Készült: 2024.09.21.23:17:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 187. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az egészségügyben az alapellátás a legköltséghatékonyabb ellátási forma, és a háziorvosi ellátást a kormány is prioritásként kezeli.

Az új egészségügyi kormányzat 2010-ben az alapellátás esetében hármas fő cselekvési irányt határozott meg: a humánerőforrás-krízis kezelését, a finanszírozás javítását és a hatékony ellátás zálogaként az informatika fejlesztését. Örömmel mondhatom, hogy sikerült több területen eredményt elérnünk, így például 2011 januárja óta online módon zajlik a háziorvosi jelentés, a korábbi, kőkorszaki floppylemezes rendszer után. A háziorvos az OEP adatbázisán keresztül megnézheti, hogy a betege milyen közfinanszírozott ellátásban részesül.

Az idén áprilisban indult új indikátorrendszerrel a korábbi havi 100 millió forint helyett 2,5-szer annyi pénz jut a praxisoknak bónuszként, mint korábban. Meghatározó előrelépésként értékeljük, hogy több mint 12 milliárd forintot sikerül eszköztámogatásra fordítani a hároméves programban, ami azt jelenti, hogy praxisonként 1,5 millió forintos támogatáshoz juthatnak átlagban a háziorvosok.

A múlt héten elfogadott egészségügyi törvény értelmében létrejön egy praxiskezelő, amely a praxisjoggal kapcsolatos nyilvántartások vezetésén kívül támogatást fog nyújtani a praxisjogot megszerezni kívánó háziorvosoknak. A praxisalapot a törvény értelmében 2012. május 1-jétől kell felállítani, azonban már azt megelőzően is támogatni szeretnénk a fiatal, pályakezdő háziorvosokat.

Az úgynevezett praxisprogramok keretében a rezidensképzésbe felvételt nem nyert kollégák képzése folyik, illetve beléphetnek a háziorvosi rendszerbe olyan orvosok is, akik bizonyos szakképesítéssel már rendelkeznek. A tapasztalatok igen kedvezőek, így azok figyelembevételével szeretnénk támogatni már a közeli jövőben a házi gyermekorvosok és védőnők képzését is.

Úgy gondoljuk, hogy a háziorvosi rendszerben dolgozók helyzetének javítása, egzisztenciális biztonságuk fokozása emelni fogja az alapellátás presztízsét, és ezzel növelni fogja azoknak az orvosoknak a számát, akik ezen a pályán szeretnék biztosítani a jövőjüket.

Köszönöm kérdéseit.




Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai