Készült: 2024.09.19.05:25:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2009.06.15.), 249. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:11


Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Több ajánlási pontról is szeretnék szólni. Természetesen kezdem azzal, amit én vagy közösen képviselőtársammal én nyújtottam be az Országgyűléshez.

Az ajánlási sor 2., 5. és 14. pontjában foglalt módosítások azt célozzák, hogy a benyújtott törvényjavaslat elfogadásakor konzekvens maradjon a 2003. évi büntetőnovella szellemiségéhez, azaz széles körű bírói mérlegelést tegyen lehetővé minden olyan esetben, ahol nem erőszakos, személy elleni bűnelkövetéssel állunk szemben. Az indítványom elfogadása, illetve Balog képviselőtársammal közös indítványunk elfogadása esetén a törvényjavaslat azt a szellemiséget követné, ha úgy tetszik, vegytisztán, nagyon tisztán, ami az MSZP büntetőpolitikájának is az egyik legfontosabb eleme, nevezetesen, hogy nagyon markánsan el kell különíteni az erőszakos, személy elleni bűncselekményekre vonatkozó szabályrendszert minden más bűncselekményre vonatkozó szabályrendszertől.

Ezt valósítja meg a 2., 5. és 14. ajánlási pontban foglalt módosító javaslat. Tehát a javaslat elfogadása esetén csak az erőszakos bűncselekmények esetén lép fel valóban drákói szigorral a törvényalkotó, és kötelezi ugyanerre a jogalkotót, azonban minden más esetben meghagyja a bírói mérlegelési szabadságot és a bírónak azt a lehetőségét, hogy valóban egyéniesített büntetéseket tudjon kiszabni. Hangsúlyozom, hogy ez teszi lehetővé azt, hogy ne térjen le az MSZP arról a büntetőpolitikai irányvonalról, amit - azt gondolom most is - nagyon helyesen 2003-ban megfogalmazott és elindított.

Az erőszakos bűncselekmények elkövetőivel kapcsolatosan a novella által javasolt szabályozást alapvetően jónak tartom. Van azonban egy olyan pont, ahol mindenképpen módosítást javasolok, és ezt a 12. ajánlási pontban meg is fogalmaztam. Ez egy csupán általam benyújtott módosító javaslat. Itt úgy érzem, és úgy gondolom, hogy bár kirívóan súlyos bűncselekménynek tartom én is a rablást, na pláne a rablásnak a minősített eseteit, azokat, amelyeket például jelentős értékre fegyverrel követnek el, de úgy gondolom, hogy ezekben az esetekben sem mehet el addig a törvényalkotó, hogy a büntetési tételkerete az ilyen cselekményeknek azonos legyen az emberölés büntetési tételkeretével, tehát 5-től 15 évig terjedő szabadságvesztéssel. Ezért a módosító javaslatomban ennek a rendelkezésnek az elhagyását javasolom. Ugyanezért tartom egyébként megfontolandónak Hankó Faragó Miklós 11. ajánlási pontban foglalt javaslatát, amelyet, úgy hiszem, akár támogathatónak is lehet tekinteni és nevezni.

Balog Zoltán képviselőtársam módosító javaslatairól csak egy mondat. Az az egy mondat arról szól, hogy ha és amennyiben Hankó Faragó Miklósnak azt a javaslatát nem fogadja el az Országgyűlés, miszerint is nem kell ilyen módon megszigorítani az intézkedő rendőrrel szemben alkalmazott erőszak büntetési tételkeretét, akkor Balog Zoltán javaslatát sem kell elfogadni. Én ezt tartanám a legjobbnak, de ha nem fogadjuk el Hankó Faragó Miklós javaslatát, akkor úgy gondolom, hogy meg kell fontolni Balog Zoltán javaslatának az elfogadását.

Végül pár szót Répássy Róbert javaslatairól. Alapvetően Répássy képviselőtársam a '98-as büntetőnovella visszaállítását fogalmazza meg módosító javaslatok által. Én ezt természetesen nem javaslom, hiszen ez a mi büntetőpolitikánkkal szöges ellentétben áll, ez az a büntetőpolitika, amit 2003-ban a Magyar Szocialista Párt megváltoztatott, hangsúlyozom: úgy gondolom, helyesen. Ugyanis ez a büntetőpolitika már egyszer nem jött be. A differenciálatlan szigorítás, a nem jól átgondolt szigorítás nem vezetett eredményre, és ezt a jogalkalmazók szintén így gondolják, ezen az állásponton voltak és vannak a mai napig.

Másrészt Répássy képviselőtársam a három csapás bevezetésére tenne javaslatot módosító javaslatok formájában. Ezt a vitát nem kívánom felnyitni, mindössze utalok arra, hogy ezt a Fideszen kívül senki nem támogatja, sem a szakma, sem a tudomány képviselői, jogalkalmazók egyáltalán nem, sem a bíróságok, sem az ügyvédi kamara, sem az ügyészségek. A Magyar Tudományos Akadémia Jogtudományi Intézete pedig kifejezetten alkotmányellenesnek találta ezt a javaslatot, ezért tehát nem javaslom elfogadásra, hangsúlyozva azt, hogy egyébként a novellában szereplő eredeti javaslat nagyon-nagyon sok helyen tesz nagyon markáns és drasztikus szigorításra javaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai