Készült: 2024.09.20.07:03:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2004.09.13.), 200. felszólalás
Felszólaló Pokorni Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Kormánytagok! A kérdés tehát, amelyet most a társadalom, ha úgy tetszik, a nemzet elé terjesztünk, így hangzik: akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy kedvezményes honosítással, kérelmére magyar állampolgárságot kapjon az a magát magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon lakó, nem magyar állampolgár, aki magyar nemzetiségét az úgynevezett státustörvény 19. §-a szerinti magyarigazolvánnyal vagy a megalkotandó törvényben meghatározott egyéb módon igazolja. A Fidesz válasza, a mi válaszunk erre az, hogy: igen, akarjuk.

Tekintettel arra, hogy a kérdésre a szomszédos országokban élő magyarok nagy számban igennel feleltek, illetve jelezték, hogy igennel felelnének; tekintettel arra, hogy azok a Nyugaton élő magyarok, akik eddig nem voltak jogosultak a magyar állampolgárság megszerzésére, türelmetlenül és reménykedve várják ennek a lehetőségét; tekintettel arra, hogy a magyar társadalomban is jelentős a támogatottság a kérdés megoldására irányuló szándéknak, kimondhatjuk: elérkezett az ideje annak, hogy politikai és erkölcsi felelősséggel, valamint jogalkotói szakszerűséggel nyúljunk a kérdéshez, a jó megoldás megtalálásának reményében.

A kérdés a köztudatban mind a mai napig - helytelenül - úgy terjedt el, hogy adunk-e kettős állampolgárságot a határainkon kívül élő magyaroknak. Ez téves szemléletet tükröz. Mi magyar állampolgárságot adhatunk abban az esetben, ha a népszavazás eredményes lesz és a szavazók többsége ezt akarja, a magyar állampolgárság megadásának törvényi feltételeit pedig nekünk, itt kell megalkotnunk.

Tudnunk kell azt is, hogy a kettős állampolgárság megszerzésének lehetősége a világ államaiban igen különböző. A legegyszerűbb besorolás szerint egyes államok engedélyezik, mások nem. A szomszédságunkban körülnézve Románia, Szerbia, Horvátország engedélyezi, Ukrajna jogrendje viszont nem ismeri ezt az állampolgári állapotot.

Amikor nekivágunk ennek a kérdésnek, meghozva a népszavazás elrendeléséről szóló országgyűlési határozatot, akkor tudnunk kell, hogy mit vállalunk. Először is: vállaljuk, hogy biztosítjuk a népszavazás feltételeit, a szabad véleményalkotást, a támogatók és ellenzők szabad megnyilvánulását a kérdésben. Javaslom, hogy mi, a parlamenti politikusok, a parlamenti pártok képviselői, igyekezzünk megőrizni a várható társadalmi vita tárgyszerűségét. Igyekezzünk mederben tartani a vitát, és elérni, hogy ez lehetőleg a feltett kérdésről és az arra adandó válaszról szóljon. Tudnunk kell, hogy a téma kisiklatása, a demagógia vagy a közvélemény szándékos félrevezetése felbecsülhetetlen károkat okozhat mind a határainkon kívül élő magyarságnak, mind a magyar kül- és nemzetpolitikának. A felelősségünk máshoz, mással nem mérhető ebben a kérdésben.

A népszavazás eredménye történelmi jelentőségű következményekkel járhat. Ezekre fel kell készülnünk. Ha eldöntöttük, hogy támogatjuk az ügyet - és a mi válaszunk az, hogy a Fidesz eldöntötte, és az igen válaszra fogjuk felkérni a támogatóinkat -, akkor a szakszerűség jegyében készüljünk fel a jogalkotási feladatokra is. A sikeres és eredményes népszavazás esetén ugyanis nemcsak a magyar állampolgárság biztosítására vonatkozó jogszabályt kell módosítanunk, hanem egy egész jogszabálycsomagot munkavállalási, társadalombiztosítási, idegenrendészeti és egyéb területeken. Ezért a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség nevében tisztelettel javaslom a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjának, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjának és a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: És a függetleneknek!), hogy hozzunk létre egy négypárti egyeztető bizottságot, amely figyelemmel kíséri a kérdés kapcsán megfogalmazódó kérdéseket, és előkészíti - egy négypárti tárgyalássorozat keretében - a jogszabály-módosítás folyamatát. Ebben a magunk nevében mind szakmai, mind politikai szinten részt kívánunk venni, és kérjük önöket, hogy fontolják meg, és fogadják el az erre vonatkozó javaslatunkat.

Befejezésül engedjenek meg egy utolsó gondolatot. A Fidesz támogatja a népszavazás kiírását a fent megjelölt kérdésben. Ugyanakkor a téma napirendre tűzése nem terelheti el a figyelmünket azokról a problémákról, amelyekkel a magyar kisebbségek nap mint nap szembenézni kényszerülnek. Hogy csak a legsúlyosabbat említsem: a vajdasági magyarok egyre gyakoribb, immár fizikai bántalmazása. Ezekre a sérelmekre fel kell hívnunk a nemzetközi közvélemény figyelmét, aktív és eredményes lépéseket sürgetve. Ez elsősorban a kormányzat feladata, de mi, parlamenti képviselők is feladatunknak kell tekintsük ezt. Tűrhetetlen, hogy ma itt, Közép-Európában fiatalokat büntetlenül lehessen megverni a nyílt utcán, hogy a szerb rendőr, a közrend és a közbiztonság őre büntetlenül felpofozhasson egy magyar polgármestert, hogy büntetlenül működhessen az önmagát “a szerb diaszpóra forradalmi bizottságánakö nevező szervezet.

A Fidesz a kisebbségi kérdés megoldását, a többi európai uniós országhoz hasonlóan, az autonómia biztosításában látja, mert a végső cél nem lehet más, mint az, hogy a szomszédos államokban élő magyarság a szülőhelyén biztonságban élhessen és gyarapodhasson, akár magyar állampolgárként is. Kérem önöket, a szavazás után fontolják meg a Fidesz négypárti bizottságra vonatkozó javaslatát.

Köszönöm a figyelmüket, megtisztelő volt. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai