Készült: 2024.09.22.19:39:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 143. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:51


Felszólalások:  Előző  143  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Fontos témákról esik szó ismét az Országgyűlésben, mint ahogy az előző napirendnél is fontos kérdéseket vitattunk meg. Sajnálom, hogy ellenzéki divattá vált a saját javaslatuk nem támogatása. Azon most túllépek, hogy Schmuck Erzsébet képviselő asszony sem támogatja a saját javaslatát. Ennyire nem kellene hasonulnia a többi ellenzéki képviselőhöz, de hát ezen most túllépünk. Hál’ istennek, van egy erős többség, és fontos kérdésekben, mint a klímavédelem, meg tudunk szavazni törvényeket, és át tudunk vinni döntéseket, úgyhogy ebben nem kell félni. Nagyon fontos témákról beszélünk, hiszen egyszerre kell figyelembe venni az ellátásbiztonság, a versenyképesség, a fenntarthatóság szempontjait, és ehhez nagyon sok európai tanácsi, európai uniós bizottsági irányelv, döntés segít bennünket, és persze az az elmúlt harminc év, amelynek önök rendszerint megpróbálják eltagadni az eredményeit, de mégiscsak azon 21 ország közé kerültünk, amely úgy tudta növelni a gazdaságát, hogy ugyanakkor jelentős mértékben csökkenteni tudta a kibocsátását. Azt gondolom, ez olyan jó alap, olyan jó eredmény, amit nem kell eltagadni, mert nehéz úgy vitatkozni, hogy önök minden eredményt szisztematikusan eltagadnak. Mi se mondtuk soha azt, hogy elég az, amit elértünk eddig Magyarország tekintetében, vagy hogy itt a vége, mi ezzel megelégszünk és hátradőlünk. S mint ahogy Bencsik János képviselőtársam elmondta, itt a teremben sem tagadja senki a klímaváltozás tényét, sem azt, hogy az emberi tevékenységnek milyen hatása van erre, és hogy a túlzottan globalizált, fogyasztásorientált társadalom hogyan járul ehhez hozzá.

A konzervatív, kereszténydemokrata politika mindig is a kisközösségeket támogatta. A család is egy ilyen kisközösség, a társadalom egy értékhordozó, értékteremtő tartópillére, ezért nem véletlen, hogy közel áll hozzánk a teremtett világ védelmének gondolata. Ez is egy közösségi cselekvés, egy közösségi irány, hiszen a közösségek támogatása, a közösségek megerősödése, a helyi közösségek erősödése hozzájárul az élhetőbb országhoz. Nyilván rengeteg eszköze van ennek a dimenziónak, hogy a fenntarthatóság, a versenyképesség, az ellátás biztonsága is megmaradjon. Számtalan eszköz van ehhez, és számtalan területen kell helytállni, a vidékfejlesztés területén, az oktatás, a foglalkoztatás területén, a környezet- és természetvédelem területén, valamint a társadalmi és a szociális szempontokat is folyamatosan figyelembe kell venni.

Engem az bánt, tisztelt képviselőtársaim, hogy egy ilyen fontos témáról való vitát nehéz úgy lefolytatni, hogy Schmuck Erzsébet azt mondja az államtitkárnak, hogy mindegy az, nem számít az, hogy növekedett a kibocsátásmentes, tiszta energia előállítása és ennek a felhasználása. Amikor ő a villamos energia részarányát mondta a felszólalásában, akkor bekiabálva azt mondta, hogy ez nem számít. Pedig ezek számítanak. Ezek kis lépések, megint csak nem mondtuk azt, hogy a végére értünk, további terveket jelentettünk be, intézkedési tervek, cselekvési tervek vannak, stratégiák vannak, klímavédelmi terv van, akcióterv van, és szeretnénk ezekben a jövőben is önökre számítani.

Nekem nem volt szimpatikus az a hozzáállás, amikor a második éghajlatváltozási stratégia vitájakor Schmuck Erzsébet azt mondta, rossz az, hogy olcsó a rezsi, mert a háztartásokat fogyasztásra ösztönzi, és szerinte drágább rezsiszámlákat kellene a magyar családoknak fizetniük. Én ezzel nem értek egyet. Mi a „szennyező fizet” elvét valljuk, és azt szeretnénk, hogy a klímavédelem költségeit ne a magyar családok rezsiárainak és élelmiszerárainak a növekedése adja meg, és ne abból kelljen fizetni a klímaváltozás elleni harc költségeit, hogy a magyar családoknak drágább lesz a megélhetése, drágább lesz az otthonuk fenntartása, és drágább lesz az az élelmiszer, amihez hozzájutnak.

Én ezzel az iránnyal nem értek egyet, és mi a Fidesz-KDNP-ben nem ezt az elvet valljuk. Mi azt valljuk, hogy ne a lakossággal fizettessék meg a klímavédelem költségeit, hanem a nagy szennyezők, a nagy szennyező országok, a nagy szennyező vállalatok fizessék meg a klímavédelem költségeit. Azt gondolom, hogy ez egy sokkal igazságosabb hozzáállás, mint az, hogy a keményen dolgozó magyar vagy európai polgárok és családok fizessék meg ennek a költségeit.

Szintén megnehezíti a vitát az, hogy önök a kormánynak bármilyen, ebben a témában megtett lépését eltagadják vagy kritizálják. Az eredményeket is eltagadják és azokat az intézkedéseket, lépéseket is, amelyeket eddig megtettünk vagy ezután meg fogunk tenni. Nyilván értem én, hogy önöknek fenn kell tartaniuk ezt a politikai diskurzust, és az az érdekük, hogy azt mutassák be, hogy ebben semmi nem történt. Csak hát, képviselőtársaim, legyünk őszinték egymáshoz, ez nem igaz. Nem igaz, hogy ezen a területen nem történt semmi, nem igaz, hogy ne lennének eredményeink, részeredményeink, nem igaz, hogy ne lenne számtalan olyan jövőbe mutató döntés, amelyek mellé önök is nyugodtan odaállhatnának. Nem tudom megérteni, hogy milyen kivetnivalót találnak az egyszer használatos műanyagok kivezetésében, az illegális hulladéklerakók felszámolásában, a zöld államkötvény bevezetésében, a folyóink PET-palack-mentesítésében, vagy éppen a városi közlekedés elektronizálásában.

(18.30)

Ha jól olvastam, akkor az államtitkár úr talán pont a holnapi napon fog bejelentést tenni az elektromosautó-vásárlás támogatásainak újabb bővüléséről, és ahogy elmondta a számokat, abból is látszik, hogy a magyar emberek egyre tudatosabban vásárolnak. Ez egy jó hír, és azt gondolom, hogy ebben mindannyiunknak van felelőssége, hogy ezt a tudatosságot növeljük az állampolgárokban, ebben próbáljunk meg valamilyen módon utat vagy irányt mutatni.

Akkor lehet értelmes vitát folytatni ilyen fontos kérdésekről, ha nem az az alapállapot, nem az az önök kiindulópontja, hogy eltagadunk minden eredményt, és kritizálunk minden megtett vagy megteendő intézkedést, hanem az eredmények elismerése mellett a döntések, a mostani és a jövőbe mutató döntések elismerése mellett természetesen vannak jobbító szándékú javaslataik. Ezeket nyilvánvalóan köszönjük, de ez szerintem csak akkor igazságos vagy akkor fair, hogyha emellett elismerik azokat az eredményeket, amelyeket ezen a téren eddig elértünk, vagy amelyeket kitűztünk magunk elé, és amelyek felé haladunk, amelyekhez olyan döntéseket hoztunk, amelyek a kitűzött céljaink elérését segítik.

Természetesen rengeteg indikátor vagy mérőszám van ezen a területen. Az Európai Unió első harmadába tartozunk, ezt is kár eltagadni, a környezetvédelmi mérőszámok nagyjából majdnem egészében az Európai Unió első harmadában vagyunk. Ez egy jó dolog. Nem azt mondom, hogy az első helyen vagyunk, azt sem mondom, hogy ott vagyunk, ahol szeretnénk, de mindenképpen fontos, hogy a 27 tagállam közül az első harmadban találhatjuk magunkat, és szerintem van mire büszkének lenni. Van elég sok feladat a jövőre nézve, ezeket ne tagadjuk el, és inkább végezzük el közösen! Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  143  Következő    Ülésnap adatai