Készült: 2024.05.15.21:03:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2015.11.30.), 372. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  372  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat célja egyébként úgy, ahogy egyik képviselőtársam megfogalmazta, hogy a beígért béremelést tartani tudjuk; és, tisztelt Országgyűlés, a beígért béremelést tartani fogjuk 2016-ban is, 2017-ben is, 2018-ban is és 2019-ben is.

Örülök annak, hogy egy ilyen nagyon fontos törvényjavaslat egyrészt kétkörös ötpárti egyeztetésen esett át, az előzte meg, illetve azt követően is történtek tárgyalások a Honvédelmi és rendészeti bizottság és a Törvényalkotási bizottság keretein belül. 13 módosító javaslat érkezett a törvényhez, egyet az előterjesztő visszavont. A technikai módosító javaslatokon kívül a kormány támogatott egy olyan érdemi módosítást is, amely a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományának külső foglalkoztatási jogviszony létesítésére vonatkozó szabályozását érinti, ez a mai vitában több képviselőtársam részéről is érintve lett. Mi megfogadtuk, illetőleg figyelembe vettük ezeket a javaslatokat, és szeretném jelezni, hogy én már az általános vita lezárásban, amikor az összefoglalót tartottam, azt válaszoltam, talán éppen Harangozó Tamás képviselő úr kérdésére ‑ (Dr. Harangozó Tamásnak:) jó napot kívánok! ‑, hogy megfontoljuk ezeket a javaslatokat.

Tehát azokat az aggályokat, amelyeket az általános vitában elmondtak, azokat megfontoljuk, és így elhagytuk a törvényjavaslatból, a felsorolásból a külön jogszabályban meghatározott infrastruktúra-alkalmazási és tartalomszolgáltatókat, erről esett szó. Ezt azért láttuk indokoltnak, mert a hatályos jogszabályok még nem tartalmaznak definíciót ezekre a fogalmakra. Az elektronikus hírközlési szolgáltatók és a postai szolgáltatók esetében pedig rögzítettük, hogy mely törvényi fogalmat kell alkalmazni ezen szolgáltatók körének meghatározása során, de ebben nem is volt vita, most úgy látszik, hogy ez elfogadható módon kerül az ellenzék számára is szabályozásra.

Ami a túlszolgálatra vonatkozó szabályokat és a készenlétre vonatkozó szabályokat és az ezzel kapcsolatos módosítókat illeti, a korábbiakhoz képest álláspontunk szerint kedvezőbb szabályozást tartalmaz a javaslat. Korábban 300 óra, illetőleg összesen 450 volt a túlszolgálat felső határa, ez most 416 órában kerül meghatározásra.

A munkáltatói jognyilatkozatok elektronikus aláírására, közlésére vonatkozó módosító javaslattal kapcsolatban ugyan most nem hangzott el észrevétel, de jelzem, hogy ennek a lehetőségét nem ez a törvényjavaslat tartalmazza. Mind a hivatásos állomány, mind a közszolgálati tisztviselők esetében jelenleg is lehetőség van ilyen módon kiadni munkáltatói intézkedéseket, ahogy ezt egyébként a munkavállalók esetében a munka törvénykönyve is lehetővé teszi. Éppen ez a javaslat több garanciális szabályt is beemel a hivatásos állomány, a közszolgálati tisztviselők foglalkoztatási jogviszonyát szabályozó törvénybe. Ilyen például az, hogy az elektronikus közlés szabályait törvényi szinten rögzíti, valamint hogy a különösen jelentős jognyilatkozatok esetében a munkáltatói intézkedést elektronikus aláírással is el kell látni, de azt nem lehet elektronikusan közölni a foglalkoztatottal, hanem egy záradékolt, papír alapú munkáltatói intézkedés formájában.

A Magyar Rendvédelmi Kar által lefolytatott etikai eljárásban a figyelmeztetés, megrovás, mint lehetséges jogkövetkezmények bevezetésének elhagyására vonatkozó módosító javaslatot a kormány nem támogatta.

A benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban egyértelműen az a célunk, hogy a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek személyi állományának anyagi, erkölcsi megbecsülését erősítsük és őket a pályán tartsuk, valamint vonzóvá tegyük ezt a pályát és ezáltal is erősítsük Magyarország közbiztonságát, a magyar emberek biztonságát. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a holnapi szavazás során támogassa a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  372  Következő    Ülésnap adatai