Készült: 2024.04.26.02:10:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 12. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:52


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A Szabad Demokraták Szövetsége támogatja az előttünk fekvő javaslatot. Teszi ezt elsősorban azért, mert minden olyan javaslatot nagyon fontosnak és támogatandónak tartunk, ami a foglalkoztatás bővítésére irányul. És ez a javaslat valóban erre irányul.

Az első harmadára, amelyik a közterhek átvállalásával kifejezetten a mikro-, kis- és középvállalkozások számára kínál lehetőséget arra, hogy itt a foglalkoztatás bővüljön, azt gondolom, nagyon nagy szükség van.

Ettől függetlenül néhány problémát, néhány kérdést szeretnék a javaslattal kapcsolatban megfogalmazni. Az egyik mindjárt az a szabályozás, hogy annak, aki ilyen módon, közteher-átvállalással foglalkoztat valakit, továbbfoglalkoztatást biztosítani kell, nagyon helyesen. Tehát miközben egy évig kapja ezt a kedvezményt, ígéretet tesz arra, hogy plusz egy évvel tovább foglalkoztatja az illetőt.

Felmerül a kérdés, hogy mi van, hogyha nem, mi van, hogyha felrúgja a játékszabályokat. Azt gondolom, hogy ilyenkor életbe lép egy olyan szabály, hogy visszaköveteli tőle az állam azt a támogatást, amit kapott. Nem tudom pontosan, hogy milyen törvényhelyen van szabályozva ez a szankció, de jó lenne, ha a törvényalkotás pillanatában, gondolva erre a körülményre, ennek a körnek a számára is megfogalmaznánk ezt a típusú szankciót, és lehet, hogy nemcsak rendeleti szinten, hanem magában a törvényben, hogy ilyen típusú visszaélések ne fordulhassanak elő.

A másik kérdés, ami felmerül, a célzott réteggel kapcsolatos szempont. Mindannyian tudjuk, hogy Magyarországon nagyon sokan vannak, akik már kikerültek a munkaügyi regisztrálásból, tartós munkanélküliek, mondjuk, nem együttműködő tartós munkanélküliek, túl a 6 hónapon. Kérdésként merül fel számomra, hogy vajon nem rövid-e ez az idő, ez a 3 hónap, amit itt feltételként megfogalmaz a jogalkotó? Hiszen aki 3 hónapja munkanélküli, vagy csak alig több mint 3 hónapja, még mindig kedvezőbb helyzetben van, mint aki már hosszabb ideje munkanélküli.

Következésképp, ha tényleg a hátrányosabb helyzetű rétegek foglalkoztatását akarja segíteni a kormány, megfontolásra érdemes szempont, hogy nem kellene-e egy magasabb munkanélküliségi intervallum, mármint hogy annak a rétegnek a segítését célul kitűzni.

A harmadik probléma, ami szerintem nagyon komoly probléma a javaslattal kapcsolatban, az pedig az, hogy milyen körre vonatkozóan kínálja ezt a kedvezményt a javaslat. Tudniillik alig a minimálbér felett foglalkoztató, minimálbéren vagy a minimálbér felett foglalkoztató körről van szó. Azt mondja a 2. § (3) bekezdése, hogy a munkáltató a kedvezményt legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér 130 százalékának, részmunkaidőben történő foglalkoztatás esetén időarányos részének megfelelő járulékalap után érvényesítheti. Kiszámoltam, ha jövőre 62 500 forint a minimálbér, akkor jövőre 71 250 forintos foglalkoztatás alatt lehet elérni ezt a segítséget. Ez pedig igen-igen alacsony színvonal. Ez azt jelenti, hogy ezzel a kedvezménnyel valóban és kizárólag a képzetlen munkaerő foglalkoztatására nyílik lehetőség, mert más szakmunkást, urambocsá! diplomás embert ezen a színvonalon foglalkoztatni nyilvánvalóan nem lehet, vagy nem lenne szabad. Ismeretes, évek óta működik a közszférában a diplomás-minimálbér gyakorlata - nem működik a versenyszférában.

Következésképp én megfontolásra ajánlom magunknak, hogy vajon érdemes lenne-e, lenne-e rá lehetőség, hogy ezt az intervallumot egy kicsit tágítsuk, abból a célból, hogy szakmunkások, vagy adott esetben diplomások is bekerülhessenek abba a körbe, akiknek a foglalkoztatásához ezt a támogatást a kormány nyújtani tudja. Nem egészen világos számomra se a jogszabályból, hogy ennek a mértéknek az erejéig akkor is jár a támogatás, ha történetesen magasabb a kialkudott bér, vagy akkor az egy olyan kör, ami a támogatáson kívül esik. Ebből az idézett mondatból ez nem teljesen egyértelmű.

A javaslat második részében a közszférában foglalkoztatottak számára kínál egy szerintem nagyon humánus menekülési útvonalat, eddig nem használt menekülési útvonalat a tárca. Itt a köztisztviselők jogállásáról és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítására kerülne sor, olyan módon, hogy a részmunkaidő mint megváltozott munkaszerződési lehetőség bevezetésre kerülne. Én általában kritikus vagyok, hogyha a részmunkaidőt mint javaslatot népszerűsítik. Ebben az esetben azt gondolom, hogy ez tényleg egy mentőöv. Tehát arról van szó, hogy a leépítés, a százszázalékos leépítés és elbocsátás alternatívájaként jelenik meg ez a részmunkaidős lehetőség, amivel, azt gondolom, fontos, hogy élni tudjanak az érintettek.

A javaslat harmadik részével, amiben a prémiumévek működésével kapcsolatos szabályok vannak egy kicsit korrigálva, teljes mértékben egyetértünk.

Úgyhogy az elmondottak figyelembevételével a Szabad Demokraták Szövetsége támogatja a benyújtott törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai