Készült: 2024.05.15.21:34:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2015.11.30.), 133. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Először is arról szeretném biztosítani Pécs város minden polgárát, hogy a budai Várban a Honvéd Főparancsnokság volt épületében megrendezett Csontváry-kiállítás, amely példátlan siker, és a Magányos cédrus a névadója, amely Járai Zsigmond bankelnöknek köszönhetően került magyar állami tulajdonba, ennek a kiállításnak a képei visszakerülnek Pécsre.

Egyetértek önnel azzal kapcsolatban, hogy az utókor ötletelésével mindig vigyázni kell, egy dolgot azonban figyelmébe ajánlok, hogy amennyire kell vigyázni az utókor ötleteivel, annyira kell komolyan venni a mester ötleteit, magának az alkotóművésznek a saját ötleteit. Az az ötlet, hogy Csonváry hat képe egy külön kiállításra kerüljön egy külön múzeumban, Csontváry saját kézzel leírt ötlete. Csontváry egy boríték hátoldalára felskiccelte, hogy hogy nézzen ki ez a múzeum, és melyik az a hat kép, amelynek az elhelyezésére ebben a múzeumban lehetőséget lát.

Miért fontos ez ma? Csontváry ötlete hat képpel egy háborús múzeum létrehozására azok előtt a halottak előtt akart tisztelegni és azok előtt a hozzátartozók előtt akarta az együttérzését kifejezni, akik odamaradtak az első világháborúban; Csontváry terve arra vonatkozott, hogy 1918-ra készüljön el egy ilyen kiállítás, egy ilyen állandó múzeum. Kevés olyan művészt ismerek, aki ilyen körültekintően tervezte volna meg a saját múzeumát, viszont kevesen voltak sikertelenebbek, hiszen Gerlóczy Gedeon küzdelme soha nem vezetett eredményre, hogy Budapesten Csontvárynak önálló múzeuma legyen. Az igen-igen tehetséges építész, örökös, aki felfedezte Csontváry életművét, megmentette kalandos körülmények között, gondoskodott annak megismertetéséről hazánkban és a világban, azt tervezte a 70-es évekre, hogy Budapesten legyen egy nagy Csontváry-múzeum.

Mi nem ennek a tervnek a megvalósításán dolgozunk, nem akarunk Pécstől semmit sem elvenni; mi csak azt szeretnénk tudni, hogy a magyar építésztársadalom mit gondol arról, hogy a 10-es évek Csontváry-ötlete hogyan valósítható meg 2018-ra, az első világháború befejezésének százéves évfordulójára. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai