Készült: 2024.04.27.13:31:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2012.11.19.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azért önöknél - finoman szólva - hiányzik az az erkölcsi alap, amire támaszkodva ebben a teremben (Felzúdulás az MSZP soraiban. - Taps a kormánypártok soraiban.) az államháztartási egyensúly érdekében tett lépésekről bármilyen kritikát is mondhatnának.

Hiszen ha belegondol, a Medgyessy-, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok idején, egy világgazdasági konjunktúra idején a visegrádi országoktól messze elmaradó mértékben növekedett a gazdaság, másrészt sohasem voltak képesek 3 százalék alatt tartani az államháztartási hiányt, és közben az ország eladósodott. Úgy gondolom, hogy először ezekkel a tényekkel kellene tisztában lenni. És amíg a pénzügyi stabilitást képtelenek voltak megteremteni, addig a Gyurcsány-kormány és a Bajnai-kormány is - amelyiket ma nem tudom, miért, de valamilyen úton-módon szakértői kormánynak neveznek eléggé félreérthető módon -, nos, mindenestől a lakosságra terhelte a válság terheit: a 13. havi nyugdíj megszüntetése, a közszférában például a 13. havi illetmény megszüntetése, a családi pótlék befagyasztása vagy a gyes időtartamának két évre csökkentése. Tehát önök úgy végeztek fájdalmas válságkezelést, hogy közben még eredménytelen is volt, tehát közben még az államháztartás hiányát sem tudták kordában tartani és az adósságot sem.

De érdemes megnézni, tisztelt képviselő úr, hogy vajon okultak-e a helyzetből. Nos, ha valaki megnézi az önök programját, akkor sehol nem neveznek meg forrásokat, hogy azokat a célokat miből fedeznék. Innen már csak az következhet, hogy vagy újból deficitből, vagy újból adósságból fedeznék mindazt, amit ígérnek. Egyetlenegy dolgot ígérnek kerekperec, azt viszont érdemes megnézni: az önök személyi jövedelemadó-rendszere szintén - jó szokásuk szerint - el akarja venni az emberek pénzét, hiszen az átlagbérig, ami most havi bruttó 220 ezer forint, megtartanák ugyan a 16 százalékos kulcsot, de afelett már az átlagbér kétszereséig 26 százalékos kulcsot alkalmaznának, utána pedig ennél nagyobbat is. Ráadásul egy olyan szja-tervet raktak össze - ellentétben az LMP-vel, amelyik legalább kicsit gondolkodott ezen -, ahol mindössze egy darab bekezdés szerepel, és ugyan korábban nagyon kritizálták az adójóváírás megszüntetését, csak éppen az adóterveiknél ezt nem írják be, ebből következően, ha valaki tényleg komolyan veszi azt az egy bekezdést, nincs élő ember, aki ebben az országban jobban járna az önök adórendszerével.

Nos, tisztelt képviselő úr, ön is tudja, hogy jelenleg, ebben az esztendőben - és a következő esztendőben is - az államháztartás hiánya 3 százalék alatt van, és csak a legfrissebb adatot hadd idézzem: a Magyar Nemzeti Bank mai adatközlése szerint a legutóbbi harmadik negyedévben az államadósság GDP-arányosan 77,1 százalékon áll, az önök idejében pedig 81 százalék fölött volt.

Nos, az államháztartási hiánycél tartásához szükséges egyenlegjavító lépések iránya - ön is említett néhányat -, úgy gondolom, világos, részben a gazdaság kifehérítését szolgálják, szolgálják egy kisebb és hatékony állam megteremtését, és szolgálják, igen, a válság terheinek megosztását, de nem a lakosságra való átterhelését, ahogy önök tették. Például, mondjuk, a gazdaság kifehérítését szolgálja a korábban említett pénzügyi tranzakciós adó vagy a pénztárgépek online összeköttetése a NAV rendszereivel, és egy kisebb és hatékony államot szolgálja az, hogy a nyugdíjba vonulók helyett a közszférába nem lépnek be újak, és a tehermegosztás elvét, úgy gondolom, ön is fontosnak tartja. Itt ebben az esetben az szja-ban egy olyan változás következik be, hogy a jövedelem-, tb-plafon eltörlésre kerül. Úgy gondolom, tisztelt képviselő úr, ahhoz, hogy növekedésről beszélhessük ebben az országban, először a stabilitást kell megteremteni; mi megteremtettük, önök pedig képtelenek voltak erre.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai