Készült: 2024.05.10.16:33:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

314. ülésnap (2013.10.22.), 42-46. felszólalás
Felszólaló Juhász Ferenc (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:06


Felszólalások:  Előző  42 - 46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ FERENC (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Egy pontosító kérdést szeretnék feltenni, hogy időben egy vitaszakaszhoz mennyi lehetőségem van.

ELNÖK: Képviselő úr, a Házszabály hat percet ír elő.

JUHÁSZ FERENC (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Azért kérdeztem ezt meg, mert a tizenegy módosító javaslatból hetet mi jegyzünk képviselőtársaimmal, és az ezek indoklásához szükséges idő beosztása miatt volt ez fontos. Szeretnék hozzászólni valamennyihez, amelyet mi jegyzünk, illetőleg az 1. ajánlási ponthoz, amelyet nem mi jegyzünk.

Az 1. ajánlási pontban arról rendelkezik a módosító javaslat, hogy ne kelljen ezeket a bizonyos telefonszámokat megadni. Életszerűtlen, tisztelt képviselőtársaim, az a szituáció, amikor valaki hirtelen módon katasztrófát észlel, és egyébként bármivel, ami a keze ügyébe esik, ne adj' isten, egy utcai telefonon próbálja értesíteni az illetékes hatóságokat arról, hogy baj van. És ebben a szituációban a call-centeren majd megkérdezik tőle azt, hogy honnan hív, miként hív, hogyan hív. Érthető a kormánynak az az elképzelése és szándéka, hogy meg akarja akadályozni a hamis riasztásokat. Ugyanakkor a mai technológia mellett a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó rendészeti szervek gyakorlatilag 15 másodperc alatt tudják megszerezni azt, hogy melyik telefonról ki, mikor, hogyan telefonált, honnan telefonált. Ebből adódóan egészen bizonyosan egy felesleges bürokratikus elem és indokolatlan kötelezettség, hogy a telefonszámokat bemondják azok, akik riasztják a hatóságot baj esetén. Még egyszer mondom, a baj, amikor értesíteni kell, többnyire olyan állapotot idéz elő a bejelentőnél, amely egyébként is zavarttá teszi, de az izgalmi hőfokot mindenképpen megemeli, ha az eseményt be akarja jelenteni.

A következő a 2. és 3. ajánlási pont, amely, tisztelt képviselőtársaim, arról szól, hogy ne lehessen a katasztrófavédelmi főigazgatónak és a főigazgatóságnak meghatározni olyan feltételeket, amely alapján majd az önálló tűzoltási és műszaki mentési feladatokat a helyi közösség elláthatja-e vagy sem. Amikor egy vegytiszta rendszerről beszélünk, akkor egészen bizonyosan működőképes lehet, hogy az arra megbízott hatóság arra megbízott vezetője szabályokat dolgozzon ki arra vonatkozóan, hogy egy-egy egyesület, egy-egy szervezet milyen feltételekkel működhet. De itt Magyarországon most az igen-igen átpolitizált társadalmi működés során nagyon sokszor a hozzánk tartozók javadalmazása, támogatása és a velünk szemben politizálók ellehetetlenítése jelenik meg nagyon sok tekintetben a közhivatalokban, a kormányzati működésekben. Azaz aki velünk van, az megkap mindenféle támogatást, aki pedig ellenünk van, az rendszerint nehezebb helyzetbe kerül, annak nehezebb körülmények között kell biztosítania a működését. Mi azt gondoljuk, hogy az átláthatóság és a nyomon követhetőség tekintetében egészen bizonyosan szükség van arra, hogy azokat a feltételeket, amelyek beteljesülése esetén egy-egy egyesület végezheti a feladatát, azt ne a főigazgatóság határozza meg, hanem valamilyen magasabb jogszabályban rögzítsék. Így lehet biztosítani a korrekt, egymáshoz viszonyított, átlátható működést, amely, azt gondolom, hogy ezeknél a szervezeteknél, éppen azért, mert valóban a helyi együttműködést és a kohéziót erősíti, feltétlenül szükséges és fontos.

A következő módosító javaslatunk, amelyet benyújtottunk képviselőtársaimmal, jóval bonyolultabb - és ha az időt túllépem, akkor majd kérni fogok még egy lehetőséget -, egyszerűen azért, mert itt többről van szó, mint egyszerű jogtechnikai problémáról. Mi a törvényjavaslat 8. §-ában azt javasoljuk, hogy az önkéntes tűzoltó-egyesületben nem tölthet be vezető tisztséget a hivatásos állomány azon tagja, aki az egyesület felett szakmai irányítási és felügyeleti jogkört gyakorol. Tisztelt képviselőtársaim, ezt nem mi találtuk ki. Az alapvető jogok biztosa az AJB-7473/2012. számú ügyben 2013 augusztusában kiadott jelentésében megállapította, hogy a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjének utasítása aránytalanul korlátozza a hivatásos katasztrófavédelmi szervek állományába tartozók gyülekezéséhez való jogát azzal, hogy megtiltotta vezető tisztség betöltését az önkéntes tűzoltó-egyesületekben. Az ombudsman álláspontja szerint csak akkor igazolható a vezető tisztség betöltésének tiltása, ha a hivatásos állomány tagja az önkéntes tűzoltó-egyesület felett szakmai irányítási és felügyeleti jogkört gyakorol. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

ELNÖK: Képviselő úr, önnek van lehetősége most egy percet kérni, van lehetősége ismételt felszólásra lehetőséget kérni az elnöktől, illetve van lehetősége kétperces felszólalásokat tenni, de úgy gondolom, ön elegendően régi képviselő ahhoz, hogy mindezt az én elmondásom nélkül is tudja.

JUHÁSZ FERENC (MSZP): Elnök úr, most egy percet szeretnék kérni ennek a pontnak a befejezéséhez, és azt követően újabb gombnyomással jelzem a hozzászólási szándékom.

Nos, ennél a paragrafusnál egyértelműen bebizonyosodik az, hogy a kormány figyelmen kívül hagyja az alapvető jogok biztosának állásfoglalását, felülírja ezt a javaslatot.

(11.00)

Mi nem teszünk mást, mint ezt az állásfoglalást építjük be a módosító javaslatunkkal a gyakorlatba, azt remélve, hogy ilyen módon a) a működőképességet megőrizzük, b) nem korlátozzuk a vezető tisztségek betöltésében azokat, akiket egyébként ezzel kapcsolatosan korlátozni nem illik és nem szabad.

(Az elnöki széket dr. Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Látom, hogy lejár az időm, annak ellenére, hogy az elnök úr itt az alelnök úrral még beszélget.

Köszönöm a szót, és a következő néhány kérdéshez még újabb hat percet szeretnék kérni.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  42 - 46  Következő    Ülésnap adatai