Készült: 2024.09.21.12:17:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2009.10.19.), 152. felszólalás
Felszólaló Halmai Gáborné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALMAI GÁBORNÉ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Azt gondolom, hogy a mai válságos időben a patkó mindkét oldalán nagyon fontos, hogy a családok milyen körülmények között indítják útjára a gyermekeket, hogy még ilyen időben is legyen garancia arra, hogy a szülők munkát tudjanak vállalni, a gyerekek pedig biztonságban lehessenek ez idő alatt. Ezért egy új intézménytípusról, az egységes óvoda-bölcsődéről szeretném feltenni a kérdésemet.

Az "Új tudást, műveltséget" program végrehajtásának egyik lépéseként az idei, 2009-2010-es nevelési évtől új, többcélú intézményforma jelent meg a közoktatási intézményrendszerben, amit így hívunk: egységes óvoda-bölcsőde. Ebben az intézménytípusban a korábbi szabályozással ellentétben a második életévüket betöltött kisgyermekek felvételével egy szervezeti egységen belül lehet megoldani az óvodai és bölcsődei feladatokat. Az intézkedés illeszkedik abba a sorba, amellyel a kormány biztosítani igyekszik, hogy minden gyermek járhasson bölcsődébe és óvodába, lehetőleg a lakóhelyén, valamint illeszkedik abba a sorba, amit a fiatal szülők megsegítésére tett, idézném itt a Start Plusz kártyát, amivel vissza tudnak menni a munka világába, a házi gyermekfelügyeletet, a családi napközit vagy éppen a legutoljára meghozott intézkedést, amely négyórás foglalkoztatási kötelezettséget ír elő a közszférában a munkába visszavágyó kismamáknak.

A tízezer fő alatti településeken nem kötelező feladat a bölcsőde fenntartása. Az új intézménytípus ezeken a településeken ad lehetőséget a legkisebbek szakszerű napközbeni felügyeletének megszervezésére. Ez számos kistelepülés önkormányzatának és lakóinak jelent könnyebbséget. Már ebben az első nevelési évben is 70 településen hoztak létre egységes óvoda-bölcsődét, mégis időről időre elhangzik az a vád, hogy az intézkedéssel a bölcsődések kiszorítják az óvodásokat az intézményekből, nem lesz több férőhely, és nem megoldottunk egy problémát (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hanem növeljük a férőhelyhiányt.

Kérdezem tehát, igazak-e ezek a hírek, kiszoríthatják-e a bölcsődések az óvodásokat az új intézményből, és az új intézménytípus finanszírozása biztosítja-e a szükséges szakmai színvonalat.

Köszönöm.

(16.30)




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai