Készült: 2024.04.26.05:12:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2015.04.28.), 172. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány ezzel a szedett-vedett salátacsomaggal próbálja meg elejét venni, hogy ráégjen a Quaestor-botrány. Az LMP már a devizahitelesek helyzetének megoldása érdekében tett javaslatai, az MNB felelőtlen pénzszórása és a bankbedőlések, brókerbotrányok során felhívta a figyelmet arra, hogy a pénzügyi szektor tekintetében komoly bajok vannak.

A Buda-Cash és a Quaestor bedőlése kapcsán parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását javasoltuk, amiről a Fidesz-KDNP tudni sem akar, valahol elveszett a rendszerben. A vizsgálóbizottság célja az lenne, hogy megtudjuk, kik a felelősei a sok tízezer kisbefektetőt megkárosító brókercsalásoknak, ki milyen hibát követett el, milyen hiányosságai vannak a pénzügyi szabályozásnak, hatékonyan működött-e a pénzügyi felügyelet. A lényeg, hogy legyen egy átfogó vizsgálat, amelynek alapján lehetne és kellene javaslatokat tenni a pénzügyi rendszer továbbfejlesztésére.

Korábban számos esetben mind a parlamentben, mind a sajtónyilvánosság előtt elmondtuk, hogy a devizahitel hibás termék, tiltakoztunk a piaci árfolyamon történt forintosítás ellen, mert ezen csak az MNB nyert több mint 100 milliárd forintot, vagyis rendre felhívtuk a kormány figyelmét a nem végiggondolt pénzügyi beavatkozásokra és az MNB pénzszórásaira.

Bár a beterjesztett törvényjavaslatnak vannak olyan elemei, amelyeket az LMP támogatni is tudna, mint például azt, hogy a pénzügyi törvényjavaslat-csomag erősíteni kívánja a felügyeleti jogosítványokat a befektetési vállalkozások megfelelő ellenőrzése érdekében, vagy szigorítja a szolgáltatók felügyeletére vonatkozó szabályozást és erősíti a pénzügyi fogyasztóvédelmet, valamint az értékpapírok kibocsátásánál a transzparenciakritériumokat. Támogatható lenne az a javaslat is, amely a pénzügyi piacokba vetett bizalom helyreállítása érdekében olyan új jogosítványt biztosít a Magyar Nemzeti Bank számára, amely hatékonyabbá teszi a helyszíni kutatás tárgyát képező jogsértéssel kapcsolatos bizonyítási eszközök felkutatását.

A javaslat szerint rövidebb időközönként kell az MNB-nek helyszíni vizsgálatot végezni a piaci szereplőknél, egyben bevezeti a rendkívüli célvizsgálat lehetőségét. Viszont fel kell hívni a figyelmet arra, hogy például több fejlett országban már olyan szoftvereket használnak, amelyek folyamatos ellenőrzést biztosítanak (Dr. Józsa István: Így van!), vagyis rögtön kiderül, hogy rendszerszintű hibák vannak, és nem kell megszabni, hogy negyedévente, félévente, évente kell vizsgálni, tehát folyamatosan kell ellenőrizni.

(22.10)

Ebből az következik, hogy az LMP önmagában támogatni tudná a pénzügyi felügyelet erősítését. Azonban azt gondoljuk, hogy a jegybank jelenlegi vezetése erősebb jogosítványok esetén sem fogja tudni megteremteni a pénzügyi rendszer biztonságos működését. A nulladik lépés ezért szerintünk éppen az, hogy Matolcsy Györgyöt le kell váltani, és az MNB felügyelőbizottságát fel kell állítani.

Visszatérve a javaslatcsomagra, a könyvvizsgálókkal szemben jóval szigorúbb elvárásokat javasol. Üdvözölni lehet, hogy a javaslat értelmében egyes gazdálkodók esetében csak minősített kamarai tag könyvvizsgáló vagy könyvvizsgáló cég végezhet jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységet; úgyszintén, hogy nemcsak a természetes személy könyvvizsgáló, hanem a könyvvizsgáló cég sem végezhet öt évnél hosszabb ideig jogszabály alapján kötelező könyvvizsgálati tevékenységet ugyanazon közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónál. Viszont az ötletelés már nem elegendő. A tét az emberek pénzügyi szektorba vetett bizalmának visszaszerzése és mindazon intézkedések meghozatala, amelyek eredménye, hogy nem lesznek Quaestor-botrányok, és nem játszadoznak a kisemberek pénzével. De ehhez először átfogó felülvizsgálatra van szükség, és ez lehet az alapja egy ilyen törvényjavaslatnak.

Egyes felmérések szerint a GDP 1,2 százaléka vész el évente a pénzügyi szektor nem megfelelő szabályozása miatt. A rossz előírások bizonyítéka az is, hogy offshore-cégek is közpénzek közelébe kerülhetnek, holott ez alaptörvény-ellenes. Az utóbbi hetekben pontosan érzékelhettük, hogy csak a felelősség elhárítása és a politikai maszatolás vezérli a kormányt, politikai játszma folyik. Múlt héten a Fidesz ad hoc módon beterjesztette a Költségvetési bizottság ülésén egy albizottság létrehozását a Buda-Cash- és a Quaestor-botrányok kivizsgálására, de nem várja meg az országgyűlési albizottság vizsgálatának eredményét, javaslatait. Az LMP mindezek miatt is mélységesen szkeptikus a testület munkáját illetően, amelyet nem kellően átgondoltan hoztak létre.

Az elmúlt hónapok eseményei mindenki számára végképp bebizonyították azt, amit az LMP már évek óta mondogat: a magyar pénzügyi rendszer teljes felülvizsgálatára és valós, mélyreható átalakítására van szükség. Szigorítani kell a pénzügyi szabályozást, hatékonyabbá kell tenni a felügyeletet, és fel kell tárni a politikai és a pénzügyi világ káros kapcsolatait. Ez a törvény erre nem alkalmas. A Fidesz pusztán azért, hogy ne ismerje el saját felelősségét a kialakult helyzetben, egy rossz rendszer toldozásával akarja megoldani a problémát. Nem mernek hozzányúlni az egész rendszerhez, hiszen azzal elismernék, hogy a rendszer idáig is rossz volt. A toldozgatás azonban nem megoldás, néhány hiba kiküszöbölésére talán alkalmas lesz, azonban az alapjaiban hibás rendszer folyamatosan súlyos problémákat fog generálni, és az nem lesz elegendő, ha minden ilyen hiba után hoz a kormány egy törvényt, ami a baj megtörténte után tovább foltozgatja a rendszert.

Senki sem gondolhatja, hogy öt év Fidesz-kormányzás után egy ilyen csődhullámot el lehet intézni annyival, hogy az a szocialista kormányok felelőssége. A Fidesz csak hárít, és úgy tesz, mintha tenne valamit a probléma megoldása érdekében. Az LMP szerint először a pénzügyi rendszer és a felügyelet valódi és átfogó vizsgálatára lenne szükség, majd ezt követően ennek tapasztalatai alapján a pénzügyi rendszerre vonatkozó szabályozás teljes átalakítására.

A Fidesz-KDNP-többség a vizsgálatot azonban folyamatosan ellehetetleníti, a szabályozás szintjén pedig csak az ehhez a törvényhez hasonló maszatolásokra hajlandó, melyek garantáltan nem fognak valódi eredménnyel járni. Ez a törvény nem elegendő arra, hogy megakadályozzuk egy újabb Quaestor-botrány kialakulását. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai