Készült: 2024.09.23.13:40:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2003.06.23.),  205-208. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:   201-204   205-208   209-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Szitka Péter, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a gyermek-, ifjúsági és sportminiszternek: “Miként változik a kábítószer elleni küzdelem?ö címmel. Szitka Péter képviselő urat illeti a szó.

 

SZITKA PÉTER (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az Unió történetében a kábítószer-probléma hosszabb múltra tekint vissza, mint Magyarországon. A problémára adandó közös válaszok igénye az 1980-as évek végén fogalmazódott meg. Az elhatározást tettek követték, és az 1990-es évek folyamán az a maastrichti és az amszterdami szerződések, európai tanácsi határozatok, direktívák és rendeletek következtében kialakultak azok a keretek és ügynökségek, melyek felelősek az Európai Unió kábítószerügyi politikájáért.

Megoszlanak a feladatok az Európai Unió pillérei között: döntéshozói hatáskörrel bír az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság, az 1992-ben létrejött Kábítószer- és Kábítószer-függőséget Megfigyelő Európai Központ, jogosítványokat kapott ezenkívül még az Europol.

Közös kábítószer elleni programok is zajlanak 1990 óta. A jelenlegi uniós és tagállami döntésekhez az 1990-ben Helsinkiben az Európai Tanács által elfogadott európai uniós drogstratégia és a mellé rendelt akcióterv ad iránymutatást.

Magyarország az Európai Unióhoz való csatlakozás küszöbén áll. A csatlakozástól nyilvánvalóan a magyar társadalom pozitív fejlődését várjuk. Ezzel együtt igen fontos kérdés, hogy a kábítószerügyi probléma tekintetében milyen kihívásokat és kötelezettségeket jelent ez az európai uniós csatlakozás Magyarország számára és az addig hátralévő időszakban.

Az európai uniós csatlakozás következtében Magyarország teljes jogú tagjává válik azoknak a folyamatoknak, amelyek befolyásolhatják az Európai Unió kábítószerügyi politikáját. Ezért lényegesnek tartjuk, hogy a kábítószer elleni magyar kormányzati fellépés összehangolt legyen az Unió drogpolitikájával.

Kérdezném tehát a tisztelt miniszter urat, kell-e, és ha igen, milyen mértékben kell módosítani a jelenlegi kábítószerügyi politikánkat.

Milyen lépéseket kíván tenni a kormány egy egységes kábítószerügyi politika kialakítása érdekében, és milyen közösségi lehetőségeket lát a miniszter úr a kábítószer elleni harcban?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: A kérdésre Gyurcsány Ferenc miniszter úr válaszol. Öné a szó.

 

GYURCSÁNY FERENC gyermek-, ifjúsági és sportminiszter: Elnök asszony, köszönöm a szót. Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kérdésére megnyugtató választ tudok adni. Az a nemzeti drogstratégia, amit az előző kormány idején, 2000 decemberében a kormány lényegében egyhangúlag elfogadott, majd a drogstratégia elfogadását követően létrejött intézményi világ, például a Kábítószerügyi Koordinációs Tanács, biztosítja, hogy Magyarország Európában lényegében mindenhol elfogadott és elismert módon tegye a dolgát a kábítószer-fogyasztás megelőzése, az ahhoz kapcsolódó felvilágosítás, megelőzés területén.

 

 

(15.30)

 

A magyar drogstratégiát és az intézményrendszert a különböző európai értékelések, mint az EMCDDA vagy a mini Dublin-csoport mind kifejezetten kedvezően ítélték meg. Azok a módosítások, amelyek már a Medgyessy-kormány ideje alatt bekövetkeztek, lásd a büntető törvénykönyv módosítását, a korábban eldöntött, jó irányú folyamatok kiteljesítését jelentik. Megalakultak és jól működnek a kábítószerügyi egyeztető fórumok - mintegy 70 községben, városban találunk ma ilyet.

Most kerül a kormány elé a kábítószer és kábítószer-függőség európai megfigyelő központjának munkájához csatlakozó magyar nemzeti kábítószer-adatgyűjtő információs és kapcsolattartó központ felállításáról szóló tervezet. A Medgyessy-kormány a tavalyi évben, az idei költségvetésről szóló döntés kapcsán, a drogstratégia végrehajtására külön 1 milliárd forintot rendelt. Úgy látom, hogy jó irányú és kedvező folyamatok vannak, nincs ok aggódni, Magyarország ezen a területen készen áll az uniós csatlakozásra.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:   201-204   205-208   209-212      Ülésnap adatai