Készült: 2024.09.25.08:31:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

187. ülésnap (2009.01.29.), 190. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 2:55


Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha hozzászólásában nem lett volna ennyire erős kormánykritika - amit én megértek -, akkor én se mondanám azt, hogy én is úgy gondolom, hogy az átgondolatlan Széchenyi-terves fürdőfejlesztések helyett lehet, hogy inkább a homokhátságot kellett volna fejleszteni, de ez már a múlt, ezzel ne foglalkozzunk, még akkor sem, ha ezekből a fürdőkből éppen naponta zárnak be kettőt-hármat gazdaságossági problémák miatt.

A tárgyban szereplő napirend utáni felszólaláshoz kapcsolódóan a következőkről szeretném tájékoztatni. A klímaváltozás hatásai által leginkább sújtott Duna-Tisza közi homokhátság problémáinak enyhítése érdekében egy hosszú távú, több ütemből álló, komplex program elindításán dolgozunk, amelynek 2007-2013-as időszakra eső első üteme két mintaprojekt előkészítését és megvalósítását tartalmazza.

(16.10)

A mintaprojektek elsődleges célja a térség vízháztartásának javítása a klímaváltozás hatására növekvő vízhiány ellensúlyozására, valamint a vizek mennyiségi védelmének biztosítása a vízvisszatartás eszközeivel, illetve a visszatartott vizek hasznosítását segítő vízpótló és elosztó rendszerek rekonstrukciójával, kiépítésével. A beavatkozások közvetlen célterülete a közép-homokhátság térsége - Fülöpszállás, Szabadszállás, Kerekegyháza, Jakabszállás, Orgovány és Csengőd települések -, valamint Kecskemét-Tiszaalpár térsége. A célterület vízháztartásának javítása mellett a mintaprojektek közvetlen inputot szolgáltatnak a komplex program későbbi ütemeinek kidolgozásához.

E mintaprojektekre azért is szükség van, mert a térség helyzetének javítása érdekében megvalósítandó beavatkozások rendkívül összetettek, és a hasonló célokat szolgáló és hasonló léptékű projektek tapasztalatai hiányoznak.

A tervezett két mintaprojekt becsült összköltsége 7,3 milliárd forint, amelyet a KEOP keretében szeretnénk biztosítani. Ennek érdekében a KEOP "vizeink jó kezelése" prioritásának 2009-2010 időszakra szóló akciótervében, a "komplex vízvédelmi beruházások" konstrukció elemeként egy új komponenst szeretnénk elindítani. Ezzel kapcsolatban az Európai Unió Bizottságának képviselőivel jelenleg is egyeztetünk, illetve mivel az új komponens indításához az operatív program módosítására is szükség lehet, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel közösen a Bizottság hivatalos állásfoglalását kértük. A Bizottság pozitív válasza esetén - amire egyértelműen számítunk - a KEOP 2009-2010 időszakra szóló akciótervének felülvizsgálatakor a két mintaprojekt megvalósítását támogató komponens bekerülhet az akciótervbe.

Az EU Bizottsággal való egyeztetésekkel párhuzamosan egy előterjesztés előkészítése is zajlik, amely alapján az 1067/2005-ös kormányhatározat által biztosított keret terhére elkezdhető a két mintaprojekt részletes előkészítése.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai