Készült: 2024.04.26.05:28:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2009.11.16.),  49-55. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:   43-48   49-55   55-61      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselőtársaim! Kontrát Károly, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi és rendészeti miniszterhez: "Gyenge állam, tarthatatlan közállapotok, avagy hogyan fordulhat elő, hogy támadás érhet egy rendőrkapitányságot ma, Magyarországon?" címmel. Képviselő úr, parancsoljon!

DR. KONTRÁT KÁROLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Miközben a kormányfő és a rendészeti miniszter folyton arról beszél, hogy egyre több pénz jut a közbiztonság megerősítésére, az emberek nap mint nap azt tapasztalják Magyarországon, hogy tovább romlik a helyzet. Szinte minden héten hallunk bankrablásokról, brutális gyilkosságokról, az ország északkeleti felében mindennaposak a tisztességes embereket megkárosító terménylopások, betöréses lopások, és elég a minapi sajóbábonyi bűncselekményre utalni.

Ráadásul kormányzati körökben még azt is állítják, hogy 2010-ben több pénz jut a közbiztonságra. Az autósok még súlyosabb megbírságolásából származó 16 milliárdos bevételt ugyanis nem a kormány, hanem az emberek fogják megfizetni, miközben egyre csak romlik a helyzet, semmilyen valós kormányzati lépés nem történik. A hivatásosok élet- és munkakörülményei romlanak, a rendőrség továbbra is morális válságban van.

Jó példa a tarthatatlan állapotokra a közelmúltban Nagykátán történt, rendőrséget ért támadás. A településen és környékén az emberek hetek óta arról beszélnek, hogy egy nagyobb csoport megtámadta a település rendőrkapitányságát azért, hogy a megelőző napokban egyik társuk ellen intézkedő rendőrt meglincseljék. Az állítólagosan roma fiatalokból álló csapat nekitámadt a kapitányságnak, be akarták törni az ajtót. A kapitányság épületében három hivatásos tartózkodott, ők kétségbeesetten a készenléti rendőrséghez és a megyei főkapitánysághoz fordultak segítségért. A város törvénytisztelő polgárait mélyen felháborította az eset.

Tisztelt Országgyűlés! Nagy gondok vannak abban az országban, ahol a magyar államot képviselő rendőrség egyik objektumát megtámadhatják feldühödött, a rendőrségi intézkedésekkel esetleg elégedetlen csoportok. Sajnos, ez jól mutatja a jelenlegi közállapotokat s azt, hogy a magyar állam ma gyenge, nincs rend és nincs biztonság, az emberek pedig félnek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Igaz-e, hogy egy nagyobb csoport a közelmúltban támadást indított a nagykátai rendőrkapitányság ellen? Hány személy ellen indult eljárás? Hány embert vettek őrizetbe? Mit tett a rendészeti miniszter ebben az ügyben? Ön szerint milyen közállapotokra lehet következtetni abból, ha egy nagyobb csoport támadást indíthat Magyarországon egy rendőrkapitányság ellen? A szocialista kormányzat nyolcadik évében ma már a rendőrség sincs biztonságban Magyarországon?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Avarkeszi Dezső államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A nagykátai rendőrkapitányság beosztottjai 2009. szeptember 23-án rendőri intézkedést kezdeményeztek egy ittas, a közterületen hangoskodó, garázdálkodó személlyel szemben. Az intézkedés során testi kényszert alkalmaztak, amely sérülést nem okozott, majd az ittas személyt előállították a nagykátai rendőrkapitányságra.

Az előállított rokonai és ismerősei, mintegy 20-30 fő, 22 óra 50 perc körüli időben jelentek meg a rendőrkapitányság épülete előtt, ordítozni kezdtek, és követelték az előállított személy szabadon bocsátását. Azt állították, hogy tudomásuk szerint őt az előállítás során bántalmazták. Követelték továbbá, hogy az előállítást végrehajtó rendőrzászlós menjen ki hozzájuk.

Az eseményt észlelve a rendőrkapitányság ügyeletese segítséget kért a Pest Megyei Rendőrkapitányságtól, ahonnan nagyobb erőket irányítottak a helyszínre, ezzel párhuzamosan a biztonsági előírásokat betartva két főt beengedtek az épületbe, akikkel tisztázták a kialakult helyzetet. Ennek következtében az épület előtt összegyűltek a további jogsértéssel felhagytak, a hangadók elhagyták a helyszínt. Az időközben helyszínre érkező rendőri erők már csak egypár fős, a szemközti parkban nyugodtan várakozó társaságot találtak, akiket igazoltattak.

A végrehajtott azonnali intézkedések alapján a hangadókat, illetve a bűncselekményt elkövető személyeket azonosították, amelynek eredményeképpen a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség 17 személlyel szemben hatóság eljárásának megzavarása bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított büntetőeljárást.

Tisztelt Képviselő Úr! Az ügy teljes körű kivizsgálására miniszter úr felkérte az országos rendőrfőkapitány urat.

(14.30)

Az elsődleges parancsnoki kivizsgálás megállapította, hogy a rendőrök által kezdeményezett intézkedések törvényesek voltak, a kényszerítő eszközök alkalmazására a rendőrségről szóló törvényben meghatározott arányosság követelményének a betartása mellett került sor.

Tisztelt Képviselő Úr! Mindnyájunk érdeke, hogy a rendőrség ne bizonytalanodjon el semmilyen körülmények között. Ebben a politikának is van felelőssége. Nem szerencsés, ha politikusok például kordont bontanak, vagy szélsőjobboldali megmozdulásokkal kapcsolatos rendőri intézkedéseket kifogásolnak (Felzúdulás a Fidesz soraiban.), vagy mint most ön, az egyébként emberéleteket mentő objektív felelősség intézményét támadják.

Jól látható, hogy 2009. szeptember 23-án Nagykátán egy ittas személyekből álló csoport a rendőrkapitányság épülete előtt téves információk alapján garázda magatartást tanúsított, amely büntetőjogi felelősségüket is megalapozza. A kialakult helyzetet a rendőrség gyorsan, szakszerűen és arányosan oldotta meg, amely alapján sor került a büntetőeljárás megindítására. Nem gondolom azt, hogy egy elszigetelt, csoportos, garázda jellegű bűncselekményből, amelynek az elkövetői felelősségre vonásra kerülnek, a hazai közállapotokra bármilyen szakmailag megalapozott következtetést lehetne levonni.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát.

DR. KONTRÁT KÁROLY (Fidesz): Államtitkár úr, ön is elismerte, hogy a nagykátai rendőrkapitányságot ért támadás során a kapitányság épületében tartózkodó három rendőr félt, olyan helyzetbe került 2009 őszén Magyarországon a hatóság embere, hogy félt. Hogy várhatják el az emberek Magyarországon, a civil emberek, hogy a rendőrség megvédi őket, mikor a rendőrség saját magát nem tudja megvédeni, államtitkár úr? Milyen ország ez? - ezt a kérdést teszik föl az emberek. (Zaj, felzúdulás, közbekiáltások az MSZP soraiban.) Államtitkár úr, hadd emlékeztessek arra, ahogy az interpellációban mondtam, hogy Sajóbábony város polgármestere az elmúlt év során írásban kereste meg az Országgyűlés elnökét, hogy állítsák vissza Magyarországon a halálbüntetést, és súlyosbítsák a büntetési tételeket.

Államtitkár úr, ön is ismeri ezt a beadványt, semmi sem történt az emberek biztonságának a visszaállítása érdekében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ezért fordulhatott elő ez az eset.

A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az államtitkár úr válaszát, ezért kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. (Szavazás.)

Az Országgyűlés 192 igen szavazattal, 135 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Szatmáry Kristóf, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: "Alkotmány- és vállalkozásellenesség, avagy a vagyonadótörvényről" címmel. Képviselő úr, öné a szó.




Felszólalások:   43-48   49-55   55-61      Ülésnap adatai