Készült: 2024.04.28.09:03:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2017.09.25.), 145. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Tisztelt Alelnök Úr! A nyár elején nyújtotta be az MNB jegybank felügyelőbizottsága az éves jelentését a Nemzeti Bank 2016. júniustól 2017. májusig szóló tevékenységéről. Ebben a jelentésben szerepel, hogy a forint árfolyamának csökkenéséből következő devizaállomány-átértékelésekből a Magyar Nemzeti Bank 2013-2015 között 889 milliárd forint nyereséget realizált. A jelentésben az is benne van, hogy a nyereségből fedezték az elképesztő mértékű kastély-, villa- és más ingatlanvásárlásokat az MNB és az alapítványai számára.

Hogy a realizált nyereség fennmaradó részével mi történt, azt nem tudjuk, és azt sem, hogy mit terveznek vele, csak sejtjük. Az óriási mértékű közpénzszórás, urizálás folytatódik, és mint ahogy hallottuk ma: milliókat költ az MNB munkatársainak a külföldi utazásaira, az MNB külföldi irodákat nyit, szakmailag teljesen indokolatlanul, csak hogy jól fizető állásokat kínálhasson a Fidesz-közelieknek. Ezekre az irodákra eddig 1,2 milliárd forintot költöttek el. Az MNB által támogatott doktori iskolákban 300 ezer forintos ösztöndíjat fizetnek olyan MNB-s tisztviselőknek is, akiknek milliós a fizetésük; miközben egy egyetemi docens 10-15 év munka után is csak körülbelül 200 ezer nettó forintot kap.

Az LMP szerint - mint már korábban többször elmondtuk - a jegybanknak meg kell szüntetni az alapítványait, és a felszabaduló összeget be kell fizetnie az államkasszába az éves nyereség 80 százalékával együtt, mert ez a magyar adófizetők pénze, és nem a Matolcsy család vagyona. Az összegből segíteni lehetne például a devizahiteleseken, akiktől az MNB nyerészkedése több mint 130 milliárd forintot vett el, és akiket még a kilakoltatás és a reménytelenség vezet.

Mindezek után azt kérdezem: belátják-e végre, hogy a forintárfolyamon realizált nyereség nem az MNB szűk elitjét, hanem a magyar társadalom egészét illeti meg?




Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai