Készült: 2024.04.29.09:58:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 110. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 8:31


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Teljesen érthető, hogy minden parlamenti frakció a saját gondolatait ehhez a valóban egyébként nagyrészt adminisztratív törvényjavaslathoz hozzátette. Teljesen érthető, hogy azokat az állásfoglalásokat, amelyeket eddig megismerhettünk akár a baloldalról, a liberális baloldalról vagy pedig a Jobbik részéről, beleszőtték a gondolataikba.

(16.20)

Éppen ezért néhány gondolatra és felvetésre azért hadd válaszoljak önöknek. Remélem, hogy néhány kétkedést eloszlatok, vagy néhány ténybeli dolgot eloszlatok.

Varga László képviselő úrnak szeretném jelezni, amikor ön azt mondja, hogy itt négymillió ember éhezik, nyomorog, és egyre nagyobb a szakadék, egy kicsit gondolkodjon már el, képviselő úr, hogy jutott ide az ország. Kicsit gondolkodjon már el azon, hogy ha önök 2002-2010 között nem adósították volna el az országot, 52 százalékról fölment - (Az MSZP sorai felé:) hiába integetnek, hogy nem így van - 82 százalékra az adósság, akkor például most nem lenne 800 milliárd forint plusz kamatteher - nem visszafizetés, nem a tőkét törlesztjük, plusz kamatteher -, amit évente tettek az emberekre és az országra. Ne haragudjon, képviselő úr, ezzel önök sose foglalkoznak. Az már csak hab a tortán, hogy minden mozdíthatót eladtak, amit lehetett privatizációnak színlelt tevékenység során, nem maradt semmi az országban önök után. Itt kellett felállni, és ahhoz képest igenis a szociális támogatási rendszer működik, bármennyire is úgy gondolják, hogy önök máshogy csinálnák. Csak ahogy önök csinálnák, meg az LMP csinálná, akik azonosak ilyen értelemben, Szél Bernadett felszólalásával, teljesen kiviláglik és kivilágosodik az, hogy továbbra is az SZDSZ-es politikát folytatnák, osztogatnak, és nem azt nézik, hogy a középosztály fenn tudja-e tartani a szociális hálót avagy sem.

Az nem szociálpolitika, ne haragudjon, hogy hitelből eladósítják az országot, és abból belenyomnak még 50-100 milliárd forintot adott esetben a szociális segélyezési rendszerbe. Hát ez nem szociálpolitika, ez egy osztogatás, ami egyébként odáig vezetett, hogy mind az oktatási rendszerben visszaüt, hiszen nem látják értelmét a tanulásnak ezek a gyerekek; nem látják értelmét a fölkelésnek sokáig azok a családtagok, akik nagyobb pénzt kaptak szociális segélyből, mint amit megkereshettek volna máshogy. Ez nem szociálpolitika, amit önök gondoltak, ez egy osztogatás, és kész, utána pedig eladósítja az országot, ami megint csak nagyobb gondot okoz, hiszen a középosztálynak sokkal nagyobb terhet kell viselnie ennek következtében, és pont a középosztálynak, akik dolgoznak, azoknak az adójából, járulékfizetéséből nem lehet fenntartani az igazán rászorultaknak, az igazán segélyezetteknek a szociálpolitikai támogatásokat. Kár ebben szerintem vitát nyitni, mert úgysem lesz igazuk, hiszen ami pénzt innen elvittek, nem tudják megmondani, hogy az hol van, mire költötték. Én körülbelül azért meg tudom önöknek mondani.

Kedves Szél Bernadett Képviselő Asszony! Én adatbázis meg ilyen területen megértem az ön aggodalmát, és itt a többieknek is szeretném azért jelezni, hogy mind az alapvető jogok biztosa, mind a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság nemcsak hogy megkapta, hanem támogatja is az előterjesztést. És ha úgy gondolja ön, hogy ez most nem tetszik önöknek, szaladjon el Nyugatra, szaladjon el mindenfelé, amerre szoktak, eddig is megtették. Érdekes lenne azért a mai világban, amikor arról beszélünk, hogy milyen adatbázisokat ki hogyan gyűjt, és azt mire használja fel, ehhez képest, ne haragudjon, képviselő asszony, hogy egy államnak joga van-e arra, hogy kifizet sok százmilliárd forintot segélyre, támogatásra minden területen, és hogy ezt lássa, hogy az egyes kifizetőhelyekhez bejelentkezik-e valaki kétszer-háromszor-négyszer, avagy nem, hát hogyne lenne joga!

