Készült: 2024.05.20.06:51:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2001.03.09.), 18. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági bizottságban rendkívül kemény vita alakult ki e törvényjavaslatról. A kisebbségi véleményt megfogalmazók is egyetértenek abban, hogy szükség van egy törvényjavaslatra, amely a Magyar Fejlesztési Bank kereteit meghatározza. Azzal is egyetértenek, hogy kell egy ilyen bank. De ez egy egyedülálló szereplő, tartósan állami tulajdonban van, úgy, ahogy az államtitkár úr is elmondta, kiemelt infrastrukturális beruházásokat kezel, és ebből fakadóan következnek a problémáink, az aggályaink, a félelmeink, amelyekre nem kaptunk választ a bizottsági vitában. Az a meggyőződésünk, hogy különleges versenyhelyzetbe kerül ez a bank, ellentétben azzal, ami az általános indoklásban van. Kifejezetten veszélyesnek tartjuk, hogy részt vesz a privatizációs folyamatokban.

Az a meggyőződésünk, hogy a CW Banknál lefolytatott vizsgálat, amelynek az eredményei már itt vannak a Ház előtt, előrevetíti az árnyékát, hogy ennél a banknál ugyanez előállhat. A vitában a kormány képviselője elmondta, hogy már jelenleg több mint száz leányvállalata van a Fejlesztési Banknak. Ha ezek után azt mondjuk, hogy gondot látunk az ellenőrzésben, nem látunk garanciákat arra, hogy a könnyelmű pénzkezelésnek ki fog gátat szabni, ki fogja ezt megállítani, tesszük ezt azért, mert az ellenőrzés kérdését nagyon nagyvonalúan kezeli a törvényjavaslat. Úgy fogalmaztunk, hogy a törvényi eszközökkel megvalósul az önellenőrzés intézménye. Ugyan nem tudjuk, hogy a kormány még kit akar kijelölni a tulajdonosi jogokat gyakorló miniszterré, de a miniszter fogja kinevezni az egész menedzsmentet, a felügyelőbizottságot és mindenki mást, akik majd neki fognak beszámolni arról, amit tapasztalnak.

Meggyőződésünk, hogy az Állami Számvevőszéknek, miután ez kizárólagos állami tulajdonban lévő bank, szerepet kell kapnia, különösen akkor, ha a törvényben megjelenik, hogy az állami források felhasználásának jogszerűségét is ez a bank ellenőrizhetné. Ezt egyszerűen nonszensznek tartjuk! Azt gondoljuk, hogy a felügyelőbizottságban - hasonlóan a Fejlesztési Bankhoz vagy az ÁPV Rt.-hez - meg kellene jelenni a parlamenti ellenőrzésnek. Ez talán gátat szabhatna bizonyos visszaéléseknek.

Összességében, amiért a bizalmatlanságunk rendkívül magas fokú: az eddigi gyakorlata, az eddigi működése a Magyar Fejlesztési Banknak nem ad számunkra garanciát arra, hogy bizalmunk legyen. Eddig is úgy funkcionált, mint a kormány mellényzsebe. Nagy összegű állami pénzek, költségvetési források kerültek be a bankba, és ettől kezdve a parlament ellenőrző szerepe nem érvényesült.

A mindennapi történések igazolják, hogy a Fejlesztési Bank eszköze a közbeszerzési törvények kijátszásának, tehát ezen a módon kerülik meg azt, hogy pályázat legyen, hogy verseny legyen, hanem direkt és közvetlen üzleteket kötnek. E heti sajtó az M7-es autópálya ügyeiben, képviselőtársaim... - és a privatizációval, az ÁPV Rt.-vel való összefonódása is előttünk zajlik. Sajnos mondhatom úgy is, hogy itt is eszköze az állami vagyon eltüntetésének ez a bank.

Miután ezekre a kérdésekre semminemű válasz, semminemű garancia nincs ebben a törvényjavaslatban, ezért mondjuk azt, a kisebbségi véleményt megfogalmazók, ebben minden ellenzéki párt benne van, hogy ez a törvényjavaslat ebben a formában így általános vitára sem alkalmas.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai