Készült: 2024.09.21.16:02:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2002.10.03.),  113-225. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 4:12:39


Felszólalások:   1-113   113-225   225-367      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! A politikai vitát ezennel lezárom.

Tisztelt Ház! Soron következik az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A képviselők az előterjesztést T/946. számon, a kulturális bizottság ajánlását pedig T/946/1. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Burány Sándor pénzügyminisztériumi államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának, a napirendi ajánlás szerint 20 perces időkeretben. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

 

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Elnök úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ellentmondásos, de örömteli helyzetben érzem magam, ugyanis egy új adónem bevezetését rögzítő törvényjavaslatot kell előterjesztenem a Medgyessy-kormány nevében, és ez általában nem népszerű dolog. Mégis jó szívvel tehetem ezt, mert ezzel végre megoldásra talál egy nehéz helyzetben tevékenykedő vállalkozói kör problémája.

Az új adónem, az eva bevezetése azt célozza meg, hogy a feleslegesen nagy adminisztrációs kötelezettségekkel küszködő, a különböző szabályzórendszerekben elvesző kisvállalkozások mérsékelt, elviselhető és kiszámítható mértékű adót fizessenek. Sok év elmaradását pótolja a törvényjavaslat, aminek elfogadásával a tisztelt Ház megteremtheti azt a feltételrendszert és működési környezetet, amely biztonságot és nyugalmat teremt az esélyegyenlőséget csak hírből ismerő vállalkozói rétegnek.

Köztudott, hogy a magyar vállalkozók között igen nagy számban vannak kényszervállalkozók. Évekkel ezelőtt egyéni vállalkozások, kisvállalkozások egész sora csak azért jött létre, mert munkahelyek szűntek meg, mert sok munkaadó a magas adó- és közterhek miatt csak olyan feltétellel volt hajlandó alkalmazottait tovább foglalkoztatni, ha egyéni vagy kisvállalkozóként köthet velük szerződést.

Az induló kisvállalkozások egy része bizonyára sikeres lett, nagyobb részük azonban évek múltán is kicsi maradt, bevétele, létszáma alig vagy csak kismértékben nőtt. Tényleges támogatást az előző ciklus alatt, a látványos kampánnyal beharangozott Széchenyi-terv ellenére is csak elenyészően kevesen kaphattak. Lehetőségük a gazdasági felzárkózásra így csekély volt, esélyeik az EU-csatlakozással tovább romolhatnak.

A Medgyessy-kormány az első, amely kimondta és programjában célul tűzte ki, hogy kiáll a kisvállalkozók mellett, és első lépésként csökkenti adóterheiket, és mérsékli adminisztrációs kötelezettségeiket. A kormány ezért dolgozott ki külön törvényjavaslatot a legkisebb vállalkozást érintő új adónem, az egyszerűsített vállalkozói adó, más néven az eva 2003. évi bevezetésére.

Nemcsak a többféle adónemet kiváltó, az adminisztrációt is csökkentő új adónemre vonatkozó elképzelés teljesen új. Újdonság az is, hogy a kormány a törvényjavaslatot még munkaanyag formájában társadalmi vitára bocsátotta. Az utóbbi években nem volt arra példa, hogy adóra vonatkozó vagy más törvénytervezetet a kormány feltegyen a honlapjára, hogy megvitassa, egyeztesse a különböző érdekképviseletekkel, vállalkozók széles körével, hogy a részletes szabályok kidolgozásakor ilyen mértékben figyelembe is vegye az egyeztetések során felmerült valamennyi véleményt. Voltak persze észrevételek, kifogások, zömmel az ellenzék oldaláról, amelyeket a kormány nem vehetett figyelembe.

A jogosultsági kör további kibővítésével, az eva választási feltételrendszerének felpuhításával ugyan valóban még több vállalkozás választhatná ezt az adózási lehetőséget, de ebben az esetben az eredeti cél veszett volna el, nevezetesen, hogy a legkisebb vállalkozók terhein enyhítsen, az ő versenyképességükön javítson a törvényjavaslat.

A kormány világossá akarja tenni, hogy az egyszerűsített vállalkozói adóra vonatkozó törvényjavaslattal nem általában, differenciálás nélkül minden vállalkozásnak, hanem kiemelten azon legkisebb vállalkozóknak kíván segítő kezet nyújtani, amelyek nehezebben igazodnak el a jogszabályok rendszerében, megadva ezzel számukra az esélyt, hogy az EU-csatlakozásig hátralévő időben megerősödhessenek és felzárkózhassanak.

Az új adózási lehetőség, az eva több százezer vállalkozás számára nyújt - választható módon - kiszámítható feltételeket, a jövőbeni fejlődést előmozdító, méltányos adózási lehetőségeket. Az elmúlt időszakban az ellenzék többször érvelt azzal, hogy az eva választásának szigorú feltételrendszere miatt csak néhány ezer vállalkozó tudja, illetve fogja választani az evát. Éppen a széles körű társadalmi egyeztetés, az elmúlt hónapokban a legkülönbözőbb érdekképviseletekkel, vállalkozói körökkel történő megbeszélés ennek az ellenkezőjét bizonyítja.

Az persze lehetséges, hogy a szóba jöhető több százezer vállalkozás egy része óvatosságból jövőre még nem választja az evát. Ennek oka az lehet, hogy a magyar kisvállalkozók eddig azt szokták meg, hogy gyanakvással kell fogadniuk a kormány újabb és újabb adóelképzeléseit. Az első év tapasztalatai azonban bizonyára ezen vállalkozásokat is meggyőzik majd az új adózási lehetőség előnyeiről.

Nézzük tehát, hogy mit tartalmaz pontosan az előttünk fekvő törvényjavaslat! Az eva az adminisztráció egyszerűsítése és az adóterhek mérséklése érdekében egy sor, korábban fizetendő adónemet vált ki. Így kiváltja egyéni vállalkozók esetében a vállalkozói személyi jövedelemadót és a vállalkozói osztalékalap után fizetendő személyi jövedelemadót vagy a vállalkozói átalányadót, kiváltja a cégautóadót és az általános forgalmi adót. Társas vállalkozás esetében kiváltja a társasági adót, az osztalék utáni személyi jövedelemadót, a cégautóadót és az általános forgalmi adót.

Az eva választására jogosultak a közkereseti társaságok, a betéti társaságok, a korlátolt felelősségű társaságok, a szövetkezetek, az ügyvédi irodák, a szabadalmi ügyvivői irodák, a végrehajtó irodák és az erdőbirtokossági társulatok.

Szintén választhatják az eva szerinti adózást a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozók, így például azok a magánszemélyek, akik tevékenységüket egyéni vállalkozói igazolvány birtokában végzik, ideértve például az orvosokat és az egyéb egészségügyi vállalkozókat is, továbbá az ügyvédeket, a közjegyzőket, és még sorolhatnám.

A törvényjavaslat részletesen meghatározza az eva választásának feltételeit. Ezek közül a fontosabbak:

A választás adóévében és az azt megelőző adóévben az adózó általános forgalmi adóval számított bevétele a 15 millió forintot nem haladhatja meg. Az adózó folyamatosan, változatlan szervezeti formában működik a választás naptári évében és az azt megelőző adóévben. A szoros tulajdonosi kapcsolatban álló vállalkozások egymás közötti ügyleteinek kezelése érdekében a törvényjavaslat követelményeket is támaszt.

 

 

(14.20)

 

Így például az egyéni vállalkozó csak akkor lehet adóalany, ha az adóévre vonatkozóan olyan jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, amelyben 10 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedéssel rendelkezik - az egyéni vállalkozó -, nem választja az evaalanyiságot.

A társas vállalkozások akkor választhatják az eva szerinti adózást, ha más jogi személyben, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban nem rendelkeznek részesedéssel, kivéve az értékpapírt. Egyes, speciális nyilvántartások vezetését igénylő tevékenységek esetében az eva nem választható, például a jövedéki adóról, és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló törvény vagy a fogyasztási adóról és a fogyasztói árkiegészítésről szóló törvény hatálya alá tartozó tevékenységek esetében.

A következő adóévre vonatkozóan az adóalanyiság választását december 1-jétől 20-áig kell bejelenteni az állami adóhatóságnak. A bejelentést minden évben meg kell ismételni, ha a következő adóévben az adóalany továbbra is az eva szerint kíván adózni. A 2003. adóévre vonatkozó bejelentést ennek megfelelően 2002. december 1-je és 20-a között lehet megtenni.

Az eva alapja az adóévben megszerzett összes bevétel, módosítva néhány korrekciós tétellel. Az eva mértéke a pozitív adóalap 15 százaléka. Az adóadminisztrációs terhek csökkentése érdekében az evaalanyok évente csak egyszer kötelesek adóbevallást benyújtani, és evát fizetni. A bevallás és megfizetés határideje a számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó adóalanyok esetében a beszámoló letétbe helyezésére előírt határidő, más adóalanyok esetében az adóévet követő év február 15-e.

Az előzetes elképzeléseknek, így különösen az adminisztrációs terhek tervezett csökkentésének megfelelően, az eva választása az adózó számára a nyilvántartási rendszer egyszerűsítését eredményezi. Az egyéni vállalkozók ennek megfelelően bevételi nyilvántartást vezetnek, a közkereseti társaság, betéti társaság esetében választási lehetőség kínálkozik: vagy bevételi nyilvántartást, vagy a számvitelről szóló törvény kettős könyvvitelre vonatkozó előírásai szerinti nyilvántartást vezetnek. Más evaalanyok pedig a számvitelről szóló törvény kettős könyvvitelre vonatkozó előírásai szerint vezetik nyilvántartásaikat. Esetükben a nyilvántartási rendszer azzal egyszerűsödik, hogy négy adónem - társasági adó, személyi jövedelemadó, cégautóadó, általános fogalmi adó - helyett csak egyről, az eváról kell nyilvántartást vezetniük.

A felhalmozott eredménytartalékra vonatkozó szabályok a következőek. A bevételi nyilvántartást vezető közkereseti társaság, betéti társaság a vagyonnövekmény likvid része után fizet 20 százalékos mértékű adót, tehát a tárgyi eszközök után nem. Az adót három év alatt, egyenlő részletekben kell megfizetni, és az adóalapot százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás nem terheli. Az adófizetés elkerülhető, ha a közkereseti társaság, a betéti társaság azt választja, hogy adóalanyként is a számvitelről szóló törvény előírásai szerint vezeti könyveit.

Jogi személy, például a korlátolt felelősségű társaság, szövetkezet vagy például az ügyvédi irodák esetében az adóalanyiság időszaka előtt keletkezett eredménytartalék, jóváhagyott osztalék alapján csak akkor kell adót fizetni, amikor ténylegesen kivonás történik. Ezt folyamatos, a számviteli szabályoknak megfelelő vagyonnyilvántartás teszi lehetővé.

Az eva szerint adózó vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése nem valósulhatna meg teljes mértékben a helyi iparűzési adó szabályainak módosítása nélkül. Az iparűzési adó alapjának általános szabályok szerinti kiszámításához ugyanis továbbra is szükség lenne a vonatkozó költségszámlák gyűjtésére. Ezért az iparűzési adó alapja az érintett körben az eva alapjának 50 százalékában is meghatározható, amennyiben az adózó élni kíván ezzel a lehetőséggel.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat tartalmazza a társadalombiztosítási járulékok, valamint a tételes egészségügyi hozzájárulás szabályainak az evával összefüggésben szükségessé vált módosításait is. Ennek megfelelően az evát választó főállású egyéni vállalkozók a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbérnek megfelelő összeg után kötelesek a járulékfizetésre. Az eva választásával egyidejűleg azonban a vállalkozó nyilatkozhat arról, hogy a minimálbérnél magasabb összegű járulékot fizet. A nyilatkozatban foglalt emelt összegű kötelezettség az adóévre szól.

A többes jogviszonyban álló egyéni vállalkozó az evaalap 4 százaléka, a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó az evaalap 10 százaléka után köteles a járulékfizetésre. A tételes egészségügyi hozzájárulási kötelezettség ugyanolyan feltételekkel terheli az evát választó egyéni vállalkozókat, mint egyébként a személyi jövedelemadó rendszerében adózókat. Ennek összege azonban az idei 4500 forintról 2003-ban 3450 forintra csökken, ezzel is hozzájárulva a kisvállalkozásokat érintő terhek enyhítéséhez.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A Medgyessy-kormány komolyan gondolja az érdekegyeztetést, nem legyőzni akarja vitapartnereit, hanem meggyőzni, és megegyezni törekszik velük. Ezért a most a parlament elé benyújtott javaslat bírja a leginkább érintettek, a vállalkozók egyetértését. Kölcsönös kompromisszumokkal kialakultak az egyszerűsített vállalkozói adó legfőbb paraméterei, ami 15 millió forint árbevételig több százezer vállalkozó számára kínál majd választási lehetőséget; nem kényszert, ismétlem: lehetőséget. Lehetőséget arra, hogy kiszámítható, átlátható, egyszerű adózási, könyvelési feltételek mellett folytassa tevékenységét; fejlődjön, gyarapodjon, és közülük minél többen, minél hamarabb nőjék ki a megerősödésükhöz számukra most biztosított lehetőséget. Ezért kérem, hogy igenlő szavazatukkal járuljanak hozzá a javaslat elfogadásához.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a bizottsági álláspontok ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerint öt-öt perces időkeretben.

Az önkormányzati bizottság kivételével valamennyi kijelölt bizottságban kisebbségi vélemény is megfogalmazódott. A mezőgazdasági bizottság ezt nem kívánja ismertetni. (Pásztohy András jelentkezik.) A kulturális bizottság a vitát előkészítő ajánlását írásban nyújtotta be, a kisebbségi véleményt viszont szóban kívánja az Országgyűlés elé terjeszteni. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Mezőgazdasági!)

Először megadom a szót Soós Győzőnek, a költségvetési bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

DR. SOÓS GYŐZŐ, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! A költségvetési bizottság többsége támogatta a törvénytervezetet. Ilyenkor, amikor új adót vezet be egy parlament, mindig éles vita szokott lenni, nem is lenne egészen normális dolog egy új adónemet támogatni, most azonban az a különleges helyzet állt elő, hogy nemcsak a költségvetési bizottság többsége, hanem általában a társadalom is támogatja ezt az új adónemet, és nemcsak hogy ellenállás nincs a bevezetésével szemben, hanem várakozás tapasztalható.

Az elmúlt hetekben, sőt hónapokban egy széles körű egyeztetés volt ebben a témakörben az eva bevezetésével kapcsolatban. Mondhatjuk azt is, hogy végre megvalósult a társadalmi vita, ami egyébként törvényi kötelezettség, és remélhetőleg minden törvénytervezet majd így, társadalmi vita után kerül a parlament elé a jövőben. A társadalmi vita során jelentős módosulások is történtek a törvénytervezetben.

Az érintettek köréről szeretnék néhány szót szólni, hiszen az érintettek köre a mikro- és kisvállalkozások, és hosszú-hosszú évek óta beszélünk arról, hogy a magyar gazdaság igazi problémája a mikro- és kisvállalkozások nehéz helyzete, és sokféle program megfogalmazódott az ő terheik az enyhítésére, de igazából valódi segítséget mind ez ideig nem kaptak. Most azonban úgy tűnik, hogy egy valódi segítséget kapnak ezek a mikrovállalkozások, hiszen azoknak a vállalkozásoknak, amelyek tudják ezt választani és választhatják ezt az adónemet, csökkenti az adóterhelését, és a többségnek csökkenti az adminisztrációs terheit.

 

(14.30)

 

Nagyon-nagyon pozitívnak értékelte azt is a bizottság többsége, hogy a vita során végül is az előterjesztő felemelte az értékhatárt 15 millió forint bruttó árbevételre. És természetesen pozitívnak értékeltük azt, nem is lehet ez másként, hogy ennek az adónemnek a vállalása, a teljesítése önkéntes, és hangsúlyozom: ez természetes.

Azt is természetesnek ítéltük, hogy ezt mindenki nem fogja választani; azért nem fogja választani, mert csak egy körnek lesz kedvező. Egyetértés volt abban, hogy azoknak a vállalkozóknak, vállalkozásoknak kedvező, amelyek magas hozzáadott értéket tudnak produkálni a termelésük során. Ilyen formában való igaz az, és ezt a többség elismerte, hogy bizonyos vállalkozások éppen azért fognak kiesni ebből az evakörből, mert az ő tevékenységük a jellegéből fakadóan is olyan, hogy viszonylag kicsi a hozzáadott értékük.

Egyszerűsítést jelent a vállalkozásoknak, különösen az egyéni vállalkozóknak, hiszen - mint ahogy az expozéban is elhangzott - náluk elegendő az árbevétel-nyilvántartás. A többség elismerte azt is, hogy több vállalkozásnál, más vállalkozásoknál igazából adminisztrációs könnyítést sem jelent, viszont az igazán nagy létszámú vállalkozói kör az az egyéni vállalkozói kör. Ez a javaslat megoldást kínál a költségek elszámolására ebben a körben, arra az össznépi játékra, amikor gyűjtik a számlákat a vállalkozások, vállalkozók, hogy minél több költséget tudjanak az eredményük terhére elszámolni.

Nagyon pozitívnak ítélte a bizottság a házipénztári pénzek kezelését, vagyis hogy ebben is, úgymond, enyhítés történt az eredeti javaslathoz képest, és ez a bizonyos 20 százalékos hároméves halasztott fizetési megváltás jónak minősíthető.

Végezetül azt szeretném elmondani, hogy természetszerűen vita volt a költségvetési bizottságban, egy dologban azonban egyetértés volt: a célokban - a célok megvalósításában természetesen már vita bontakozott ki. Ugyanakkor mi úgy ítéljük meg, hogy azok a célok, amiket ez a törvény meg akar valósítani, igenis támogatandók. Azok választhatják, és ez a végső konklúziója a bizottsági ülésnek, ahol magasabb a hozzáadott érték, ugyanakkor viszont úgy ítéltük meg, hogy több százezer vállalkozónak nyújthat ez könnyítést az eljövendő időben.

Egy negatívum a végére, hogy olyan bonyolult a szabályozás és az egész rendszer, hogy elképzelhető, hogy a következő hónapokban bizonyos fajta módosításokra szükség lesz, a gyakorlat ezt fogja majd igazolni. Akkor majd a szükséges módosításokat a törvényen természetesen átvezetjük.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A költségvetési bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt ismerteti Szijjártó Péter. Képviselő úr, parancsoljon, öné a szó.

 

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési és pénzügyi bizottság tagjai az ülést megelőző utolsó napon kapták kézhez az előttünk fekvő törvényjavaslat végleges változatát. Néhány bizottsági tagtársammal együtt némi déjà vu-érzés keletkezett bennünk, hiszen visszagondoltunk a zárszámadás beterjesztésének mikéntjére, amikor is csak néhány nappal a tárgyalás előtt kaptuk meg az előterjesztést, akkor is CD-lemezen.

A bizottság ellenzéki képviselői az ülés folyamán megannyi kérdést és aggályt fogalmaztak meg, amelyekre azonban érdemi és megnyugtató válaszok sem a kormány, sem a minisztérium képviselőitől nem érkeztek. Ezért nem is támogattuk a javaslat általános vitára való alkalmasságát, és megfogalmaztuk kisebbségi véleményünket.

Felvetett kérdéseink alapvetően négy csoportba voltak sorolhatóak. Először is: vajon mi a célja a kormányzatnak az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetésével? Vajon a legkisebb bevétellel rendelkező vállalkozói réteg esetében szeretnék csökkenteni az adminisztrációs, illetve adóterhelést, vagy van valami olyasfajta cél is, amiről mi nem tudhatunk?

A második kérdés úgy szólt: vajon mely vállalkozók vehetik majd igénybe az egyszerűsített vállalkozói adót? Aggályosnak tartjuk ugyanis, hogy sokkal inkább azok a vállalkozók élnek majd ezzel az új lehetőséggel, akik ügyeskedni próbálnak, semmint azok, akik a valóságban termelnek, és tisztességes vállalkozóként dolgoznak. Hiszen akik termelnek, akiknek költségeik vannak, akik anyaggal és áruval dolgoznak, azok nem tudják majd igénybe venni az evát, ugyanis nekik már eleve van annyi költségük, hogy nem kell ennyi adót fizetni. Természetesen azok sem tudják majd igénybe venni, akik fejlesztenek, beruháznak, ők ugyanis nem fognak lemondani az áfa visszaigénylésének lehetőségéről.

Átgondolta ezt valaki komolyan? Átgondolta, hogy milyen hatással lehet ez a vállalkozásokra, sőt az egész országra? Megnyugtató választ persze ezen kérdésünkre sem kaptunk. De haladjunk tovább, tisztelt képviselőtársaim, a kérdések sorában!

Több politikust és elsősorban természetesen a pénzügyminiszter urat megannyiszor hallhattuk nyilatkozni ebben a témában, és minden esetben elmondták, hogy ezen intézkedés következtében nagyon komoly előrelépést várnak a kis- és középvállalkozói körben. Ezzel összefüggésben kérdeztük, hogy vajon milyen hatással lesz ez a vállalkozói réteg a bruttó hazai termék alakulására, egyáltalán Magyarország GDP-jének hány százalékát állítják elő azok, akik igénybe fogják venni az evát. Kérdésfelvetésünket indokolta az is, hogy szocialista politikusok ezen vállalkozói körről gyakran már úgy beszéltek, mint akik a GDP felét-kétharmadát állítanák elő.

Végül hangot adtunk azon félelmünknek is, miszerint az eva bevezetése kedvezőtlen folyamatokat fog elindítani a gazdaságban. Mit fog eredményezni az, hogy nem kell majd bizonylatot eltenni, amikor nem kell majd könyvelni, nem kell bevallani, egyáltalán az égvilágon semmit sem kell csinálni, csak egy bevételi nyilvántartást vezetni? Ez a veszély jelentős, tisztelt képviselőtársaim; ráadásul tudjuk, hogy már a rendszerváltoztatás óta komoly célkitűzésként szerepel az, hogy erősödjön az országban a bizonylati fegyelem, annál is inkább, mert ezt az Európai Unió is megköveteli tőlünk. Tizenkét éve dolgoznak tehát a mindenkori kormányok azon, hogy mindenki becsületesen számlát, nyugtát adjon, és akkor most az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetésével mintha azt sugalmaznák, hogy nem is kell bizonylat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Elnök Úr! Ezen aggályainknak adtunk tehát hangot a költségvetési és pénzügyi bizottság ülésén, és mivel ezekre sem a kormányzattól, sem a minisztérium képviselőitől megnyugtató válaszokat nem kaptunk, a törvényjavaslatot jelenlegi formájában támogatni nem tudjuk. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Gúr Nándornak, a foglalkoztatási bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

GÚR NÁNDOR, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! A foglalkoztatási bizottság is megtárgyalta az előterjesztést szeptember 30-án, és alkalmasnak tartotta az általános vitára 12 igen szavazattal, 10 nem ellenében.

Miről is van szó, miről is tárgyalt a bizottság? Valójában nem másról, mint egy új adónemnek a bevezetéséről, ami - itt ma már többször elhangzott - olyan helyzetet teremthetne, amely helyzetet csak elutasítani lehet. Ebben a helyzetben ezzel ellentétesen mégis olyan állapot rajzolódik ki, amikor is sokak számára kedvező feltételek mutatkoznak. Miért van ez? Valójában azért, mert amikor képviselőtársaim aggódó szavait hallgattam a bizottsági ülésen és most is, akkor azt kell mondjam, hogy ez az adónem, amely bevezetésre kerül, nem kötelező, ez egy lehetőség. A lehetőségét adja meg annak, hogy a mikrovállalkozások, a kisvállalkozások egy adott köre ezt igénybe vegye, számításba vehesse. Van, aki kevésbé fogja tudni igénybe venni, van, aki mérlegelni fog, és van, aki számításba fogja venni. Nyilván a közterhek csökkenésével párosul az, ha a bruttó árbevétel 15 százaléka az adóteher, főleg azoknál a vállalkozásoknál, amelyeknél nem magas a tárgyi vagy éppen a másfajta eszköz beszerzésének a szükségszerűsége, de nem zárja ki azt, hogy egyébként más típusú tevékenységeknél is olyan helyzet álljon elő, amely gondolkodás tárgyává teszi az eva választásának a mikéntjét. A próbaszámítások alapján nagyjából az rajzolódik ki, hogy százezres nagyságrendű azoknak a köre - adott esetben több százezres nagyságrendű is lehet -, akik ezt a fajta adónemet alkalmazhatják és igénybe fogják venni.

Mint ahogy elhangzott, minden esztendőben újragondolható a történet, hiszen az idén december 1-20. között, és egyébként is december 20-áig van bejelentkezési lehetőség. Tehát ha valaki úgy ítéli meg, hogy az adott esztendőben megpróbálja, majd úgy ítéli meg a következő időszakban, hogy ez a számára nem kedvező, akkor vissza tud térni az eredeti adózási formához.

 

 

(14.40)

 

Hozzá kell tenni azt is, hogy az egyszerűsített vállalkozási adó igénybevételével gyakorlatilag többfajta adó megfizetését tudja ellentételezni vagy kivédeni a vállalkozás. Valójában a személyi jövedelemadó, az áfa, az osztalékadó után fizetett szja, a cégautóadó, a társaság adó megfizetése együtt, egy összegben, a bruttó árbevétel 15 százalékához illesztett mértékben megfizethető.

Gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy egyszerűsödik a rendszer. Én nem félek attól, és ez a bizottság ülésén is elhangzott, hogy ez egyfajta bizonylati fegyelmezetlenséggel párosulna, hiszen a bevételi nyilvántartás kötelezettsége fennáll. Az adminisztráció csökken, az egyéni vállalkozók, mint említettem, bevételi nyilvántartást folytatnak, a közkereseti társaságok, betéti társaságok választhatják ezt is, vagy éppen a kettős könyvvitel szabályai szerinti eljárásokat, és az egyéb kft.-k, szövetkezetek, erdőtársulások, egyéb másfajta, a törvény hatálya alá tartozó irodák pedig az alaptörvény hatályából fakadóan a kettős könyvvitel szabályai szerint járnak el a későbbiekben is.

Hozzá kell tenni azt is, hogy nagyon jól összeköti az egyszerűsített vállalkozási adó a központi és a helyi adóztatás kérdéskörét, hiszen az iparűzési adó megfizetési mértéke gyakorlatilag az eva adóalapja alapján, annak 50 százalékában fogható kézen. Magyarul, összekapcsolódik a rendszer, és nincs az a fajta disszonancia, hogy hogyan és miképpen, mi alapján kell iparűzési adót fizetni.

Azt, hogy kik tudják ezt alkalmazni, azt, hogy kik számára kedvező, az élet dönti el. Ahhoz, hogy az a mérték, az az értékhatár, ami a bruttó árbevételek 15 millió forintos nagyságrendjében rajzolja meg az eva alkalmazhatóságát, mennyire helyénvaló, vagy mennyire nem, azt rögtön hozzá kell tenni, hogy a magyarországi mikrovállalkozások tekintetében helyénvaló, hiszen a többségük, nagyon nagy részük ez alatti árbevételt produkál. (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.)

Összességében tehát azt lehet megfogalmazni, hogy az eva bevezetése jó célt szolgál, a bizottság ezt elfogadta, és többségi véleménnyel általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A foglalkoztatási bizottságban megfogalmazott kisebbségi véleményeket ismerteti Rákos Tibor képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. RÁKOS TIBOR, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Hölgyeim és Uraim! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság megtárgyalta az egyszerűsített vállalkozási adóról szóló törvényjavaslatot, és a bizottság kisebbségi véleményét szeretném most önökkel ismertetni.

Nos, ha áttekintjük az egyszerűsített vállalkozási adó történetét a választási ígéretektől kezdve napjainkig, azaz a tisztelt Ház elé terjesztett törvényjavaslat megismeréséig, a következőket állapíthatjuk meg. Önök a kampányban azt állították, hogy 700 ezer egyéni vállalkozó, közkereseti társaság, betéti társaság és kft. számára teremtik meg a 15 százalékos átalányadózásra való áttérés lehetőségét. Majd kormányra kerülve 550 ezer kisvállalkozóról beszéltek, akik élhetnek e vonzó választással. A bizottság ülésén jelen lévő pénzügyminisztériumi főosztályvezetőtől arra a kérdésre, hogy hány vállalkozást érinthet kedvezőbben az áttérés lehetősége, azt a választ kaptuk, hogy százezer körül lehet, szakértői számítások szerint.

Tisztelt kormánypárti Képviselők! Nem ezt ígérték! Az egyik MSZP- képviselőtársuk szellemesen megjegyezte a bizottság ülésén, hogy a puding próbája az evés. Majd ki fog derülni, hogy mennyien élnek ezzel a lehetőséggel. Attól tartok, hogy nagyon sokan a vállalkozások közül, amelyek majd megismerve a törvény adta lehetőségeket, nagyon keserű szájízzel fogják az önök által elkészített pudingot megenni. Hiszen jelentős várakozás és illúzió kapcsolódik az új adónem választásához.

A törvény indokolása fontos célként jelölte meg, hogy a vállalkozások nyilvántartási kötelezettségei egyszerűsödjenek. A javaslat megismerése alapján több ellenzéki képviselőtársammal együtt kijelenthetjük, hogy ez a cél sem valósul meg maradéktalanul. A vállalkozások adminisztrációs kötelezettségei nem fognak csökkenni.

A könyvelői irodák megélhetése ezen változtatásokkal nem került veszélybe, hiszen a szabályozás rendkívül összetett. A korábbi nyilvántartások helyett e törvényben bevezetett úgynevezett "egyszerűbb", szigorú számadásokra és bizonylatokra lesz szükség. Nem lesz könnyű eldönteni, hogy vajon kinek éri majd meg ezt az új adónemet választani. Valószínű, hogy már ehhez is szakértőre és könyvelőre lesz szükség, némi anyagi terhet okozva ezzel is a vállalkozásoknak. Így egy újabb illúzióval lettünk szegényebbek a törvény elérendő céljait tekintve.

Most nézzük meg, hogy melyek azok a vállalkozások, amelyek e bonyolult szabályoknak megfelelnek. Leginkább a szellemi munkát végző vállalkozásoknak és a kis anyagköltséggel dolgozó szolgáltatásoknak lehet vonzó választás az egyszerűsített vállalkozási adó. Véleményünk szerint sokan hiszik azt, hogy számukra is érdemes lesz ezt az új adónemet választani. Csalódni fognak. Hiszen azon vállalkozásoknak nem lesz ajánlott az új adó választása, amelyek tényleges beruházást terveznek, illetve azon kereskedőknek, akik kis haszonnal dolgoznak, és a beszerzéseik áfája gyakorlatilag lefedi az értékesítés áfáját. Meg kell gondolni a váltást azoknál a cégeknél is, ahol az alaptevékenység 12 százalékos áfakulcsú, de a beszerzéseik nagy részét 25 százalékos forgalmi adó terheli.

Összegezve: nagy várakozással tekintettünk az egyszerűsített vállalkozási adóról szóló törvény gazdasági szereplőknek, a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott kedvezményeit tekintve, ám szomorúan kellett tapasztalnunk, hogy a szó és a tett elvált egymástól, azaz nem valósultak meg az ígéretekhez fűzött remények.

Mindezek miatt a bizottság ellenzéki tagjai nem tartották általános vitára alkalmasnak a törvényjavaslatot, ez a szavazásban 10 nemet jelentett az ellenzéki képviselők részéről.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Józsa Istvánnak, a gazdasági bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

DR. JÓZSA ISTVÁN, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. A vitát hallgatva a gazdasági bizottságban és itt, a Parlament falai között is, úgy gondolom, valami jó kezdeményezésről van szó, amivel kapcsolatban a bevezetőt ismertető államtitkár úr 15 percben ennyi részletes adatot, érdemi információt kifejt, és ezzel szemben az ellenzéki oldalnak egyetlen érdemi észrevétele, kifogása sem tud megfogalmazódni. Valahol a gyakorlatban, az életben a puding próbája, amikor mindenki eldönti, hogy kér-e ebből a pudingból vagy nem, az lesz, hogy ez egy valóban helyes kezdeményezés.

Biztos vagyok benne, hogy az érdekvédelmi képviseletek, kereskedelmi és iparkamarák, amelyeknek lehetőségük volt véleményt nyilvánítani az eva előkészítési szakaszában, elmondták véleményüket, és ezek az észrevételek beépültek az előterjesztett törvényjavaslatba.

A gazdasági bizottság többségi véleménye az, hogy az egyszerűsített vállalkozói adó a vállalkozók jelentős körének - és nem szeretnénk számháborúba bocsátkozni, hogy mekkora lesz ez a kör -, természetesen a kis- és mikrovállalkozások jelentős körének kedvezményt jelent. Egyértelmű, hogy adókedvezményt jelent, tehát ezzel is lehet támogatni, a vállalkozásfejlesztést segítené, ugyanakkor az adminisztrációs terheiket is enyhíti.

Az a vélemény is megfogalmazódott a gazdasági bizottságban, hogy kellően flexibilis a törvény azt illetően, hogy milyen módon lehet áttérni, tehát visszatérni az evakörből. Nem jelent hátrányt, tehát ilyen értelemben az ellenzék részéről megfogalmazott kockázatok mértéke jóval kisebb.

Mindent összegezve, azt hiszem, hogy egy régóta szükséges és fontos adónem bevezetéséről van szó. A gazdasági bizottság többségi véleménye: általános vitára alkalmasnak és elfogadásra javasolja a törvényjavaslatot.

Köszönöm, elnök úr.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Fónagy János képviselő úrnak, aki a gazdasági bizottság kisebbségi véleményét ismerteti. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. FÓNAGY JÁNOS, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedelmükkel a kisebbségi vélemény elmondására fogok szorítkozni, és nem szívesen előzöm meg az általános vita során elmondottakat.

 

(14.50)

 

Egyetértés volt a gazdasági bizottságban a kisebbség és a többség között abban, hogy a mikro-, kis- és középvállalatok adminisztrációjának csökkentése sok éve húzódó, nagyon időszerű és nagyon szükséges feladat. Ebben nem volt vita.

Ami miatt az ellenzék gyakorlatilag teljes létszámban alkalmatlannak találta a tervezetet, az éppen az volt, hogy ez a tervezet megítélésünk szerint nem éri el azt a jogalkotói célt, hogy könnyebbé tegye - a korábbi ígéreteknek megfelelően - mintegy egymillió vállalkozó helyzetét. Mi is végeztünk próbaszámításokat, bár hatásvizsgálatokat nem kaptunk az anyaghoz, és - egyetértve néhány más előttem szólóval - a gazdasági bizottság kisebbségbe szorult részének is az volt a véleménye, hogy termelő vállalkozások eleve kiesnek, nagyobb vállalkozások eleve kiesnek, és mi mintegy 20-40 ezerre taksáljuk azoknak a számát, akik ezt alkalmazni tudják, valóban szabad választás és döntés alapján. Az ellenszavazatunk indokának ez volt a legmarkánsabb része.

Szakkifogás érte részünkről a tervezet 28. §-át az áfa elszámolhatóságával kapcsolatban, és valóban nálunk is felmerült az, hogy a jogszabály, minden jó szándéka mellett olyan kiskapukat nyit fel, ami nem lehet a jogalkotó célja, olyan visszaélési lehetőségeket teremt, amelyek visszaütnek.

Nem tartozott a bizottság munkájához, csak ennek igazolásaként mondom, bizony már a sajtóban is megjelennek jó javaslatok, hogyan lehetne ezt kijátszani, igazolva a mi 12 főre korlátozódó nemleges szavazatunkat.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Tompa Sándornak, az idegenforgalmi bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

DR. TOMPA SÁNDOR, az idegenforgalmi bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Az idegenforgalmi bizottságban a T/946. számú, az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvényjavaslatot 11 igen szavazattal, 10 nem ellenében általános alkalmasnak tartottuk.

Az megfogalmazódott a vitában, hogy ez egy új adóelem, amely régóta foglalkoztatja az adózással foglalkozó szakembereket, politikusokat - mint ahogy itt már erre többször utalás is történt -, és a Magyar Szocialista Párt a választási kampányba és később a kormányprogramba is belefoglalta ezt az elképzelését, és természetesen szakmai érdekképviseleti körök is régóta megfogalmaztak hasonló javaslatokat. Tehát azt gondoljuk, ezek után értelemszerű volt, hogy elénk került ez a törvényjavaslat.

Azonban ez egy első lépés, mint ahogy itt már képviselőtársaim is más bizottságokban elhangzott viták alapján is jelezték, és az idegenforgalmi bizottságban is elsősorban arra vonatkozóan hangzottak el aggályok, kérdések az előterjesztéshez kapcsolódóan, hogy milyen kört, milyen vállalkozásokat fog érinteni a turizmusban, a turizmus területén dolgozók vonatkozásában. Azt kellett megállapítanunk, hogy tény, viszonylag kevéssé érinti az idegenforgalom, turizmus területén dolgozó vállalkozókat, azonban ez nem is arra a szakterületre készült törvényjavaslat, ennek megfelelően azt gondoljuk, hogy a későbbiekben a tapasztaltok alapján bővülhet ez a kör, és vélhetően ez az idegenforgalom, turizmus területén működő vállalkozásokat is érinteni fogja.

A felvetett ellenzéki és kormánypárti kérdésekre kapott válaszok alapján döntött végül is úgy a bizottság, hogy általános vitára alkalmasnak tartja az előttünk lévő törvényjavaslatot, az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény tervezetét.

Zárásként engedjenek meg két személyes megjegyzést. Elhangzott már más képviselőtársak részéről is, hogy ez egy lehetőség, a vállalkozó fog dönteni, mérlegelni, hogy alkalmazza-e ezt az adózási technikát, ezt az adófajtát, azaz ő maga is mint vállalkozó dönt erről.

Másodszor, egy olyan megjegyzés, hogy én magam egy olyan térségben vagyok képviselő, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolcon, ahol a gazdasági rendszerváltáskor a nagy gyárak, nagy foglalkoztatók felrobbanása, széthullása révén tömegével váltak munkanélkülivé emberek, akik kisegzisztenciák, kisvállalkozások létrehozásával próbálták az életüket egyenesbe hozni, és bizony ilyen alacsony árbevételek mellett működnek, mint amiről önök itt vitatkoznak. Nos, számukra már régóta jó lett volna egy ilyen egyszerűsített vállalkozói adónem.

Ezzel ismertettem az idegenforgalmi bizottság álláspontját. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az idegenforgalmi bizottságban megfogalmazott kisebbségi véleményt ismerteti Hadházy Sándor képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

 

HADHÁZY SÁNDOR, az idegenforgalmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az idegenforgalmi bizottság szeptember 30-án tárgyalta meg az előterjesztést az egyszerűsített vállalkozói adóról, és mindjárt a napirend elfogadásakor a kisebbség felvetette, hogy ezt le kellene venni a napirendről, két ok miatt. Az egyik az volt, hogy nagyon későn kaptuk meg, erre még nem volt példa a Magyar Országgyűlésben, hogy csak ennyi idő álljon rendelkezésre egy ilyen súlyú törvény megtárgyalásához; a másik indokunk pedig az volt, hogy nem nyújtotta be a kormány az ezzel kapcsolatos hatástanulmányt. Így igazából elég nehéz volt felkészülni és érdemben vitatkozni erről a törvényjavaslatról. Ezt hallhattuk a többségi vélemény ismertetésekor is, Tompa Sándor képviselőtársam nagyon kevés dolgot tudott megfogalmazni, ami a bizottsági ülésen elhangzott. De én inkább az ellenzéki vagy kisebbségi véleményre szeretnék kitérni.

A Pénzügyminisztérium képviselője azt mondta, hogy kisméretű, kis volumenű bevétellel rendelkező vállalkozások számára kínál egyszerűsített adózási módszert és - ezt a szót aláhúznám a nyomaték kedvéért - feltehetően valamelyest csökkentett adóterhet is. Tehát igazából a Pénzügyminisztérium sem tudja, mert nem modellezte, hogy ez milyen hatással jár az egyes vállalkozókra, az egyes adózókra. Itt megint csak vissza szeretnék utalni a hatástanulmány hiányára.

A bizottsági vita során nyilvánvalóvá vált az, hogy a Pénzügyminisztérium szakértői nem tudnak olyan idegenforgalomban tevékenykedő vállalkozást megnevezni, amely ezt az adózási formát egyáltalán választhatja. Számos kizáró tényező áll fenn, és igazából itt rendkívül nehéz helyzetben volt a Pénzügyminisztérium képviselője.

A másik kérdés az, hogy valójában az ország egészét tekintve hányan választhatják ezt az adózási formát. Itt már több szám elhangzott a több száztól a millióig. A Pénzügyminisztérium itt valamennyivel óvatosabban fogalmazott, és 70-80 ezer adóalanyt nevesített, és hozzátette még azt is, hogy az első időszakban vélhetően csak néhány ezer fogja választani ezt az adóformát.

Az áfa-visszaigénylési kérdéskör is felmerült, és ez bizony rendkívüli módon kedvezőtlenül érinti azokat a vállalkozókat, akik fejleszteni, bővíteni kívánják tevékenységüket.

A fiktívszámla-kibocsátás lehetősége is felmerült a bizottsági ülésen. Szeretném felhívni itt is a kormányzat figyelmét ennek a veszélyére. Nem kívánok politikai párhuzamot vonni ebben a kérdésben még Vecséssel sem.

A 15 millió forint bevétel a felső határ, ez bruttó bevételt jelent, nyilvánvaló, hogy a nem visszaigényelhető áfát is ki kell fizetnie a vállalkozónak. Ez ténylegesen tehát csak alig több mint 12 millió forint nettó árbevételt képezhet.

 

 

(15.00)

 

A bizottsági ülésen elhangzott az egyik kormánypárti képviselőtől - valószínű, hogy tájékozatlansága miatt mondott ilyet -, hogy kezdő vállalkozások is igénybe vehetik ezt az adózási formát. Ha figyelmesen elolvasnák a kormánypárti képviselők az előterjesztést, akkor megállapíthatják, hogy kezdő vállalkozás ezt nem veheti igénybe.

Összességében tehát: valóban 11 igen szavazattal és 10 nem ellenében a bizottság általános vitára alkalmasnak nyilvánította ezt a törvénytervezetet.

Köszönöm figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Szitka Péternek, az ifjúsági bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó.

 

SZITKA PÉTER, az ifjúsági és sportbizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetésével a kormány programjában foglaltaknak megfelelően egy új adónemmel bővül a magyar adórendszer. Az evára vonatkozó szabályok széles körű társadalmi érdekegyeztetést követően kerültek kialakításra, a kormány programjának megfelelően. Alapvető cél a kis- és középvállalkozások fejlődése, amit a közterhek mérséklésével, adminisztrációs kötelezettségeik csökkentésével kíván elérni a kormány. E cél megvalósításában fontos állomás tehát az egyszerűsített vállalkozói adó lehetőségének megteremtése.

Megállapítást nyert az ifjúsági és sportbizottsági ülésen, hogy az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetése a kis- és középvállalkozások megerősödéséhez, fejlődéséhez teremt átlátható, egyszerű adózási viszonyokat. A szabályozás fontos előnye, hogy a törvényjavaslat tartalmazza az egyes kiváltott adónemekkel összefüggő rendelkezéseket, valamint az új szabályozás révén érintett más törvényekre vonatkozó módosításokat is. Ilyenek például a számvitelről szóló törvényre, a helyi adókról szóló törvényre, továbbá a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvényre vonatkozó módosítások.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Az egyszerűsített vállalkozói adó célja, hogy helyreállítsa az adóhivatal és az adózók közötti bizalmat, egyszerűsítse az adózási eljárást, megszüntesse az árbevétel elköltségesítési kényszerét, csökkentse a vállalkozók közterheit, mérsékelje a vállalkozók adminisztrációs, könyvelési kötelezettségét. Azok a vállalkozók - gondolva itt a professzionális sportra, a profi sportolókra -, akik az evát választják, ezzel egyidejűleg kiváltják az általános forgalmi adót, a cégautóadót, egyéni vállalkozások esetében a vállalkozói személyi jövedelemadót, gazdasági társaságoknál a társasági adót és az osztalék utáni személyi jövedelemadót.

Fontos előnye az új adónemnek az adminisztráció egyszerűsítése. Az egyszerűsített vállalkozói adót választó egyéni vállalkozók kizárólag bevételi nyilvántartást kell hogy vezessenek, a közkereseti társaságok és a betéti társaságok választhatnak a bevételi nyilvántartás vagy a számvitelről szóló törvény előírásai szerint a kettős könyvvitel szabályai között. A jogi személyiségű kft.-k, szövetkezetek, végrehajtói, ügyvédi, szabadalmi ügyvivői irodák az uniós előírások alapján továbbra is a kettős könyvvitel szabályait kell hogy alkalmazzák, de az adózással kapcsolatos adminisztratív kötelezettségeik nekik is csökkennek.

Természetesen a törvényjavaslatban megfogalmazásra kerültek a választás feltételei. Talán a legfontosabb az alapvetően az áfával együtt számítva 15 millió forintot meg nem haladó éves bevétel az adóévet megelőző két adóévben. Ezen a ponton is látszik, hogy a javaslat egy bővített megoldást tartalmaz, hiszen a kiindulási pont 10 millió forint volt. További feltétel, hogy az evaalanyiság munkaviszony mellett is választható, vagy, hogy többet ne is említsek, például a folyamatos, változatlan szervezeti formában való működés az adóévet megelőző naptári évben és az azt megelőző adóévben.

Az ifjúsági és sportbizottság megtárgyalta tehát a T/946. számú törvényjavaslatot, többségi szavazattal támogatta azt, és általános vitára alkalmasnak tartja.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kisebbségi vélemény ismertetője Szakács Imre úr. Megadom a szót.

DR. SZAKÁCS IMRE, az ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az ifjúsági és sportbizottság szeptember 30-án megtárgyalta az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvényjavaslatot. Már az ülés elején felmerült kisebbségi véleményként és javaslatra, hogy vegyük le a napirendről ennek a törvényjavaslatnak a megtárgyalását, hiszen a Magyar Köztársaság parlamentjének történetében példátlan módon rendkívül rövid idő állt elő az előterjesztés kézhezvétele és a kialakított vélemények közlése között. A többség azonban ezt nem támogatta.

Kisebbségi véleményként a bizottság ülésén elhangzott, hogy mind a Fidesz-Magyar Polgári Párt, mind pedig a Demokrata Fórum bizottsági képviselői támogatnak minden olyan kezdeményezést, amely a magyar kisvállalkozók segítését, támogatását célozza, legyen az a hitelhez jutás kedvezménye, a különböző beruházási, fejlesztési támogatások vagy akár a számlarendnek és a különböző adminisztrációs terheknek a csökkentése. Ugyanakkor elhangzott, hogy ez a törvényjavaslat azt a célt, amit a preambulum megfogalmaz, nem valószínű, hogy betölti.

Kisebbségi véleményként fogalmazódott meg továbbá, hogy éles ellentét van a Magyar Szocialista Párt választási ígéretei - ami milliós nagyságrendű vállalkozókról szól, akiknek különböző kedvezményeket nyújtanak - és a mostani egyszerűsített vállalkozói adóval érintett vállalkozói kör létszáma között, hiszen a Pénzügyminisztérium képviselője szerint is a legjobb esetben 100 ezer, de inkább csak 70-80 ezer vállalkozót érint. Kisebbségi véleményként elhangzott, hogy talán a 15 millió forintos határ az, amelyet emelni kellene, és így bővíteni az ebbe a körbe bevonható vállalkozóknak a körét.

A kérdésre adott válasz alapján - tehát a Pénzügyminisztérium képviselője által adott válasz alapján - kiderült, hogy igazán a bizottság hatáskörébe tartozó sport- és ifjúsági területen lévő kisvállalkozásoknak a körét kevésbé érinti az egyszerűsített vállalkozói adó. Pontosabban, akik a generális szabályokba beleférnek ezen a területen működő vállalkozóként, azok, ha akarják, igénybe veszik, de semmi olyasmi nincs a mostani előterjesztésben, ami célzottan a sport területén levő kisvállalkozásokat vagy a különböző ifjúsági célú rendezvényeket szervező kisvállalkozásokat támogatná.

Ezeknek a véleményeknek az összegzése után az ifjúsági és sportbizottság 11-10 arányban alkalmasnak tartotta, tehát többségi véleménnyel általános vitára ajánlotta a Háznak a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kulturális bizottságban megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetője Sági József úr - de nincs itt, úgyhogy nem tudja elmondani a véleményt. Megadom a szót Pásztohy András úrnak, a mezőgazdasági bizottság előadójának.

PÁSZTOHY ANDRÁS, a mezőgazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága szeptember 30-ai ülésén tárgyalta az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló T/946. számú törvényjavaslatot, majd azt rövid vita után 12 támogató szavazattal és 8 ellenszavazattal általános vitára alkalmasnak tartotta.

A támogatók egyetértettek a törvény céljával, nevezetesen azzal, hogy maga a törvény elsősorban a kisméretű, a 15 millió forintot meg nem haladó árbevételt elérő vállalkozások számára egy egyszerűbb adminisztrációt biztosítson, és köztehermérséklést is eredményezzen.

Elhangzott, hogy ezt az adónemet elsősorban nem a mezőgazdasági vállalkozások fogják választani, de mégis igen nagy jelentőséggel bír vidéken, a kistelepüléseken is, lévén, hogy a mezőgazdasági bizottság nemcsak a mezőgazdaság kérdéseivel, hanem a vidékfejlesztéssel, a vidék kérdéseivel is foglalkozik. Tapasztaltuk, hogy régóta jogosan várják elsősorban a szolgáltatásban érdekelt vállalkozók, hogy csökkenjenek az adóterhek, és egyszerűbbé váljon az adminisztráció. Mindez egyébként jól látszik a törvénytervezetből is.

A törvény alkalmazása az adómorálra is jótékony hatással lehet, hiszen a vállalkozó nem érdekelt, vagy legalábbis nem annyira érdekelt, mondjuk, a számlaadás elmulasztásában. Főként a vidéki falvakban van nagy jelentősége az alkalmazásának, mint említettem, a szolgáltatásban.

 

(15.10)

 

A viszonylag egyszerű alkalmazás miatt a hozzáadott értékkel bíró vállalkozások számára vélhetően kedvező hatással bír, és sokan fogják választani.

Végezetül: a rövid vita után a bizottság többségi véleménnyel általános vitára alkalmasnak ítéli a törvénytervezetet.

 

ELNÖK: Megadom a szót Jauernik István úrnak, az önkormányzati bizottság előadójának.

 

JAUERNIK ISTVÁN, az önkormányzati bizottság előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés önkormányzati bizottsága szeptember 30-ai ülésén a törvényjavaslatot megvitatta, és azt 7 igen szavazattal, 6 tartózkodással, ellenszavazat nélkül általános vitára alkalmasnak tartotta.

A vitában elhangzottakról röviden szólnék. Nagy vita nem alakult ki, a szavazásból is ez látható volt. Az általános indokláson túl kiemelésre került, hogy széles körű egyeztetés előzte meg a törvényjavaslat benyújtását. A törvényjavaslat ennek folyamán folyamatosan javult és pontosabb lett.

Önkormányzati szempontból a helyi iparűzési adó kérdése volt az érdekes, mivel ez önkormányzati bevételeket érint. A szabályozás érdekében módosításra kerül sor a helyi adókról szóló törvényben is. Ezt a törvényjavaslat tartalmazza, a szabályozást jónak minősítettük.

Mint az államtitkár úr az expozéjában is kiemelte, az evát választók iparűzési adó tekintetében további választási lehetőség előtt állnak: vagy választják azt az egyszerű megoldást, hogy az eva alapjának 50 százalékát tekintik iparűzésiadó-alapnak, vagy megtarthatják az általános szabályt, tehát választhatják azt a módot is, ahogyan eddig az iparűzési adójukat kiszámolták.

Felmerült az a kérdés, hogy hogyan érinti ez az önkormányzati bevételeket. Természetesen a vállalkozó a számára kedvezőbb megoldást fogja választani, de ez a kedvezőbb megoldás nem biztos, hogy a kisebb adót jelenti. Az adminisztrációs terhek jelentős csökkenése miatt lehet, hogy éppen olyan megoldást fog választani a vállalkozó, hogy a helyi iparűzési adóba nem kevesebb, hanem esetleg valamivel több adót is fog befizetni.

Éppen ezért úgy ítéljük meg, hogy önkormányzati szempontból az eva mint új adó támogatandó, és a bizottság általános vitára - mint említettem a bevezetőben - alkalmasnak tartotta, és javasolja a tisztelt Háznak az elfogadását.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági előadók felszólalásainak végére értünk.

Emlékeztetem önöket, hogy a keddi napon döntöttünk az előterjesztés 3 óra 20 perces időkeretben történő megtárgyalásáról. Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, 15-15 perces időkeretben. Közben kétperces hozzászólásokra nincs lehetőség.

Elsőként megadom a szót Molnár Albert úrnak, az MSZP képviselőcsoportja nevében felszólaló képviselő úrnak.

 

MOLNÁR ALBERT, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Napóleon azt mondta, amikor szétkergette a vének tanácsát, akik az alkotmányt írták, hogy egy alkotmány legyen rövid és homályos. Nos, mint tudjuk a történelemből, Napóleon elbukott Waterloonál, és mi ebből tanultunk. Ezért lett az eva rövid, de világos. Valóban egy rövid, mellékleteivel együtt egy 19 oldalas törvényről van szó. Tehát aki eddig azt mondta, hogy ez egy nehezen átlátható és nehezen kezelhető törvény volt, az vagy nem tanult meg olvasni, vagy meg kellett volna. Ez egy éjszaka alatt nagyon egyszerűen áttanulmányozható törvény.

A mostani általános vitával az egyszerűsített vállalkozási adóról folytatódik a Medgyessy-kormány lakosság- és vállalkozásbarát intézkedéseinek a sora. A jóléti rendszerváltás programját hirdette meg kormányunk, és a tegnapi nap tanúi voltunk azon nagyarányú adócsökkentési törvénycsomag általános vitájának, mely a következő évekre meghatározza azokat a jogszabályokat, melyek keretei között folytatódhat az első és második száznapos programban meghirdetett egyrészt szociális fordulat további elemeinek végrehajtása, másrészt a 2000 első negyedéve óta tartó gazdasági növekedés ütemcsökkenésének megállítása, majd a gazdaság évi 4-5 százalékos stabil, fenntartható növekedésének feltétlen biztosítása. Ugyanis csak ez adhat alapot arra, hogy a következő években is hasonló nagyságú adócsökkentésekről beszélhessünk.

E program egyik eleme a kis- és középvállalkozók részére nyújtandó lehetőség, s ezt a szót aláhúznám: ez egy lehetőség. Tehát mindenki, aki nem értette, hogy mi az egyszerűsített vállalkozói adó, annak tudnia kell, hogy egy választható, új adófajta. Nem kötelező. Egy ajánlat.

Az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetésének célja a kisvállalkozások közterheinek és adminisztrációs kötelezettségeinek a csökkentése. Egyéb, a kis- és középvállalkozók helyzetén javítani tudó intézkedés is született már. Ilyen a tételes egészségügyi hozzájárulás összegének havi csökkentése, amely 4500 forint/hóról 3450 forint/hóra csökkent munkavállalónként, mely közel 3 millió munkavállalót érint, illetve munkáltatóikat. Lehetőség van fejlesztési tartalék adómentes képzésére, az amortizáció gyorsítására, például számítástechnikai eszközöknél 50 százalékos mértékig, valamint a környezetvédelmi épületeknél 15 évre gyorsulhat az amortizáció. Az adóeljárási szabályok egyszerűsödnek, a fejlesztési adókedvezmény már az EU-csatlakozási időpont előtt, 2003. január 1-jétől bevezetésre kerül. További kedvezmények biztosítottak környezetvédelmi beruházásokhoz.

Az egyszerűsített vállalkozói adó az érintett körben csökkenti a vállalkozók közterheit, mérsékli a vállalkozások adminisztrációs és könyvelési kötelezettségét, egyszerűsíti az adózási eljárást, megszünteti az árbevétel elköltségesítési kényszerét. Helyreállítja az adóhivatal és az adózók közötti bizalmat. Az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetése mintegy félmillió vállalkozás megerősödéséhez, fejlődéséhez teremthet átlátható, egyszerű adózási viszonyokat. Az új adónem alanya lehet valamennyi személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozó, a társasági adó hatálya alá tartozók közül a közkereseti társaság, a betéti társaság, kft.-k, szövetkezetek, ügyvédi irodák, szabadalmi ügyvivő irodák, végrehajtó irodák, erdőbirtokossági társulatok.

Az eva bevezetésének nem az ügyeskedők támogatása a célja, ezért szükségszerűen be van építve néhány feltétel. Például a szoros tulajdonosi kapcsolatban álló vállalkozások egymás közötti ügyleteinek kezelése érdekében az egyéni vállalkozó csak akkor lehet adóalany, ha az adóévre vonatkozóan olyan jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, melyben 10 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedéssel rendelkezik, nem választja az evatörvény szerinti adóalanyiságot. További fontos feltétel, hogy áfával együtt számítottan a 15 millió forintot nem haladhatja meg az éves árbevétel az adóévet megelőző két adóévben; folyamatos, változatlan szervezeti formában való működés az adóévet megelőző naptári évben és az azt megelőző évben. Az evaalanyiság munkaviszony mellett is választható.

Az adóalanyiság választását december 1-jétől 20-áig be kell jelenteni az állami adóhatóságnak, és ezt a bejelentést minden évben meg kell ismételni. Ennek megfelelően a 2003-as adóévre vonatkozó bejelentést 2002. december 1. és 20. között lehet megtenni.

Néhány szó az eva alapjáról, mértékéről, adóelőlegről és az adófizetésről. Az eva alapja az adóévben megszerzett összes bevétel, módosítva néhány korrekcióval. Az eva mértéke a pozitív adóalap 15 százaléka. Az eva alanya negyedévente adóelőleget fizet, és az eva bevallásának és megfizetésének határideje a számviteli törvény hatálya alá tartozó adóalanyok esetében a beszámoló letétbe helyezésére előírt határidő, más adóalanyok esetében az adóévet követő év február 15-e.

Külön kell beszélni a felhalmozott vagyon vagy házipénztár utáni adóról.

 

(15.20)

 

A bevételi nyilvántartást vezető közkereseti társaság, a betéti társaság csak a vagyonnövekmény likvid, azaz nem tárgyi eszközben, illetve immateriális javakban megtestesülő része után fizet 20 százalékos mértékű adót. Az adót három év alatt egyenlő részletekben kell megfizetni, és az adóalapot százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás nem terheli. Jogi személy, például kft., szövetkezet vagy ügyvédi iroda esetében az adóalanyiság időszaka előtt keletkezett eredménytartalék, jóváhagyott osztalék alapján csak akkor kell adót fizetni, amikor ténylegesen a kivonás megtörténik.

Nagy könnyebbséget jelenthet a vállalkozásoknak a nyilvántartási kötelezettség egyszerűsödése. Az evát választó egyéni vállalkozó bevételi nyilvántartást vezethet. Közkereseti és betéti társaság esetében választási lehetőség kínálkozik: vagy bevételi nyilvántartást, vagy a számvitelről szóló törvény szerinti nyilvántartást vezetnek. Más evaalanyok pedig a számviteli törvényről szóló törvény szerint vezetik nyilvántartásaikat.

Az eva kiváltja az általános forgalmi adót, a cégautó adóját, egyéni vállalkozóknál a vállalkozói személyi jövedelemadót, a vállalkozói osztalékalap után fizetendő személyi jövedelemadót, gazdasági társaságoknál a társasági adót és az osztalék utáni személyi jövedelemadót. Az eva megszűnik, ha a vállalkozó úgy dönt, hogy nem kíván tovább ezen adóformában működni, azaz nem jelentkezik be például a következő évre, vagy ha a vállalkozás bevétele meghaladja a 15 millió forintot.

Példaértékű az a folyamat, ahogy ez az új adófajta alakult a megszületésétől napjainkig, ahogy a jelenlegi formájában előttünk van. Hosszú idő és számos szakmai, társadalmi fórum díszítgette, nyesegette, ezáltal folyamatosan változott, és lett a többség számára elfogadható, egyszóval hasznos.

Tudom, hogy mindenki nem fogja választani ezt az adózási módot. Nyilván az fogja választani, aki mérlegel, számol, megnézi a bevételét, az elábéjét, a költségeket, az adminisztrációs terheket, és ezután lehet dönteni vállalkozásonként és egyénileg. Ha valaki arra a következtetésre jut, hogy ezen új adónem bevezetésével jobban jár, azaz kevesebb adót fizet, akkor evaalany lesz. Még egyszer mondom, a rendszer bevezetése nem kötelező, hanem lehetőség. Ne mi döntsünk senki helyett, hanem adjunk egy új lehetőséget, legyen új szín a magyar adórendszerben! Vállalkozástól függ, hogy választja-e ezt az adózási formát. Ez az adófajta, ugyanúgy, mint minden törvény, tisztességes vállalkozót feltételez. Arról nem érdemes beszélni vagy ötleteket adni, hogy ki, kik hogyan próbálják majd kijátszani ezt az adónemet. Azért vannak a hatóságok, hogy éberen őrködjenek, és betartassák a játékszabályokat. Szeretném megjegyezni, mindent ki lehet játszani, de azt bűncselekménynek hívják. Ilyen a fiktív számlák gyártása is. Ezt hivatalból üldözni kell.

Az eva költségvetési hatásainak felmérése az egyéni és társas vállalkozások által 2001. évre benyújtott személyi jövedelemadó, társasági adó és általános forgalmi adó bevallásai alapján megtörtént. Az adózó egyedi és nem összevont adataira támaszkodott, a számítások statikusan készültek. Az alkalmazott feltételezés szerint elsősorban azok a vállalkozások térnének át az evára, amelyeknek az új adónem keretében a 2001. évre bevallottnál kevesebb adót kell fizetniük.

A 2001. évben 418 ezer egyéni vállalkozó és 292 ezer az evaszámításnál számba vehető társas vállalkozás, kft., bt., közkereseti társaság, tehát összesen 700 ezer ilyen vállalkozás nyújtott be feldolgozható, az eva számításához felhasználható adóbevallást. Ebből a 700 ezres vállalkozói körből 578 ezer adózó mutatott ki 15 millió forintos bruttó bevételnél kevesebbet. Ez tehát azt jelenti, hogy 580 ezer potenciális evaalany van Magyarországon. Ugye, ez jelenthet ezekhez tartozóan - ha legalább egy főt veszünk mindenhova - 1 millió főt, akit ez pozitívan érinthet. Jóslásokba nem szeretnék bocsátkozni, nem az én feladatom, de várhatóan az egyéni vállalkozók nagyobb százaléka tud az eva alá bejelentkezni, és arra számítunk, hogy körülbelül 30 százalék lesz a társas vállalkozások aránya, 70 százalék az egyéni vállalkozásoké.

Egy nemzet akarata több millió apró egyéni akaratra bontható és azokból áll össze. Az a jó törvény, amely nemcsak ezen akaratok eredőjét tudja megfogalmazni, hanem olyan, hogy abban megtalálhatók ezek az apró akaratok és vágyak is. Úgy látom, hogy az evatörvény tartalmaz ilyen elemeket a kisvállalkozók akaratából és vágyaiból.

Ezért bízom abban, hogy a rövidesen útjára bocsátott új adófajta valódi segítséget jelent a kisvállalkozások széles tömegének. Az ilyen törvényeket az emberek örömmel tartják be, mert egyszerre biztosít számukra elfogadható terhet és jogkövető magatartást. Bízom abban, hogy a képviselőtársaim támogatásával rövidesen igent mondunk az evára. Ezzel egy új adónemmel, egy új lehetőséggel, az egyszerűsített vállalkozói adóval bővül és lesz színesebb a magyar adórendszer. Ehhez kérem az önök segítségét, jobbító szándékú véleményét és módosító javaslataikat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Tállai András úrnak, a Fidesz-képviselőcsoport nevében felszólaló képviselőnek.

 

TÁLLAI ANDRÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy érzem, nagyon fontos törvényjavaslat van a tisztelt Ház előtt. Elég sajnálatos, hogy ilyen kevesen vagyunk, hogy megbeszéljük ennek a jelentőségét. Úgy vélem azonban, nagyon fontos kérdés az, hogy Magyarországon milyen a vállalkozások helyzete. Különösen fontos, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások szerepe, jelentősége, a gazdaságban betöltött súlya milyen, mekkora. Sok minden függ ettől a törvénytől, törvényjavaslattól, hogy hogyan tovább.

Úgy vélem, hogy a polgári kormány felismerte a mikro-, kis- és középvállalkozások alapproblémáját. Ennek a szektornak az alapproblémája a tőkehiány, a tőkeszegénység, a forráshiány. A polgári kormány megpróbált ezen segíteni, alapvetően kétféle módszert látott arra, hogy hogyan lehet e vállalkozások helyzetét javítani. Az egyik: közvetlen forrásbevonással; erre jó példa a már sokat említett Széchenyi-terv, amely azon vállalkozásokat segítette, amelyek fejlesztenek, beruháznak, amelyek munkahelyet teremtenek, azokat, akiknek van elképzelésük, jövőképük, és azért odateszik a saját munkájukat, a saját ötleteiket, javaslataikat.

A másik pedig a tehercsökkenés, a köztehercsökkenés; erre csak két példát mondanék. A társasági adóalapot csökkentheti ma az egyéni és társas vállalkozások esetében 30 millió forint adóalapig, ha a megtermelt eredményét fejlesztésre, beruházásra fordítja. A másik pedig a jelentős járulékcsökkenés. Ne felejtsük el, hogy az elmúlt négy évben 39 százalékról 29 százalékra csökkent a társadalombiztosítási járulék mértéke. Kormányok jönnek, kormányok mennek, de a probléma marad. A probléma ugyanaz: a vállalkozói körnek, a kis-, mikrovállalkozói körnek hogyan teremtünk lehetőséget, forráslehetőséget? A szocialista-szabad demokrata kormány erre kitalálta az egyszerűsített vállalkozási adót. A cél azonos a polgári kormánynál és a szocialista kormánynál is. Az a cél, hogy a mikro- és kisvállalkozásokat hozzuk helyzetbe, hogy őket segítsük, hogy életképesek legyenek, hogy működőképesek legyenek, hogy megerősödjenek.

Hogyan akarja ezt megvalósítani a szocialista kormányzat? Úgy akarja megvalósítani, hogy egymillió vállalkozónak üzent: a jövőben nem kell könyvelnetek, a jövőben nem kell bizonylatot gyűjtenetek, egy csökkentett adót megfizettek, ami kiváltja az áfát, a társasági adót, a cégautóadót, az szja-t, mindent az égvilágon, és ha ezt megteszed, a bevételi nyilvántartásodat vezeted, megfizeted ezt az adót, akkor békén hagyunk, és hidd el, boldogulni fogsz. Ez volt az üzenete a szocialista-szabad demokrata kormánynak, illetve már akkor elkezdődött, amikor még nem is voltak kormányon - nagy ígéret és nagy várakozás.

 

(15.30)

 

Nézzük a törvényjavaslat tartalmát! Ki az, aki kimarad ebből a nagy jóból? Kétféle ilyen vállalkozói csoport van, az egyiknek maga a törvény tiltja meg, hogy részt vegyen az egyszerűsített vállalkozási adó rendszerében; a másiknak ugyan nem tiltja meg, annak viszont nem fogja megérni. Kiknek nem éri meg? Azoknak, akiknek magasak a költségeik, akik anyagot használnak, árut használnak, akiknek alkalmazottjuk van, akik főállásban végzik, bért és társadalombiztosítási járulékot fizetnek, akik fejlesztenek, akik beruháznak - csak ezeknek nem fogja megérni. Azért nem, mert nekik soha nem lesz annyi nyereségük, hogy egyáltalán a 15 százalék adót megfizessék. Így nem fogja megérni a mezőgazdasági kistermelőknek, az iparosoknak, az építőipari vállalkozásoknak, a kereskedőknek, a vendéglátóknak és a szálláshely-szolgáltatóknak. Továbbá nem fogják választani a veszteséget termelő vállalkozások, amelyek eddig veszteséget termeltek, mert van elhatárolt veszteségük, és ha most nyereséget képeznek, azt leírják, és így nem fizetnek adót. Őrültek lennének befizetni a 15 százalékot!

Nem fogják választani azok, akik eleve áfa-visszaigénylő pozícióban vannak, például a fuvarozók, akik 12 vagy 0 százalékkal szolgáltatnak, de az üzemanyagukon 25 százalék az áfa, és minden hónapban visszaigénylik azt. Ők sem fogják ezt választani, mert az evával erről le kellene mondaniuk. Nem fogják választani azok, akik szeretnének, mondjuk, egy számítógépet vagy irodabútort vásárolni a vállalkozásukhoz; tehergépjárműről vagy járműről már ne is beszéljünk, hiszen azoknak még magasabb az áfája. Azért nem fogják választani, le kell lemondaniuk az áfa-visszaigénylési lehetőségről, és ők nem fognak erről lemondani. Nem fogják választani továbbá azok, akik áfakörön kívül vannak, akik alanyi adómentesek, az egészen picik, mert nekik 83 százaléknak kellene lenni az adóalapjuknak, hogy megérje ezt választani. Ha valakinek 83 százalék az adóalapja, annak lényegében nincs költsége. És nem fogják választani azok, akik a tárgyi mentes szolgáltatást végzik, mert rájuk ugyanaz vonatkozik, mint az alanyi mentességre.

S most jöhet az a kérdés, hogy kinek éri meg az evát választani. Mert - mint mondtam - aki termel, dolgozik, költséggel tudja előállítani az értékét, annak bizony nem éri meg. Azoknak fogja megérni, akiknek nincs költségük; nincs tb, nincs anyag, nincs bér, nincs beruházás, nincs fejlesztés - csak a vállalkozás van valahogy. Kik ezek? Azok, akik nem a vállalkozásukból élnek. Azoknak éri meg, akiknek van egy főállása, munkaviszonya, és persze mellette van egy vállalkozása is; lehet ez egyéni vállalkozás, bt., kft., mindegy. Sok ilyen ember van Magyarországon, szinte nincs olyan család, ahol nincs ilyen. Aztán azoknak is meg fogja érni, akik egy másik vállalkozásban könyvelik el a felmerült költségeiket; oda jelentik be az alkalmazottat, ott fizetik a tb-t, ott igénylik vissza az áfát - mert erről nemigen fog lemondani egy vállalkozó sem -; ha pedig nincs ilyen vállalkozása, akkor megkéri a barátját, a szomszédját vagy valaki mást, hogy könyveld már el ezt a számlát, mert én evás vagyok, nekem nincs rá szükségem. Ezeknek fogja megérni.

Kik ezek a vállalkozások? Azok, akik szolgáltatnak, tanácsot adnak, akik alapvetően szellemi tevékenységet végeznek. Mennyi ilyen vállalkozó van az országban? Nagyon sok. Kívánom, hogy ők éljenek ezzel a lehetőséggel tisztességesen, törvényszerűen. Ha egyszer egy kormány ilyen lehetőséget teremt számukra, akkor éljenek vele, hiszen az ő munkájukra ugyanúgy szükség van, mint az iparos, a kereskedő vagy a vendéglátó tevékenységére és munkájára.

Gondolkodhatunk tovább, hogy kik fognak jól járni ezzel a lehetőséggel, és milyen folyamatot fog kiváltani az egyszerűsített vállalkozási adó bevezetése az országban. Úgy gondolom, nagyon komoly agymunka, gondolkodás, számítgatás fog elindulni, ha az Országgyűlés elfogadja ezt a törvényjavaslatot, és ismerve a magyar ember leleményességét, bizony mindenki rá fog jönni, hogy hogyan, milyen formában éri meg neki az evát választani.

Milyen negatív folyamatok várhatók az evával? Az első és legfontosabb: törvényi feltételei teremtődnek meg annak, hogy valaki számlát adjon anélkül, hogy mögötte bármilyen elvégzett munka vagy szolgáltatás lenne, s mindezt 15 millió forint értékben. Tudjuk, hogy jó üzlet a számlaadás, bár hozzá kell tenni - hála istennek -, hogy veszélyes is. De attól kezdve, hogy az eva hatályos törvénnyé válik, nem lesz veszélyes a számlaadás, törvényi feltételei jönnek létre annak, hogy az egyik vállalkozás számlát adjon a másik vállalkozásnak. Így jön létre valószínűleg a szocialista beszállítói program: a kicsik fogják szállítani a számlákat a nagyobbaknak, amelyeknek 15 millió forint fölött van az árbevételük.

Arra, hogy mennyire éri ez meg, készítettem egy számítást; hadd mutassam be önöknek, mindenkinek szívesen odaadom. Ennek az egyik oldalán az van levezetve, hogy az evás vállalkozó 15 millió forint után fizet 2 millió 250 ezer forint adót, a 15 százalékot; aki kapja ugyanezt a számlát, az visszaigényel 3 millió forint áfát, megspórol 2 millió 160 ezer forint társasági adót, ez összesen 5 millió 160 ezer forint; a másik kiadása 2 millió 250 ezer forint - a kettő közötti különbség: 2 millió 910 ezer forint. No, ennyi jön ki az állam zsebéből. Tegyük fel, hogy jó üzletemberek lévén a 2 millió 910 ezer forinton meg tudnak osztozni. És innentől kezdve, ha hiszik, ha nem, egy számlát kiad 15 millió forintról, amin 2 millió 910 ezer forintot nyer a két vállalkozó, az, aki kiadta, és az, aki befogadta. És persze ez mindkettőjüknek jó üzlet. Úgyhogy vigyázat! Reméljük, hogy nem fog elindulni ez a folyamat, de félek attól - ismerve a vállalkozások, a magyar emberek leleményességét -, komolyan számítani kell arra, hogy komoly számlázási lehetőséget fog nyújtani a parlament - illetve azok, akik ezt majd támogatni fogják - azoknak az embereknek, akik erre hajlamosak. S valljuk be őszintén, nagyon sok ilyen vállalkozásról lehet szó.

Milyen folyamatot indít még ez el? El fogja indítani azt a folyamatot, hogy a jelenlegi fantomcégek, az alvó cégek feléledjenek. A mostani statisztikák szerint 75 ezer cégnek semmilyen adó- és statisztikai kapcsolata nincs. Amelyeknek van, azokról nincs kimutatás, mert amelyiknek már 1 forint árbevétele van, azt a statisztikák működő vállalkozásként tartják nyilván. A 827 ezer vállalkozásból véleményem szerint több mint 100 ezer ilyen van. Fel fognak éledni azok, akik eddig semmit nem csináltak, csak azt mondták, hogy ez a vállalkozás egyszer majd jó lesz valamire. Nos, eljött az idő, jó lesz valamire. Jó lesz arra, hogy "Evás vagy? Evás vagyok. Hát, öregem, akkor adj már nekem egy egymilliós számlát! Semmi akadálya!" S akkor jön a 2 millió 910 ezer forint, fele-fele alapon. Ugyanis kiadhatja a számlát az evás, mert az evásnak az égvilágon semmi mást nem kell csinálnia, mint hogy december 1-20. között be kell jelentkeznie, és a kiadott számláit gyűjtenie kell. Ne tessék mondani, hogy ez a törvény dolga! Pontosan azok teremtik meg ezt a lehetőséget az evásoknak, akik ezt a törvényt támogatni fogják. Tehát sajnos el fog indulni az össznépi számlázás, és azt kell mondanom, hogy a törvényjavaslat a jelenlegi formájában minden feltételét megteremti ennek.

S hogy miért vagyok ilyen pesszimista? Azt javaslom azoknak a képviselőknek, akik 1994 őszén itt ültek a parlamentben - Burány úrnak, Göndör úrnak és a többieknek -, hogy emlékezzenek rá, akkor elfogadtak egy olyan személyi jövedelemadó törvényt, amely kinyitotta az átalányadózás lehetőségét. S emlékezzünk csak vissza, mi történt 1995 márciusában! Gaál Gyula SZDSZ-es képviselő három hónappal a hatálybalépés után benyújtott egy törvényjavaslatot a parlamentnek, hogy visszavonják az átalányadót; itt van nálam a jegyzőkönyv, ha gondolják, idézek belőle. Kérem szépen, egy elfogadott személyi jövedelemadó törvényt a szocialista kormányzat három hónapon belül visszavont, pontosan azon érvek alapján, amiket most itt elmondtam.

Tisztelt Képviselőtársaim! Figyelmeztetem önöket, ez a dolog egyszer már megtörtént, mégpedig ugyanígy a választások után, s ugyanígy a szocialista kormánnyal. Akkor a beterjesztő Békesi László pénzügyminiszter volt, és Bokros Lajos vonta vissza a törvényt, mert rájöttek, hogy káros folyamatokat indított el mind a költségvetésben, mind az egész magyar gazdaságban. Én nem kívánom azt, hogy ez a törvényjavaslat úgy járjon, hogy benyújtja László Csaba miniszter, és majd Bokrosnak a dublőre a következő év tavaszán visszavonja. Ezt nem kívánom önöknek, ezért fontolják meg azokat a várható negatív folyamatokat a törvényjavaslattal kapcsolatban, amiket az imént elmondtam.

 

(15.40)

 

Végezetül pedig hadd mondjam el azt, hogy ilyen formájában nem tudjuk támogatni ezt a törvényjavaslatot, még akkor sem, hogy ha a kitűzött célokkal egyetértünk. Ez a törvényjavaslat a kitűzött célokat sajnos nem tudja megvalósítani. Javaslom önöknek, hogy térjenek vissza a mikro, kis- és középvállalkozások támogatási gyakorlatához, ahhoz, amit a polgári kormány már jól beváltan megtett az elmúlt négy évben, mert ezt igazán érzik a vállalkozások. Mondok ebből négyet:

Először is munkát kell adni a magyar vállalkozóknak. Itt van például az autópálya, ami egy nagy lehetőség. Aztán tovább kell csökkenteni a járulékot, ami 39 százalékról 29 százalékra csökkent, bővíteni kell az adókedvezményt, de az adókedvezményt, azoknak a kedvezményét, akik ténylegesen adóalapot tudnak előállítani, mert ők nyereségesen termelnek, és ők ezt a pénzt vissza akarják forgatni. Bővíteni kell ezeknek a körét, és bővíteni kell ezt a lehetőséget.

Még egy dolog, ajánlom a figyelmükbe: indítsák újra a Széchenyi-tervet. Tudom, hogy ezen a néven már biztosan nem indulhat majd újra, találják már ki a nevét, és találják meg hozzá a forrásokat. Nagyon várják ezt a magyar vállalkozók, higgyék el, jobban várják, mint az evát. Az eva a magyar vállalkozások gondolkodását csak meg fogja zavarni, és azt a célt, amit közösen szeretnénk elérni, nem fogja tudni teljesíteni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Bőhm András, az SZDSZ-képviselőcsoport nevében felszólaló képviselő úr.

 

DR. BŐHM ANDRÁS, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Képviselőtársaim! Nagy érdeklődéssel fogadtam Tállai úr előadását, és meg kell mondanom, hogy meglepődöm az ellenzéki felszólalásokon. Számomra, számunkra az evával kapcsolatos döntés egy nem nagyon nagy horderejű, de azért érdekes, szimpatikus kezdeményezés, ami egy nem elhanyagolható társadalmi rétegnek nyilvánvalóan könnyebbséget jelent.

Tállai úr azt mondja, hogy ne ezzel törődjünk, ígérjünk mi is Széchenyi-tervet. Ne tessék arról elfeledkezni, hogy a Fidesz nem tett egyebet, mint ígérte a Széchenyi-tervet az arra rászorulók jelentős részének; nem adta, ígérte. Pályázatok sokasága vár elbírálásra abban a helyzetben, amikor ennek a Széchenyi-tervnek ma már semmiféle fedezete, forrása nincsen.

Mi abból indulunk ki, hogy ennek a kormánynak az egyik legfontosabb dolga, hogy a négyéves cikluson belül az adó kedvezőbb legyen és csökkenjen. Mi nem állítjuk azt, hogy a most elfogadásra kerülő adótörvény és különösen az eva - ami ennek egy kis szelete, még egyszer mondom, egy érdekes, szimpatikus kezdeményezés - megoldja, teljesíti azt az ígéretet, amit a szabad demokraták, illetve a kormány tett. Mi azt mondjuk, hogy egy folyamatot kezdünk el, és ennek a folyamatnak ebben a négyéves ciklusban be kell fejeződnie. Az egy végtelenül nehéz történet, hogy az ellenzék egy része azt mondja, hogy nem érdemes az evával foglalkozni, mert rendkívül kevés, legfeljebb néhány tízezer vállalkozó az, aki ezt igénybe veszi. Egy olyan komoly szaktekintély, mint Tállai úr, ezzel szemben egy országos méretű visszaélést tételez fel, hogy ennek a kedvezménynek a bevezetésével ettől kell tartani.

Azt gondolom, nagyon helytelen az a felvetés is, ami egész jól hallhatóan, még csak nem is a sorok mögé bújtatva, szembeállítja egymással az úgynevezett termelő vállalkozókat és az úgynevezett ügyeskedőket. Én nem akarok, nem is fogok az ilyen jellegű felszólalók, képviselők nevében elnézést kérni azoktól, akik ebbe az ügyeskedő sorba vannak sorolva; tehát elnézést kérni mindazoktól a magánkisiparosoktól, kisszolgáltatóktól, közjegyzőktől, bírósági végrehajtóktól, ügyvédektől, és hosszan-hosszan sorolhatnám, gondoljunk a kis szabóra, a cipészre, olyan szolgáltatókra, akik a nagyvárosban rendkívül fontos feladatot látnak el. Ők vajon mind ügyeskedők? Ők vajon érdektelenek az önök számára?

Azt hiszem, hogy sokkal bölcsebb politika lenne az ellenzék részéről, ha azt mondaná - és én a magam részéről nem is vitatkoznék ezzel -, hogy ezzel nem tetszenek megoldani az adócsökkentést, és azt mondom, hogy igaz. Ez ennek a négyéves ciklusnak a dolga, de számunkra rendkívül fontos ennek a - ha úgy tetszik - néhány tízezer, de akár néhány százezer embernek is a véleménye, akik saját maguk érezni fogják azt, hogy kedvezőbb, kisebb mértékű az adózás, és mindenesetre az az igazgatási feladat a töredékére csökken, mint amivel mostanáig számolniuk kellett.

A történetnek, a jogszabálytervezetnek igazából azt a részét értékelem a legjobban, ami nemcsak ennek a kormánynak az ígéretét van hivatott részben teljesíteni - aláhúzom azt, hogy részben -, hanem még a Fidesz-kormány hatalomra lépésekor tett ígéretet is teljesíteni óhajtja, hiszen ne felejtsék el, hogy annak idején, 1998-ban a Fidesz ígéretei között az egyik első helyen állt az, hogy az adózás rendszerét, az adóigazgatást egyszerűsíteni fogjuk. Ezt ígérte akkor a Fidesz, amiből egy sor nem valósult meg, az adóigazgatási eljárás csak komplikáltabb lett. Ez lehet, hogy egy szűk kört, de mindenképpen fontos kört kiszolgál, lehetővé teszi számukra azt, hogy az adóigazgatás szabályait egy egyszerűbb változatban alkalmazzák, ha akarják. Ez nem jelent egy kényszert, nyilvánvaló az, hogy meg fogják gondolni, át fogják számolni, hogy számukra mi a kedvezőbb. Nekem meggyőződésem az, hogy ez egy jelentős gesztus egy olyan rétegnek, akiknek a tagjai lehet, hogy csak száz-, lehet, hogy csak háromszázezer főt számlálnak, de a nagyvárosokban, például Budapesten rendkívül fontos feladatot látnak el.

Tulajdonképpen a Fidesznek, azt hiszem, egy fontos dolga van ebben a vitában vagy legalábbis a szavazásig: ki kell hogy mondják, hogy lehet, hogy kis számú ez a réteg, megismétlem, de néhány tízezer, néhány százezer embert jelent - mit tetszenek ajánlani nekik? Válasszák-e ezt, vagy pedig számukra ez egy kellemetlen, rossz megoldás?

Én abba nem akarok belemenni, amit Tállai úr kifejtett, hogy itt rejtőzködnek alvó cégek, és potenciális adóbűnt elkövetők azok, akik az evával számolni fognak. Amit Tállai úr kifejtett, hogy az álszámlák kibocsátásával micsoda adó takarítható meg, én töredelmesen bevallom, hogy ez a számítás sokkal jelentősebb adócsökkentést eredményez, mint amivel én valaha számoltam a mai adótörvények beadásakor és esetleges megszavazásakor. Ezt természetesen nem gondolom komolyan, de azt komolyan gondolom, hogy ez a fajta - hadd mondjam gyanúsításnak, mert most hirtelenjében jobb szót nem tudok -, tehát az a szolgáltatói, kisiparos réteg, aki kap egy lehetőséget, eldönti, hogy él-e vele vagy sem, hogy ez kinyitja az adócsalók felé a lehetőségeket, és ez egy hatalmas adóeredményt és egyben kárt okoz a magyar nemzetgazdaságnak, ez egy egészen elképesztő állítás.

Azt hiszem, hogy nem szabadna ennek a rétegnek most azt mondani, még a törvény megszavazása előtt, hogy potenciális bűnelkövetők vagytok. Mindenképpen meg kell adni az esélyt, azt javaslom, hogy az ellenzéki képviselők is gondolják azt át, hogy jobbító javaslatoknak van-e helye. Nyilván igen, amelyek jobbítóak, azokat mi szavazatainkkal támogatni fogjuk. Azzal az állítással nagyon nehéz mit kezdeni, ami egymásnak ellentmondó - persze, ezt majd egymással egyeztetni tetszenek -, hogy azért nem tetszik a jogszabály, mert nagyon kevés embert érint, vagy azért nem tetszik a jogszabály, mert nagyon sokan vissza fognak élni vele.

Tehát még egyszer: azt mondom, hogy nem rettenetes horderejű kérdésnek tekintjük a jogszabályt, a szavazatainkkal mindenképpen támogatni fogjuk, mert több irányból is és egy jól körülírható városi rétegnek mindenképpen kedvezményt nyújt, tehát ebben a segítséget nyújtani akarjuk. Ezzel nem áll meg az adócsökkentési eljárás, sem az igazgatási eljárás könnyítése, és én tényleg kérem a Fideszt, hogy azért számoljon azzal is, hogy nekik javaslatot kell most tenniük, hogy mire biztatják az állampolgárok egy csoportját. Azt kérem, hogy inkább a jogszabály jobbításával foglalkozzanak, örömmel fogunk venni minden jobbító szándékú javaslatot. Ennek a szakmai vitája még előttünk van, lehetőség van rá, és minden olyan javaslatot a törvény érdemével együtt támogatni fogunk, ami azt a célt szolgálja, amit a jogszabályhoz fűzött indokolás tartalmaz. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Font Sándor úrnak, az MDF-képviselőcsoport nevében felszólaló képviselőnek.

 

FONT SÁNDOR, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondoltam, hogy ha a szocialista képviselők a Fidesz vezérszónoka után szólaltak volna fel, akkor mérsékeltebb dicséretet zengtek volna, mert úgy éreztem, ez volt az első felszólalás, amely konkretizálta az eva valós hátterét.

 

(15.50)

 

Politikai szinten természetesen lehet beszélni róla úgy, ahogy Bőhm András képviselőtársunk tette, hogy a szándék mi volt, kik lehetnek az érintett résztvevői, és ne vegyük el a lehetőséget, hogy lesznek olyanok, akik mégis választják az evát, esetlegesen annak ellenére, amit Tállai András képviselőtársam véleményem szerint helyesen fogalmazott meg: hogy minél inkább megismerjük az evát, annál inkább kiderül, hogy rettentő mértékben leszűkül a valóban működő társaságok részéről az az igény, hogy az eva körébe belépjenek.

És itt csak visszautalnék arra a megjegyzésre, hogy a Széchenyi-terv nem segítette a magyar vállalkozásokat. Ezt egyszerűen hibás megállapításnak tartom, főleg azért, ami a logikai következtetés másik része volt, hogy alig tudták eddig igénybe venni, illetve a pénzkiáramlás, a juttatás mértéke még nem teljesedett be. Ha jól értettem, az önök működése alatt meg nem is fog beteljesedni, mert a jelenleg hatalmon lévő baloldal első intézkedése az volt, hogy megállítsa a Széchenyi-tervet. Tehát beválthatatlanok lettek azok a pályázatok, amelyeken nagyon sokan fáradoztak, nagyon sok pénzt áldoztak a pályázat sikeressége érdekében. De amely pályázatok viszont nyertek, és még az előző, polgári kormány alatt döntés született a kifizetésükről, majd tessenek megnézni, az országban hány helyen találnak olyan táblát, hogy a Széchenyi-terv segítségével épült, felújításra került, megvásárlásra került s a többi. Nagyon sok ilyen tábla van, kérdezzék meg azokat a vállalkozókat, hogy valóban hatástalan-e a Széchenyi-terv.

Visszatérve az evára, önmagában azt kellene mondania, hogy az eredeti szándéka szerintem mindenki részére elfogadható, hogy egyszerűsödjön az adminisztráció a kis-, középvállalkozók, mikrovállalkozók körében, és ha lehet, egyetlenegy adófajtával tudjuk le azt a négy adófajtát, amelynek körében most jelenleg mozogniuk kell. De mégiscsak nem tartom helyénvalónak azt a megfogalmazást, amit főleg MSZP-s képviselőtársaink most itt jeleztek, hogy mivel ez a 19 paragrafusból álló törvénytervezet olyan kevés, hogy ezt nagyon egyszerűen meg lehetett érteni, aki ezt nem értette meg, az valószínű, hogy nem tanult meg még olvasni. Ezt cinikus megjegyzésnek tartom; egy témának a megérthetősége nem annak a mennyiségéből adódik, hanem annak a bonyolultságából, ezt viszont állítom. És ha ezen oldaláról nézzük az evát, akkor az egyik végkövetkeztetésem az, hogy ilyen bonyolult egyszerűsített vállalkozási adó még valóban nem volt Magyarországon, mert ahogy egyre mélyülünk az eva megismerésében, annál több problémát látunk a látómezőben.

Tartok tőle, hogy e törvénynél, merthogy önök meg fogják szavazni, mármint az MSZP, SZDSZ, ennél az adótörvénynél jóval nagyobb terjedelmű lesz a rendeleti része ennek a törvénynek, mert nagyon sok probléma már most, a törvénytervezet benyújtása után napvilágot látott, és a szaksajtóban nagyon sokat olvashatunk erről, ebben mindenben igaza lesz a téma felvetőinek az ott kifejtett aggályokban; erre természetesen a Pénzügyminisztérium majd csak úgy tud válaszolni, hogy rendeleti úton próbálja a már törvény által nem korrigálható lehetőségeket beszűkíteni. Nem is marad más eszköze, reméljük, hogy ezt legalább megteszi, mert különben az a változat fog érvényesülni, amelyre Tállai András képviselőtársam felhívta a figyelmet: szűk lesz a valóban működő vállalkozások száma, amelyek választhatják vagy választani akarják az eva adófajtáját.

Mert, hogy megismételjem, nem választhatják a kezdő vállalkozók, egyszer. Nem fogják választani a kereskedők és a vendéglátók, a nagy anyaghányaddal dolgozók, és nem választhatják, akik nincsenek áfakörben, mert alanyi adómentesek. És itt említette Tállai András képviselőtársam a szállítmányozókat, akik rendszeresen nagyobb áfa-visszaigénylők, és ezért nekik fontos, hogy az áfát megkapják, ezért nem fognak róla lemondani, és a szolgáltatásuk eddig 12 százalékos volt. Itt azonban szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy csak volt, mert önök a tegnap benyújtott adótörvény kapcsán, nagyon lelkesen dicsérve azt, egyben azt is dicsérték, hogy nagyon sok eddig alanyi adómentes vagy 12 százalékos áfakörbe sorolt tevékenység 25 százalékos adózással fog ezek után működni. Tehát ez azt jelenti, hogy sajnálatos módon nagyon nagy árat fizet néhány szolgáltató azért, hogy választhassák az evát, magyarul, behozzák őket először a 25 százalékos áfakörbe, ilyenek a végrehajtók, ilyenek az ügyvédi tevékenységet folytatók, és ilyenek a szállítmányozók is, ez a tegnapi adótörvény vitájában ugyan az önök részéről nem derült ki, de mi azért erre felhívtuk a figyelmet, tehát most már mondhatják, hogy utána beléphetnek akár az evába is. Én szívesen megkérdezném az ezen szolgáltatást végző magánvállalkozásokat, hogy ilyen áron akarnak-e az eva tagjai lenni - tartok tőle, hogy mindegyikük azt válaszolná, hogy nem, én szeretnék tárgyi adómentes, alanyi adómentes lenni, vagy esetleg a 12 százalékos áfakörben maradni a továbbiakban is. Persze, erre nem lesz lehetőségük, úgyhogy valóban erősen mérlegelniük kell, hogy az evával foglalkozzanak-e érdemben.

Itt elhangzott az államtitkár úr részéről, hogy az adóelszámolás évente van. Igen, valóban, csakhogy az adóelőleg negyedévente van. Megint felmerül az a kérdés, hogy kell-e könyvelői háttér, ügyviteli háttér az egyszerű vállalkozóknak. Majd kiderül, hogy azok a kötöttségek, amelyek az evát jellemzik, mégiscsak valamiféle adminisztratív hátteret, könyvelői kötöttséget fognak majd jelenteni a vállalkozóknak. Itt említhetném meg, hogy évente újra majd mindig be kell jelentkezni a vállalkozóknak. Nem emlékszem rá, hogy eddig ismert volt-e a magyar adózás rendjében, hogy egy adózásfajtát választó vállalkozónak minden évben újra meg kellett erősíteni, hogy ezt a típusú adófajtát szeretné továbbra is választani. Ez nem volt jellemző a magyar adózás rendjére ez idáig. És olyan apróságok, mint hogy az evából való esetleges visszajelentkezést bt.-k esetén csak egy könyvvizsgálóval hitelesített mérleg alapján készíthetnek. Ezt persze csak akkor lehet megérteni, ha mélyen átnézik, hogy milyen mozgástere, milyen lehetősége van az evát választóknak, és ha eddig eljutott, utána azt is megnézi, hogy amikor azt el szeretné hagyni, mert rájön, hogy neki ez nem pozitív, akkor ebből hogyan tud visszajönni, és milyen terhek merülnek majd fel.

De igazán érdekes az a lehetősége a most evát választóknak, hogy gyakorlatilag a házipénztár tartalmát teljesen adómentesen most elkölthetik az év végéig. Ugyanis lehetőséget biztosítanak arra, hogy egy beruházás után az amortizációt elszámolják. A házipénztárban jelenleg 60-70-80 milliárd forint környéki összeget becsülnek a szakértők. Ha valaki ezt most komolyan gondolja, hogy adómentesen szeretne beruházni, ezt minden további nélkül megteheti a jelenlegi törvény előterjesztése alapján. Én megérteném azt, ha önök azt mondják: legyen egy ilyen gesztus ezen vállalkozók felé. De azt viszont nem értem meg, az egyenrangúság elve miatt nem értem meg, hogy ugyanakkor miért számítanak önök sokkal nagyobb adóbevételre, az illetékek bevételére, az áfabevételre a jövő évi költségvetés-tervezetben, ha egyik helyen elengednek mintegy 20-30 milliárd forintnyi adóbevételi lehetőséget, tehát elesik ettől a költségvetés, és ezt sokszorosan szeretnék visszaszipkázni az egyszerű állampolgároktól egyéb adók fajtájában. Sajnálatos módon, mint említettem, ez a lehetőség megvan, amit én, mondom, nem bánok, de akkor adjuk meg ezt a lehetőséget mindenki másnak.

 

 

(16.00)

 

Mindezek ismeretében én egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy van olyan egyéni vállalkozó, akinek megéri az eva hatálya alá átjelentkezni, ha figyelembe vesszük az eva hibáit is. Például az egyéni vállalkozó 2002. december 20-ig döntse el, hogy 2003-ban mekkora jövedelem után kíván tb-járulékot fizetni a minimálbéren felül - ez szerintem képtelenség. A társas vállalkozásnál pedig az a baj, hogy a személyes közreműködés ugyanúgy tb-zik, mint eddig, csak éppen nem csökken az adóalap; nem nagyon hiszem, hogy tolonganának ezek után az evába való bejelentkezésért, kivéve a magas pénztárállományúakat, mint ahogy ezt említettem az előbb.

Ha figyelembe vesszük az eva által előírt kötelezően vezetendő nyilvántartásokat - eredménytartalék és a többi -, az áfán, a bevételi nyilvántartáson és tárgyieszköz-analitikán túlmenően, hiszen ahhoz, hogy az eva ideje alatt elszámoltnak tekintendő értékcsökkenést meg tudjam határozni, változatlanul vezetnem kell a nyilvántartást, így aztán marad a könyvelő az eva időtartama alatt is, csak éppen negyedévenként adóbevallást is kell neki még készíteni, és a végeredmény valószínű, hogy mínusz lesz.

Szeretném felhívni kormánypárti képviselőtársaim figyelmét, akik vezérszónoklatban és bizottsági előadóként megkritizálták a polgári ellenzéket, hogy nem konkretizálta érveit az evával szemben: Tállai András nagyon konkrét érveket tett, semmi reakció nem történt; remélem, hogy ezek után majd meg fog történni. Én néhány olyan konkrét esetre hívom fel a figyelmet, amely bekövetkezhet, és tartok tőle, hogy be is fog következni. Ez volt az egyik.

A főállású egyéni vállalkozó honnan tudja 2002. december 20-án, hogy 2003-ban mennyi lesz a bevétele, hogy a minimálbérnél nagyobb járulékfizetést vállaljon, ráadásul egy egész évre? Ha nem teszi, akkor a következő évi táppénzalapja, illetve a nyugdíjba számító jövedelme a minimálbér szerinti lesz. A többes jogviszonyú vállalkozó viszont egész jól jár a 4 százalékkal. A nyugdíjasok eddigi 5 százalékának 10-re emelése teljesen kizárja őket ebből a körből, mert a teljes jövedelem 10 százaléka legalább kétszerese az eddigieknek, illetve az eddig elszámolt költségre eső 10 százalékkal akkor tízszer annyit is fizethetnének, ha olyan bolondok lennének, hogy az evát választanák. Nem fogják választani.

Ha jól értettem, társaságoknál a személyes közreműködés ellenértéke utáni szja és járulék nincs az evában, így a ténylegesen a vállalkozásból élők és jövedelmet szerzők számára ez nem túl kedvező - a bruttó bevétel 15 százaléka -, mert a jövedelem és az azt terhelő járulék igen komoly költségtényező. Erről szólt Tállai András hozzászólása is, ez volt a lényege. Például a minimálbér 50 ezer forintja után körülbelül 20 ezer forint a befizetendő összeg, ez éves szinten 815 ezer forint költség a tagi közreműködés esetén, 842 ezer forint pedig a munkabér esetén. Havi bruttó 80 ezer forintnál ez 1 millió 300 ezer forint költség, azaz alanyi áfamentesség esetén, azaz a 2 millió bevételi határnál körülbelül 700 ezer forint marad éves szinten telefonra, számítógépre, áramra, papírra és irodaszerre. 2 millió bevételnek 300 ezer forint az evája, 1 millió 300 ezer a járulék, 100 ezer a dolgozótól levont járulék, és 2000 forint az önkormányzaté, azaz marad 480 ezer forint; havi 40 ezer forint 2 millióra. Ez bizony nagyon kevés lesz, és ezek lesznek azok az igazi modellek, amelyekben kiderül, hogy miért fognak esetlegesen nagyon körültekintően dönteni majd a vállalkozók, hogy nekik tulajdonképpen megéri-e ez vagy nem éri.

Egyetértek a "puding próbája az evés"-sel és a jövő évvel. Szeretném majd visszaidézni és látni, hogyan látjuk egy év múlva a mostani vezérszónokok hozzászólását. A végkövetkeztetés innentől kezdve talán érthető lesz, hogy az eva valószínűleg a kiskaput keresők döntő többségének jó, és egyben sajnos megfizethetetlen lesz a nyugdíjasoknak.

Az evát választó egyéni vállalkozó kizárja saját magát az összes adókedvezmény igénybevételéből. Melyek is ezek az adókedvezmények? Például a családi kedvezmény, ami három gyereknél évi 360 ezer forint is lehet, biztosítási kedvezmények, a tandíj 30 százaléka, pénzintézeti lakáshitelkamat kedvezménye és a többi. Az is igaz, hogy az átalányadós egyéni vállalkozó már évek óta fokozottan hátrányos helyzetű, most az evát választó is azzá fog válni. Gazdasági társaságok esetén valóban a felhalmozott pénztárhiányok három év alatt 20 százalékos kivonása az egyetlen előny, azaz azok járnak jól most is, akik eddig sem adóztak. A bankszámláról történő utalás a bankokat hozza természetesen ismét kedvezőbb helyzetbe.

Remélem, elfogadják és értik, tisztelt képviselőtársaim, hogy az itt felsorolt indokok alapján a Magyar Demokrata Fórum az ebben a formájában benyújtott egyszerűsített vállalkozói adót nem tudja támogatni, annak ellenére, hogy talán értjük, mi lett volna a kormány eredeti szándéka.

Köszönöm szépen szíves figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Felkérem a jegyző urat, ismertesse a frakciók részére rendelkezésre álló időkereteket.

 

DR. FÜLE ISTVÁN jegyző: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az MSZP-nek 57 perc 20 másodperce van, a Fidesznek 53 perc 52 másodperce, az SZDSZ-nek 22 perc 33 másodperce, illetve az MDF-nek 15 perc 50 másodperce van még hátra.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Most az írásban előre jelentkezett felszólalókra kerül sor.

Elsőként megadom a szót Szabados Ákos úrnak, az MSZP képviselőjének.

 

SZABADOS ÁKOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! (Font Sándor felé:) Engedjék meg, hogy először megnyugtassam a képviselő urat, hogy amennyire én ismerem a dél-pesti kerületekben tevékenykedő kis- és középvállalkozókat, igen nagy érdeklődéssel várják az eva bevezetését, és komoly előnyöket remélnek ettől. (Font Sándor: Mert nem ismerik!)

Engedjék meg, hogy az elhangzottakból néhány, számomra fontosnak vélt gondolatot ismertessek önökkel, illetve újra felemlítsek, hiszen a kormányprogramnak megfelelően a kis- és középvállalkozások fejlődése érdekében, a lefolytatott érdekegyeztetések, fórumok alapján az evára vonatkozó szabályokat tartalmazza ez a javaslat, amely szerint választásra jogosult a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozó, közkereseti társaság, betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság, a szövetkezet, az ügyvédi iroda, a szabadalmi ügyvivő iroda, a végrehajtói iroda, az erdőbirtokossági társulat.

Az új adónem az általános forgalmi adóval együtt számítottan 15 millió forintot meg nem haladó éves bevételt elérő egyéni vállalkozók és társas vállalkozások számára kínál választási lehetőséget. Ennek megfelelően nyilvántartási kötelezettségeik egyszerűsödhetnek, adóterhük mérséklődhet, egyszerűsödhet az adózási eljárás, és itt már említették többen, hogy az adóhivatal és az adózók közötti bizalom helyreállhat.

Az eva bevezetése mintegy félmillió vállalkozás megerősödéséhez járulhat hozzá, és kedvezőbb, egyszerűbb adózási viszonyokat teremt. Az eva az egyéni vállalkozók esetében kiváltja a vállalkozói személyi jövedelemadót és a vállalkozói osztalékalap után fizetendő személyi jövedelemadót, valamint a cégautóadót és az általános forgalmi adót. Elhangzott, hogy a társas vállalkozások esetében az eva megfizetésével az adózó a társasági adóval, az osztalék utáni személyi jövedelemadóval, a cégautóadóval, valamint az általános forgalmi adóval összefüggő adókötelezettségei alól mentesül.

Az adóalanyok számára a helyi adókról szóló törvény módosítása lehetővé teszi az iparűzésiadó-alap egyszerűsített megállapításának módját is, hogy számukra ne jelentsen többletadminisztrációt az iparűzési adó általános szabályok szerinti kiszámítása. Ennek megfelelően az iparűzési adó alapja az érintett körben az eva alapjának 50 százalékában is meghatározható.

A javaslat csökkenti az adóalanyok adózással összefüggő kötelezettségeit, ezek közül az egyik a nyilvántartási szabályok átalakítása. Az egyéni vállalkozók bevételi nyilvántartást vezetnek, ugyanígy járnak el azok a betéti és közkereseti társaságok, amelyek a javaslat szabályai szerint kívánnák vezetni nyilvántartásaikat. A jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok számára azonban lehetőség kínálkozik arra is, hogy nyilvántartási kötelezettségeiket a számvitelről szóló törvény előírásai szerint vezessék.

Jogi személy adóalanyok minden esetben a számvitelről szóló törvény kettős könyvvitelre vonatkozó szabályai szerint vezetik nyilvántartásaikat, amely azonban összhangban van az uniós szabályokkal; erről is volt már szó. Az egyszerűsített nyilvántartás azonban itt is érvényesül, hiszen az adóalanyt négy adónem helyett egyetlen adónemmel összefüggésben terheli adminisztráció, és lehetőség van az helyi iparűzési adó alapjának egyszerűsített megállapítására is.

(16.10)

 

Az eva rendszerében az adó alapját kizárólag az adóalany által megszerzett bevételek képezik. A javaslat részletesen meghatározza, hogy mi tekintendő bevételnek, másrészt növelő és csökkentő tételekkel korrigálja a bevételt. Az adóalany olyan bizonylatot bocsáthat ki, amely más adózót általános forgalmi adó levonására jogosít, ezzel kapcsolatban indokolt az általános forgalmi adóról szóló törvény adófizetési kötelezettséghalasztásra vonatkozó rendelkezése figyelembevétele. Így a bizonylat kibocsátását követő harmincadik napon az azon feltüntetett összeget megszerzett bevételnek kell tekinteni, attól függetlenül, hogy ténylegesen befolyt-e.

Az adó mértéke a javaslat szerint egységesen 15 százalék, amelyet adóévenként kell megállapítani, valamint bevallani. A bevallás határideje az adóévet követő év február 15-e. A javaslat rendelkezik az evára való áttérés-visszatérés speciális szabályairól, valamint az egyéni vállalkozót kifizetőként, illetve munkáltatóként terhelő adókötelezettségekről. A javaslat szerint a bevételi nyilvántartást választó közkereseti és betéti társaságnak az eva-alanyiság időszaka előtt keletkezett vagyonnövekménye likvid része után 20 százalékos mértékű adófizetési kötelezettsége keletkezik, amelyet három év alatt egyenlő részletekben kell megfizetni. Az ily módon megállapított adóalapot százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás nem terheli. Az adófizetés elkerülhető, ha a közkereseti társaság, a betéti társaság azt választja, hogy adóalanyként a számvitelről szóló törvény előírásai szerint vezeti a könyveit.

Összegezve megállapítható, hogy az eva bevezetésével az evát választó adóalanyagok adminisztrációs és nyilvántartási kötelezettségei egyszerűsödnek, az adójogszabályok könnyebben áttekinthetővé válnak. Az adómérték 15 százalékos szintje a jelenleg érvényben lévő adómértékekhez képest rendkívül kedvező - gondoljunk az szja 40 százalékos, az áfa 25 százalékos mértékére.

Az adóelőleg-visszafizetés negyedéves ütemezése a fizetési kötelezettségek tervezhetőségét teszi lehetővé. Az eva választásával a helyi iparűzési adó megállapításai egyszerűsödhetnek, a választás módja a mértéket csökkentheti. Az evára áttérő közkereseti és betéti társaságok az evaalanyiság időszaka előtt keletkezett vagyonnövekményük után fizetendő adót három év alatt egyenlő részletekben kell hogy megfizessék, mely alól mentesülhetnek, ha könyveiket a számvitelről szóló törvény előírásai szerint vezetik. Jogi személy adóalanyok esetében az áttérés csak tényleges kivonás esetén jár adófizetési kötelezettséggel. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kétperces hozzászólásra következik Font Sándor úr.

 

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Az az igazság, én értem azt, hogy az előzőekben megszólaló MSZP-s képviselőtársam szerint nagyon sokan várják már az eva megjelenését. Azért értem, mert önök a választások során és most is, amíg meg nem történt az eva beterjesztése, szerintem túlfűtött várakozást gerjesztettek a vállalkozók körében.

Amikor ezt meg fogják ismerni, nagyon el fognak gondolkodni. Ez várhatóan kettéosztja majd a vállalkozók körét is. Tartok tőle, hogy aki érdemben egy bevételeket is felmutató vállalkozást működtet, nagyon óvatos lesz. Tartok tőle, hogy ha ezt az adótörvény-tervezetet odaadják egy könyvvizsgálónak vagy egy könyvvitelt vezető cégnek, ezt kielemezve ugyanazokat az aggályokat fogják önöknek elmondani, mint amely aggályokat Tállai András képviselőtársammal felsoroltunk. Nekünk nem az ellen van esetleges aggályunk, hogy a vállalkozóknak egyszerűbb legyen a könyvelése, hogy kevesebb adót kelljen fizetniük, hanem az ellen, hogy az az eredeti szándék, amit önök megfogalmaztak, véleményünk szerint messze nem teljesül ebben az evatörvény-tervezetben.

És mint említettem, mára - ez alig tíz nap - már olyan problémák merültek fel, amik a szakmai újságokban olvashatók, amelyek kikerülhetetlenné teszik az eva benyújtott törvénytervezetének a módosítását. Ha ezt önök most nem teszik meg, ezt csak kormányrendeleti szinten lehet majd korrigálni.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András úr, a Fidesz képviselője.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Bevallom őszintén, most már meghallgattam három szocialista képviselőt, a negyedik az SZDSZ-es Bőhm képviselő úr volt. Mind a hárman egyet mondtak: felolvasták a törvényjavaslatot. Semmilyen reális, tényszerű érvet nem hoztak fel amellett, miért is támogatják ezt a törvényjavaslatot. Nagyon szépen megköszönöm, hogy hallhatom negyed órában, 20 percben az államtitkár úrtól a törvényszöveget, hallhatom a vezérszónoktól a törvényszöveget, és hallhatom utána 7 percben a hozzászólótól a szöveget - ez egy általános vita, nem egy általános ismertetés.

Arra kérem a kormánypárti képviselőket, adjanak választ azokra az aggályokra, amelyeket az ellenzéki képviselők a hozzászólásaikban felvetettek, lehetőleg tényszerűen és konkrétan, hogy miért nem látják majdan beigazolódni azt, amit mi itt Font képviselő úrral elmondtunk, kételkedünk benne, és felvázoltuk a várhatóan káros folyamatokat - miért nem igazak ezek? Ez az egyik kérdés.

A másik, hogy én meglepődve hallgattam az államtitkár urat, és ilyen tekintetben újat mondott nekem: azt mondta, a törvényjavaslatnak az is célja, hogy kiemelten azokat támogassa, akik nehezebben igazodnak el a jogszabályokban, és nekik segítsen, hiszen az adminisztráció így lényegében megszűnik. Ez egészen biztos, hogy nem igaz, és ezt neki kell tudnia a legjobban, hiszen ha ismeri a törvényjavaslatot, márpedig ismeri, mert felolvasta, akkor láthatja, hogy mi minden feltételrendszernek kell megfelelnie egy vállalkozónak, aki ezt választhatja, eleve a törvényben lévő és a törvényben nem lévő feltételeknek - ezt ő szakember nélkül nem tudja majd megvalósítani.

Tehát én arra kérem önöket, oszlassák el az aggályainkat, győzzenek meg bennünket, hogy nem igazak, amik itt elhangzottak!

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Lajos úr, az MSZP képviselője.

 

SZABÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Úgy gondolom, figyelmesen hallgattam mind Molnár Albert, mind Bőhm András képviselőtársaink felszólalását, és ez azért több volt, mint a törvényjavaslat ismertetése - ők a háttérről beszéltek. Nem kívánom megismételni, de a jegyzőkönyvben majd el lehet olvasni azokat a véleményeket, amiket elmondtak.

Én most az utolsó hozzászólásokra kívánok reagálni. Valóban nem kell túlmisztifikálni ennek a törvénynek a jelentőségét, ennek a törvénynek a lehetőségeit. Fogadjuk el ezt a törvényt annak, aminek a kormányzat szánta, amiről az államtitkár úr is beszélt, aminek a célja az, hogy a legkisebbeknek adjon támogatást.

Hogy ez a javaslat időközben módosult, mire odaért, ez viszont azt jelzi, hogy a vállalkozók érdeklődtek a törvény iránt, és ezért kibővült az a kör, amelyikre ki kívánja terjeszteni az eva hatályát a kormányzat, a parlament ezzel a döntéssel. Ez csak a megnövekedett vállalkozói érdeklődést jelenti a törvény iránt. Abban teljesen igazat adok Molnár Albert képviselőtársamnak, bízzuk a magyar vállalkozókra, hogy ki választja érdekeltségi alapon magának az evát. Úgy érzem, ő jól fogalmazott, és igaza van: a magyar vállalkozók tudnak a saját fejükkel gondolkodni, és el fogják dönteni, hogy megéri-e nekik, vagy nem. Ha megéri, választani fogják, ha nem éri meg, nem fogják választani, de azt hiszem, az is jó, ha azok számára adunk egy lehetőséget, akik úgy gondolják, hogy nekik ez megéri.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Lengyel Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

 

(16.20)

 

LENGYEL ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Korábban volt egy átalányadó. A haszon élvezőinek nosztalgiáját kihasználva új adónem bevezetésére készül a jelenlegi kormányzat.

Míg korábban csak az autószerelők, fodrászok, kozmetikusok élvezhették az egyszerűbb adózási formát, most az előterjesztő a vállalkozások széles körére, az igen nagy számban meglévő kényszervállalkozók számára az adminisztrációs terheket igyekszik az új adónem bevezetésével csökkenteni.

Bőhm András képviselőtársam az előbbi expozéjában néhány ezer kisiparosról beszélt. Néhány hónappal ezelőtt, a kampányban az MSZP azt vállalta, hogy közel egymillió vállalkozó helyzetét megkönnyítik az eva bevezetésével. A feltételrendszer az eredeti törvényjavaslatban oly szigorúra sikeredett, hogy már teljesen elrugaszkodott az mindennapi élettől. Ekkor a pénzügyi kormányzat, a nyilvánosság köntösébe bújva, rohamos ütemben nekilátott a korlátozó tényezők kiküszöbölésének.

Nem akarom elismételni, mert akik előttem szóltak, majdnem mindenki fölolvasta a törvénynek ezt a passzusát betűről betűre, hogy kire vonatkozik és milyen határok között a legutóbbi variáció. A megváltozott feltételek ellenére sem valószínű, hogy a szocialisták kampányában ígért vállalkozói létszám 10, esetleg 20 százaléka élvezhesse az eva, az új adó kínálta könnyítéseket.

A javaslat nem veszi figyelembe, hogy bizonyos tevékenységek, mint például az ügyvédi irodák esetében, ha egyáltalán véletlenül beleférnének a nagy kegyesen 15 millió forintra megemelt árbevételi határba a 2001. és 2002. években, nekik például 2003. január 1-jétől a módosítandó áfatörvény értelmében a bevételük 25 százalékkal, az áfa mértékével automatikusan meg fog emelkedni.

És mi vár azokra, akik mégis beleférnek a szigorú feltételrendszerbe? Hogyan fogják tudni megkezdeni a 2003. évet? Úgy érzem, hogy a vállalkozók előtt egy lefátyolozott, gyönyörű fehér ruhába öltöztetett menyasszony van, és ha a fátylat fölhajtjuk, akkor nem más van alatta, mint maga a vasorrú bába.

Az eva rendszerébe belépőknek december 30. és január 1-je között el kell intézniük minden adminisztrációs tevékenységet, hogy január 1-jétől az új adórend szerint tudják majd kiállítani számláikat. Kérdezem én, hogy föl van-e készülve erre a megfelelő apparátus. Hogyan fognak ők január 1-je után törvényesen működni? Hogyan fognak ők számlát kibocsátani? És egyáltalán, mitől lesz egyszerűbb az életük, ha minden évben újra és újra be kell jelentkezniük? Mitől lesz egyszerűbb a könyvelésük akkor, ha áfakörbe tartozók, és a kettős könyvelésüket végig kell könyvelni, azzal a különbséggel, hogy az év végén nem négy, hanem egy darab adóbevallással teljesítik az adóbevallási kötelezettségüket?

Bőhm András képviselőtársam elnézést kért a gyanúsítgatásért a magyar vállalkozóktól - csatlakozom hozzá. Csatlakozom hozzá, nem szabad a magyar vállalkozókat meggyanúsítani. De akkor, amikor egy adótörvény-tervezet oly hígra és lazára sikeredik, hogy a sajtó napok óta mással sincs tele, csak azzal, hogy aki evára készül, az most és hogy vegyen autót, és aki evára készül, hogyan számlázzon körbe és keresztbe, úgy gondolom, hogy ebben az esetben célszerű lenne magát a törvénytervezetet átnézni, és egy valóban EU-konform adózási rendszerre alkalmassá tenni.

A már-már sokszor említett adókikerülési lehetőségek tovább bővülnek az új adónem bevezetésével, és ez nemcsak azt mutatja, hogy a törvényjavaslatot nemcsak későn kapták meg a tisztelt képviselők, én valószínűsítem azt is, hogy ez egy nem kellően előkészített adótörvény.

Összességében, ha az eva pozitívumait és negatívumait átnézzük, akkor mindösszességében az az érzésem, hogy az eva nem egyszerűsített vállalkozási adó, hanem egymillió vállalkozó adóátverése, becsapása.

Köszönöm szépen a szót. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Szalay Gábor úr, az SZDSZ képviselője.

 

SZALAY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Teljes mértékig egyetértek Tállai képviselő úr azon véleményével, hogy a kis- és középvállalkozók támogatása összetett eszközrendszer kellene hogy legyen, és nem ebben a most tárgyalás alatt álló evatervezetben kell hogy kimerüljön.

Teljesen egyetértek ezzel, én meg a jelenlegi kormányzó erők ugyanígy gondolkodunk. Ezért azután nem véletlen, hogy elkészült már a kis- és középvállalkozók támogatásának négyéves koncepciója, s ennek ugyan még előttünk van a szélesebb körű társadalmi vitája, ez sem fog soká késni, azonban már a mostani változat is, mondhatni, jelentős érdekképviseleti és szakmai vitákon ment keresztül. Így aztán pár elemével már tegnap találkozhattunk az adótörvény vitájában is.

Így amikor arról beszélünk, hogy a kis- és középvállalkozókat sokféleképpen és -eszközzel kellene és kell is támogatni, akkor nem szabad arról elfeledkeznünk, hogy az egészségügyi hozzájárulás csökkentése például ilyen eszköz. A fejlesztési tartalékképzés adómentessége ilyen eszköz. Az amortizációs leírás gyorsítása szintén ilyen eszköz. Az, hogy a magyar kis- és középvállalkozók beszállítói hányadát például előírtuk az autópályák kiírt pályázataiban - több mint 50 százalék legyen -, szintén ilyen eszköz.

Az, hogy a pályázatokat, mindenféle pályázatot, amit a jövőben a kkv-k igénybe vehetnek, normatív alapon kívánjuk megvalósítani, szintén ilyen eszköz. A különféle hitel- és pénzügyi konstrukciók, amelyek a kkv-k rendelkezésére állnak, illetve rendelkezésére fognak állni, mind szintén ilyen eszközök. A Széchenyi-hitelkártya beindítása, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány tíz éve folyó mikrohitelprogramja ilyen eszköz.

De ilyen eszközök az idegen tőke finanszírozású különféle hitelgarancia-rendszerek, amiket legalább 7 vagy 8 bank folyósít, a MEHIB Rt., az Eximbank Rt., a Corvinus s a többi. Vagy a sajáttőke-finanszírozás, az úgynevezett kockázati tőketársaságok, ezekből is négy állt föl és kezdte meg, illetve kezdi meg rövid időn belül a működését, a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt., a Beszállítói Befektetői Rt., az Informatikai Kockázati Tőkealap-kezelő Rt. és még további kettő, ezek mind ilyen eszközök. De az a célunk, hogy a kkv-kat az információellátásban segítsük, a modernizációban, az e-gazdaság kialakításában segítsük őket, hogy beszállítói kapcsolatokat, klasztereket alakítsunk ki. Ez mind-mind ilyen eszköz. Az EU-ra való felkészítésben a segítésük: most nemrég, két-három hete jelent meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kiadásában egy nagyon nagy elismerést kiváltott kiadvány, ami a kkv-k EU-felkészülését segíti; ez mind-mind ilyen eszköz.

Tehát ismétlem, amit Tállai képviselő úr joggal vetett fel, azzal egyetértünk, és teszünk is azért, hogy a most tárgyalás alatt álló eva-adótervezet csak egyik eleme legyen, lehet, hogy nem is a legjelentősebb eleme legyen a kis- és középvállalkozók segítésének.

Abból, ami ellenzéki kritikaként megfogalmazódott az előttünk lévő tervezettel kapcsolatban, jó pár dologgal egyet tudok érteni, vagy legalábbis meg tudom érteni a mögötte meghúzódó gondolatokat.

 

 

(16.30)

 

Azonban mégsem értem azt a jelentős vehemenciát és erőteljes megfogalmazást, amivel ennek az adórendszerünknek tényleg csak egy kis szeletét jelentő új adónemnek nekimentek képviselőtársaim, különösen Tállai képviselő úr. Az ember egyszerűen nem érti, hogy mitől ez a szenvedély, mitől ez a vehemencia. Itt van egy új adófajta, amit valóban nagy várakozás előz meg. Önök azt mondják, azért ez a nagy várakozás, mert nem megfelelően tájékozott a magyar kis- és középvállalkozók rétege, és majd mekkora csalódás fogja őket érni. Mi meg azt mondjuk, hogy ez egy olyan új adófajta, amit nemcsak várakozás előz meg, hanem ami nem kötelező, amit lehet választani, ami egy lehetőség, és akinek tetszik, az választja, akinek meg nem tetszik, az nem választja.

Nem igazán értem, hogy most tulajdonképpen mi ennek a nagy szenvedélynek, amivel megtámadták az evát - tisztelt Tállai András képviselőtársam -, az igazi kiváltó oka. Az, hogy ez ilyen gyalázatos, rossz dolog, vagy az, hogy kevesen vehetik igénybe? Mert a kettő között van némi elvi összeütközés. Ha rossz, akkor miért baj, hogy kevesen vehetik igénybe? Ha pedig az a baj, hogy kevesen vehetik igénybe, akkor nem is lehet olyan rossz dolog.

Ön és Font képviselő úr is azt mondta, hogy hatalmas része a vállalkozóknak egyszerűen nem is gondolkozhat arról, hogy ő evás lesz; felsorolták részletekbe menőkig, hogy ki az, aki elfelejtheti az evát. Alapvetően az, aki - önök ezt mondták - nagy költséghányaddal dolgozik. Itt az is elhangzott valamelyik képviselő úr felszólalásában, hogy aki 20 százalék költséghányaddal dolgozik, az már eleve el is felejtheti az evát.

Itt van a kezemben egy táblázat, amelyik ezt a kérdést igyekszik konkrétabban kibontani. Tehát, mondjuk, van egy 10 milliós bruttó bevétellel rendelkező vállalkozó. Ezen a 10 milliós bevételen belül - vagyis nettó árbevétel plusz áfa, így jön ki a 10 millió bruttó bevétel - 20 százalék, vagyis kétmillió a költséghányad. Ez a vállalkozó, ha a jelenlegi adózás szerint adózik, akkor 3 millió 936 ezer nettó jövedelemhez jut. Ha az eva szerint adózik, akkor 6 millióhoz. Vagyis ebből könnyen kiszámolható, hogy egy 20 százalékos költséghányadú vállalkozásnál több mint 2 millió forint pluszt hoz a vállalkozónak az eva választása. Ha a költséghányad fölmegy 40 százalékra ugyanennél a 10 milliós bruttó bevételű vállalkozónál, akkor már jelentősen csökken a különbség, ez igaz, de még mindig 876 ezer forinttal jobban jár, ha az evát választja. Ha a költséghányad 60 százalékos, tehát a 10 millión belül 6 millió, akkor kétségtelen, hogy már rosszabbul jár, ha az evát választja, méghozzá mínusz 312 ezer forinttal; amiből az következik, hogy körülbelül 50-55 százalék lehet az a költséghányad, amely plafonig érdemes benevezni az evára.

Most eltekintünk attól, hogy mindezt a költséghatárt még befolyásolhatja az áfatartalom is, hiszen a magas áfatartalmú költségeknél lejjebb kerülhet ez a határ, a kisebb áfatartalmú költségeknél magasabbra, mivel az áfatartalom változik, ahogy változik. Tehát elmondható, hogy körülbelül 50-55 százalék költséghányadig bizony érdemes az evát választani. Akkor lehet azt mondani, hogy ki van öntve a fürdővízzel a gyerek, mert itt mindenki, az összes magyar kis- és középvállalkozó 50 százalék fölötti vagy 55 százalék fölötti költséghányaddal dolgozik? Nyilván nem.

Kétségtelen, hogy aki efölött dolgozik, az valószínűleg nem fogja ezt választani, mert neki ez nem fogja megérni. De akkor mit mondjunk? Akkor egyáltalán ne kínáljuk föl ezt a lehetőséget a többieknek? Egy egészségügyi hasonlattal élve: azért, mert egy bizonyos súlyos szimptóma esetén nem lehet a 100 százalékát meggyógyítani a betegeknek, ne foglalkozzunk azzal a 30 vagy 40 százalékkal sem, akiket esetleg meg lehet gyógyítani? Azt gondolom, hogy ez nem a legszerencsésebb logika. Ez egy új törvénytervezet, amelyik vagy beváltja a hozzá fűzött reményeket, vagy nem. Mi azt reméljük, és abban gondolkodunk, hogy bizony be fogja váltani a hozzá fűzött pozitív reményeinket. Önök pedig abból indulnak ki, hogy ez szóba se kerülhet, mert ez hatalmas csalódás, mert ez az emberek becsapása. Egyszerűen nem értem, mitől ez a negatív hevület.

Ezt az új adótörvényt - és ez egyedi egy adótörvény esetében - nagy várakozás előzi meg. Ez nem szokás általában egy adótörvénynél, pláne egy új adótörvénynél. Most ez különlegességet jelent. Az is különlegességet jelent, hogy ez nem egy kötelező adónem; ezt lehet választani, és lehet nem választani. Lehet azt is, hogy aki most választja, az majd kilép belőle, vagy fordítva. Egy biztos: ez egy olyan új adónem, ami egyszerűsít. Tudjuk jól, hogy a vállalkozók számára milyen terhet jelentenek az adminisztrációs terhek. Miért baj az, hogy fölajánlunk annak, aki elfogadja, egy nagyban egyszerűsítő adóváltozatot? Széles körű társadalmi vitán is átment ez a tervezet. Sőt - és ez is ritkaságszámba megy - a Pénzügyminisztérium jelentős mértékben módosította az eredeti elképzelését, épp ezen viták eredménye vagy következménye gyanánt. Hiszen a 10 millióból így lett 15 millió, meg a házipénztár kezelése is ennek eredményeként változott.

Magánbeszélgetéseken még ellenzéki képviselőktől is azt hallottam, hogy tulajdonképpen ők szimpatizálnak, elfogadják vagy egyetértenek az eva kitűzött céljaival, de hogy nézne az ki, hogy egy ellenzéki politikai erő támogatja a kormány által beterjesztett adóelképzelést, új adónemet. Lehet, hogy a legnagyobb baj az ezzel az evával, hogy az új kormány találta ki, és ez már eleve gyanús, és ellentetszést szül.

Tehát azt gondolom, valóban - ahogy Font képviselő úr elmondta -, majd meglátjuk, hogy egy év múlva mit szólunk hozzá. A puding próbája az evés, való igaz. Én nem fetisizálom túl ezt az evát. Valóban vannak buktatói, valóban fennállhat a veszélye, hogy egyesek visszaélnek vele - ez minden más adónemnél is fennáll -, és kiderülhet, hogy, mondjuk, azt a szerepet tölti be, amit szántunk neki, hogy egy bizonyos vállalkozói réteg élni fog vele, más nem fog vele élni, és bele fog simulni, bele fog harmonizálódni a magyar adótörvények rendszerébe. De az is lehet, hogy valami oknál fogva nem így történik, és akkor változtatni kell rajta, módosítani kell rajta. De az is előfordulhat, hogy nem feltétlenül a kormánypárti képviselők fogják egy év múlva belátni hibájukat, hogy feleslegesen adták támogatásukat az evához, hanem esetleg önök jutnak arra a meggyőződésre, hogy mégsem volt ez olyan ördögtől származott gonosz és rossz javaslat, mert jobban bevált, mint önök azt most gondolják.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

 

(16.40)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András úr, a Fidesz képviselője.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Végre egy hozzászóló, aki valóban szeretne meggyőzni arról, hogy rosszul gondolkodunk. (Közbeszólás az MSZP soraiból: De nem sikerült.) Én ezt köszönöm az államtitkár úrnak, és azt is el kell ismernem, elnézést kérek, én ezt a törvényjavaslatot teljesen komolyra vettem. Én azt hittem, hogy ezt a törvényjavaslatot a kormánypárti képviselők támogatják, és azt várják tőle, hogy több százezer ember, adott esetben a 800 ezer, közel egymillió vállalkozóból ténylegesen százezrek fogják majd igénybe venni, és én úgy álltam ehhez a törvényhez. Elnézést.

Most itt kiderült, hogy a szabad demokraták nem gondolják ezt a törvényt olyan súlyúnak, érződik, hogy ez nem az ő ötletük, ezt meg kell hogy tárgyalja a parlament, meg is fogják még talán szavazni, de azért csodát ne várjunk tőle, és ez így van rendjén. Szalay képviselőtársammal szintén egyetértek abban, hogy való igaz, egy törvényjavaslat, a kisvállalkozás-ösztönzésnek egy kicsiny része lehet. Örülök neki, hogy elmondta azt, hogy készül ez a kisvállalkozás-erősítési, -fejlesztési koncepció, már valamilyen szinten áll is, és annak külön örülök, hogy amikor a részletekre rátért, akkor bizony az elmúlt négy évnek az eredményeiből szépen sorolt fel. Engedje meg, hogy ebből csak említsem a Széchenyi-kártyát, mert az az előző kormányzat idején találódott ki és került majdnem átadásra az első, vagy a garanciavállalási bankokat, részvénytársaságokat, a kockázati tőkeelemeket, vagy a mikrohitelt, amit most éppen önök egyébként leállítottak. Örülök neki. Ezt így látjuk helyesen.

Nem tartom viszont szerencsésnek azt, ha egy kormánytag azt mondja, hogy nem kell ezt az evát túl komolyan venni, lehet, hogy így lesz, lehet, hogy úgy lesz, lehet, hogy jó lesz, lehet, hogy nem lesz jó. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Szóval, én úgy gondolom, hogy nekünk, törvényalkotóknak ehhez sokkal-sokkal (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) felelősségteljesebben kell hozzáállni. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalay Gábor államtitkár úr.

 

SZALAY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt... (A mikrofonja nem működik.)

 

ELNÖK: A miniszteri mikrofont kapcsolják be, legyenek szívesek! (Szalay Gábor elé kézi mikrofont helyeznek.) Államtitkár úr, öné a szó.

 

SZALAY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Tállai képviselő Úr! Az áll tőlem legtávolabb, hogy én önt arról próbáljam meggyőzni, hogy ne vegye komolyan ezt a törvénytervezetet. Ami itt van a parlament előtt és tárgyalunk róla, azt hiszem, önmagában komolyan veendő. Nem gondolom, hogy erről egymást kellene győzködnünk. Én azonban arra gondolok, hogy az alatt a 12 év alatt, amit volt szerencsém itt a parlamentben eltölteni, bizony előfordult, finoman fogalmazva, hogy egyes törvényeket, már megszületett törvényeket módosítottunk, pontosan azért, mert a tapasztalások azt mutatták, hogy jót teszünk a törvénnyel, az egyszer elfogadott törvénnyel, ha a tapasztalatok birtokában így vagy úgy módosítjuk.

Én összesen azt mondtam, hogy ez ebben az esetben sem lesz kizárható, természetesen. Ha ezt az evát most elfogadja a parlament ezen formájában, vagy az elfogadott módosító javaslatokkal módosított formában, akkor egyszerűen nem kizárható, hogy ha az egy év tapasztalásai más eredményeket hoznának, akkor ezt majd adott időben átvezetjük. Én összesen ezt mondtam. Nem hiszem, hogy ezzel relativizáltam volna az előterjesztett törvényjavaslat komolyságát, csak ha most őszintén beszélünk egymással - de lehet, hogy ezt itt nem lehet megengedni ebben a Házban -, akkor be kell látnunk, hogy amit ma a legnagyobb elszántsággal támogatunk, vagy az önök részéről támadnak, lehet, hogy egy év múlva bizonyos módosulások bekövetkezhetnek mindkettőnk gondolkodásában. Összesen erre gondoltam.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Lajos képviselő úr, az MSZP képviselője.

 

SZABÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Én nagyon örülök neki, hogy Tállai képviselőtársam komolyan vette ezt a törvénytervezetet, mi is komolyan vettük, és Szalay Gábor is komolyan vette, ez a hozzászólásából és a kétperceséből is kiderült. Egy dolgot mondtunk mind a ketten, és ugyanazt a szót használtuk, hogy ne fetisizáljuk az evát mint törvényt, mert ahogy Szalay Gábor is kifejtette, ez egy eleme a mikro- és kisvállalkozásokkal való kormányzati foglalkozásnak, és felsorolta mindazokat az elemeket, amelyeket a hozzászólásában felsorolni érdemesnek tartott. De én úgy érzem, hogy még lehet bővíteni mindazokat az elemeket, amelyeket felsorolt, így a kisvállalkozói célelőirányzatot, amelynek célja a versenyképesség fokozása a vállalkozások felzárkóztatása érdekében, vagy a gazdaságfejlesztési célelőirányzatot, ami a beruházások élénkítését segíti, vagy a regionális célelőirányzatot, ami a terület- és technológiai differenciák kiegyenlítését szolgálja.

De beszélhetnénk ugyanúgy a mikro-, kis- és középvállalkozások részére nyújtandó EU-s felkészítő anyagokról, amelyek a szakmai kamarákkal, érdekképviseleti szervekkel együtt kerültek kidolgozásra, hogy megkönnyítsék ezt a folyamatot, vagy ha éppen a távlatba nézünk, akkor azon pályázati lehetőségeknek a megnyitásáról, amelyek segítik a kis- és középvállalkozókat ahhoz, hogy először beszállítói lehessenek, majd kijussanak az európai uniós piacra. Tehát ez egy folyamat része, egy irányjelzés, az első, legsürgősebb problémák megoldására tett lépés, és csak annyit kérünk, hogy valóban vegyük komolyan, de kezeljük a maga helyén, és ha módosításra szorul majd, akkor ezt a módosítást meg fogjuk tenni a tapasztalataink szerint. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Molnár Albert úr, az MSZP képviselője.

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. A Fidesz képviselői számomra új oldalukról mutatkoztak be, arról, hogy önök félnek az újtól, legalábbis az eddigiekből az tűnik ki. Azt vártam, hogy szakmai érveket fognak mondani arra, hogy miben javítsunk, milyen pontokon módosítsunk, hogy ez a törvény jó legyen a vállalkozóknak. (Font Sándor: Nem figyeltél, amikor hozzászóltam?) Ehelyett az elutasítás az, ami elsősorban megjelenik.

Elhangzott néhány észrevétel, szakmai észrevétel, és a továbbiakban néhány ilyennel szeretnék foglalkozni. Tállai úr a fiktív számlák árbevétel-kieséséről beszél, ez ma is így van, valóban, és ez bűncselekmény. Ezt Tállai úr is tudja, és ez holnap is így lesz, az eva előtt is így volt, és az eva után is így lesz. Ezt ma is büntetik, holnap is büntetik, és az eva bevezetése után is büntetni fogják. Tehát ez bűncselekmény, ezzel nem is érdemes foglalkozni.

Az eva bonyolult. Az egyik oldalon valaki azt mondta, hogy bonyolult, a másik oldalon azt, hogy nem eléggé szabályozott. Hát kérem, azért viszonylag terjedelmes ez a törvény, 19 oldal a mellékletével együtt, mert épp azért kellett olyan részletekbe menően szabályozni, amit önök felvetettek, hogy minél kevésbé lehessen visszaélni azokkal a lehetőségekkel, amelyeket a vállalkozóknak kínálni tudunk.

Azt se felejtsék el, hogy működő vállalkozások mennek át egy másik működő rendszerbe. Ezeket a helyzeteket kezelni kell. Az eva előtti dolgait rendbe kell tenni, és az áttérést, illetve a visszatérést szabályozni kell. Úgyhogy én azt szeretném kérni az ellenzéki képviselőtársaktól, hogy ilyen és hasonló szakmai véleményeket és jobbításokat fogalmazzanak meg. Tállai úr egyébként olyan szakmai tapasztalattal rendelkezik, hogy számítunk a segítségére.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Rákos Tibor úr, a Fidesz képviselője.

 

RÁKOS TIBOR (Fidesz): Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szalay Gábor államtitkár úrnak szeretnék egy kellemes meglepetést okozni, hogy végre az ülésteremben is találkozhat egy olyan fideszes képviselővel, aki az egyszerűsített vállalkozási adó céljaival úgymond egyetért. A problémám csak ott van, hogy ez mint egy politikai petárda fel lett lőve, és valóban a közbeszédben nagyon komoly érdeklődésre tart igényt, és nagyon komoly hangsúlyt kapott, és ehhez képest a mostani előterjesztés egy sokkal szűkebb lehetőséget biztosít a vállalkozóknak.

Tehát ahhoz képest, ahogy ez föl volt vezetve, hogy milyen lehetőségeket fognak önök a kis- és középvállalkozásoknak nyújtani, ahhoz képest azt tapasztalhatjuk, hogy én azt gondolom... Pont a gazdasági kamarában többször részt vettem egyeztetéseken, amikor igyekeztünk behatárolni, hogy melyik a mikrovállalkozás, kisvállalkozás, milyen értékhatárok mentén mozognak, mik azok a definíciók, amelyekbe be tudjuk őket szorítani, és azt láthatjuk, hogy ezen szabályozással 15 millió forintos árbevétellel leginkább a mikrókról beszélhetünk, és azok közt is nagyon sok olyan vállalkozó van, aki az elábé miatt nem fogja tudni igénybe venni ezeket a kedvezményeket.

 

(16.50)

 

Nyilván ettől függetlenül, és természetesen tisztában vagyunk azzal is, a Világgazdaság adataira hivatkozva, hogy egy 1200 milliárd forintnyi árbevételt produkált a múlt évben ezen kör, és ebből 60-70 milliárd forintnyi nyereségadót és forgalmi adót fizettek, tehát tisztában vagyunk annak a mértékével, hogy milyen szegmensről beszélünk. Ettől függetlenül úgy gondoljuk, hogy ha érdemben szeretnénk valóban a vállalkozásoknak és azok egy meghatározott körének kedvezményeket nyújtani, akkor az valóban az legyen, és ne érezzék becsapottnak magukat majd, amikor nekiállnak könyvelőkkel és adószakértőkkel olvasgatni, hogy melyik számukra a kedvező, hogy belépjenek-e vagy sem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és nyilván az önkéntesség itt adott, de komoly csalódásokat fognak tapasztalni. Hiszen én is azt veszem észre, hogy nagyon nagy az érdeklődés, a választókörzetemből is rengetegen kerestek meg vele, hogy érdemes lesz-e ezt nekik választani.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András úr, a Fidesz képviselője.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Szeretném megköszönni államtitkár úrnak az elemzését; ami a költséghányadokat illeti, valószínű, hogy ez igaz, és ezzel egyet is értek. De megkérdezem önt, a kimutatásban szerepelt-e az, hogy az áfa milyen súllyal vevődik figyelembe. Mert ennek az adónemnek az az érdekessége, hogy igazából azoknak fogja majd megérni, akik az áfát takarítják majd meg. Tehát nem annyira a nyereségadó-megtakarítás jelent majd előnyt a vállalkozásnak, hanem az, hogy mennyi áfát tud majd így, mert ha nincsen költsége, akkor eleve 25 százalék áfát fizet, 15 százalék az adó, tehát neki meg fogja érni; még az is, akinek van költsége és levonható áfája keletkezik. Ezért nagyon nehéz azt kiszámolni csak költségszemlélet alapján, hogy ez kinek fogja megérni. Ez az egyik kérdés.

A másik: nem értek egyet azzal a gondolattal, hogy fiktív számla eddig is volt, fiktív számla ezután is lesz, és ez egyébként is adóhatósági meg bűncselekmény. Nem így van, Molnár képviselő úr! Nincsen olyan rendszer ma a törvényekben, ami azt mondaná, hogy a fölmerült költségekről a bizonylatot ne őrizd meg. A fölmerült költséggel tudom bizonyítani azt, hogy miből tudtam azt az értéket, azt a szolgáltatást előállítani, megteremteni. A jövőben az evában ilyenre nem lesz szükség. Nem lesz szükség, hogy a személygépkocsi útnyilvántartását vezesse, nem lesz szükség akkor, ha vásárol egy számítógépet, hogy bekönyvelje, nem lesz rá szükség, nem fog egyáltalán bizonylatot kérni. Innentől kezdve ott fog lógni egy bevételi bizonylat, és nem lehet számon kérni. Nem lehet számon kérni, mert a törvény ki fogja mondani, hogy azt ő hogyan, miből teremtette, hogyan, miből állította elő.

Tehát olyan sok összefüggése és várhatóan negatív hatása van a jelenlegi rendszernek, hogy nagyon komolyan kell átgondolni az országgyűlési képviselőknek azt, hogy hogyan, milyen formában tudják ezt a törvényjavaslatot támogatni.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Lezsák Sándor úr, az MDF képviselője.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! A gazdasági sajtó többsége azt jósolja, hogy a közeljövőben mintegy negyedmillió, más szakvélemények szerint ennél jóval kevesebb kisvállalkozó vállalja az egyszerűsített vállalkozói adó fizetésével járó előnyöket és kötöttségeket. Általános megítélés szerint nem fog érdemlegesen csökkenni ebben a körben az adóteher, hanem sokan inkább az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében fogják vállalni ezt a lehetőséget. Ez az adózási forma azon vállalkozások számára eredményez tényleges könnyítést a mi modellezésünk szerint, amelyeknek méretükből adódóan nincs kellő ismeretanyaguk, eszközük a megfelelő nyilvántartások vezetéséhez. Ebben a formájában ez az adózás elsősorban a szolgáltatóipar és a szellemi tevékenységek kényszervállalkozói számára előnyös, az ügynökök és a piaci árusok kivételével a kereskedelmi vállalkozások kimaradnak ebből a lehetőségből.

Ami miatt fölálltam, az a törvény 2. §-a. Ugyanis ez kizárja ebből az adózási formából az üzletrészek, szövetkezeti részjegyek tulajdonosait. Ez a szigorúság érthetetlen, hiszen több településen szinte mindegyik családnak van valamennyi részjegye. Ezektől természetesen meg lehet szabadulni, nyomott áron el lehet ezeket a tulajdonrészeket adni, ettől függetlenül megválaszolatlan a kérdés, hogy mi összeférhetetlen például egy egyszerűsített formában adózó személy áfész-részjegyének birtoklása területén.

Úgy tűnik, hogy az élethosszig tartó tanulás, a felnőttképzés gyakorlata egyre jobban terjed kis hazánkban, s jelen esetben a média, a rádió, a televízió, a napi- és hetilapok jó pedagógiai érzékkel oktatják most a vállalkozókat, ugyanis alig jelent meg az eva, ez a most tárgyalt rendelet, azonnal jelezték a kiskapukat, s jelezték, hogy van egy pénzmosást megkönnyítő joghézag a törvényben. Ha például - s ha jól értelmezem - valamelyik, egyszerűsített vállalkozói adót fizető cég éves árbevétele csak 5-6 millió lenne abban az évben, akkor további ugyanekkora fiktív számla kiállítására nyílik lehetősége, hiszen a költségekről nem kell gyűjtögetnie az igazolásokat. A vevő vállalkozónál ennek a számlának az értéke költségként elszámolható, emellett még az általános forgalmiadó-tartalma is visszaigényelhető. Azért az a megnyugtató tapasztalatunk, hogy az élethosszig tartó tanulás az adóhatóságokra is érvényes, hiszen szigorúan ügyelniük kell erre a bűncselekményt kimerítő formára, hiszen aki a kiskaput megtalálja, az bontani kezdi a kerítést is.

Ezért van igaza Tállai képviselő úrnak, és ezért adok igazat a vitában az ellenzéki képviselői álláspontnak, hiszen ez az egyszerűsített forma meggyőződésünk szerint rendkívül sok negatív hatást is gerjeszt, amit teljesen ok nélkül vállal most a kormányzat.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Józsa István úr, az MSZP képviselje.

 

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előre bekészített vagy be nem készített hozzászólásomtól eltekintek, és szeretnék a vitában elhangzottakra reagálni. Úgy veszem észre, a hozzászólók mindkét oldalon egyetértenek abban, hogy elég jelentős számú vállalkozót fog érinteni ez az egyszerűsített adónem. Az is kiderült a vitából, hogy konkrét statisztikai háttér van a mögött a becsült érték mögött, hogy maximum 500 ezer, de lehet, hogy több százezer olyan vállalkozás működik jelenleg az országban, akik döntően a saját munkájuk révén vállalkozók, emiatt költségeik, egyéb áfaköteles terheik nincsenek.

Úgy gondolom, hogy megfogalmazható egy teljesen fordított gazdasági megközelítés, mint amivel Tállai úr élt. Úgy gondolom, hogy ennek révén a visszaélések száma csökkenhet. Ha olyan reális mértékű egy adó, amit már nem érdemes - rossz szóval - kikerülni, akkor, úgy gondolom, ez javítja a gazdálkodásban a morált, és javítja az adózási fegyelmet. Ennek révén a talán arányában kisebb, de számosságában nagyobb adóbefizetés a költségvetés adóbevételét még növelheti is.

 

(17.00)

 

Örömmel hallom, nyitottnak mutatkoznak arra, hogy próbáljuk önöket meggyőzni. A probléma az, hogy ennek a törvénynek a vitája során - noha jóval korábban megfogalmazódott mindkét oldalon az a vélemény, hogy egy ilyen egyszerűsített adófajtára, szélesebb értelemben a kis- és mikrovállalkozások támogatására nem direkt pénzeszközökkel történő, hanem közvetett támogatására mindkét oldalon szándék mutatkozott - most, amikor erre egy konkrét javaslat fogalmazódik meg, mind a bizottságokban, mind itt az általános vita során meglehetősen nagy ellenállás mutatkozik. Elhiszem, hogy ez az ellenzék részéről lehet egy felelős aggodalom, de talán nem haragszanak meg, ha azt mondom, hogy túlzottnak tűnik most az aggódás.

Azt gondolom, hogy nagyobb bizalommal lehetünk a magyar vállalkozók jó szándéka és tisztes gazdálkodása iránt, és azzal együtt, hogy számszakilag kimutathatók bizonyos lehetőségek ennek az adónemnek az érvényesítése során, úgy gondolom, a túlnyomó többség ennek örülni fog, a saját munkájában tisztességesen fogja használni, és egy év múlva nem úgy kell rá visszatekintenünk, mint amit el kell törölni vagy módosítani kell, hanem mint egy olyan törvényre, amely sok vállalkozás lehetőségét javította és az életét egyszerűbbé tette.

Ezek alapján javasolom a tisztelt kisebbségi oldalnak, ahogy a száznapos program néven ismert csomaghoz végül is tudták a támogatásukat adni, néhány módosító javaslat után vagy esetleg így, ahogy van, álljanak e mellé az új adónem mellé, és legyenek optimisták a magyar vállalkozók jó szándékában és működési készségeiben.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Font Sándor úr, az MDF képviselője.

 

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azért azt a jogát az ellenzéknek ne vitassák el, hogy a törvényben fellelhető aggályokat felvesse. Megértem azt, ha önök fel is leltek ilyeneket, nem vállalhatják fel a kormányukkal szemben, hogy el is mondják. Háttértárgyalásokon biztos van lehetőségük erre, de a nyílt színi vitán ezt nem vállalják. De - mint hangsúlyoztam - az ellenzéknek komolyabb a felelőssége abban, mint a kormánypártoknak, hogy a beterjesztett törvényjavaslat általa vélelmezett hibáira felhívja a figyelmet. Nyilvánvalóan tudatában vagyunk annak, hogy a szavazáskor kisebbségben fogunk maradni, ha netán egyes véleményeinket módosító indítványok tekintetében is megmutatjuk. De ez nem jelenti azt, hogy ennek a tudatnak az lenne a következménye, hogy el se mondjuk azokat az aggályainkat, amiket ebben a törvénytervezetben látunk. És nem jelentheti azt sem, hogy ezzel a törvénytervezet eredeti szándékát is megkifogásolnánk. Elmondtuk mindannyian, hogy a törvénytervezet eredeti szándéka jó volt, csak éppenséggel a benyújtás nem ezt tükrözi vissza.

Önök kértek konkrétumokat, amelyek miatt véleményünk szerint hadilábon áll a törvény. Jó néhányat felsoroltunk, ezek közül párat megismétlek.

Például a főállású vállalkozó honnan tudja december 20-án, hogy jövőre mekkora lesz a jövedelme, és ez után a tb-járulékot hogyan fizesse? Ez nagyon komoly dilemmát fog neki okozni. A házipénztárban felhalmozódott pénzek adómentes elköltése; bemutattam, hogy jelenleg mintegy 70-80 milliárd forint van bent a házipénztárakban, amit adómentesen el lehet költeni. Ha az önök bevételéhez erre nincs szükség, azt megértem, de akkor erről majd nyilatkozzon a pénzügyminiszter úr. S ugyanígy a személyes közreműködés esetén a bér utáni szja- és tb-járulék nincs benne az evában. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Horváth János úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Érdemes vitatni azt - ahogy eddig hallottuk -, hogy az egyszerűsített vállalkozási adó témája fontos-e vagy sem. Mégis javasolom, hogy tekintsük fontosnak, mégpedig azért, mert a nagyvilág, a makrovilág is részletekből áll, mint ahogy egy épület is téglákból és elemekből áll. Úgy is szokták mondani - többféle anekdotás illusztrálása lehet e témának -, hogy az ördög a részletekben van. Ha egy olyan törvénnyel foglalkozunk és az Országgyűlés annak az elfogadását kontemplálja, amelyik nem látszik olyan nagynak, hogy jelentős részeit mozgatná a gazdasági életnek, akkor se feledjük, hogy néha kicsi a bors, de erős.

Lehet, hogy ebben a törvényben több jó és nem jó rejtőzik, mint ahogy azt eddig látjuk. Igen sokat tanultam - és örülök annak, amit hallhattam - a szakértőktől, Tállai András képviselő úrtól, Font Sándor képviselő úrtól és többektől. Azonban azt jó számba venniük a törvényhozóknak - mert törvényt hozunk, tisztelt Ház -, hogy egy intézmény olyan erős, amilyen a leggyengébb eleme. Például ha egy baromfiudvaron van tíz kapu, amiből kilenc jó, de egy nem, akkor onnan elszökhetnek a ludak vagy a csirkék! Szóval egy olyan adórendszert, amelyiknek vannak gyenge pontjai, vagy lehet, hogy nem is gyenge, de meg nem értett, meg nem magyarázott vagy megkérdőjelezett elemei, azt talán újra kellene gondolni. A "talán" szót visszavonom; azt újra kellene gondolni. Erre megvan a lehetőségünk, hiszen egek ura, nem kerget se a török, se a tatár, de igenis kötelező a számunkra az, hogy jól csináljuk azt, amit csinálunk.

Azzal persze én is egyetértek - mindenki egyetért, de én hangsúlyozom is -, ahogy államtitkár úr bevezette a témát. Mi is a kormány célja? Mérsékelni az adminisztrációs költségeket és eljárásokat. Hát ez olyan jó, hogy csuda! De hát ez egy általános deklaráció, egy preambulum. S akkor hogy is megyünk tovább? Azt látjuk, hogy kérdések vetődnek fel. A magam számításaitól megkímélem a tisztelt Házat, egyrészt az időhiány miatt is, másrészt azért, mert már érdekes számításokat hallottunk - különben publikálom azokat a számításokat -, de a kérdések fontosak. Mik is a kérdések? Miért ez az adóreform? Ha nem kényszerű, hanem lehetőség, akkor vagy választjuk, vagy nem. Ez egy nagyon csábító és imponáló valami, mert ugyan adót kell fizetni, de itt megválaszthatja az adófizető, hogy hogyan is akarja ezt csinálni.

De felmerül a kérdés, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha van lehetőség így is meg úgy is tenni, akkor kiskapuk is vannak. Vannak? Vagy lehetnek? Számba vettük a kiskapu-lehetőségeket? Hallottunk érdekes számításokat. Tállai András szerint nem is csak egy kiskapu, hanem számos kiskapu lehet. Még ha nincs is olyan sok kiskapu, mint ahogy azt Tállai András képviselő úr mondta, de még mindig marad egy csomó kiskapu. Ezeket érdemes nézegetni.

Aztán továbbmegyek a kérdésekkel, tisztelt Ház. Ki kívánja ezt az új törvényt? Kívánják az adófizetők, azért, mert csökken vagy növekszik az adókötelezettségük? Nyilván nem azért, mert növekszik - de csökken az adókötelezettségük? Úgy halljuk, hogy igen; de olyan áron csökken, hogy az nem adóelkerülés. Nem használom azt a szót, hogy adócsalás, csak azt, hogy adóelkerülés, mert jól ismerjük az adópolitikából, az adóelméletekből, hogy olyan adóelkerülés is lehetséges, ami nem törvénytelen. De a törvény olyan laza kapukat és kerítéseket teremt, hogy megtörténhet az adóelkerülés. Szóval kívánja az adófizető?

De további kérdéseket teszek fel. Kívánja az államkincstár, az adóbeszedő? Több vagy kevesebb adó folyik majd így be? Az államkincstárnak adóbevételre nyilván szüksége van, mert feladatai vannak. Ezt az adótörvények tárgyalása során tegnap részletesen megvitattuk, és ez ismét és ismét előkerült.

 

(17.10)

 

Amikor egy adórendszert kontemplálunk és alkotunk, akkor igen, nagyon hasznos és fontos számba venni, hogy kit segít ez, ugyanis az adóbefizetés senkit sem segít, az egy állampolgári kötelesség vagy pedig azonosulás a társadalom céljaival, és ha valaki kevesebbet fizethet törvényes módon, az egy segítség, az egy támogatás.

Most van itt valami olyan elem, tisztelt Ház? Ez egy nagyon lényeges kérdés. Ebbe a törvénybe iktassunk bele egy olyan elemet, hogy segítsünk valakit, valamilyen iparágat, valamilyen nagyságú társadalmat vagy valamilyen helységben lévő gazdasági tényezőket? Úgy néz ki, hogy nem, de mégis úgy néz ki, hogy lesz benne valami ilyesmi. Aztán egy további kérdés: behajtható ez az adó? Minden adónemnél egy lényeges kérdés, hogy hajlandó-e az adófizető befizetni, mennyi a hajlandósága. Persze, hogy előbb-utóbb hajlandó lesz, mert nem akar büntetést fizetni, nem akar börtönbe kerülni, hogy annyira szembekerüljön az adóbehajtóval. Valahogyan az a hasonlat jut eszembe, hogy az a jó adó - nyilván államtitkár úr hallotta, mert adótudósok ismerték -, amelyet a libához, a lúdhoz hasonlítanak, hogy úgy fosztani vagy úgy kihúzni a libából a tollat, hogy minél több tollunk legyen, de azért minél kevesebbet gágogjon és panaszkodjon a liba.

Szóval, ha ez a cinikus megoldás időnként eszünkbe jut, talán nem árt, hiszen nem mindenki azért fizet adót, mert dalolva szeret menni, masírozni az adóhivatalba.

Még egy kérdés engedtessék meg: mi az optimális adómérték? Az a gazdasági tényező, az a vállalkozó, az az adófizető, aki most x összegű adót befizet, az az optimális a Kincstár szempontjából, az az optimális a nemzetgazdaság szempontjából? Jól tudjuk azt, egyéb adónemek elemzése során, hogy magasabb adóráta több adót hoz be, egy bizonyos mértékig. Az adóráta lehet olyan magas, hogy a gazdasági tevékenységet visszafogja, és ebből kifolyólag az adóalap, az adó bázisa csökken. Tehát az az adóelméletben, fiskális elméletben ismert valamilyen parabola, ami ezt leírja, az matematikai pontossággal vezet oda, hogy állandóan mérjük, vizsgáljuk, teszteljük, hogy mi az optimális adóráta. Az optimum úgy határozandó meg, hogy amelyik a legtöbb bevételt hozza az adószedőnek, de a legkevesebb fájdalommal jár az adófizetőnek. A kettő ellentétesnek látszik, de, tisztelt Ház, nem ellentétes a két cél, ugyanis több adóbevételre kerül sor, ha a gazdasági tevékenység emelkedik. Tehát több gazdasági tevékenységgel még alacsonyabb rátával is több lesz az adóbevétel.

A kérdés ennél az egyszerűsített vállalkozási adónál az, hogy van-e, lesz-e ennek az adórendszernek olyan ösztönző, stimuláló velejárója, hogy erre jutunk.

Végül engedtessék meg, hogy azt mondjam, hogy az a juttatás, segítség, támogatás, gondolat, ami itt ismételten felmerült, azt hiszem, a legkevésbé végiggondolt eleme az egésznek. Amikor azt a szót használjuk - mint ahogy többször hallottam -, hogy ez segíti, ez támogatja, ha a segítséget olyan értelemben vettük, hogy könnyebb legyen kitölteni az adónyomtatványokat, akkor rendben van, de az, hogy gazdaságilag a tevékenységet ösztönzi vagy visszatartja, ahhoz azért alaposabb és részletesebb hatástanulmányokra volna szükségünk, hogy ebből bárki olyan következtetéseket vonjon le, ami mellett aztán ki is lehet állni.

Tisztelt Ház! Mindezek alapján tehát ismétlem: azért, mert ezt egy fontos törvénynek tekintem, és azért, mert annyi kérdés merült fel vele kapcsolatban, tisztelettel javaslom a kormánynak, hogy vonja vissza (Derültség az MSZP soraiban.), gondolja végig, és hozza ide. De ne úgy vonja vissza, hogy aztán elfelejtődik, és valamiféle poros fiókból majd száz év múlva az archeológusok kiássák, hanem gondoljuk végig, és csináljuk meg ezt úgy, hogy többen mögé állhassunk.

Köszönöm, tisztelt Ház. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Font Sándor úr, az MDF képviselője.

 

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Elnök úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A felszólalásomban még egy, a szívemhez elég közel álló kört nem említettem, akik kimaradnak az eva köréből, ez pedig a kizárólag bérfőzést végző szeszfőzdék.

Azért nevesítem őket, mert általánosan igaz, hogy a jövedéki törvény hatálya alá besoroltak nem kerülhetnek be az evába, azonban aki tudja, hogy mit jelent az, hogy kizárólag bérfőzést végző szeszfőzdék, azok pontosan tudják, hogy itt egy bérmunkáról van szó, amelyben az adóalany, a bérfőzető behozza rendszerint a gyümölcscefrét, ebből pálinka keletkezik, ennek az adóját nem a bérfőzőnek, tehát a szeszfőzdének kell befizetni, ő csak a postás szerepét vállalja, amikor befizeti fizikailag a bérfőzető helyett ezt az adót. Tehát semmi köze nincs a jövedéki adóhoz ilyen értelemben, és mondhatnám, hogy kvázi véletlenül vannak ott a jövedéki törvény hatálya alatt.

Az persze más lenne, ha ezek a szeszfőzdék saját alanyi jogon forgalmaznának és forgalomba hoznának netán gyümölcspálinkát. Ez a kategória teljesen más, erre egyértelműen igaznak kell hogy legyen, hogy ők nem választhatnák az evát. De véleményem szerint, és erre módosító indítványt is tettem természetesen, a kizárólag bérfőzést végző szeszfőzdék - amelyek csak bérmunkát végeznek - pechjére egy jövedéki adó lesz a végeredmény, a bérmunka végeredménye, de ezt teljes egészében vissza kell adni annak a személynek, a bérfőzetőnek, aki behozta a gyümölcs alapanyagot, tehát náluk nem tárolódhat, halmozódhat és értékesítődhet. Ezért ők véleményem szerint teljesen jogosan választhatnák az evát, hogy ebbe az adózói körbe bekerüljenek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András úr, a Fidesz képviselője.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Ez egy rendhagyó felszólalás lesz, arra kérem képviselőtársaimat, most egy adótanácsadó leszek, eljátszok egy esetet, és ha úgy érzik, hogy olyan tanácsot adok, ami törvénybe ütközik, akkor szóljanak nekem, jelezzék kézfeltartással.

Bejön hozzám egy vállalkozó, azt kérdezi tőlem: Hallottam erről az eváról, neked mi a véleményed erről, mit tegyek? Van két vállalkozásom, egy bt. és egy egyéni vállalkozás, az egyikben 8-10 millió az árbevételem, a másikban is 12-13 millió forint az árbevételem.

 

 

(17.20)

 

Mit mondok én erre? Én azt mondom neki, hogy kedves barátom, nyilván választanod kell az evát, de abban a vállalkozásodban, amelyikben az evát választod, mondjuk, az egyéni vállalkozásban, többet ne szerezzél számlát, hanem az összes számlát, ami a vállalkozással kapcsolatban felmerül, könyveld le a bt.-be. Ezzel a bt.-nek nem lesz majd nyeresége, eredménye, mert az egyik vállalkozásból a költség átmegy oda, nem lesz fizetendő áfád a bt.-ben, mert a költségeken lévő áfát levonhatod, az eva után megfizeted a 15 százalék adót, és boldogan élsz, adót takarítottál meg mind a két vállalkozásodban.

Meg az összes bizonylatot lekönyvelted, igaz nem ott, ahol valójában felmerül, de ezt mondhatod a bt.-re is, hogy ezt megtetted. (Göndör István jelentkezik. - Derültség.)

Azt mondja erre, igen ám, de az egyéni vállalkozásomban tartozom egymillió forinttal az adóhatóságnak. Kedves barátom, a mostani törvény szerint, ha így fogadja el a parlament, semmi gond nincsen, húszmillióval is tartozhatsz, mert az, hogy köztartozásod van, nem jelenti azt, hogy nem választhatod az evát, nyugodtan választhatod, köztartozással is lehet választani.

Ez volt egy, még öt ilyen példát szeretnék elmondani. Göndör úr jelentkezett, kíváncsi vagyok, hogy mi az, ami ön szerint nem valós.

 

ELNÖK: Molnár Albert úr, az MSZP képviselője következik kétperces hozzászólásra.

 

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Én Horváth János felszólalására szeretnék reflektálni. Valóban nagy felelősségünk van, és egy jó törvényt kellene a vállalkozók elé letenni, és azt fogunk lenni.

Hogy miért kell az eva? Azt gondolom, hogy nem kell, hanem azt gondolom, ha valaki tavasszal a kezébe veszi az adóbevallást, azt a nyolcvan oldalt, vagy most már lehet hogy több is lesz lassan, akkor talán eszébe jut, hogy egyszerűsíteni kell az adórendszerünkön, mert lassan több diploma kell hozzá, hogy valaki azt kitöltse. Azt gondolom, hogy ez elég indok.

A vállalkozók adminisztrációs terhei is hihetetlen nagyok - ezt ők maguk jobban tudják.

Azt gondolom, hogy inkább pozitívan kellene arról gondolkodni, hogy ez az adónem mit is jelenthet, mert ha pozitívan gondolkodunk - tudom, hogy ez egyeseknek nehezen megy, de most próbáljuk meg közösen -, tulajdonképpen ez az eva lehet egy olyan elfogadható adómérték a vállalkozók számára, hogy segít kifehéríteni a gazdaságot. Tehát amit Horváth János úr próbált meg kérdésként feltenni, hogy mi az az ideális adómérték vagy az az elfogadható adómérték: igenis van a vállalkozók körében egy olyan elfogadott adómérték, amit szívesen megfizetnek. Ha valaki beszél vállalkozókkal, akkor erről meg tud győződni.

Azt gondolom, hogy annak a fajta manipulációnak - leköltségelni egy vállalkozást, az adótitkolózás meg egyéb - van egy olyan szintje, hogy már azt mondják, ez nem éri meg, éppen ezért ezt az adót vállalni fogják. Tehát azt gondolom ebből adódóan, hogy ez egy olyan mérték, ami vállalható, és nagyon sokan fogják vállalni ahelyett, amit eddig tettek.

Amit Tállai úr mondott, nem most, hanem még előtte, hogy az evás vállalkozónak mit kell rögzíteni, meg mit nem: a 4. § (6) bekezdése szerint a számla szerinti bevételi számlát meg kell őriznie. Tehát ezzel nem tud visszaélni. (Tállai András: Még jó, hogy azt meg kell!)

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Göndör István úr, az MSZP képviselője. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Halljuk!)

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Korábban azért nem kértem kétperces hozzászólásra lehetőséget, és azt is elmondom, hogy erősen fontolgatom, van-e értelme az általános vitában tartósan részt venni, mert két fontos okom van. Egyrészt Tállai úrról tudom, tehát meg vagyok róla győződve, hogy ő ért a könyveléshez, és ért az adóelszámoláshoz, és vele nem akarok vitatkozni - most ugyan felhívom majd egy paragrafusra a figyelmét. Tehát méltatlannak érzem, mert tudom, hogy elég okos ahhoz, hogy kiemeli azokat a pontokat, amelyek számára nem szimpatikusak, de valójában igyekszik figyelni arra, hogy ne mondjon semmi pluszt.

Font úrral kapcsolatban meg nem tudom eldönteni, hogy most könyvelési vitába bocsátkozzam vele, vagy visszamenjünk oda, hogy kezdjük értelmezni az általános forgalmi adóról szóló törvény alapvető fogalmait.

Nos, Tállai úr, egyetlenegy dolog, amiért ezt a hosszú felvezetőt tartottam, és ezért mondtam, hogy egyszerűen méltánytalannak érzem szakemberek között ezt a vitát: tudom, hogy ön is elolvasta a 2. § (6) bekezdését, amelyben tökéletesen benne van, hogy nem választhatja az egyszerűsített vállalkozói adót az az egyéni vállalkozó, aki bármely más jogi... - jogi személyiséggel nem bíró gazdasági társaságban 10 százalékot meghaladó részesedéssel rendelkezik. Tehát az ön által elmondott előző példa már az első lépésben hamis volt, azért tartottam fel rögtön a kezemet, és nem akartam közbekiabálni, mert nem tudom elhinni, hogy ön ezt nem tudja. Ön ezt tudatosan csinálja, volt államtitkár úr, nem értem, hogy miért. Tehát ön is tudta, hogy egy százszázalékos egyéni vállalkozó és ugyanez az ember százszázalékos bt.-ben közel sem mehet az egyszerűsített vállalkozói adóhoz. Akkor miért csinálja ezt, államtitkár úr?

Azt mondom, hogy nekünk itt ebben a Házban nem az a feladatunk, hogy megzavarjuk kint a vállalkozókat.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Tállai András úr, a Fidesz képviselője.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársam! Én a bt. tulajdonosi körére nem tértem ki, de ha akarja, kitérek. Tehát a férj az egyéni vállalkozó, a feleség meg a gyermeke a bt.-tag. És ezzel lezártuk a dolgot, jó?

De akkor, ha megengedi, elmondok még egy adótanácsot. A következővel fordul hozzám egy ember: azt mondja, hogy neki van egy jó munkahelye, több százezer forint a fizetése, és a főnökei állandóan nyaggatják, hogy mégiscsak borzasztó, hogy mennyi szja-t és mennyi tb-t kell utánad fizetni. Légy szíves, adjál valamilyen ötletet, megoldást, hogy mit csináljak azon a munkahelyen. Én a következőt mondom neki: ha van a családodban vállalkozás, amelyben te esetleg még tag is vagy, vagy netán egyéni vállalkozásod van, akkor beszéld meg a főnökeiddel, hogy a munkabéredet fizessék neked vállalkozóként és választ az evát, és onnantól kezdve mindenki jól jár, meg tudsz egyezni a munkáltatóddal, csökkennek a közterhek, te is jól jársz, mert kedvezményesen tudsz adózni. A könyveléssel nem kell foglalkoznod, mert ez egy olyan rendszer, amelyben semmit nem kell csinálni, csak gyűjteni kell az adóbevallást. Tehát így jár az a személy, aki azért fordul hozzám, mert a munkahelyén a főnöke panaszkodik, hogy sok a tb-járulék költsége.

Aztán a következő vállalkozó azt mondja, hogy képzeld már, hogy jártam, jó lenne ezt az evát választani, de nem tudom ezeket a lehetőségeket kihasználni, mit csináljak. Kedves barátom, alakíts a mai napon egy céget, várd ki a 2003-as évet, 2004. január 1-jén annyi számlát adhatsz az evából, amennyit csak akarsz, ez már nem két év, ez már csak egy év. Ha bízol abban, hogy még akkor is a szocialisták fognak kormányozni, egész biztos, hogy 2004 januárjában már ezt a céget működtetheted az eva alatt. Higgyék el, nagyon jól fog járni, de az állam nem, uraim!

Még lesz tanácsadás. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ismertetném a hátralévő időkereteket: az MSZP-nek 35 perc 21 másodperce van; a Fidesznek 23 perc 10 másodperc körüli idő áll rendelkezésére; az SZDSZ 5 perc 42 másodperccel, az MDF 6 perccel rendelkezik.

Hozzászólásra következik Varju László úr, az MSZP képviselője.

 

VARJU LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Medgyessy-kormány meghirdetett gazdaságpolitikai programjának szerves része a kis- és középvállalkozások fejlődésének segítése. Ehhez előremutató fejlesztésekre, a növekedés gyorsítására és a magyar gazdaság versenyképességének nemzetközi mércével mért fokozására van szükség. Mindez akkor lehetséges, ha hazánkban a gazdasági háttér stabil és kiszámítható, ezért a Medgyessy-kormány arra törekszik, hogy a kis- és középvállalkozások számára nyújtandó állami programok átláthatóak és eredményorientáltak legyenek. Csak így érhetjük el az elsődleges célt, hogy ezen vállalkozások tisztességes, átlátható versenykeretek között kapjanak esélyt a felzárkózásra, illetve egyenrangúságra a nagyvállalatokkal szemben.

A kormány által most bevezetett és elindított programok kiemelt célként kezelik a kis- és középvállalkozások terheléseinek mérséklését, illetve adminisztrációs kötelezettségeinek egyszerűsítését. Ennek alkalmazott eszközei: az adóterhelés csökkentése, az egyösszegű egészségügyi hozzájárulás fokozatos megszüntetése, illetve az adómentes fejlesztési tartalék bevezetése.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

A 2003. évben hatályba lépő egyszerűsített vállalkozói adó a legfeljebb 15 millió forintnyi éves bruttó bevétellel rendelkező egyéni és egyes társas vállalkozókat érinti. Az eva egyéni vállalkozók esetében kiváltja a vállalkozói személyi jövedelemadót és a vállalkozói osztalékalap után fizetendő személyi jövedelemadót, valamint a cégautóadót és az általános forgalmi adót.

A társas vállalkozások az eva megfizetésével mentesülnek a társasági adóval, az osztalék utáni személyi jövedelemadóval, a cégautóadóval, valamint az általános forgalmi adóval összefüggő adókötelezettségeik alól.

 

(17.30)

 

Az eva alapját a vállalkozás által adóévben megszerzett összes bevétel képezi, míg az adó mértéke 15 százalék. A kormányprogram a kis- és középvállalkozások fejlődése érdekében így jól láthatóan az adminisztráció csökkentéséhez is hozzájárul. Ilyen módon csökkennek a vállalkozók közterhei, mérsékli a vállalkozások adminisztrációs-könyvelési kötelezettségeit, egyszerűsíti az adózási eljárást, megszünteti az árbevétel elköltségesítési kényszerét, helyreállítja az adóhivatal és az adózók közötti bizalmat. Mindezek jól bizonyítják, hogy a kormány elkötelezett a kisvállalkozások irányába, hogy a működési feltételeik javuljanak. Ahogy Horváth képviselőtársunk mondta: a részletekben van az igazság, és ott kell keresnünk, hogy minden rendben legyen. Én azt gondolom, hogy ez a törvény is egy kicsi részlet abba az irányba, hogy a kisvállalkozásoknak a fejlődésére valóban lehetőség legyen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy tekintsék úgy ezt az adónemet és ezt a lehetőséget, mint ahogy mi ezt korábban mondtuk is: ez a nyugalom adója. Tudjuk, hogy ettől nem lesz mindenkinek sokkal jobb; tudjuk, hogy néhányaknak ettől valóban jobb lesz, azaz az állami költségvetés számára a bevétel csökken, és ezeknek a vállalkozásoknak a helyzete, a működése javulhat. Kérem, hogy éppen ezért támogassák és fogadják el, támogassák a kisvállalkozások működésének feltételeit.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Szijjártó Péter, a Fidesz-frakcióból. Képviselő úr, parancsoljon, öné a szó.

 

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha két nap múlva ránk szavaz, közel egymillió vállalkozó életét tesszük könnyebbé az egyszerűsített vállalkozási adóval - nem az én szavaim, tisztelt képviselőtársaim, hanem egy választási ígéret. Egy újabb választási ígéret a Szocialista Párt részéről, egy újabb választási ígéret, amelyet nem sikerül maradéktalanul teljesíteni. Láttunk már ilyet persze az utóbbi napokban, de a konkrét törvényjavaslat tárgyalásakor ezt mindenképpen el kell mondanunk.

Igaz az, hogy a kormány a parlament elé hozza, hozta az egyszerűsített vállalkozási adóról szóló törvény tervezetét, amire azonban ez a törvénytervezet ideért a parlament elé, egyértelműen szembekerült egymással a választási kampányban megtett politikai ígéret és a realitás, a szakmai valóság. A realitás ugyanis az, tisztelt képviselőtársaim, meglátásunk szerint, hogy ez a törvényjavaslat nem a tisztességes magyar vállalkozók érdekeit szolgálja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egyetérthetünk abban, hogy a gazdaság motorját a kis- és középvállalkozók alkotják. A kis- és középvállalkozókra a polgári kormány igazán odafigyelt. Beindította a Széchenyi-tervet, amely több mint 13 ezer vállalkozó fantáziáját mozgatta meg, ennyien pályáztak ugyanis a Széchenyi-terv által kínált forrásokra, és a pályázóknak a háromnegyede nyert is. És azt gondolom, elfogadhatjuk azt is, hogy minden egyes forint, amit a Széchenyi-terv a gazdaságba juttatott, további négy forintot mozgatott meg, így dinamizálva a gazdaságot. A cél tehát, a mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása, helyzetük javítása helyes.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, hogy két ismérv mellett érdemes haladni, amikor vizsgáljuk a parlament elé letett törvényjavaslatot. Először is, talán ami a legfontosabb, definiálni kell azt a vállalkozói kört, amely majd igénybe tudja venni az egyszerűsített vállalkozói adót. Meglátásunk szerint azonban, tisztelt képviselőtársaim, ezt a vállalkozói kört nem azok a vállalkozók alkotják, akik a valóságban termelnek és tisztességes vállalkozók - bár ezek közül is nyilvánvalóan sokan bele fognak férni ebbe a kategóriába -, hanem sokkal inkább azok, akik ügyeskedni próbálnak; azok, akiknek majd meg fogja érni kiadni egy darab 15 millió forintról szóló számlát egy másik vállalkozónak, amely másik vállalkozó aztán azt rendesen lekönyveli, az áfát visszaigényli, aztán szépen majd megosztoznak azon a jutalékon, amelyet a szabad demokrata-szocialista kormánytól kaptak egyszerűsített vállalkozói adó kapcsán. De az erre vonatkozó számításokat remek pedagógiai érzékkel Tállai András képviselőtársunk már bemutatta önöknek, így azokról részletesebben már nem szólnék - azt gondolom, fölösleges volna.

Aztán ha továbbmegyünk, tisztelt képviselőtársaim, akkor arra a megállapításra juthatunk, hogy azok is az egyszerűsített vállalkozói adót fogják választani, akiknek alapvetően munkaviszony mellett létezik valamifajta vállalkozásuk. Azok fogják választani az evát, akiknek van olyan vállalkozásuk, amelyik, mondjuk, jelenleg nem működik; nem működik, mert valamikor alapítottak egy bt.-t vagy egy kft.-t, gondolván, majd csak jó lesz valamire. A vállalkozás nem sikerült, de a cég még ott van, a társaság még ott van, és persze az is lehet, hogy köztartozással van ott ez a cég. Az előttünk fekvő törvénytervezet, tisztelt képviselőtársaim, a köztartozással rendelkező cégeket nem zárja ki ebből a körből, csak a végelszámolt és a felszámolt cégeket. Nézzünk egy példát!

Lehet, hogy van valakinek egy cége, ami mondjuk, már néhány éve folyamatosan köztartozással küszködik, és ez a köztartozás csak növekszik a késedelmi pótlékoknak megfelelően. Ez a cég is választhatja most az evát. Ez, azt gondolom, nem szerencsés. Tehát fel fogják éleszteni azokat a vállalkozásokat, legyen az egyéni vállalkozás, betéti társaság, kft., amelyeknek eddig nem volt tényleges tevékenységük, de léteznek. Most ezek tényleg jók lesznek valamire. Jók lesznek arra, hogy ügyesen egy kis pénzt zsebbe tudjanak tenni, de mindezt úgy, hogy semmi teljesítmény nem lesz mögötte. Nem lesz mögötte teljesítmény, szolgáltatás, termelés, termékértékesítés; egyszerűen csak 15 millió forintnyi számlára lesz szüksége valakinek, hiszen az a fontos, hogy legyen bizonylat abban a cégben, legyen bizonylat akármiről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azok fogják választani az evát, azok is, akiknek nincs költsége. De ha megnézzük, hogy kiknek nincs költsége: annak nincs költsége, aki nem főállású, akinek nem kell még minimálbért sem fizetnie, akinek járulékot sem kell fizetnie, nincs alkalmazottja - lényegében aki a szellemi termékét, a szolgáltatását adja el. Ez nyilvánvalóan jó egy körnek, de nem jó azoknak a vállalkozásoknak, iparosoknak, építőiparosoknak, fuvarozóknak, akik eleve az áfát visszaigénylő pozícióban vannak. Azt gondolom, ezt tovább sorolni nem kell.

A másik ismérv - hiszen említettem a felszólalásom elején, hogy két ismérvet érdemes figyelni - az, hogy vajon milyen folyamatokat fog kiváltani az eva bevezetése a gazdaságban. Tartunk tőle, tisztelt képviselőtársaim, hogy kedvezőtlen folyamatokat fog elindítani. Hiszen milyen folyamatot eredményezhetne az, hogy most már nem kell bizonylatot eltenni, nem kell könyvelni, nem kell bevallani, sőt semmit nem kell csinálni az égadta világon, csak egy bevételi nyilvántartást vezetni? Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, ez jelentős veszély, ráadásul tudjuk, hogy rendkívül komoly célkitűzés az immáron 12 éve, hogy az országban erősödjön a bizonylati fegyelem, és ezt bizony az Európai Unió is megköveteli tőlünk. Mindenkori kormányok dolgoztak azon, hogy mindenki becsületesen számlát, nyugtát adjon, és akkor most az eva bevezetésével mintha az a sugalmazás menne a vállalkozók felé, hogy bizony, kedves vállalkozók, nem kell bizonylat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalásként azt tudom elmondani, amit a fideszes képviselőtársaim már megtettek: ezt a törvényjavaslatot azért nem tudjuk támogatni, mert kedvezőtlen folyamatokat fog a vállalkozói körben elindítani, és azt gondolom, ez káros, nemcsak a vállalkozóknak, hanem ennek az országnak is. Én azt gondolom, hogy szakmailag sok minden kérdés nincs rendezve ebben a törvényben. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Normál felszólalásra megadom a szót Göndör Istvánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én az eredetileg tervezett hozzászólásomból néhány részt fogok kiemelni, és ezért előre elnézést kérek, hogy nem teljesen összefüggő lesz, amit elmondok, de néhány dologra, azt gondolom, mindenképpen ki kell térni.

Amivel különösen nem akarok foglalkozni, amit most Szijjártó úr elmondott. Én gondolom, ő maga is tudja, hogy az, amiről beszélt, a bűncselekménynek egy kifejezetten tudatos, magas tétellel szankcionálható része, mert ezt úgy hívják, hogy előre kitervelt módon végrehajtott bűncselekmény. De szíve joga, nyugodtan lehet erről beszélni, nyugodtan lehet riogatni ezzel bárki mást.

 

 

(17.40)

 

Hadd térjek vissza oda, én azt gondolom, hogy ha föltesszük azt a kérdést, hogy van előttünk egy törvényjavaslat, gondoljuk végig, van-e olyan vállalkozói kör, amelynek ez előnyös lehet. Itt rögtön leszögezem, és senkivel nem kívánok vitatkozni, én nem a tisztességtelen és nem a simlis körről beszélek. Tehát a tisztes vállalkozóról, aki ebből él, ebből próbálja eltartani saját magát, családját, és eddig mindig eleget tett adófizetési kötelezettségeinek. Tehát van-e olyan vállalkozói kör, amelynek ez a törvényjavaslat segítséget ad? Én azt hiszem - és erről kész vagyok önökkel vitatkozni -, hogy igenis van.

Rögtön adódik a másik lába, hogy okoz-e ez valamilyen vállalkozói körnek sérelmet. Erről azt gondolom - és ezt nyugodtan válaszolhatjuk -, hogy nem. Itt hadd szőjem bele azt, amit Font képviselő úr mondott a jövedékiadó-törvénnyel kapcsolatban. Ő is használt egy kifejezést, amit hadd vegyek át, ő azt mondta, hogy a bérfőzési szeszadóban érintett vállalkozó véletlenül került a jövedékiadó-törvénybe. Tehát nem ennek a törvénynek a hibája, de azt éreztem a szavaiból, azzal egyetért, hogy aki a jövedéki törvény hatálya alá kerül vagy hatálya alatt van, az ne választhassa az egyszerűsített vállalkozói adót. (Font Sándor bólint.) Köszönöm szépen; a fejbólintásból kiderül, hogy egyetértünk. Tehát azt hiszem, hogy ez egy olyan kapu, amit érdemes megvizsgálni, hogy ott van-e más ok, amiért ez az illető vállalkozó, aki ezt a tevékenységet elvégzi, jövedékiadó-alany vagy sem.

A másik tétel. Mit jelent ma a vállalkozás? Ma már nemcsak valamely tevékenység, szolgáltatás elvégzése vagy termék-előállítás. Ehhez hozzátartoznak azok a kötelezettségek, amelyek a könyvvezetésre és a nyilvántartásokra vonatkoznak. Ha visszamegyek ahhoz a ponthoz, hogy ez az egyszerűsített vállalkozói adó valakinek nyújt-e segítséget, kedvezményt, akkor erre a legékesebben Bőhm képviselő úr szavai az irányadóak. Azt hiszem, nem kell hosszan idézni, mindannyiunk körében élnek nem kis számban olyan vállalkozók, akiknek bizony nagyon nagy teher az, hogy bizonylatokat gyűjtögessenek, lefűzzenek és könyvelgessenek vagy könyveltessenek elég rendes összegekért.

Hogy ezt nem tudjuk meghatározni, milyen számos ez a kör, ezzel kapcsolatban itt hadd mondjam el egy régi keserűségemet, amely kritika önök felé. Ha nem tetszettek volna kidobni a kötelező kamarai nyilvántartást, hanem akkor kellően mérlegelnek, és elfogadták volna azt a javaslatunkat, hogy csupán a terhektől, a tagdíjfizetéstől szabadítsuk meg a mikro- és a kisvállalkozásokat, amelyekkel egyetértettek a kamarában bent lévő nagyvállalkozások is, akkor ma tényleg lenne egy közhiteles nyilvántartásunk, amiből mindannyian meg tudnánk mondani, hogy hány cipész, hány szabó van, és hányan vannak olyan körben, amire egyénileg, ki-ki tehetsége szerint készítettünk táblázatokat, hogy hol vélelmezhető, hogy iksz százalékú anyagköltséggel dolgoznak. (Tállai András közbeszólása.) Azt gondolom, hogy ott érdekes lenne, ezért mondtam, hogy nekem ez az egyik vesszőparipám.

A következő dolog: szóba jött az adóbevallás. Képviselőtársaim, ha valaki tett már kísérletet arra, hogy egy ilyen mikrovállalkozás adóbevallását kitöltse, amikor azon kell gondolkodni, hogy hol lehet végre valamit eggyé kerekíteni, aztán a sok kerekítésnek a vége megegyezik-e vagy sem, nyugodtan merem állítani... (Tállai András: Szakma!) Igaza van, Tállai képviselő úr, ez szakma, ezért nagyon csúnyán meg lehet vágni azokat a szegény vállalkozókat, akik ezt nem tudják megcsinálni, de ugyanakkora gond, sőt sok esetben nehezebb, mint egy olyan nagyvállalkozás, ahol tényleg csak az a gond, hogyan írja be valaki a megfelelő rubrikába az adatokat. Tehát azt hiszem, őszintén lehet arról beszélni, hogy azon vállalkozói kör számára, amelyet megcéloz ez a törvényjavaslat, ez jelent egy lehetőséget.

Azt gondolom, hogy most nem arról kell beszélnünk, hogy az előző négy évben mi történt, mert azért lehetne olyanokról is beszélni, hogy - én úgy fogalmazok - a Széchenyi-tervben lévő források. Azért ez majdhogynem egy erősen pártalapú forráselosztás, és soha nem beszéltünk azokról a vállalkozókról, akik a közelébe sem jutottak, tehát, akik még odáig sem tudtak eljutni (Font Sándor: Mert megszüntettétek!), hogy egy ígérvényt kicsikarjanak saját maguknak, kedves képviselő úr. Azt hiszem, hogy a 2001. évi zárszámadásnál beszéltünk ennek a forrási és elosztási anomáliáiról, nem akarom idehozni.

A következő a garanciák. Az egyik - és ez az, ami a vitával összefügg, elmondta Molnár Albert képviselőtársam is, és hiszem, hogy az államtitkár úr is majd a zárszóban megerősíti -, hogy mi nem hordjuk a zsebünkben a bölcsek kövét, sosem állítottuk magunkról. Tehát készek vagyunk minden olyan ésszerű javaslatot megvitatni és befogadni, ami a célhoz vezet, ami a célt segíti, hogy igenis könnyítsük ennek az egy vállalkozói körnek az adóbevallási, -befizetési és -elszámolási lehetőségét.

Azért térek ki a nyilvántartási dologra, mert én úgy éreztem, hogy képviselőtársaim, akik megszólaltak ellenzéki oldalon, mind-mind kivétel nélkül, szinte tudatosan ferdítenek. Kérem tisztelettel, gondolják végig, konkrétan megnevezi a törvény a számlát, az egyszerűsített számlát, a számlát helyettesítő bizonylatot vagy a nyugtát, és ezeket mind-mind le kell fűzni, el kell tenni. Aki nem így cselekszik, az törvényt sért. És azt hiszem, hogy ezekre nyugodtan ki lehet mondani, hogy tudatosan próbálják meg kijátszani a rendszert.

Az, hogy a törvényjavaslatban szereplő garanciális elem, hogy már nem is választhatja ezt a formát az, akinek az előző években meggyűlt a baja az adóhivatallal, azt hiszem, hogy már maga egy minőségi követelmény. Lehet, hogy kevés, hogy ott a bírságot vagy számlaadási kötelezettség elmulasztását rója föl, lehet, hogy ezt bővíteni kell; ez is olyan kérdés, amiről azt hiszem, hogy érdemes vitatkozni és érdemes beszélni.

A számlaadási kötelezettség azt jelenti, hogy aki kibocsátotta a számlát, annak a másolatát ugyanúgy meg kell őrizni, mint bárki másnak, tehát nem lehet azt mondani, hogy nincs, eltűnt. Sőt olyan mélységig megy - most bocsánatot kérek azoktól, akik értenek hozzá -, hogy még amikor egy számlát helyesbítenek, még oda is kitér, hogy a rontottat is meg kell tartani. Úgyhogy ilyen szempontból a félelmeket nem értem. Azt mondom, hogy az áfatörvény lassan tizenöt éves lesz, az első kormány, amelynek idején elfogadták, ahhoz viszonyítva most az ötödik kormány működik, és az áfatörvényt még mindig kijátsszák, pedig évről évre próbáljuk finomítani és próbálunk rajta javítani.

Tehát nem hiszem, hogy elsőre olyat lehet csinálni, ami a kreatív magyar emberek számára nem jelent egy jó játékot, és nem tesznek kísérletet, de az a feladatunk, hogy ezeket a kiskapukat bezárjuk. Úgy érzem, hogy ez a törvényjavaslat kellő összhangot teremt az átmeneti rendelkezések között is az áfatörvénnyel, a személyi jövedelemadó törvénnyel és a számviteli törvénnyel is.

Még egy dologról hadd beszéljek, hogy mit jelent a vállalkozó szabadsága. Számomra a vállalkozó szabadsága azt is jelenti, hogy az adott szabályok között eldönti, hogy mit választ. Tehát ez nem kényszer, mint ahogy az áfatörvénynél is lehet bizonyos körben dönteni arról, hogy ki milyen változatot, milyen megoldást választ. Itt is ezt a lehetőséget kínáljuk, hogy valaki a saját vállalkozását figyelembe véve végiggondolja, hogy milyen forgalma van, ezzel kapcsolatban milyen költségei vannak, mekkora a nyeresége, mekkora adófizetési kötelezettsége származna ebből - ebbe beleértem a társasági adót, az általános forgalmi adót, a cégautót és más egyebeket -, és ezzel összeveti, hogy mit jelent számára, mondjuk, árbevétel-arányosan fizetni 15 százalékot. Nem hiszem - és nem sérteném meg ezzel a magyar vállalkozókat -, hogy van olyan, aki önként, szabad akaratából olyan változatot választ, ahol több adót kell fizetni.

 

(17.50)

 

Itt a kérdés az, nekünk el kell dönteni - és én azt mondtam, Tállai úrral abban van vitám, hogy kettős lelke van -, azt hiszem, aki sokáig dolgozott könyvelési területen, bizony bennünk van, hogy a szigorú kettős könyvelési rendszerhez viszonyítva minden más egyfajta bizalmatlanságot jelent, és itt ráadásul újra visszatérünk egy pénzforgalmi szemléletű rendszerhez. Tehát ez ezzel a rendszerrel együtt jár, együtt kell vele élnünk, és meg kell próbálnunk ebből valami sikeres dolgot csinálni. Azt hiszem, az a törvényjavaslat, ami előttünk van, amit a szakmai szervezetek vitatnak, erre alkalmas.

Amivel vitatkozni szeretnék, Font úr azt mondta, hogy csak a bankokat hozza kedvező helyzetbe; mintha nem olyan régen beszéltünk volna ebben a Házban a pénzmosás elleni szankciókról, és azt mondtuk, az a jó, ha átutalással és nem zsebből zsebbe való fizetéssel oldják meg a problémákat. Én ezt nem tartanám ekkora problémának.

Lengyel képviselő úr azt mondta, hogy megvan ennek a feltétele. Én azt gondolom, hogy ugyanazok a szervezetek, ugyanazok az apparátusok fognak dolgozni, mint eddig, csupán annyi van, hogy van egy új szabály, aminek a keretei között a vállalkozók egy része, akik eldöntik, majd ezt alkalmazni fogják.

Még egy dolog az áfáról: igazán ott keseredtem el, amikor olyan fogalmakat használtak, hogy alanyi mentesség és a többi. Képviselőtársaim, ha valaki cégekkel, vállalkozásokkal kapcsolatba kerül, és mindenki, aki nem teheti meg valami oknál fogva, hogy levonhassa az előzetesen felszámított általános forgalmi adót, abba az irányba törekszik, hogyan tudná ezt levonni. Tessék visszagondolni a tegnapi vitára, ahol a társasházakkal kapcsolatos áfadologról volt szó. Igen, lehet riogatni mindennel, de nem tudom, hogy mennyire érdemes.

Hogy a polgári kormány mit tett, mit nem, ebből én Tállai képviselő úr egyetlen mondatára reagálnék, azt mondta, hogy találjuk meg a forrásokat - igaza van, szeretnénk megtalálni. (Tállai András: Megvan.) Önök elígérték még a jövő évet is, úgyhogy nekünk valamit tényleg találni kell, mert szeretnénk a vállalkozásokat támogatni. (Tállai András: Nagyon fontos...) Azonnal befejezem, államtitkár úr, és utána ön következhet. Tehát mi szeretnénk olyan támogatást, amely nem pártalapú, hanem a piaci körülmények között a tevékenységhez, a tisztességes vállalkozáshoz kötődik.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra jelentkezett Font Sándor, a Magyar Demokrata Fórumból. Parancsoljon, öné a szó.

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Göndör István a mostani felszólalásában sajnálatosnak nevezte, hogy a polgári kormány eltörölte a kötelező kamarai tagságot. Akkor én javasolnám, mert akkor ezt kormánypártiként is sajnálatosnak tartottam, hogy most többségben, kormányzati pozícióban kezdeményezzék a kötelező kamarai tagság visszaállítását. Mi persze akkor is ellene fogunk szavazni (Derültség az MSZP padsoraiból.), de javaslom, hogy azért ezt beszéljék meg előtte az érintett vállalkozókkal, hogy vajon mit szólnának az MSZP-nek ehhez az ötletéhez, hogy ezek szerint mindig, most is a kötelező kamarai tagság mellett érvelnek.

Azt állította, hogy a polgári ellenzék tudatosan elferdítette a törvény néhány szándékát. Én erre csak azt tudom válaszolni, hogy elnézést kérünk, de talán azt az ellenzéki jogosítványt legyenek szívesek meghagyni nekünk, hogy tisztán a logika alapján bemutassuk, hogy a törvény jelenleg leírt változata mellett ilyen és ilyen dolgok megtörténhetnek. Megtörténhet akár a kiskapu megtalálása, megtörténhet akár az is, hogy komoly buktató van benne, mert mind a kettőre elég sok példát hoztunk fel. Akkor ne tessék azt mondani, hogy ez a törvénytervezet elferdítése, hiszen tárgyszerűen bemutattuk, hogy mi történhet - sajnálatosan.

És még egy: én említettem, hogy a kötelező bankszámlanyitás esetleg kiknek kedvez. Ön erre azt mondta, hogy ez a pénzmosás elleni küzdelem egyik lépése. Tisztelt képviselőtársam, jelenleg a nem áfás egyéni vállalkozóknak nem kötelező a bankszámlanyitás, és mégis így működhetnek. Ezek szerint a nem áfás egyéni vállalkozók az ön logikája szerint egyben mind pénzmosók? Én kikérem magamnak ezt a logikai gondolkodást!

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Göndör Istvánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon!

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Változatlanul azt mondom, hogy Font úrral nem vitatkozom, mert az előző vitában is kiderült, hogy ő tudatosan próbál meg dolgokat másképp értelmezni.

Én a következőt hiányoltam és kifogásoltam, és most megerősítem: egy közhiteles nyilvántartást a vállalkozásokról. Nekem ez a szívfájdalmam, és ez megvolt, ez a kezünkben volt... (Font Sándor közbeszól.) mint a gazdaságért felelős rendszer; nem került semmibe sem a kormánynak, sem az állami költségvetésnek.

Ehelyett küzdenek most az okmányirodák, és reményeink szerint talán 2003. februárra lesz ilyen. Csupán ennyi a bajom, hogy volt valami, ami ingyen, bérmentve a rendelkezésünkre állt volna, és ki tetszettek dobni a jót, csak azért, hogy azt lehessen mondani, hogy megszűnt a kötelező tagság - ennyi. Nincs vele más bajom.

A számlanyitás: én azt gondolom, ez is az egyik garanciális elem, hogy a pénzmozgásokat igenis nem lehet eltakarni, mert ezeket a bizonylatokat, amelyeket a bank ad, meg kell őrizni, le kell fűzni, ezek részei a vállalkozásnak.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra jelentkezett Tállai András, a Fidesz-képviselőcsoportból. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Arra a mondatra szeretnék reagálni, hogy az eva a nyugalom adója lesz. Teljes mértékben egyetértek: aki ezt választhatja, az megnyugodhat.

Csak az a nagy probléma, hogy azok választhatják, akik eddig sem idegeskedtek. Nem idegeskedtek, mert azok tudják választani - ezt megbeszéltük -, akiknek alacsonyak a költségei, tehát eddig is magas nyereségtartalmat tudtak előállítani, és eddig is volt pénzük miből befizetni az áfát. Ezek az emberek nem idegeskednek - nem kell azon idegeskedniük, hogyan fejlesztik tovább a vállalkozásukat, hogyan fizetik a lízingdíjat, hogyan teremtenek új munkahelyet. Tehát igaz, hogy a nyugalom adója lesz - azoknak az embereknek, akik eddig is tudták a köztartozásaikat finanszírozni, legalábbis tudniuk kellett, mert olyan pozícióban voltak.

Göndör úr felszólalására - nyilván nem lehet mindre reagálni két percben -: jó lenne, ha Göndör István befejezné itt a parlamentben az ellenzékről azt a véleményalkotását, hogy itt tudatos ferdítésről van szó. Ha nem tetszene tudni, ön is tett ellenzékben olyat, amikor egy adott törvényjavaslatnak a társadalomra káros, kiszámíthatatlan hatásait mutatta be az Országgyűlés előtt - én magam is emlékszem ilyen érvelésre. Tehát nem tudom azt elfogadni, hogy itt tudatos ferdítésről van szó. Különösen nem úgy, hogy ráadásul nem is mond igazat, hiszen a törvényjavaslatnál visszahivatkozik a bizonylatolási kötelezettségre. Tessék nekem megmutatni ebben a mellékletben (Felmutatja.), hol van ez benne! Az egyes nyilvántartásoknál hol kell vezetni a kiadási bizonylatokat? Meg kell-e őrizni, le kell-e fűzni? Könyvelni nem kell, az egyértelmű. Tessék megmutatni! Nincs benne. Ön azt magyarázza, hogy a kiadott bevételi bizonylatot így is, úgy is meg kell őrizni - még az hiányozna, ha még azt sem kellene, akkor minek neveznénk ezt a törvényt!?

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Molnár Albertnek, a Szocialista Párt képviselőjének.

 

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tállai úr: eva-törvény, 4. § (6) bekezdés - tessék elolvasni! Köszönöm.

Font Sándor úr felvetett néhány olyan szakmai kérdést, amire azt gondolom, illene válaszolni. Az egyik az, hogy a vállalkozó hogyan fogja a bevételét megállapítani - egyszerűen megtervezi. Ma is ezt teszi, megvan, hogy mennyi volt a tavalyi évben, és azt mondja, hogy, mondjuk, 6 százalékkal fog nőni a bevétele, ezt egyszerűen kiszámolja, és ha ez 15 millió alatt lesz, akkor ezt választhatja.

Hogy a házipénztár tekintetében miről mond le a költségvetés, azt nem tudjuk; a házipénztárakban látens, hatalmas összeg van, ennek a mértékét tulajdonképpen meg se merném becsülni. Az viszont igaz, hogy amit nem vesznek ki, abból nincs adóbevétel. Tehát adóbevétel ma abból van, amit kivesznek. Igaz, hogy ha csökkentett adóval, tehát 20 százalékkal kifizetik utána az adót, az valóban kevesebb, de az bevétel a költségvetés számára. De nem az a célunk, hogy segítsünk a vállalkozókon?

A negyedik kérdés, hogy mi történik az evás vállalkozóval, ha egyszeri jövedelmet akar kivenni - vagy a munkavállalójának. A munkavállalója ugyanolyan alkalmazott, mint bármelyik más vállalkozásban, tehát ez az általános rend szerint történik.

 

(18.00)

 

A vállalkozónak saját magának ilyen pénzkivételekre nincs kötelezettsége, hisz neki 15 százalékkal adózott pénze keletkezik, de maga a vállalkozó is azt mondja, hogy választom a minimálbért - mint ahogy ezt ma is választhatja -, és egyszerűen ez után fogja a járulékokat fizetni. Sőt azt is megteheti ez a vállalkozó, hogy bevállal egy magasabb jövedelmet, és az után fizeti, hogy magasabb legyen a járulékalapja. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra következik Tállai András, a Fidesz-frakcióból.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Molnár Képviselő Úr! 4. § (6) bekezdés... Ne tessék már azt mondani - mert ön most ezt állítja -, hogy én nem mondtam az előbb valóságot és igazat! Ez a paragrafus azt mondja: "A bizonylatot, a nyilvántartást az adó megállapításához való jog elévüléséig kell megőrizni." Tessék megnézni, hogy az adó megállapításához milyen bizonylatokra van szükség! Az evának pont az a lényege, hogy nincs szükség a kiadási bizonylatokra! A következő oldalon egyébként az 5. § szépen föl is sorolja - nincsen rá szükség!

Most már értem, hogy miért támogatják ezt önök. Nincsenek azzal tisztában, hogy ez milyen zsilipet fog megnyitni a vállalkozások irányába. Hogy a bizonylatolási kötelezettség mint olyan, elveszett. Akik az evát választják, nem fognak kérni sehol számlát, bizonylatot, mert nem lesz rá szükség. Legyen az egy 500 ezer forintos eszköz, akkor sem kér elvileg, és meg fog majd egyezni a vállalkozóval számla nélküli összegben. Ennek a hatásáról ne is kezdjünk el beszélni, mert beláthatatlanok és ellenőrizhetetlenek!

'94-ben Göndör úr itt ült a parlamentben, és megszavazta azt a törvényjavaslatot, amikor bevezették az átalányadózást, kiterjesztették: több százezren választották '95 januárjában. Bevallom őszintén, én is. Göndör úr itt ült; megszavazta. '95. április 4-én tárgyalta a parlament az általános vitát. Egyetlen MSZP-s politikus nem szólalt fel a vitában; sem Göndör úr, sem más, aki előtte érvelt mellette. Hát én ettől akarom önöket megóvni!

A parlament nem arra való, hogy próbálkozzunk. Majd lesz ezzel az evával valami, majd választja ezt valaki, majd lesz ez így, majd lesz ez úgy... Kérem, ez ennél komolyabb dolog! Tessék már még egyszer átgondolni, hogy mit is fog ez az eva jelenteni!

Igen, igaza van Göndör úrnak: sokaknak nagyon jó lesz. Hála istennek, ők éljenek ezzel a lehetőséggel! Én elmondtam, hogy kiknek lesz jó.

Azoknak teremtsünk feltételeket, akik munkahelyet teremtenek, akik fejlesztenek - ne azoknak, akik szolgáltatnak, és nincsen költségük! Egyébként is meg tudták ők eddig is fizetni az adót, és meg tudták fizetni a könyvelőt is.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces fölszólalásra megadom a szót Göndör Istvánnak, a Magyar Szocialista Pártból.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Változatlanul fönntartom, és most is azt mondom, államtitkár úr - ezt ugyan a képviselőtársának címeztem akkor -, hogy az, aki fiktív számlát bocsát ki, számomra nem tisztességes szabályok szerint játszik. Sőt, bűncselekményt követ el, mert tudatosan adót akar csalni. Tehát olyanokra, akik ilyet elkövetnek, a törvényt nem lehet megcsinálni. És ebben a törvényben - úgy, ahogy mondta Molnár Albert - a 4. § erről szól. Minden egyes tétele erről szól, hogy a bevételről bizonylatot kell kiállítani. Mi minősül bizonylatnak? Márpedig ezt a bizonylatot valahol azért állítják ki, mert valaki valamilyen tevékenységet elvégzett. Minden más esetben ez simli. Nem akarom nevesíteni azokat a vállalkozókat, akik ellen hadakoztunk négy évig, és milliárdokat tettek ebből zsebre. Bízom abban, hogy az igazságszolgáltatás őket most utol fogja érni, és akkor mindenki számára világos lesz, hogy mit jelent az, ha valaki nem bocsát ki számlát, vagy nem megfelelő számlát bocsát ki; nincs megfelelő ellenérték. Erről beszéltem.

Önök viszont csak arról beszélnek, akik tisztességtelenül fociznak a pályán. Erre nincs más szabály, mint egy olyan szabály, ami alapján meg lehet őket büntetni, ami alapján el lehet őket marasztalni. Erre csak ez van. És azt gondolom, hogy ezt meg nem az adótörvényben kell szabályozni.

Talán még belefér két másodperc. A társadalombiztosítás is szóba jött; Font úr kérdezte, hogy hogyan becsülik ezt meg. Ha valaki élő vállalkozóval vagy vállalkozással találkozott, az tudja, hogy mindenki készít magának valamilyen tervet a következő évre.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces fölszólalásra következik Tállai András, a Fidesz-frakcióból.

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Fiktív számla... Aki eddig kiadta a fiktív számlát, az azért volt fiktív, mert nem tette be a könyvelésébe, aki kiadta. Hülye lett volna betenni, hiszen neki be kell utána fizetni az áfát, meg kell fizetni a társasági adót! Azért fiktív, mert csak az egyik helyen jelenik meg. Az evában, ha ki fogom adni a 15 milliós számlát Göndör Istvánnak politikai tanácsadásról, áfával együtt, akkor be fogom tenni a könyvelésembe, és ön is be fogja tenni a könyvelésébe. Hol lesz ez fiktív? Hát épp az a dolog lényege, hogy nem fiktív! Teljesen szabályos lesz, törvényszerű lesz minden, ha így gondolkodunk. Higgye el, lesz egy olyan folyamata - és nyomon követhetetlen folyamata -, hogy nem lehet tudni, melyik számla mögött lesz tényleges teljesítés, tényleges szolgáltatás, tényleges anyag.

Gondolja el: olyanról is adhatok önnek számlát, hogy eladok száz darab széket vagy mikrofont, vagy bármit 15 millió forintért. Nem kell hozzá a beszerzési számlám. Nem kell lefűznöm, nem kell megtartanom. Kijön az adóhatóság, és azt fogja kérdezni: "Hol a kiadott számla?" "Itt van, kérem, 15 millió forintról, itt van a kezemben." "Hol a befizetett adó?" "Itt van, kérem." "Hol a bevallása?" "Itt van, kérem." "Viszontlátásra, rendben vagyunk." De mi van mögötte? Be nem szerzett anyag, be nem szerzett áru, be nem szerzett eszköz - csak egy számla.

Ez egyébként arra is alkalmas lesz, hogy vállalkozásban meglévő eszközökre bizonylatot tudnak majd szerezni. Az evás vállalkozó egy külön fogalom lesz az országban. Aranyat fog érni: bármiről tud számlát adni bárkinek. Számlaképes lesz az illető, teljesen törvényesen, teljesen szabályosan.

És míg '94-ben, amikor elkövették a hibát az átalányadózás megnyitásával, lehetett követni, hogy mennyien veszik ezt igénybe és milyen mértékben, addig most az evánál (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) követhetetlen lesz, hogy mennyi ilyen számlát lehet majd kiadni - nem lehet tudni. Sajnos ez a nagy hátránya!

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces fölszólalásra megadom a szót Göndör Istvánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nem élek a két perccel, csupán annyit: államtitkár úr, benne van-e az Árt.-ben vagy nincs az adóhivatalnak az a jogosítványa, hogy vizsgálhatja a mögöttes tartalmat?

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces fölszólalásra következik Turi-Kovács Béla, a Fidesz-frakcióból. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): Tisztelt Ház! Én sem élek a két perccel. Nagy élvezettel hallgattam az egyrészről szakmai, másrészről pedig teljesen érthetetlen vitát. Eddig az volt a szokás, hogy ravasz ügyvédek a törvény megjelenését követően joghézagokat kerestek, és a joghézagok alapján megkísérelték oda vezetni a vállalkozót, ahol meg lehet kerülni a törvényt. Igen tisztelt szocialista Társaim! Önök beépítik a joghézagot, tudatosan. És ha ezt tudatosan teszik, ennek a felelősségét vállalni kell.

A mai vita arról szól, világosan és egyértelműen, nekem mint jogásznak, hogy nem is gondatlanságról van szó adott esetben, hanem szándékosságról van szó. És ez a szándékosság nem azt jelenti, hogy segítünk egy vállalkozói rétegen, nem! Hanem joghézagokat teremtünk, és ezeken a joghézagokon keresztülmenni, úgy tűnik, hogy még csak valamilyen büntethetőségi lehetőséget sem von maga után. Nem kellene ezt átgondolni?

Persze, hogy a szankciók megmaradnak - jól mondta ezt képviselőtársam -, csak nem lehet ellenőrizni. Ha már eleve be van építve az a lehetőség, hogy nincs mód, hogy ezt ellenőrizzék, akkor ezért a felelősséget annak kell vállalnia, aki a törvényt elkészítette és elfogadja. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál fölszólalásra megadom a szót Rákos Tibornak, a Fidesz-frakcióból. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

DR. RÁKOS TIBOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Ház! Megpróbálok abból a gondolatmenetből kiindulni, illetve azon az ösvényen elindulni, amit már itt Bőhm képviselőtársunk egyszer elénk villantott, illetve Göndör úr is megindult rajta egy rövid szakaszon, hogy ne érzelmekkel és negatív gondolkodással próbáljuk megközelíteni ezt a törvényt. Ennél, azt hiszem, mi sem természetesebb, hiszen őszintén mondhatom, hogy nagyon nagy várakozással tekintettem a javaslat beterjesztésére, hiszen úgy gondoltam, a cél helyes, és vártam, hogy hogyan tudják szabályozni ezt a lehetőséget.

 

 

(18.10)

 

 

Abból indulnék ki, ahogy Bőhm úr is mondta, hogy rengeteg olyan egyéni vállalkozó van, akik 15 millió forint bruttó árbevétel alatt választhatják majd ezt az evát; nézzük meg az ő szemszögükből, hogy számukra ez mit jelent. Ha a 15 millió forintot elosztjuk 12-vel, akkor hónapokra bontva kapjuk meg, hogy mennyi az a bruttó összeg, úgymond mennyi az az árbevétel egy hónapra bontva, amíg ők még választhatják az evát, ez ugye 1 millió 250 ezer forint. Ha azt mondjuk - és azt hiszem, ezzel nem tévedünk sokat -, hogy egy hónapban 22 munkanappal számolunk, azt hiszem, átlagosan számolhatunk, akkor ha az 1 millió 250 ezer forint bruttó bevételt elosztjuk 22 nappal, akkor azt látjuk, hogy egy napra egy vállalkozónak bruttó 56 ezer forintja lehet akkor, ha mint egyéni vállalkozó az egyszerűsített vállalkozási adót választja.

A minap, mivel betört az egyik ajtónak az ablaka, abban a szerencsés dologban volt részem, hogy egy négyzetméter katedrálüveget vehettem, ez 5 ezer forint áfástul. Ez azt jelenti, hogy az az üveges, aki ezt nekem megcsinálta, ha egy nap netalántán tíz négyzetméter katedrálüveget értékesít, akkor ennek a vállalkozási adónak nem fog megfelelni, és ráadásul ebben a durvítás még ott is benne van, hogy az eladott áruk beszerzési értékét még nem is számoltuk. Tehát ez mind lejjebb fogja vinni.

Ilyen értelemben én oda jutottam el, hogy itt végig kis- és középvállalkozások adóterheinek a mérsékléséről beszéltünk, én azt gondolom, hogy akkor járunk el helyesen, ha azt mondjuk, hogy a mikro- és kisvállalkozások választhatják majd ezt az adónemet, új adónemet valószínűleg eredményesen, hiszen ők tudnak megfelelni ezen követelményeknek.

Nagy szívfájdalmam ebben az előterjesztésben, és Szalay Gábor államtitkár úr is több és összetettebb feladatként mondta el és teljesen helyesen, hogy hogyan kell a kis- és középvállalkozásokat támogatni, hogy ez milyen bonyolult rendszer, nyilván ennek egyik nagyon fontos részeleme, amit ön is említett, hogy tudják a beruházásaikat élénkíteni, tudjanak újabb árbevételre szert tenni. Viszont ez a javaslat, ami előttünk fekszik, pont azokat nem segíti, akik beruházásban gondolkodnak, akik nagy anyagköltséggel végeznek olyan tevékenységet, amellyel valamilyen szolgáltatást vagy árut tudnak előállítani, azok nem tudják igénybe venni. Nem fogják tudni igénybe venni azok sem, akiknek esetleg olyan bevételeik vannak, amelyek 12 százalékos kulcsba tartoznak; ezzel szemben ők 25 százalékos áfát fognak fizetni, tehát nekik sem lesz választható ez az adó.

Pont azt kérem számon, mert ahogy szintén Szalay Gábor mondta itt az előbb Tállai úrnak, az ő negatív megközelítéséből azért rossz az egyszerűsített vállalkozási adó mint új adónem, mert sokan vehetik majd igénybe, és itt az a lényeges különbség, amit Tállai úr is mond, hogy ha a jogot nem rendeltetésszerűen gyakoroljuk, ő ettől próbálja óvni ezt a törvényjavaslatot, akkor az a baj, ha pedig kevesen vehetik igénybe, akkor nem is lehet ez annyira rossz. Én pont azt hiányolom, illetve azt vetem a törvényjavaslat szemére és az előterjesztő szemére, hogy én is azt tapasztaltam a fogadóóráimon, hogy nagyon komoly várakozás előzte meg, nagyon sokan gondolják azt, pontosan azért, mert ki az a bolond, aki nem szeretne kevesebb adót fizetni, nyilván rengetegen szeretnének, nagyon sokan választani szeretnék ezt, és nagyon csalódni fognak, amikor szembesülniük kell azzal, hogy nem tudnak az alanyai lenni. Arról nyilván nem is beszélek, hogy aki valamilyen adójogszabályt sértett, az természetesen számomra sem elfogadható, hogy egy ilyen bizalmi elvre épülő, még ha körülhatárolt, jogilag körülbástyázott szabályozók mellett is úgymond alanya lehessen ennek a személyi körnek, tehát én ezt nem vitatom.

Azt is tudjuk - és pontosan azok a szakértői számítások, amiket itt az előbb részben már ismertettem, de összefüggésében akkor most szeretném -, hogy most mondhatjuk azt, hogy egy pohár vízben sikerült vihart kavarnunk, hiszen valóban durván azt lehet mondani, hogy 1200 milliárd forint árbevétellel rendelkezik ez a kör, amelyet úgymond megcélzott ez az új adónem. Azt is tudjuk, hogy összesen nyereségadót, illetve társasági adót és áfát 60-70 milliárd forintot fizettek. Azt lehet mondani, hogy szintén ezen adatokból leszögezhető az, hogy nyereségadójuk is szintén nagyon kicsi mértékű, tehát majdnem 8-9 milliárdról lehet szó, az adószakértők szerint is nyilván legális adómegkerülés biztosan felfedezhető ezen vállalkozásoknál. Ebből kifolyólag összesen a társasági adónak is csak a 3 százalékát teszik ki ezek a befizetések, tehát nem jelentős, de azt hiszem, pont azért bevételi szempontból talán nem jelentősnek tűnő, viszont valóban a felfokozott érdeklődésre való tekintettel, azt hiszem, nagyon komoly vizsga előtt áll az egyszerűsített vállalkozási adó.

És úgy gondolom, ahogy itt már jó néhány képviselőtársam elmondta, hogy az igazság pillanata majd az idővel fog kiderülni, egy év múlva látni fogjuk - látva az önök eltökéltségét, hogy nyilván ez az adó bevezetésre kerül -, hogy azok az elképzelések, amelyeket önök itt felvázoltak, és abszolút érthetően, a pozitív szabályozásokból kiindulva csak az előnyeit villantották fel ennek az adónak, hogyan fognak alakulni. Tehát mind az államkassza oldaláról, azaz a bevétel oldaláról, mind azon gazdasági szereplők oldaláról, akik ezt majd igénybe vehetik, hogy milyen elégedettséggel fognak szembenézni azzal, hogy helyesen döntöttek-e, ezt nyilván az idő fogja kideríteni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megkérem Németh Zsolt jegyző urat, hogy tájékoztassa a tisztelt Házat arról, hogyan is állnak a frakciók az időkeret felhasználásával. Parancsoljon, jegyző úr, öné a szó.

 

NÉMETH ZSOLT jegyző: Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportjának még 12 perc 22 másodperce van; a Fidesz számára 13 másodperc áll rendelkezésre; az SZDSZ 5 perc 41 másodperccel gazdálkodik; az MDF 4 perc 4 másodperccel rendelkezik. (Megszólal egy mobiltelefon.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Kérem szépen a mobiltelefonokat az ülésteremben nem használni! Köszönöm szépen.

Kétperces felszólalásra megadom a szót Szabó Lajosnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó.

 

SZABÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr, és köszönöm képviselőtársamnak az elhangzott hozzászólását, mert valóban arról beszéltünk, amiről itt ma beszélni kell ennek a törvénynek a vitája kapcsán. Egy dolgot szeretnék hozzátenni: ismételten kérem, hogy kezeljük a helyén ezt a törvényt, és ne kérjünk rajta számon olyat, ami nem a funkciója. Ennek a törvénynek a funkciója az, hogy a 15 millió forintos árbevételig, tehát valóban a kicsiknek adja meg azokat a lehetőségeket, amelyekről itt képviselőtársam is nagyon helyesen beszélt. A többi vállalkozónak szintén meg kell adni a maguk nagyságrendjéhez képesti támogatásokat, így az önök által elkezdett Széchenyi-kártya is, amelyek most kerültek átadásra, megint egyfajta vállalkozói körnek ad támogatást, de ugyanúgy, ahogy már említettük, és Szalay Gábor képviselőtársam is említette, a kisvállalkozói célelőirányzat, a gazdaságfejlesztési célelőirányzat, a regionális célelőirányzat egy másik vállalkozói körnek, kis- és középvállalkozói körnek teszi lehetővé azt, hogy szerves részévé váljon a magyar gazdaságnak.

 

 

(18.20)

 

 

Majd egy másik fajta oktatással fel kell készíteni azokat, akik az EU-ban is meghatározóak tudnak lenni, illetve különféle projektekkel képessé kell tenni a nagyobb kis- és középvállalkozásokat arra, hogy beszállítók legyenek, majd végül egy szerves fejlődés részeként az EU-ban is meg tudjanak jelenni külföldön is önálló szereplőként.

Tehát azt mondom, hogy egy szerves fejlődés első állomásán támogatjuk az evával a vállalkozókat. Amikor ebből kilép, megy tovább egy másikba.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérdezem, hogy kíván-e még valaki fölszólalni ebben a vitában. (Senki sem jelentkezik.) Úgy látom, hogy nem. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Mivel több fölszólaló nem jelentkezett, megkérdezem Burány Sándort, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkárát, hogy kíván-e szólni a vitában elhangzottakkal kapcsolatban. (Burány Sándor bólint.) Úgy látom, hogy igen; akkor parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

 

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Markáns szemléletkülönbség volt a mai vitában kormánypárti és ellenzéki képviselők között, sőt némi markáns szemléletkülönbséget véltem felfedezni ellenzéki képviselőtársaim korábbi és mai megnyilatkozásai között, tekintettel arra, hogy valóban példátlan egyeztetési folyamat előzte meg a törvényjavaslat benyújtását, hiszen számos szakértői és ellenzéki vélemény is eljutott hozzánk még abban a fázisban, amikor ezek az egyeztetések folytak. Az akkor megfogalmazott ellenzéki észrevételek elsősorban a törvényjavaslat akkori állapotának megfelelő merevségét, szigorúságát kifogásolták, és amennyire lehetett, a szakmai észrevételeket figyelembe vettük, a törvényjavaslat benyújtása már ezeket a kompromisszumokat tükrözi.

Itt viszont egy egészen más nézetrendszerrel találkoztunk. A benyújtott törvényjavaslatból szinte kivétel nélkül ellenzéki képviselőtársaink - hibásan egyébként - azt olvasták ki, hogy ez a törvényjavaslat, ha elfogadja az Országgyűlés, nem lesz másra alkalmas, mint az adó elkerülésére. Nos, ezen a ponton valóban markáns szemléletkülönbség volt kormánypárti és ellenzéki hozzászólások között, és a kormány nevében is azt tudom mondani, nekünk az az álláspontunk, az a szemléletmódunk, hogy nem tekintjük a vállalkozókat potenciális adócsalónak. Mi ebből indulunk ki. Főleg nem tekintjük potenciális adócsalóknak azokat a kisvállalkozókat, akik eddig önerejükből nem tudtak ötről a hatra jutni. Ez a törvényjavaslat, ha az Országgyűlés elfogadja, az ő életüket teszi egyszerűbbé, könnyebbé az adózás szempontjából, sok esetben mértékében pedig kedvezőbbé.

A vitában elhangzott néhány olyan téves számadat, hogy kinek éri meg az egyszerűsített vállalkozói adót választani. Nagyon alacsony költséghányadot fogalmaztak meg, néhányan kritikus hozzászólást megengedve maguknak. Valójában, ha az eddigi, nyilvánosságra hozott szakértői véleményeket, adó-tanácsadói véleményeket figyelembe vesszük, akkor nem 20-30 százalék, hanem 60-70 százalék az a költséghányad, ameddig érdemes a számítások szerint az egyszerűsített vállalkozói adót választani.

Én viszont továbbmegyek, hiszen nemcsak az adó mértékéről, hanem az adminisztráció, a könyvelés egyszerűsödéséről is szó van. Én úgy gondolom, hogy akiknek papíron nem feltétlenül éri meg az egyszerűsített vállalkozói adót választani, azok közül is sok vállalkozónak vonzó lesz az az egyszerűsített nyilvántartás, amely a törvényjavaslat elfogadása esetén az ő esetükben is lehetővé válik.

Összegezve tehát, remélem, hogy a későbbiekben a szakmai észrevételeket tudjuk hasznosítani. Minden ellenzéki képviselőtársamat kérem, ha őszintén aggódik, hogy a törvényjavaslatban sok a kiskapu, tegyen olyan módosító indítványokat, amelyekkel ezek a kiskapuk, vélt kiskapuk bezárhatók, anélkül, hogy az eredeti cél, a kisvállalkozók támogatása sérülne. Amennyiben ilyen javaslat érkezik hozzánk, mi ezt érdemben mérlegelni, adott esetben támogatni is fogjuk. Mindenkit erre kérek, és még egyszer kérem a tisztelt képviselőket, hogy a törvényjavaslatot támogassák.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Az általános vitát lezárom. A részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára következő ülésünkön kerül majd sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az országos hulladékgazdálkodási tervről szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést H/860. számon, a bizottságok ajánlásait pedig a H/860/1-5. számokon kapták kézhez a képviselők.

Megadom a szót Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter asszonynak, a napirendi pont előadójának, a napirendi ajánlás szerint 20 perces időkeretben. Parancsoljon, öné a szó, miniszter asszony.

 




Felszólalások:   1-113   113-225   225-367      Ülésnap adatai