Én nem tudom, hogy ön milyen gondolatokkal jött ide vagy gondolkozik ezen a területen, hát nem is értem a felvetését. Nem mondhatja ki egy kormány, egy ország, egy Országgyűlés, hogy ezeket az adatokat tudnunk kell? Nem is értem az ön felvetését. Mindamellett pedig az a helyzet, hogy amit ön kérdezett kérdésben is, és meg fogja hamarosan kapni a választ, csak a KENYSZI-rendszerrel, ami a szolgáltatók adatszolgáltatását, a taj-alapú nyilvántartását jelenti, negyedmilliárd forintos visszaélésre derült fény. És mi lett volna akkor, ha nincs KENYSZI-rendszer? Akkor még nagyobb lett volna ezzel kapcsolatban a visszaélés.

Csak ebből kiderült, hogy jogosulatlanul felvettek több mind negyedmilliárd forintot. Azért az nem kevés. Tudom, hogy nem ez váltja meg az ország pénzügyi helyzetét, nem ez teszi rendbe, de mégis jelez valamit. És az ön szerint nem normális, hogy egy önkormányzat által kiadott támogatás, egy járás által kiadott támogatás adott esetben ne kerüljön egy nyilvántartásba? Ne tudjunk róla? És ne tudja egy adott ügyintéző, akihez odafordul valaki, hogy adott esetben X. Y. nem vette-e már fel ezt a támogatást máshol? Én megértem az önök politikáját, folyamatosan ezt csinálják, mindig csak rombolni akartak. Ugyanazt folytatják egyébként, mint az SZDSZ csinálta a múltban, igazából túl sok újat nem hoztak mint más politika.

Szeretném megnyugtatni képviselőtársaimat, itt a képviselő urak vetették azt fel - talán Varga László képviselő úr mondta -, hogy viszont más rendszerek miért nem kerültek be ide. Én jeleztem az expozéban is, hogy nyilván a nyugdíjrendszer, egészségbiztosítási rendszer, ezek külön már működnek, ezeket nem érdemes most idevenni. Azért, hogy miért hat segély vagy támogatás kerül ide, egyszerűen azért, mert ezek a legnagyobbak, és több mint 1,6 millió forintnyi... - 1,6 számú (sic!) kifizetést jelentenek. Ezeket valahogy össze kell vetni, másrészt pedig föl kell vinni adatbázisba, ami igenis egy kemény munka lesz. De hogy az előző, még egyszer említett KENYSZI-rendszer mutatja, igenis ennek van értelme, és előbb-utóbb ennek az összevetése más adatbázisokkal meglehet, aminek nem ennek a kormánynak, a mindenkori kormánynak a döntéshozatalában, de még egyszer hangsúlyozom, akár a végrehajtás területén is nagyon fontos szerepe van.

Éppen ezért azt gondolom, hogy ez az előterjesztés, amire régóta vártak, amire próbálja azt mondani Szél Bernadett, hogy szociális kártya... - bár ettől nem félek, és akkor mi van? Miért baj az, ha tudunk valami ilyet? De nem szociális kártya egyébként, mert a szociális kártyáról a Jobbik képviselői elmondták egyébként, hogy mit gondolnak az alatt, mi meg mást értünk ez alatt a felvetés alatt. De a lényeg az, hogy információkkal kell rendelkeznünk, már csak azért is, mert vannak ugye, adófizetők, akik azért befizetik rendesen, tisztességesen az adójukat, és nem mindegy az ő szempontjukból sem, hogy az az adófizető forint, millió forint, százmillió forint és milliárdok hova mennek, és valóban azokhoz jut el, akik rászorultak, és akik segítségre szorulnak.

Mindemellett pedig az önök rászoruló emberek érdekében tett gondolkodását, még egyszer hangsúlyozom, bár tiszteletben tartom, de elfogadni nem tudom. Hála istennek, a magyar választók nagyon nagy többsége pontosan az SZDSZ kibuktatásával, az önök mért támogatottságával bizonyítja, hogy nem kérnek ebből a felfogásból, amit önök visznek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Köszönöm szépen az észrevételeket. Ha olyan módosító indítványok vannak, amelyeket, gondolom, a nap lezárásáig - nem tudom, hogy volt-e ilyen felvetés... (Jelzésre:) Ha nem volt, akkor köszönöm szépen, nyilván figyelembe fogjuk venni, amit benyújtanak. Köszönöm szépen az eddigi hozzászólásokat, illetve a sok-sok támogató véleményt is.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai