Készült: 2024.04.27.15:47:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 220. felszólalás
Felszólaló Devánszkiné Dr.Molnár Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEVÁNSZKINÉ DR. MOLNÁR KATALIN, az alkotmány- és igazságügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A mai napon az alkotmány- és igazságügyi bizottság megtárgyalta az önálló képviselői indítványként előterjesztett törvényjavaslatot, és a többségi vélemény szerint általános vitára alkalmasnak találta.

Közösen megállapítottuk azt, hogy az a cél, amelyet az önálló képviselői indítvány jelent, az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység áldozatainak megsegítése, teljes mértékben támogatható és üdvözlendő. Meggyőződésünk, hogy a végrehajtás során adódhatnak olyan körülmények, amikor az önkormányzatnak feladata, és azt hiszem, egyben kötelezettsége is, hogy a lehetőségeihez képest segítséget nyújtson az áldozatoknak, mintegy szalmaszálat nyújtva feléjük az utolsó pillanatban, amikor ez még lehetséges.

Az Igazságügyi Minisztérium már korábban jelezte, hogy egy olyan csomagot készít elő, amely a bírósági végrehajtásról szóló törvényt is módosítani javasolja, és a végrehajtás során megoldást ajánl az ingatlanokat érintően. Nagy érdeklődéssel várjuk ezt az előterjesztést, és mindaddig, amíg ezt meg nem ismerhetjük, addig természetesen általános vitára alkalmasnak kell találnunk ezt az önálló képviselői indítványt. Különösen azért tartjuk ezt általános vitára alkalmasnak, sőt az általános vitában megtartandó célnak is, mert ezzel is ráirányítjuk a figyelmet arra, hogy az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység áldozatai akár még a végrehajtás során is megmenthetőek.

Az önkormányzati ügyek kapcsán a bizottságban is felmerült, hogy bizony-bizony az önálló képviselői indítvány szövegezésénél szükséges lenne erőteljesebben kifejteni azokat a körülményeket, amikor az önkormányzat képes és fel tud lépni az áldozatok érdekében. Felmerült, hogy az önkormányzatok gyakorlati tevékenységét szemlélve esetleg rövid a 30 napos határidő, és ezen kívül helyesebb lenne, hogyha megfelelő szabályokat adnánk ahhoz is, hogy kit kell rászorultnak tekinteni abban az ügyben, amikor eldönti az önkormányzat azt, hogy segítséget nyújt a végrehajtásra szorulóknak. Természetesen ezek a kérdések csak részét képezik az alkotmányügyi bizottságban elhangzott vitának, de mindazonáltal jeleznünk kell, hogy ezekre a jövőben ki kell térni.

Mi is észleltük mindannyian, hogy az indokolásban megjelölt cél, az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység áldozatainak megsegítése és az 1. §-ban megadott fogalommeghatározás eltér egymástól. Ugyanis az önálló képviselői indítvány 1. §-a azt javasolja, hogy minden ingatlanra vonatkozóan legyen elővásárlási joga a települési önkormányzatnak. Meggyőződésünk, hogy ez egy elírás, tekintettel arra, hogy az indoklás végig csak a lakásokról beszél. Éppen ezért én feltétlenül fontosnak tartottam az alkotmányügyi bizottság ülésén is megjegyezni, hogy e vonatkozásban módosító indítványt kívánunk benyújtani.

Összességében az alkotmányügyi bizottság úgy gondolja, nagyon nagy öröm, hogy a képviselőtársak az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység visszaszorítását fontos feladatuknak tekintik. Örülünk, hogy az önkormányzatok bevonásával foglalkoznak; és éppen ezért, mint ahogy az elején elmondtam, az alkotmány- és igazságügyi bizottság általános vitára alkalmasnak találta az előterjesztést.

Köszönöm kedves figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai