Készült: 2024.04.26.08:10:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2012.06.18.),  342-348. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 8:04


Felszólalások:   334-342   342-348   348-350      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Nem. Kérdezem Rétvári Bence államtitkár urat. (Dr. Rétvári Bence: Köszönöm, nem.) Hiába kérdezem, ő sem kíván válaszolni.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor. Következő ülésünkön az előterjesztés elfogadásáról döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Délkelet-európai Rendőri Együttműködési Egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A törvényjavaslatot T/7470. számon megismerhették. Tájékoztatom önöket, hogy a vita során az előterjesztőt a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára képviseli.

Most az előterjesztői expozé következik. Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának, 20 perces időkeretben.

Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A 2006. május 5-én Bécsben aláírt délkelet-európai rendőri együttműködési egyezménynek kilenc részes állama van. Magyarországon kívül Horvátország és Szlovénia fontolgatja a csatlakozást.

Az egyezmény célja, hogy az Unió tagállamai között alkalmazott gyakorlatokra építve növelje a biztonságot a térségben, és felkészítse a nyugat-balkáni országokat az uniós csatlakozásra. Az egyezményhez történő csatlakozás jelentős előnyökkel járna hazánk számára, mivel a térségben jelen lévő szervezett bűnözés és illegális migráció visszaszorítását az egyezmény jelentősen elősegítené. Az egyezmény alapján a szerződő felek együttműködnek a közbiztonságot fenyegető veszélyek elhárítása során. A szerződő felek bűnüldöző hatóságai közötti együttműködés a kijelölt nemzeti központi egységeken keresztül valósul meg.

Az egyezmény által szabályozott fő együttműködési formák a következők: az információcsere, a forró nyomon üldözés, az ellenőrzött szállítás, a fedett nyomozó alkalmazása, a tanúvédelem, közös nyomozó csoportok létrehozása, a közös határ menti járőrszolgálat, valamint a közös központokban történő együttműködés. Az egyezmény az együttműködési formák kereteit és nemzetközi jogi alapját teremti meg. Az egyezmény végrehajtása fokozatosan valósul meg. Az operatív együttműködés kialakítása érdekében a szerződő felek bűnüldöző hatóságának tisztviselői közös gyakorlatokon vesznek részt. A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvény értelmében az egyezményt törvényben kell kihirdetni.

Köszönöm figyelmüket, és kérem a tisztelt Háztól a törvényjavaslat támogatását. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Most a külügyi bizottság álláspontjának az ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 5 perces időkeretben. Megadom a szót Kalmár Ferenc Andrásnak, a bizottság előadójának.

KALMÁR FERENC ANDRÁS, a külügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Úgy, ahogy államtitkár úr is említette, 2006. május 5-én Bécsben először hét ország írta alá ezt az egyezményt. Ezek az országok a következők voltak: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Moldova, Montenegró, Románia és Szerbia. Ez 2007. október 10-én hatályba lépett. Ezt követte 2009. március 1-jén Ausztria és Bulgária, ez az egyezmény pedig 2011. október 10-én lépett hatályba.

Magyarország érdekelt a térségben jelen lévő szervezett bűnözés és illegális migráció felderítésében és visszaszorításában. Az egyezményhez történő csatlakozás jelentős előnyökkel jár hazánk számára, ezért a már nem mai, hanem tegnapi - tekintettel arra, hogy 12 óra elmúlt - külügyi bizottsági ülésen a bizottság megtárgyalta, meghallgatta az illetékes felelős minisztérium képviselőjét, és egyhangúlag javasolja az Országgyűlésnek elfogadásra az egyezményt.

Köszönöm szépen. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Kalmár képviselő úr. Most megadom a szót Németh Zsolt képviselő úrnak, aki írásban előzetesen jelezte felszólalási szándékát.

NÉMETH ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. A Jobbik is támogatja az illegális migráció és a szervezett bűnözés elleni harcot, ezért támogattuk a bizottságban is a törvény általános vitára való alkalmasságát.

Két icipici megjegyzésem lenne. Az első: ez a szerződés is bizonyíték arra, hogy ha a Jobbik hatalomra kerül és kilépünk az Európai Unióból, akkor létezhetnek ilyen szerződések, sok-sok ugyanilyen szerződés megköttetvén többi állammal is, tehát elveszíti a létjogosultságát az az érv, hogy mi történik, ha kilépünk az Európai Unióból, és akkor megszűnik minden ilyen együttműködés. Ez nem igaz, ezt ez a szerződés is bizonyítja.

A másik apró kérdésem, amire nem hiszem, hogy fogok választ kapni, de azért a jegyzőkönyv kedvéért felteszem. A 32. cikk tárgyalja az információtitkosságot és a minősített információval való adatkezelést. Amit az előző törvényjavaslatban több oldalon keresztül egy vastag nemzetközi szerződésben ecseteltek, azt itt összesen hat kis bekezdésben elintézik, bár reméljük, abban az irányban, hogy a bűnüldözési adatok talán nem tartalmaznak annyira minősített információt, minősített adatot, de azért lehet, hogy ez mégis kevéske leszabályozása a minősített adatoknak való átadásnak, illetve kezelésnek. Talán ez is ugyanúgy, mint az előző nemzetközi szerződés, pontosítható írásban az aláírás, illetve a kihirdetés után. Lehet, hogy ezt is esetleg pontosítani vagy bővíteni kéne.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Nem kíván.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslat érkezett, a részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára a következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény és egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Vas Imre fideszes képviselő önálló indítványát T/6842. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/6842/5. számon megkapták és megismerhették.

Tisztelt Országgyűlés! Indítványozom, hogy a részletes vitában a benyújtott módosító javaslatokat három szakaszban tárgyalja meg az Országgyűlés. Felkérem Göndör István jegyző urat, hogy ismertesse az egyes vitaszakaszokat.




Felszólalások:   334-342   342-348   348-350      Ülésnap adatai