Készült: 2024.04.28.20:20:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

335. ülésnap (2013.12.10.), 1. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 37. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Göndör István jegyzők lesznek segítségemre.

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napot, december 10-ét az ENSZ Közgyűlése 1954-ben az emberi jogok napjává nyilvánította, annak emlékére, hogy 1948-ban ezen a napon fogadták el az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát. A Magyar Országgyűlés 1998-ban politikai nyilatkozatban üdvözölte a dokumentum kiadásának 50. évfordulóját, amelyben ismételten hitet tett az egyetemes nyilatkozatban lefektetett alapvető célok mellett. Az emberi jogi nyilatkozatok és nemzetközi egyezmények azzal a céllal születnek, hogy megkérdőjelezhetetlenné és támadhatatlanná tegyék az emberek alapvető és elidegeníthetetlen jogait; azokat a jogokat, amelyek általánosan elismert értékek és mint ilyenek, minden eszközzel védendők. Az okmányokba foglalt jogok zsinórmértékül szolgálnak mindenki számára. Azoknak, akik élni kívánnak jogaikkal és azoknak is, akik veszélyeztethetik ezeket.

A múlt század történelmi tragédiái rámutattak arra, hogy milyen következményekkel járhat, ha embereket, embercsoportokat megfosztanak jogaiktól. Bebizonyosodott, hogy szükség van nemzetközi védelemre, egy világméretű védőhálóra, hogy semmilyen zsarnoki hatalom se taposhassa sárba vagy vehesse el a legalapvetőbb jogokat, jogot az élethez, a méltósághoz és a szabadsághoz. Az ENSZ nyilatkozata az egyetemes emberi jogok deklarálását jelentette, de gyökerei az évszázadokkal korábbi polgári forradalmakig nyúlnak vissza. Akkor foglalták össze a nagy gondolkodók az emberiség közös eszményeit, amelyek elérésére minden nemzetnek törekednie kell.

Nekünk, törvényhozóknak fokozott erkölcsi és politikai felelősségünk, feladatunk van ezen a téren. A magyar emberek alapvető elvárása a törvényalkotók felé, hogy olyan igazságos és végrehajtható törvényeket alkossanak, amelyek e jogokat körülbástyázzák és megingathatatlanná teszik. Az emberi jogok védelmezői között sok kiváló személyiségről vehetünk példát, olyanokról, akik képesek akár önfeláldozó módon is felkarolni jogfosztott embertársaikat, és kitartóan harcolni azért, hogy az emberiség által egyetemesen vallott jogok megillessék honfitársaikat is. Ilyen személyiség volt a múlt héten elhunyt Nelson Mandela is, akit 1999. május 3-án e Ház falai között is köszönhettünk, és büszkén hallgathattuk a Magyar Országgyűléshez, ahogy ő mondta, a magyar nép választott képviselőihez intézett elismerő szavait. Beszédében kiemelte, hogy a dél-afrikaiakat lelkesítette a nemzetközi közösség támogatása, törekvéseik megfeleltek az emberiség ideáljainak. Ma, az emberi jogok napján az ő életműve előtt is tisztelgünk.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szél Bernadett, az LMP képviselője: "A kishantosi vidékfejlesztési központ sorsa" címmel. Öné a szó, képviselő asszony.




Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai