Készült: 2024.09.20.12:32:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2020.02.17.), 190. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:24


Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány a közszolgálatban dolgozók anyagi megbecsülésének növelése érdekében jelentős lépéseket tett már eddig is, számos ágazatban, így például az egészségügyi szakdolgozók, a rendőrök, a honvédelmi dolgozók esetében is valódi karrierlehetőséget kínáló életpályákat alakított ki és ágazati bérintézkedéseket vezetett be. A bérek rendezése esetében is felelős módon, a gazdaság teljesítőképessége és a költségvetés egyensúlyi helyzete által biztosított keretek között hozza meg az intézkedéseit a kormány. Jól látjuk, hogy mi a következménye annak, ha valaki ezeket a döntéseket nem így hozza meg. Ezek egymás után, a felelős gazdálkodást szem előtt tartva fedik le a közszféra egyre szélesebb területét.

A bérfejlesztések tekintetében azonban a kormány szakított azzal a korábbi gyakorlattal, hogy a közalkalmazotti állomány bérezését egységesen, azonos rendszerben kell kezelni, így a szakképzésben dolgozók új jogállása például lehetővé teszi, hogy 30 százalékos béremelést biztosítson számukra a kormány, amelyet ön sajnos nem szavazott meg.

Tisztelt Képviselő Úr! Az új szemléletnek megfelelően az egyes ágazatokban bevezetett bérrendszerek természetesen jelentősen eltérőek, más és más a kapcsolódásuk a közalkalmazotti illetménytáblához is, így például a pedagógusok vagy az egészségügyi dolgozók önálló illetménytábla szerint részesülnek díjazásban, míg a szociális és a kulturális ágazatban dolgozók differenciált illetménypótlékban részesülnek. Azoknál a foglalkoztatottaknál pedig, akiket az eddigi intézkedések még nem érintettek, jelentős bérnövelő hatása van a minimálbér, illetve a garantált bérminimum növelésének is.

(17.30)

A minimálbér összege ugyanis csaknem 120 százalékkal 161 ezer forintra, a garantált bérminimumé pedig 135 százalékkal 210 600 forintra emelkedett 2010 óta. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ha egy kicsit méltányosabb lenne, képviselő úr, elismerné ezt a teljesítményt, és közösen örülhetnénk ennek a sikernek. Köszönöm a megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai