Készült: 2024.09.25.17:24:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

187. ülésnap (2009.01.29.), 12. felszólalás
Felszólaló Szűcs Erika (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS ERIKA szociális és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A válságot demonstráló adatok között kiemelkedő helyet kapnak a foglalkoztatási adatok. Egész Európában sajnos jelentősen romló tendenciának lehetünk tanúi. A 2005-2007 között dinamikusan bővülő európai munkaerőpiacon fél százalékkal nőtt a munkanélküliség a 2008. év eleje óta. Az eurózónában 7,8 százalék, az Európai Unió összes országát tekintve 7,2 százalék; és jövőre is mintegy 1,6 százalékos szűkülést jósolnak az előrejelzések.

Magyarország munkaerő-piaci folyamatait is sajnos hasonló tendenciák jelzik. Év végén mintegy 30 ezerrel több volt a regisztrált álláskereső, mint 2008 végén. Hogyan válaszolunk, hogyan készülünk ennek a válságnak a kezelésére? Sikerült megfelelő pénzforrásokat félretenni annak érdekében, hogy a munkahelymegőrzéshez, a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatáshoz, a képzéshez és az újraelhelyezkedéshez kapcsolódó bértámogatásnak megfelelő fedezete legyen.

Leghamarabb a hazai forrásokat, a 16 milliárd forintot tudtuk üzembe helyezni, ráadásul sikerült olyan konstrukciót találni, amelyben rugalmasan tudunk alkalmazkodni, hiszen 6 milliárd forintot maguk a cégek pályázat útján az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól igényelhetnek, 10 milliárd forintról pedig a regionális munkaügyi központok - a térség foglalkoztatási helyzetét és jelentős foglalkoztatóinak helyzetét ismerve - készítenek munkaügyi programokat, és így lehet bekerülni a támogatott körbe. Ezen túl a 60 milliárd forintos európai uniós forrásra, illetve a működő, hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatását segítő programokra lehet számítani.

Az Európai Unióval ezekben az ügyekben komoly tárgyalásokat kell folytatni, hiszen meg kell változtatni az eddig működő európai szabályokat. Sikerült az úgynevezett de minimis támogatás értékhatárát 200 ezer euróról 500 ezer euróra emeltetni; sikerült elfogadtatni a csökkentett munkaidő képzéssel kombinált támogatási lehetőségét; és döntés született még december végén arról, hogy járuléktámogatásra is igénybe lehet venni európai uniós forrásokat. Folyamatban van néhány olyan munkaügyi szabályozás módosítása, amely a válságkezeléshez feltétlenül szükséges.

Egyik a munkaidőkeret rugalmas felhasználásának az európai uniós kereteken belüli maximális lehetővé tétele lesz. Jelentkezni fogunk az Országgyűlés előtt a munkaügyi ellenőrzés kapcsolódó jogkövetkezményeinek felfüggesztésével, a nem feketefoglalkoztatás miatt kiszabott állami támogatásból történő kizárások felfüggesztése ügyében. És szeretnénk a már megítélt támogatásokért cserébe vállalt kötelezettségek átütemezésére vonatkozóan is megfelelő szabályokat alkotni.

Összességében ma úgy látjuk, hogy fokozatosan egyre több lehetőséggel számolhatnak a vállalatok, amelyben segítséget tudunk adni a foglalkoztatási nehézségek mérséklésére és megoldására.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai