Készült: 2024.09.19.11:12:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2005.09.20.), 112. felszólalás
Felszólaló Zsigó Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:55


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIGÓ RÓBERT (Fidesz): Tisztelettel köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A jelentéshez kapcsolódva, anélkül, hogy a tíz percet ki szeretném használni, mégiscsak néhány dolgot szeretnék hozzáfűzni.

Az egyik az, hogy innen, a parlament padsorai közül is, ezúton is szeretném megköszönni az eseti bizottság azon szakértő tagjainak a segítségét, akik részt vettek a bizottság eddigi munkájában, és tisztelettel kérem tőlük azt, hogy a továbbiakban is adják meg ezt a segítséget, mert valószínűleg azoknak, akik a rádión keresztül hallgatják a parlament ülését, az az érzésük, hogy mindenben egyetértünk. Nem egészen van ez így. Két dologban mindenképpen egyetért az eseti bizottság minden tagja, és talán a parlament többsége is. Az egyik az, hogy nagyon fontos munka, és az Ifjúság 2004 kutatásból ki is derült, hogy a fiatalok is az egyik legnagyobb problémának napjainkban a kábítószerek terjedését tartják. Tehát a parlament többsége valószínűleg egyetért abban a dologban, hogy csökkentenünk kell a kábítószerek terjedése okozta károkat. Ebben hajlandóak is vagyunk összefogni.

A másik dolog, amelyben az eseti bizottságban egyetértettünk, hogy a lehetséges módon, ha nem is tudunk kibújni a bőrünkből, de próbáljuk meg a pártpolitikai csatározásokat az eseti bizottság ülésein kívül lefolytatni, ha ez nagyon muszáj. Ebben a két dologban természetesen egyetértünk - több dologban viszont nem. Engedjék meg, hogy most csak két ügyet említsek.

Az egyik, amelyben viták voltak az eseti bizottság ülésén - mert azt gondolom, hogy e jelentéshez talán az is hozzátartozik -, az maga a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium megszűnése. Ami végül hosszas viták után kikerült ebből a jelentésből, illetve nem került bele, de mégiscsak említést kell tenni arról, több szakértő is egyetértett abban, hogy az, hogy megszűnt a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, és így nincsen helyettes államtitkári szinten képviselete a kábítószer-koordinációnak, ez ennek a területnek a presztízsét veszélyezteti. Többen ezt mondták az eseti bizottság ülésén. Én azt gondolom, hogy nagy eredmény volt az 1998-ban, hogy ez a terület helyettes államtitkári szinten került a magyar államigazgatásba. S attól félünk, hogy habár ez a probléma napról napra erősebben van jelen a magyar társadalomban, a kormányzati képviselet ezt talán nem tükrözi. És itt nem azokról a személyekről van szó, akik ezen a területen a közigazgatásban dolgoznak, hanem arról az érdekérvényesítő szintről, amely ennek a területnek megvolt a minisztériumban, és most talán alacsonyabb szinten van meg a szociális minisztériumban. Ezen a ponton is vitáink voltak.

A másik pont a költségvetési támogatása ennek a területnek. Merthogy valóban igaz, hogy a 2003-as költségvetésben több pénz volt erre a területre, mint az előző esztendőben, és a 2004-es költségvetésben is részben. De ennek egyik oka az a PHARE-program, amelyet még a polgári kormány indított el, és áthúzódó hatásai ebben a kormányzati ciklusban is érződtek. De 2004-ben már a költségvetési megszorítások miatt kevesebb pénzt sikerült erre a területre költeni. Az idei költségvetésben sem elégséges a pénzügyi forrás arra, hogy valóban eredményeket érjünk el, és több szakértővel együtt mi is egyetértettünk abban az eseti bizottsági ülésen, hogy megfelelő költségvetési források biztosítása nélkül, legyen akármilyen összefogás a Magyar Országgyűlésben, nem fogunk tudni látható eredményeket elérni, és mégiscsak azért dolgozunk, hogy a szülők biztonságban tudhassák a gyermekeiket.

Magyarul, valóban fontos, hogy ez az eseti bizottság elkezdte a működését, jó, hogy megkapta az Országgyűlés hozzájárulását ahhoz, hogy tovább folytathassa ezt a munkát, jó, hogy van egy olyan jelentés most az Országgyűlés asztalán, amelyet valóban konszenzussal fogadott el ez az eseti bizottság, de ez nem azt jelenti, hogy a pártpolitikát félretéve az Országgyűlés különböző képviselői között nincsen ez ügyben nézeteltérés. Mindenképpen arra kell törekednünk, és arra is törekszik a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója, hogy megegyezzünk, és olyan munkát végezzünk, összefogva a politikai szervezetek, a szakma évtizedes tapasztalattal rendelkező képviselőivel, hogy valóban hosszú távú és tartós eredményeket érjünk el ezen a téren.

Tisztelettel köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai