Készült: 2024.09.21.13:04:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2012.11.19.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt kérdezném, hogy mi lenne a megszorítás, ha ez nem az, amit hétről hétre, hónapról hónapra Matolcsy György miniszter úr bejelent. Attól, hogy a miniszterelnök úr nagy hangon nyilatkozza, hogy Magyarországon nincsenek megszorítások, nem voltak és nem is lesznek, a kabinetnek csak akciótervei, átszervezései vannak, a terheket pedig kifejezetten a cégekre és a bankokra helyezik, mit gondolnak, ezt ki hiszi el önöknek? Az a pedagógus, aki óraszámnövelést kap fizetésemelés helyett, az elhiszi, hogy ez a megszorítás nem megszorítás?

Vagy az, akit a közműadó terhelni fog energiaköltségekben, elhiszi ezt önöknek? A sárgacsekk-adó, a telekomadó károsultjai elhiszik önöknek?

(14.40)

Amikor Orbán Viktor kormányt alakított, nagy hangon kijelentette, hogy nem lesz megszorítás. Nos, az elmúlt két év jelentős adóemelésekről, újabb és újabb igazságtalan sarcok kivetéséről, a magánnyugdíjpénztárak államosításáról, gazdasági recesszióról, a beruházások és a hitelezés megbénításáról, valamint a jövő folyamatos feléléséről szólt. A 2013-as költségvetésük eleve 600 milliárdos megszorítást tartalmazott, ehhez jött még Matolcsy úr első két csomagja 764 milliárddal, most a múlt héten a harmadik csomagja 90 milliárd megszorítás erejéig. Ez összesen 1500 milliárd forint megszorítás, államtitkár úr. Miért gondolja, hogy ez nem fog meglátszani a belső fogyasztásban, nem fog meglátszani a beruházásokban, nem fogja sújtani a hazai kis- és középvállalkozásokat?

Azt kérdezem öntől, hogy mit kíván tenni a kormány annak érdekében, hogy elkerüljük a további gazdasági visszaesést. Mit kíván tenni, hogy elkerüljük a jelenleginél is magasabb adóterhelést, a további versenyképesség-romlást? Mit kíván tenni a forráskivonás ellen, a beruházások további visszaesése ellen? Mit kíván tenni a forintárfolyam zuhanásának megállítására? Mit kíván tenni az államháztartás finanszírozásának enyhítésére, a kamatok csökkentésére? Mit tervez a fogyasztás csökkenésének megállítása, a szegénység terjedésének megakadályozása érdekében?

Önt mint felelős szakembert kérdezem, meddig csinálható ez, hogy mást beszél a miniszterelnök, és mást tesz a gazdasági miniszter. Szerintünk ez rendkívül káros. Erre adjon választ! (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai