Készült: 2024.04.29.06:48:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2012.11.06.), 8. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Kedves Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Először is köszönöm a téma felvetését, hiszen valóban nagyon fontos kérdésről van szó. Az egy más kérdés, hogy önök és ön személy szerint is most már sokadszorra valakitől megkapja ezt a szöveget, fölolvassa, igazából nem tudom, hogy a tartalmával mennyire tud azonosulni, és ha azonosul is vele, akkor is nyilván nem ismeri igazából mélységében azokat a kérdéseket, amelyeket ön fölvetett. Ennek ellenére én köszönöm szépen a felvetését, és megpróbálok válaszolni ezekre.

Az egyik, amit ön egyébként a bevezetőjében mondott, az teljesen jogos. 2007 óta megváltozott a szabályozás, amelynek egyébként sok minden előnye is volt, én ezt hozzátettem vagy mondtam eddig is. Az előnye az volt, hogy a felülvizsgálati módszer egy nemzetközi módszer alapján indult el, és sokkal inkább a megmaradt munkaképességre helyezte a hangsúlyt azzal szemben, ami az elmúlt évtizedekben volt, miszerint "csak" a rokkantosítást vette figyelembe, és nem nézte azt, hogy egy-egy embernek mi az a megmaradt munkaképessége az elveszetthez képest.

Éppen ezért azt gondolom, hogy ami 2007-től elindult, sok mindenben jó volt, de nem merték megtenni, az előző kormány nem tette meg azokat a lépéseket, amelyekre szükség lett volna, hogy valóban ez a rendszer ne bent tartsa a foglalkoztatottakat folyamatosan, hanem kikerüljenek a nyílt munkaerőpiacra, és lehetőség szerint pedig ne egy zárt tartson fönn sokáig. Éppen ezért az első, amit ki lehet mondani, hogy megváltozott a támogatás célja, és megváltozott az egész gondolkodás, mentalitás ezzel kapcsolatban. Éppen ezért a nyílt munkaerőpiacra visszavezetés az elsődleges cél.

A másik, hogy megváltozott, és megváltoztattuk a rendeletben azt a szerteágazó, bonyolult támogatási rendszert, amely rehabilitációs költségtámogatás, költségkompenzációs támogatás, rehabilitációs foglalkoztatást elősegítő bértámogatás, fejlesztés, felkészítő foglalkoztatás címen adott egyébként sokszor azonos állapotú emberek után különböző mértékű támogatásokat. Most ez megváltozik és egységes lesz, tranzit és tartós támogatási foglalkoztatást vezetünk be, mindamellett - hozzáteszem, mielőtt bárki félreértené - az intézményi foglalkoztatási forma továbbra is megmarad.

A következő, amit változtattunk, az a bürokratikus és nagyon bonyolult, összetett rendszer, amely a munkáltatói akkreditációval foglalkozik, ez sokkal egyszerűbb lesz a cégeknek, sokkal egyszerűbb lesz a vállalkozóknak, vállalkozásoknak, és egységes lesz mindenkire. Az ön által említett huszonegy védett szervezetnek a külön privilégiuma megszűnik, és azonos támogatást fognak kapni mindazok a cégek, amelyek akkreditáltatják magukat, és a pályázatot úgy adják be, hogy az természetes módon támogatható.

Itt hozzáteszem azt, ami nagyon fontos szempont, hogy legalább havi átlagban 6 órát kell foglalkoztatni valakit, nem játszhatják el azt, hogy lekérik a nagyon nagy támogatásokat a cégek, és eközben pedig mondjuk, 4 órában foglalkoztatják a megváltozott munkaképességűeket, aminek következtében az a bér, amit ők hazavisznek, jóval kevesebb, mint ami támogatást egyébként a magyar állam ezek után a foglalkoztatottak után ad.

(9.20)

Szeretném önnek jelezni azt, hogy ez az új rendszer megfelel annak az igénynek is és annak a kérésnek is, ami a 800/2008/EK rendeletben foglaltakat is kielégíti. Ez egyrészt az európai uniós egyeztetések során is kiderült, másrészt pedig erre törekedtünk, hiszen - még egyszer hangsúlyozom - egységes rendszert fogunk kialakítani.

A támogatási rendszernek egyébként két nagy eleme lesz, az egyik a tranzit foglalkoztatás, a másik pedig a tartós foglalkoztatás. Nyilván az utóbbi vonatkozik azokra, akiket valamilyen módon képtelenség kivinni nyílt munkaerőpiacra, de dolgozni szeretnének, tudnak. Nagyon sokan vannak most is ilyen élet- és munkakörülmények között, ezeket az embereket mindenképpen továbbra is támogatjuk. A másik támogatási forma, a tranzit foglalkoztatás lényege, hogy három éven belül lehetőség szerint a nyílt munkaerőpiacra kijussanak. És szeretném önnek jelezni a rehabilitációs kártya eredményét is, hiszen 6 ezer ember volt az, akit már így foglalkoztatunk 3482 munkavállalónál. Ez azt jelenti, hogy a nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatók foglalkoztatják ezeket az embereket.

És ha már munkáról beszélünk: önök itt a parlament munkatársainak az akciójukkal elég nagy munkát hagytak, hiszen nem tudtak takarítani. Megkérem önt, hogy menjen fel, és arról a díszről szedje le azt a kék cédulát, amit itt hagytak, hiszen az a szemét, amit önök itt hagytak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), nem méltó erre a Házra.

Egyébként köszönöm a felszólalását. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai