Készült: 2024.04.27.19:12:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 24. felszólalás
Felszólaló Balla György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! (Általános zaj. - Az elnök a csengő megkocogtatásával kér csendet.)

A szocialista és szabad demokrata képviselők a tavalyi év legvégéig 33-szor szavaztak meg adóemelést, a Gyurcsány-kormány év közben háromszor emelt adót, a gazdasági miniszter pedig azt mondja, hogy kirobbanóan sikeres az ország. Gyurcsány Ferenc mást mond. Gyurcsány Ferenc azt mondja, hogy nagy a jólét. Neki biztosan, a luxusbaloldalnak biztosan, de a kisvállalkozóknak biztosan nem, mert nekik a Gyurcsány-kormány csak az idei évben 40 százalékkal emelte meg a gáz árát.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az idei évben a hatósági árak, tehát a kormány által meghatározott árak több mint 80 százalékkal jobban emelkedtek, mint a piaci ár. Ezek volnának egy kirobbanóan sikeres ország jellemzői, államtitkár úr?

Lehet, hogy a számlát, mondjuk, egy vaskos gázszámlát Kóka Jánosnak vagy Gyurcsány Ferencnek nem gond kifizetni, de azoknak, akik nem élnek luxuskörülmények között, azoknak igenis probléma, hogy miből állják a cechet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Nem lehet mindent csak dumával helyettesíteni, tettekre lenne szükség! Segíteni kellene a hazai kis- és középvállalkozóknak, mert az ő terheik mindannyiunk terhei, mert ők azok, akik munkát adhatnának az emberek kezébe.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a hazai kis- és középvállalkozók költségnövekedésük kétharmadát kénytelen-kelletlen áthárítják a lakosságra, mert nem tehetnek mást a hatósági árak miatt. Ez különösen a nyugdíjasok, a kispénzű emberek számára lesz gond. Ők már nem azt kérik számon, hogy miért nem tartják magukat az ígéretükhöz, miszerint nem lesz gázáremelés, csak azt szeretnék, hogy azok az árak, amelyek esetében a kormány dönt, ne messze az infláció szintje felett emelkedjenek.

Úgy tűnik, hogy a luxusbaloldal vagy nem érzékeli a problémát, amivel a hatósági árak emelkedése jár a kiskeresetű embereknél, vagy csak egyszerűen érzéketlen velük szemben.

Kérdéseim ezek után a következők, tisztelt államtitkár úr. Történt-e bármiféle tanulmány, háttérszámítás arra vonatkozóan, hogy a november 1-jei 19 százalékos gázáremelés hogyan érinti a vállalkozásokat, rajtuk keresztül pedig a lakosságot? Ha igen, akkor miért nem hozzák nyilvánosságra ezt a tanulmányt, államtitkár úr?

Egyetért-e a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével, aki szerint a vállalkozókat érintő gázáremelés megközelítőleg kétharmadát kénytelenek a lakosságra áthárítani, és továbbra is fenntartja-e azt a véleményt, amit a gazdasági miniszter szokott hangoztatni, hogy kirobbanóan sikeres az ország és nagy a jólét?

Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai