Készült: 2024.05.16.01:54:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2020.12.01.), 80. felszólalás
Felszólaló F Kovács Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

F. KOVÁCS SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az expozéban is hallhatták: az előttünk fekvő, egyes közszolgáltatások egységes elektronikus értékesítéséről szóló T/13957. számú törvényjavaslat célja a bírósági ítélet magyarországi végrehajtása, és ennek érdekében tartjuk a Bizottság felé megküldött ütemtervet, valamint határidőben elfogadjuk a vonatkozó jogszabályokat. A javaslat előzményeként fontos megemlíteni, hogy Magyarországon a nemzeti mobil fizetési rendszer 2014-től már működik. A nemzeti mobil fizetési rendszer biztosítja a közterületi parkolási díj, az autópályadíj, az útdíj, a szemétszállítási díj, a menetjegyek mobil fizetéssel való kiegyenlítésének lehetőségét egy országosan egységes platformon, a nemzeti mobil fizetési rendszer útján.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat szerint a mobil fizetés nagykereskedelmi oldala továbbra is központosított marad, azaz az érintett közszolgáltatók továbbra is egy központi mobil fizetési platformhoz kötelesek csatlakozni. Az újdonságot az jelenti a jelenlegi megoldással szemben, hogy nem a kormány jelöli ki a platform üzemeltetőjét, hanem koncessziós eljárásban, nyolc év időtartamra lehet elnyerni a mobil fizetési platform üzemeltetési jogát.

A törvényjavaslat szerint a koncessziós modell megfelel a bírósági ítéletnek és az ügyben eddig képviselt magyar érdekeknek is. A jelenlegi rendszer egyik fő hibája a mobil fizetési platform üzemeltetőjének kizárólagos jellegű jogszabályi kijelölése. A törvényjavaslat szerint az a megoldás kerülne megszavazásra és remélhetőleg elfogadásra, hogy a jogszabályi kijelölés megszűnne, a piacnyitás pedig a koncessziós eljárásban érvényesülne. Ezzel formailag teljesülne az elvárás, hogy bármely, EU-ban letelepedett vállalkozás a feltételek teljesülése esetén elnyerheti a szolgáltatás nyújtására szolgáló koncessziót. Hazai szempontból a megoldás előnye, hogy nem jelent rendszertani változást, a szabályozás hatálya alá tartozó körben megmaradna a jelenlegi egységes, viszonteladói rendszeren alapuló rendszer, így ezen szolgáltatások esetében a koncessziós rendszer bevezetését és az esetleges üzemeltetőváltást az állampolgárok nem feltétlenül éreznék meg.

Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat egyik fontos eleme, hogy kifizeti a hatályos mobil fizetési rendszer mindkét kényelmi díját, amely szerint sem a viszonteladók nem szedhetnek kényelmi díjat a végfelhasználóktól, sem a koncessziós rendszer működtetője nem szedhet kényelmi díjat, viszonteladói díjat a viszonteladóktól. Az előttünk fekvő rendelkezések a szolgáltatói oldal számára is előnyösebbek a hatályos szabályhoz képest, mert számolnak az általuk fizetendő szolgáltatói díjak fokozatos csökkentésével is. A kényelmi díj kivezetésével a viszonteladók bevételi forrását az jelenti, hogy a szolgáltatói díjon a koncessziós rendszer működtetője és a viszonteladók egyaránt osztoznak. A hatályos mobil fizetési rendszertől eltérően az új modellben a koncessziós rendszer működtetője koncessziós díjat fizet az állam részére, a modell pedig észszerű nyereséget tartalmaz a koncessziós rendszer működtetője részére.

Tisztelt Ház! A tervezet szerint a koncessziós pályázat nyertese nem végezhet kiskereskedelmi tevékenységet, csak a platform üzemeltetését biztosítja, vagyis a nagykereskedelmi feladatokat továbbra is egy piaci szereplő látja el viszonteladói hálózatán keresztül. A koncessziós eljárás 2021-ben kezdődhet meg, és annak lezárását követően, várhatóan 2022-ben indulhat el az új modell szerinti működtetés. A tervek szerint a koncessziós eljárás lezárásáig a mobil fizetéssel elérhető: a közterületi parkolás, az autópálya-használati díj, az útdíj, illetve a közösségi közlekedés közszolgáltatás elektronikus megvásárlása. Ez a jelenlegi rendszerben is működik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottak ismeretében úgy vélem, a törvényjavaslat előremutató rendelkezéseket tartalmaz az egyes közszolgáltatások egységes elektronikus értékesítésével kapcsolatban, ezért kérem önöket, hogy a Fidesz-frakcióhoz hasonlóan támogassák a javaslatot. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai