Készült: 2024.09.22.19:20:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2001.05.07.), 201. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:11


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A törvényjavaslat azt célozza, hogy minél több fiatalt hívjanak be, sőt ismeretes a miniszterelnök úrnak az autentikus nyilatkozata, amely szerint azt szeretné, ha minden magyar fiatalember teljesítene katonai szolgálatot. Ennek érdekében javasolja csökkenteni a kormány a szolgálati időt. Ennek ellenére, mivel közben csökken a hadsereg létszáma, és egy kisebb létszámú, jobban kiképzett, jobban felszerelt, az új feladatokhoz illeszkedő hadsereget kellene kialakítani, ez egyszerűen lehetetlen, nem lehet megvalósítani.

A miniszter úrtól kértem adatokat. Ezek szerint 2000. január 1-jén 500 ezer fiatal várt behívásra, az előtte lévő évben 456 ezer körüli, nem tudom fejből pontosan idézni. Minden évben növekszik a be nem hívott fiatalok száma, hiszen a már lecsökkentett, kilenc hónapos hadseregben sem lehet minden sorköteles fiatalt foglalkoztatni. Kiszámoltuk, hogy egy hónapra kellene lecsökkenteni a szolgálati időt ahhoz, hogy a sorköteles fiatalok körülbelül 80 százaléka behívható legyen, így is a restanciát föl kellene dolgozni, tehát ez egy lehetetlen feladat.

Ebből kiindulva érthetetlen, hogy a javaslat rendkívül szigorú kritériumokat ír elő, és túlszabályozza a kérdést. A módosító indítványainkkal éppen a realitások felé kívánjuk elvinni a dolgot, bár a mi álláspontunk egyértelmű, és három éve egyértelműen sugározzuk is ezt, hogy önkéntes hivatásos hadseregre kell belátható időn belül áttérni. Minél jobban késlekedünk ezzel, annál nagyobb veszteség ez az országnak, veszteség a lakosságnak, és veszteség azoknak a fiatalembereknek, akiknek az életútját ez rendkívüli mértékben akadályozza.

Tehát mi az elveink fönntartása mellett, módosító indítványokkal a javaslat rendelkezéseit megpróbáljuk rugalmasabbá tenni.

Elsőként a 2. pont alatt szereplő javaslatunkról szólnék, ahol elhagyni rendeljük azt, hogy a hadkiegészítő parancsnokságok számára a hadköteles tanulmányainak megkezdéséről, szüneteltetéséről, befejezéséről, valamint félbeszakításáról az illetékes oktatási intézmény szolgáltat adatot. Úgy gondolom, hogy ez a polgári szemlélettel szemben áll. A Magyar Honvédségnek az állampolgárral van kapcsolata, aki átmenetileg egyenruhás állampolgár lesz, tőle kell adatokat kérni, ő rendelkezik ezekkel az adatokkal, és nem lehet a feje fölött az oktatási intézményektől adatot kérni. Ráadásul nem is tudhatja az illetékes hadkiegészítési szervezet, hogy milyen főiskolán kezdte meg a tanulmányait.

A következő módosító javaslatunkban - amely a 3. szám alatt van lajstromozva -, Lezsák Sándor és Göndör István képviselőtársainkkal teljesen egyetértve azt javasoljuk, hogy maradjon el a 80. § (3) bekezdése, ami szerint 24 éves korában mindenki köteles jelentkezni a hadkiegészítő parancsnokságon, amennyiben korábban nem hívták be. Ez egyrészt életidegen, hiszen nem tudhatja az illető, hogy hova kell jelentkezni, miért kellene, éli az életét; másrészt pedig az előbb elmondottak tükrében, hogy egyre kevesebb embert tudnak behívni, ez egyszerűen nem szükségszerű. Tehát ésszerűtlen az a rendelkezés, hogy amikor egyre nő a restancia, egyre több fiatalt nem tudnak behívni szükségszerűen, akkor a növekvő számú be nem hívottak jelentkezzenek, amikor elérik a 24. életévüket.

Az 5. pont alatt megkíséreltük definiálni az alábbiakat: "Sorkatonai szolgálatra az a hadköteles hívható be, aki a sorkatonai szolgálatra egészségileg alkalmas, akinek magas színvonalú katonai kiképzéséhez a feltételek biztosítva vannak, és akinek sorkatonai szolgálatára a honvédségnek a törvény 22. §-ában meghatározott feladatai teljesítéséhez elengedhetetlenül szüksége van." Én úgy gondolom, hogy nagyon fontos ezt leírni, hiszen ez szinte sehol nem jelenik meg, és így összefoglalva nincs is benne. Tehát csak akkor lehet behívni a sorkötelest, ha feltétlenül szükséges, ha biztosítva vannak a feltételek a magas színvonalú katonai kiképzéshez és amennyiben a honvédségnek elengedhetetlenül őrá van szüksége.

A 6. pont alatt Molnár János és Juhász Ferenc képviselők azt javasolják, hogy ha a fogdafenyítések együttes időtartama a 20 napot meghaladja, akkor a fenyítésül kiszabott fogság időtartama nem számít a sorkatonai szolgálat idejébe.

Mi a fogdafenyítés ellen vagyunk, nem tartjuk ezt helyesnek, és úgy gondoljuk, hogy nincs is értelme meghosszabbítani a katonai szolgálati időt azzal szemben, aki annyira nem akart együttműködni, és olyan súlyos dolgokat cselekedett, hogy 20 napot meghaladó fogdabüntetést kapott. Akkor miután a többiek leszerelnek, ő még maradjon ott, és még egy hónapot lötyögjön? Minek? Miért van erre szükség? Csak azért, hogy büntetést kapjon? De a büntetésnek az a célja, hogy a kiképzés sikeresen megtörténjen! Ha ez a cél nem teljesíthető, akkor ez teljesen felesleges.

A 7. pontban elhagyni javasoljuk a 107. § helyébe kerülő részletes fölsorolást, hogy milyen esetekben kell szolgálathalasztást engedélyezni. Ennek azonban sok buktatója van. Ha ennyire részletesen fel van sorolva, akkor más indokból nem adják meg a szolgálathalasztást, holott az előbb elmondottak alapján sokkal tágabban lehet ezt értelmezni, ezért mi ezt szűkítő jellegűnek tartjuk, és ezért javasoljuk az elhagyását. (Rövid szünet. - A papírjai között keresgél.) Elnézést kérek.

Ugyanez az indoklás vonatkozik a 9. pontra, amelyben nem mást, mint a 108. § új rendelkezéseinek az elhagyását javasoljuk, hiszen megint túlszabályozás révén szűkíti a felmentések lehetőségét.

Ugyancsak elhagyni javasoljuk a Htv. 111. § (3) bekezdése helyébe kerülő rendelkezést, amely szerint a szolgálathalasztás - a családfenntartói szolgálathalasztás kivételével - nem engedélyezhető annak az évnek június 30. napját követő időre, amelyben a hadköteles a 30. életévét betölti.

 

 

(21.00)

 

Úgy gondoljuk, hogy a törvényjavaslatban előterjesztett módosítás a fegyver nélküli, illetve polgári szolgálat kérelmezésének lehetőségét szűkítené, ami az indoklás általános részében előadottak fényében nem indokolt. Ezért javasoljuk ennek az elhagyását.

A 12. pontban szintén elhagyni javasoljuk a Htv. 124. §-ának helyében lévő szakaszt, mivelhogy a törvényjavaslatban előterjesztett módosítás a sorkatonai szolgálat időtartamának garanciáit erősítené, ami az indoklás általános részében előadottak fényében nem indokolt. A módosító javaslat ezért ezt kívánja reparálni.

A következő, 13. szám alatt beterjesztett javaslatunkban elhagyni rendeljük azt, hogy a hadkötelezettség alapján letöltött katonai szolgálatról igazolást adjanak ki. Úgy gondoljuk, hogy ez teljesen felesleges. Erre nézve a törvényjavaslat indoklása sem tartalmaz érveket, ugyanakkor az igazolás kiadása növeli a honvédség adminisztrációs terheit. Ezért nem látjuk ennek semmilyen értelmét, és elhagyni javasoljuk.

Köszönöm szépen, én itt befejezem, Bauer Tamás majd folytatja a további módosító javaslatok indoklását. Köszönöm a türelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai