Készült: 2024.09.20.18:08:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2014.06.10.),  239-248. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 13:29


Felszólalások:   227-238   239-248   249-262      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A döntéshozatalra holnapi ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Az LMP képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön egyes törvényeknek a devizahitel-csapda elkerüléséhez, valamint a devizahitel-csapdában lévők megsegítéséhez szükséges módosítását kezdeményező T/14. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, az előterjesztő képviselők részéről ki kíván felszólalni ötperces időkeretben. Megadom a szót Schmuck Erzsébet képviselő asszonynak, LMP-képviselőcsoport.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Lehet Más a Politika nem először teszi meg javaslatait a devizahitel-csapdába kerültek megsegítése érdekében. A javaslat, amelynek tárgysorozatba vételét javasoljuk, azokon az intézkedéseken alapul, amelyek elfogadására az LMP már az előző ciklusban is javaslatot tett. Teljesen világos, hogy a devizahitelek katasztrófába taszítottak számos magyar családot, megoldhatatlan helyzet elé állított sok embert az, hogy olyan szerződésbe kényszerült bele, amelynek következményeit semmilyen módon nem számíthatta ki. A devizahitelek elterjedése káros, a devizahitelek engedélyezése vagy ösztönzése hiba volt, hiszen egy hibás termékről van szó.

Itt azonnal felmerül az állam felelőssége és a helyzet megoldásában betöltött szerepe. Az LMP szerint a Fidesz vezette kormány intézkedései, az előző ciklusban elfogadott szabályok és a legutóbbi javaslatok nem jelentenek megoldást. Pontosan azokat hagyták és hagyják bajban, akiknek állami segítség nélkül semmi esélyük nincs a csapdából való kikecmergésre. Az előző ciklus végtörlesztése eleve a módosabb helyzetben lévőket segítette, nem véletlen, hogy mennyi képviselő, politikus élt a lehetőséggel. Az ebben a ciklusban kitalált moratóriummeghosszabbítás pedig csak időhúzás.

Ezért nyomatékosan kérjük, hogy az Országgyűlés vegye tárgysorozatba azokat a javaslatokat, amelyeket az LMP képviselői fogalmaztak meg. Az Igazságügyi bizottság véleményünk szerint rendkívül rossz döntést hozott, amikor a kormánypárti tagok tartózkodásukkal igyekeztek elbuktatni javaslatunkat. Az a tartózkodás ugyanis meglehetősen egyértelmű támogatást jelent, csak nem a devizahitelesek, hanem a bankok irányában.

Éppen ezért szeretném ezt az alkalmat is megragadni arra, hogy meggyőzzem a tisztelt kormánypárti képviselőket, de sajnos nincsenek itt, hogy álljanak ki azok mellett, akik a legsúlyosabb helyzetbe kerültek, devizahitelüknek köszönhetően. Az LMP javaslata megtiltaná a deviza alapú hiteleket, megakadályozva a katasztrófa újbóli kialakulását. Javaslatunk szerint pusztán közjegyzői okirat alapján nem lehetne többé végrehajtást kezdeményezni, és mi nem engednénk meg azt sem, hogy a bankok deviza alapú hitelszerződésből eredő követeléseiket gyanús hátterű behajtó cégekre ruházzák át. Szerintünk itt az ideje annak is, hogy a bíróságoknak kötelező legyen hivatalból megvizsgálni a teljes hitelszerződés érvényességét akkor is, ha csak egy részét vitatja a devizahiteles.

Ezek a javaslatok a legkétségbeejtőbb helyzetbe került adósokon segíthetnének kiszámítható módon. Olyan emberekről van szó, akik a végtörlesztést képtelenek voltak igénybe venni, mert a havi törlesztőrészletekre sincs pénzük, nemhogy a hitel egészének visszafizetésére. Olyanokról van szó, akiket otthonuk elvesztése fenyeget. Végleges megoldást kell találnunk a devizahitel-katasztrófára. Kérem, tegyék lehetővé, hogy az Országgyűlés tárgyalhassa az LMP devizahiteleseket segítő javaslatait, és kérem, hogy álljanak azok mellé, akik a legnagyobb bajban vannak még ma is.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra jelentkezett Schiffer András képviselő úr, LMP-képviselőcsoport. Öné a szó.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az a törvényjavaslat, amit az LMP frakciója előterjesztett, négy ponton próbálná meg hatékonyan kezelni a jelenlegi devizahitel-krízist. Egyrészt azt mondjuk, hogy miután a bankok hosszú éveken keresztül, egész pontosan 13 éven keresztül folyamatosan becsapták a fogyasztókat, a bankok ne kerülhessék meg a bírói utat. Ne lehessen a hitelkárosult embereket a jogvédelem lehetőségétől is megfosztani. Ezért javasoljuk azt, hogy tiltsa meg törvény, hogy pusztán egy közjegyzői okirat alapján lehessen végrehajtást vezetni, ne csak ingatlanra, egyáltalán végrehajtást bármilyen tárgyra ne lehessen vezetni pusztán közjegyzői okirat alapján egy devizaalapú hitelszerződésből eredő követelés esetén.

Kettő: azt is kezdeményezzük, hogy pontosan azért, merthogy így becsapták a bankok a fogyasztókat, ezeket a követeléseket ne lehessen faktorálni, ne lehessen átruházni, ne lehessen félbűnözői hátterű csoportokat rászabadítani családokra.

Három: azt is kezdeményezzük, hogy Európa más országaihoz hasonlóan Magyarországon is a bíróságok kötelezően az ilyen típusú banki fogyasztói szerződések teljes terjedelmét vizsgálják meg, függetlenül attól, hogy a kereseti kérelem adott esetben a szerződésnek csak egy részéről állítja azt, hogy érvénytelen.

Negyedrészt azt is kezdeményezzük, hogy a polgári törvénykönyv legalább a jövőre nézve tiltsa be az ilyen típusú hibás termékeket, tiltsa be az ilyen típusú deviza alapú hitelügyleteket Magyarországon, tehát amikor a két pénznem közötti különbözettel szabadon lehet játszani a bankoknak.

Mi ezt javasoltuk, és érdekes módon a Fidesz meghátrált. Itt a plenáris ülésen lenne a felelősség, hogy bebizonyítsa azt, hogy a Fidesz valóban az emberek, a hitelkárosultak oldalára áll és nem a bankok oldalára.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra jelentkezett Vigh László képviselő úr, Fidesz-képviselőcsoport. Megadom a szót.

(19.50)

VIGH LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Azért azt el szeretném mondani, az elmúlt időszakban több intézkedés történt a devizahitelesekkel kapcsolatban, hiszen a végtörlesztés intézménye, aztán az árfolyamgát - és legutóbb a kilakoltatási moratóriumnak nem szabtunk határt. Üzentünk szerintem a bankoknak, hogy valamit tenni kell.

Történt most egy bírósági döntés Kásler Árpád ügyében, amikor is a bíróság elmondta azt, hogy az az árfolyam, amelyet a bank használt, nem volt tisztességes. Közben történt egy olyan döntés az Európai Bíróság részéről, hogy a helyi kúriának, a magyar Kúriának van joga ebben kimondani a végső szót. Június 16-án mi abban bízunk, kormánypárti képviselők - remélem, hogy önök is -, hogy a Kúria hoz egy jogegységi döntést, amely azt jelenti majd, hogy innentől kezdve nincs értelme a jelenleg folyó pereknek, nincs értelme újabb pereket indítani, mert egy olyan döntés következik, amely után a parlament azt mondhatja: egyszer és mindenkorra a devizahiteleknek vége.

Én bízom benne, amit ma bejelentett Varga Mihály, hogy tárgyal a Bankszövetséggel, és - azt is tudom, hogy a kormány több javaslatot készít elő - egy olyan javaslatcsomaggal tudunk önök elé jönni, a parlament elé és az egész ország elé, amely végérvényesen, tisztességesen, visszamenőleg rendezi az egész kérdést.

Ebben bízunk, és ebben kérjük majd az önök támogatását. Természetesen támogatunk minden jó javaslatot, és nem azért tartózkodtunk, mert nem értünk egyet az elvekkel, hanem azért döntöttünk így, mert elmondtam az imént, hogy milyen döntések voltak, és milyen döntést kíván hozni a kormány és a parlament.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra jelentkezett Teleki László képviselő úr, MSZP-képviselőcsoport. Megadom a szót.

TELEKI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egyetértünk az előterjesztőkkel, hogy ezzel a kérdéssel nyomatékosan kell foglalkozni azért is, mert időhúzásnak érezzük azt, ami történt az elmúlt időszakban ezzel, az elmúlt négy évben is, és jelenleg is ezt látjuk. (Vigh László távozik az ülésteremből.)

Én azt gondolom, hogy ha van egy ilyen törvénytervezet, amelyet láthatunk, és erről lehet vitatkozni, akkor lehet módosító javaslatokat is hozzátenni, és akár Vigh Lászlónak, akár pedig a Fidesz-frakciónak van lehetősége ezt a kérdést úgy kezelni, ahogy kell. Mégpedig azért mondom, hogy kell, mert nagyon sokan elmondták, hogy milyen adósságcsapdába, spirálba kerültek azok az emberek, akik a devizahitel csapdájában vannak jelenleg is és olyan kilátástalan helyzetben, amelyet, azt gondolom, nagyon kevesen tudunk jól megítélni ebben az épületben, mert sokszor valóban élethelyzetekről van szó, és nem lehet ilyenkor időhúzásra bazírozni, játszani. Én azt gondolom, konkrétan kellene megfogalmazni olyan dolgokat, amelyekkel nem azt lehet mondani, hogy a bankoknak van igazuk, vagy éppen a bankok ellen akarunk hozni különböző szankciókat, vagy őket támogatjuk, vagy nem őket támogatjuk. Én azt gondolom, nyíltan és őszintén kell erről a kérdésről beszélni, a kétharmados többséget felhasználni arra, hogy ebben a kérdésben előrejussunk.

Ugye, mind a négy ponttal egyetértünk, amit Schiffer András frakcióvezető úr elmondott, azért értünk egyet vele, mert nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a független magyar bíróság hozzon olyan ítéleteket, amelyeket helyén lehet kezelni. Ezért a Magyar Szocialista Párt nagyon fontosnak tartja azt a négy pontot is, amit a frakcióvezető úr elmondott, és minden olyan kérdésben, amely ezt a helyzetet tudja és akarja kezelni, mi partnerségről adunk tanúbizonyságot a Magyar Szocialista Párt részéről, mert fontosnak tartjuk, hogy ez a kérdés mihamarabb rendezésre kerüljön, és nagyon szeretnénk a Magyar Szocialista Párt részéről, hogyha a Fidesz-frakció, a kormánypárt is ugyanezt tenné.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok.

Megkérdezem, az előterjesztők részéről kíván-e valaki válaszolni kétperces időkeretben. Igen, Schiffer András képviselő úr kíván válaszolni az előterjesztők részéről, megosztott keretben, kérem, ezt megelőzően szíveskedjenek majd jelezni.

Köszönöm.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Először is szeretném azt rögzíteni, elsősorban Vigh képviselő úr számára, bár az ő számára hiába, mert sietősen elhagyta az üléstermet, hogy az a javaslat, amivel az LMP előállt, semmilyen módon nem korlátozza a kormány mozgásterét. Nem korlátozza a kormány mozgásterét, mint ahogy senki és semmi nem korlátozta az elmúlt négy évben sem a kormány mozgásterét, hogy a Habony-művek által legyártott paneleken kívül valami érdemlegeset is tegyen esetleg a devizahitel-krízis megoldására. Önök ezt nem tették meg.

Az a javaslat, aminek nem az elfogadásáról vitatkozunk, hanem arról, hogy tárgysorozatába veszi-e egyáltalán a parlament, és ha történetesen nemcsak tárgysorozatba veszi, hanem el is fogadja ezt a javaslatot, semmilyen módon nem korlátozza a kormányt, hogy kiválassza azt az eszközt, amivel végre négy év hivatali idő után meg tudja oldani ezt az áldatlan helyzetet. Végre viszont színt kéne vallani. Hogyha önöknek semmi bajuk ezzel a javaslattal, miért nem veszik tárgysorozatba? Hogyha bajuk van, akkor meg vállalják be, és mondják meg, hogy önök azért késlekedtek az elmúlt négy évben is, mert a propagandaszólamokon kívül, illetve a propagandaszólamok mögött önök alapvetően a Bankszövetséggel akarnak megegyezni, a bankok érdekeit nézik, és ellentétben azzal, amit 2011 nyarán Lázár János állított, a Fidesz-KDNP az a párt, amelyik egyébként a bankok oldalára áll és nem az emberek oldalára.

Ez a helyzet, de akkor tessék bevállalósnak lenni, tessék ezt végre beismerni! Tessék beismerni, hogy rövid tíz napon belül a Fidesz be tudja bizonyítani azt, hogy a Fidesz-KDNP az a párt és az a kormány, amelyik az ügynökök oldalára áll, az offshore lovagok oldalára áll, a földrablók oldalára és a bankok oldalára áll, mert erről van szó.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:   227-238   239-248   249-262      Ülésnap adatai