Készült: 2024.05.15.09:13:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2005.05.10.), 57. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:30


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan tárgykör hangsúlyozása érdekében jelentkeztem felszólalásra, amelynek a villamos energiáról szóló törvény módosítása keretében kiemelt fontossággal kell rendelkeznie, mivel e kérdés megnyugtató rendezése közép- és hosszú távon képes befolyásolni mind a saját generációnk, mind a gyermekeink életét. Ez a tárgykör az energetika témakörben pedig nem más, mint a zöldenergiával, vagyis a megújuló energiaforrásból nyert energiával kapcsolatos kérdések szabályozása.

Az Európai Unió energiapolitikájának kiemelt céljai közé tartozik a megújuló energiaforrások felhasználásával előállított energia támogatása. A megújuló energiával előállított villamos energia elterjedésének elősegítését elsősorban a társadalmi-gazdasági előnyök elérése miatt támogatja az Unió, de nem lehet figyelmen kívül hagyni a környezetvédelmi követelményeket, szempontokat sem. Ezen előnyök sokféle formában jelentkeznek, hiszen a megújuló energia felhasználásával csökkenthető az energiaimport-függőség, javulhat a környezet állapota, és új munkahelyek jöhetnek létre.

A megújuló energiaforrásokból ugyanakkor szinte nem lehet kifogyni, gondoljunk csak az újrahasznosítható hulladék eltüzeléséből nyert energiára - amelyből sajnos folyamatosan egyre több keletkezik -, de más terület, amely hazánkra is jellemző és szinte kifogyhatatlan, a szélenergia vagy a napenergia, amely a legegyszerűbb, meleg vizet termelő napelemektől a fejlett technológiájú villamos energiát előállító napelemekig széles lehetőséget biztosít a megújuló energiaforrások felhasználására. A megújuló energiából előállított villamos energia elterjedését azonban nemcsak annak előnyei miatt érdemes szem előtt tartani, hanem azért is, mert ezzel kapcsolatban hazánknak az Unióval szemben komoly kötelezettségvállalásai is vannak.

A megújuló energiaforrásból előállított villamos energiának a villamos energia belső piacán történő elősegítését szorgalmazó 2001/77. számú európai parlamenti és tanácsi irányelv határozza meg mind közösségi, mind tagállami szinten, hogy 2010-ig a megújuló energiából előállított villamos energiának mekkora hányadot kell képviselnie az előállított összes villamos energia mennyiségén belül. A hatályos közösségi szabályozás szerint az Unió tagállamai által vállalt kötelezettségek alapján a megújuló energiából termelt villamos energia részesedésének 22 százalékot kell elérnie közösségi szinten - ez igen magas érték -, míg a megújuló energiahordozók összes energiafelhasználáson belüli részarányának a célkitűzése 12 százalék.

A Magyar Köztársaságra mint tagállamra vonatkozó megállapodás ennél szerényebb értékeket tartalmaz.

(12.40)

Eszerint 2010-ig a megújuló energiából előállított villamos energia aránya 3,6 százalékot kell hogy elérjen. 2004-ben annak eredményeként, hogy megfelelő volt a szabályozás, és támogatásban részesült ez az energiaforrás, már elérte a 2,3 százalékot. Ez önmagában szerény érték, de ha azt nézzük, hogy a bázisévnek tekintett időszakban ez mindössze csak 0,9 százalék volt, akkor számottevő eredménynek tekinthetjük.

A megújuló energiából termelt villamos energiára vonatkozó hatályos magyar szabályozás törvényi szinten a támogatás alapelveit, a később bevezetendő támogatási rendszer alapjait, valamint ideiglenes jelleggel a jelenlegi támogatási rendszer alapjait határozza meg, a konkrét rendelkezéseket pedig rendeleti szintre utalja. A megújuló energiából előállított villamos energiára vonatkozó hatályos magyar szabályozás törvényi szinten rögzíti ugyan, hogy valamennyi ilyen módon előállított villamos energiát át kell venni hatósági áron, a termelők azonban csak az engedélyükben meghatározott mennyiségű villamos energiát állíthatják elő ebben a formában. Ugyanakkor a magyar szabályozás alig vagy egyáltalán nem tesz különbséget az egyes megújuló energiák között a támogatásra vonatkozó szabályozás módját és mértékét tekintve, holott ezeknek eléggé eltérő sajátosságai vannak. Az ilyen módon meglévő szabályozási háttér jelenleg nem biztosítja a megújuló energiából előállított villamos energia termelésének elterjedését, tehát az előterjesztésben szereplő változtatások szükségesek.

Hangsúlyozni szeretném, hogy a hazánk által vállalt kötelezettség teljesítésével nem merülnek ki a hazai megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőségek. Hazánk természetföldrajzi adottságai alapján megújuló energiából lényegesen nagyobb arányban lehetne villamos energiát előállítani, és ezt a törvény megfelelő háttérrel elő is segíti. A hazánk által vállalt kötelezettség teljesítése, valamint a megújuló energiahordozók felhasználásából eredő társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi előnyök kihasználása érdekében indokolt törvényi szinten rendezni néhány olyan kérdést, amelyek az előnyök realizálásának útjában állnak jelenleg. E kérdések ugyanis kiemelt szerepet játszanak az ilyen energiaforrások termelésére irányuló beruházások indítása, azok megtérülése szempontjából, hiszen a beruházók számára ez számottevő költséggel jár, és a beruházások csak abban az esetben jöhetnek létre, ha a költségek megtérülnek. Ezek meglehetős biztonsággal számíthatók.

Mind a hatályos törvény, mind pedig a törvényjavaslat tartalmazza a megújuló energiából előállított villamos energia támogatásának alapelvei között azt az alapvető elvet, amely szerint a támogatás szabályainak kialakítása során figyelembe kell venni a megújuló energiaforrás technológiai sajátosságait. Ez egy új elem a jelen beterjesztésben. Ez az elv a hatályos szabályozásban korábban háttérbe szorult. Most lehetőségünk van ezen a gyakorlaton változtatni, és a különböző megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia elterjedésének érdekében különböző, a technológiai sajátosságokhoz igazodó támogatási rendszert kialakítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! A megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőségek, előnyök kihasználásának sorsa a mi kezünkben is van jelen szabályozás keretében. Kérem, támogassák módosító indítványainkat és a törvény elfogadását, a megújuló energiaforrások hazai elterjedése érdekében.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai