólalót, tegyék lehetővé. Köszönöm a megértésüket. Folytassa!

HIDVÉGHI BALÁZS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tehát ennek volt része az is, amikor néhai Antall József miniszterelnök a kommunista időszak évtizedes hallgatása után 1990-ben úgy fogalmazott, hogy lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke kíván lenni. Halálának 20. évfordulója közeleg, illendő, hogy tisztelettel emlékezzünk meg őróla itt, e Ház falai között, és egyben nyugodtan kijelenthetjük, hogy ebben a kérdésben az idő őt igazolta. Hisszük, hogy ezeknek az igenlő gesztusoknak a múlt sebeit begyógyítani képes ereje van.

Tisztelt Képviselőház! Az egymásra kimondott igenekre nekünk, anyaországiaknak is szükségünk van. A 2014-es magyarországi országgyűlési választások ezért is jelentenek óriási esélyt arra, hogy a magyar és magyar közti szálakat szorosabbra fűzzük.

Engedjék meg, hogy emlékeztessek arra, amit Kelemen Hunor mondott néhány hete a magyarországi választásokon való részvétellel kapcsolatban. Az RMDSZ elnöke úgy fogalmazott, hogy a szavazati jog egy szerzett jog a külhoni magyarság számára, és a szerzett jogokkal pedig élni kell. Egyetértve a legnagyobb Kárpát-medencei külhoni magyar szervezet elnökével, mi is minden magyart arra buzdítunk, hogy éljen ezzel a történelmi lehetőséggel. Ennek feltétele a szavazói névjegyzékbe való felvétel, vagyis a regisztráció, így most a legfontosabb feladatunk, és mindannyiunk feladata a regisztrációra való felhívás a határokon túl.

Tisztelt Képviselőtársaim! Célunk az, hogy a határokon túli magyar közösségeket támogassuk és megerősítsük. A regisztráció és a szavazáson való részvétel ilyen értelemben is rendkívül fontos. A külhoni magyar közösségek számára alkalmat ad arra, hogy saját szervezettségüket és saját erejüket demonstrálják. A mozgósításban számítunk minden külhoni magyar párt, magyar egyház vagy civil szervezet részvételére, mert azt gondoljuk, hogy ez közös érdek, a magas részvétel a külhoni magyarság és az ottani közösségek életére és kedvező hatást gyakorol, megerősíti a helyzetüket és érdekérvényesítő képességüket is az adott országban.

Amikor azt mondjuk, hogy a 2014-es parlamenti választásokat a magyarság ünnepévé szeretnénk tenni, az egyes magyar közösségekre és az ő megmaradásukra is gondolunk. Fontos ugyanakkor az is, hogy a magyar nemzet hangja minél erősebb legyen és maradjon Brüsszelben és Strasbourgban is. A magyarországi választásokkal vagy egy időben, vagy szorosan azt követően kerül sor az európai parlamenti választásokra is Szlovákiában, Romániában többek között. A két választásra való felkészülés így összekapcsolódik, a magyar közösségeknek egységesen és hatékonyan kell fellépni ebben az ügyben. Ahogy az anyaország számít a határon túliak segítségére a mozgósításban, úgy nekünk is támogatni kell azt, hogy ez az evidens nemzeti érdek Felvidéken, Erdélyben is érvényesüljön, minél több magyar vegyen részt az európai parlamenti választásokon. Ez közös felelősségünk, képviselőtársaim.

Az előttünk álló hónapok óriási jelentőséggel bírnak a külhoni magyarok mozgósításának az ügyében, közös összefogásra van szükség, cselekedjünk együtt a választások sikeréért, értünk magunkért, mindannyiunkért, minden magyar minden magyarért!

Köszönöm szépen, hogy megtiszteltek a figyelmükkel. (Taps a kormánypárti padsorokban, az MSZP és a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai