Készült: 2024.09.19.15:36:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2004.09.13.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Péter
Beosztás igazságügy-miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY PÉTER igazságügy-miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! A kettős cím nagyon jó, legalábbis nekem nagyon tetszik, mert a “Magyar jövő?ö kérdésre azt a választ lehet adni, hogy ha ez a magyar jövő, akkor nagyon nagy baj van. De biztos vagyok benne, hogy nem ez a magyar jövő.

A második része a címnek, hogy “Csoport?ö. Büntetőjogi értelemben az, mert háromnál többen vannak. Én nagyon remélem, hogy nem sokkal. De természetesen a kérdés arra irányult, hogy úgy csoport-e, hogy egyesület, tehát valamiféle legális megjelenése van-e. A '89. évi II. törvény úgy rendelkezik, hogy az egyesülési jog gyakorlása nem sértheti többek között az alkotmány 2. § (3) bekezdését.

 

(14.40)

Ez pedig úgy szól, hogy tiltja a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, valamint a hatalom kizárólagos birtoklására irányuló tevékenységet. Ehhez képest az ön által föltett interpellációs kérdésre az a rövid válasz, hogy nemcsak hogy nincs nyilvántartásba véve ez a társaság, hanem nem is lehet nyilvántartásba venni, hiszen alkotmányellenesek a célja. Ezzel azt is mondom - az alkotmányból vett idézettel -, hogy ez a '89. évből származó törvény eleget tesz, megjeleníti a párizsi békeszerződésből ránk háruló kötelezettséget, egyébként természetesen helyesen. Ehhez képest egy nem létező egyesülettel szemben nem lehet fellépni, mint ilyennel szemben, mert nem létezik a jogi személy. Tehát nem léphet fel vele szemben sem az ügyész, sem maga a nyilvántartásba-vételre jogosult.

Azonban ön azt kérdezte, hogy csoport-e. Igen, büntetőjogilag az, tehát ha bűncselekményt követnek el akár egyénenként, akár csoportosan, akkor valamely bűncselekménynek esetlegesen a csoportosság folytán a minősített esetét valósítják meg. Hogy milyen bűncselekmények jöhetnek szóba, erről, azt gondolom, hogy már a mai napon is elég szó esett a parlamentben. Szóba jöhet az önkényuralmi jelkép tiltott használata, szóba jöhet esetleg két állam elleni bűncselekmény, szóba jöhet esetleg garázdaság vétsége vagy bűntette. Ez a választék.

Meglátjuk, hogy hogyan alakul, ha alakul ez a tüntetés. Mindenesetre egyet garantálhatok, azt, hogy a nyilvántartásba-vétele jogszerűen nem történhet meg. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai