Készült: 2024.09.23.05:43:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.), 351. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  351  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési és pénzügyi bizottság 15 igen szavazattal és 3 tartózkodással általános vitára alkalmasnak találta a 2004. évről szóló agrárbeszámolót és az Agrárgazdasági Tanács hozzákapcsolt jelentését.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, minden évben fontos volt az, hogy az előző év agrárgazdasági folyamataiból levonjuk a tanulságot, de az európai uniós átállás esztendejében ez különös jelentőséget kapott, hisz én úgy gondolom, ebben nincs vita köztünk, hogy egy új fejezetet kellett nyitni az agrárium elszámolásában, hisz átléptünk egy másik rendszerbe, és ebben bizony rendkívül komoly változások történtek. Maga az Agrárgazdasági Tanács is úgy ítéli meg, hogy az elkészült beszámoló reális, és azt kiegészítésekkel elfogadta.

Én nagyon fontosnak tartom, hogy ebből a reális megítélésből, a tényekből magunk is levonjuk a következtetéseket. Rendkívüli változások történtek 2004-ben, éppen ezért a tárgyévet a bázisévhez rendkívül nehéz hasonlítani. Csak abban az esetben kapunk reális képet, hogyha figyelembe vesszük azokat a változásokat, támogatásbeli, elszámolásbeli változásokat, amelyek egyáltalán lehetővé teszik az összehasonlítást. Itt elsősorban a kifizetésekkel kapcsolatos fáziseltolódás, az új rendszerre való átállás következményeit kell számba venni.

Nagyon komoly nehézségeket okozott az első esztendő, ezt el kell mondanom, azért, mert nagyon megkéstünk a felkészülésben. Nyilvánvaló, itt nem akarok visszamutogatni, mindenki tisztában van azzal, hogy mi okozta ezeket a problémákat. Én magam megdöbbentem akkor, amikor 2003-ban a velünk együtt csatlakozó országokban jártam az ottani miniszter vendégeként, és bemutatták a próbaévet, hogy miképpen működik nekik az integrált irányítási, ellenőrzési rendszer, hogy milyen elszámolási problémáik vannak, akkor, amikor mi Magyarországon még csak kiírtuk azt az elmaradt PHARE-tendert, amit egyszer már elszalasztottunk, hogy megszerezzük a pénzt ahhoz, hogy az integrált ellenőrzési és irányítási rendszert kiépítsük. Erre, ugye, a tenderezés nehézségei okán 2003 végén kerülhetett sor. Tehát amikor önök számba veszik ezeket a kérdéseket, akkor gondolják el, hogy 2004-ben az ország egyik legnagyobb információs rendszere épült ki úgy, hogy miközben a fejlesztések történtek, már bizonyos modulok aktivizálása is megtörtént. Bizony, hihetetlen nehézségeket okozott a kifizető ügynökség a fejlesztésekben, hogy ez egy működőképes rendszerré összeálljon. Pedig tisztában voltak azzal a kollégák, hogy amennyiben itt elszámolási hibák vannak, annak rendkívül súlyos ára lesz, az Európai Unió nem ismer pardont, és visszafizetteti a pénzt. Ez tehát egy hihetetlen nehéz tanulási folyamat volt, amely minden oldalról jelentkezett, a gazdálkodók oldaláról is, hisz újszerű kérelmeket kellett benyújtani, új elszámolási rendszer volt, és a hivatal, az intézményrendszer oldaláról is egy komoly tanulási folyamat volt.

(20.30)

Ez a 2004-es esztendő egy nagyon komoly igazodási kényszert tett a vállunkra. Igazodási kényszer volt a támogatások tekintetében is. Itt az előttem szóló képviselőtársak is beszéltek az ágazati főarányokról. Igen, képviselőtársaim, tudomásul kell venni, hogy ebben az új elszámolási rendszerben a területhasználatra ösztönöznek ilyen értelemben, területi alapon adják ki a támogatásokat. Ez a növénytermesztési ágazatok irányába tolja el az ágazatot, éppen ezért kell megkeresni azokat a lehetőségeket, hogy miképpen tudjuk ezeket a hatásokat kiegyenlíteni.

Nagyon komoly igazolási kényszer volt az intézményrendszer tekintetében, de még markánsabb igazodási kényszer jelentkezett a piacon. Bár el kell mondani, hogy a 2003-as katasztrofális esztendő nagyon komoly árualaphiánnyal indította a 2004-es évet, ez is befolyásolja, de nem lehet nem észrevenni, hogy a velünk együtt csatlakozó országok vonatkozásában bizony nagyon markáns változások történtek. Mi az európai uniós 15-ökhöz visszük ki a 75 százalékát az agrárexportunknak, de sokkal nagyobb mértékben változott a kivitel és a behozatal a velünk együtt csatlakozó országok tekintetében, éppen azért, mert ott voltak magasabbak a védővámok korábban és nagyobbak az áraránytalanságok.

Sajnos az időm lejárt, majd a későbbiekben még néhány következtetést szeretnék elmondani.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  351  Következő    Ülésnap adatai