Készült: 2024.05.08.13:27:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2000.05.25.), 141. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:00


Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy Szabó Sándorné képviselőtársunknak teljesen igaza van abban, hogy itt valamennyien életek védelmére szövetkezünk és életpártiak vagyunk - a megoldások módjában és a különböző részletekben van jelentős különbség közöttünk. Magam sem vagyok a tiltás híve, a teljes tiltás híve, de hogy valamilyen visszaszorító folyamat meginduljon, azt feltétlenül helyesnek tartom.

Ugyanakkor ennél lényegesen fontosabbnak tekintem a támogatást, ez már az előbb ismertetett módosító javaslatokból is kiderült. Tehát egyrészt az állam feladata a fokozott támogatás, és ahogy Turi-Kovács Béla képviselőtársunk mondta, hogy valóban, amikor ott van a krízishelyzetben lévő szegény nő, és beszél vele az, aki segíteni akar neki, akkor legyen a tarsolyában valódi segítségre lehetőség, tudjon ajánlani tényleges segítséget, valóságos segítséget, ami nemcsak anyagi segítség, hanem gyámolítás, vagy kiút abból a nehéz helyzetből, amibe jutott.

Támogatom azokat a javaslatokat, amelyeket Béki Gabriella és Bauer Tamás, valamint Fodor Gábor adtak be, amelyek a tényleges anyagi segítséget testesítik meg. Lehet vitatkozni arról, hogy jogpolitikailag beleillik-e ebbe a törvénybe vagy nem, de ha tényleg segíteni akarunk a magzatokon, és azt akarjuk, hogy megszülessenek, és úgy szülessenek meg, hogy családban élhessenek, akkor ezt támogatnunk kell.

A segítség másik nagy területe a megelőzés, a profilaxis, az, hogy a nemkívánt terhességet meg lehessen előzni. Ehhez pedig az kell, hogy az állam segítse a fogamzásgátló eszközök eljutását azokhoz, akik nem ismerik, tehát megfelelő propaganda kell, másrészt pedig anyagilag támogatni kell ezeknek az eszközöknek az eljuttatását.

Ahogy Béki Gabriella mondta, ő, Magyar Bálint és Fodor Gábor már több alkalommal terjesztettek be határozati javaslatot a Ház elé, hogy a fogamzásgátló eszközöknek mind a propagandája - nem jó ez a szó -, mind a tájékoztatása, mind pedig maga hozzájutás legyen ingyenes, vagy pedig nagyon kedvezményes. Ezzel teljesen koherensek azok a javaslatok, amelyeket én is beterjesztettem, miszerint maradjon el a rászorultságtól függő megjegyzés; ezek a 6. és a 67. szám alatt felvett javaslatok, amelyek összefüggnek. Tehát ne vizsgálják a rászorultság fokát, hiszen ez bonyolulttá teszi a dolgot, és nagyon sok országban a fogamzásgátló eszközöket ingyen adják vagy nagy kedvezménnyel biztosítják, különösen a serdületlen ifjúság és a szociálisan nehéz helyzetben lévő rétegek számára. Összefügg ez a 67. számú javaslattal, miszerint az egészségügyi miniszter felhatalmazást kap, hogy a fogamzásgátló eszközök és készítmények kedvezményes igénybevételének feltételeit rendeletben meghatározza; innen is kivettem a rászorultságtól függést.

Az előző felszólalásom végén nem tudtam ismertetni az Európa Parlament 1989. február 12-i 1100. számú döntésének 3. pontját. Ez úgy szól: "Hangsúlyozzuk, hogy az embriót és az emberi magzatot úgy kell kezelni, hogy tiszteletben tartjuk emberi méltóságát". Azt hiszem, hogy ez egy nagyon fontos kiindulópont, és ez egy konszenzusos határozat volt. Ide tartozik, ugyanebből az időszakból: az európai néppártok 1988. november 7-8-i luxembourgi VII. kongresszusán minden néppártra kötelező döntést hoztak, miszerint "Valamennyien kötelezőnek tartjuk, hogy az emberi élet és méltóság tisztelete a fogamzástól a természetes halálig érvényben van".

Még egy módosító javaslatról szeretnék beszélni, amely úgy tűnik, hogy nem egészen érthető. Ez pedig az, hogy javasoltam, hogy kapjon felhatalmazást az egészségügyi miniszter, hogy utasításban szabályozza a terhességmegszakításnál a magzatok fájdalmának a csillapítását. Ezt ugyan az egyik képviselőtársam, Erkel Tibor cinizmusnak minősítette, de ez a kérdés nem ilyen egyszerű. Beszéltem szakemberekkel, többek között Vizi Szilveszter akadémikussal is: egy 12 hetes magzatnak már teljesen kifejlett központi idegrendszere van; a törvény pedig bizonyos esetekben lehetővé teszi 20 hetes magzatoknak - tehát már egészen fejlett foetusoknak - az eliminálását, hogy finoman fejezzem ki magam. Az utóbbi idők kutatásai, amelyekről a magyar sajtó is hírt adott, kimutatták ennek a fájdalomérzetnek a jelentős megjelenését.

 

(15.10)

 

Nyolc évvel ezelőtt is folyt vita akkor erről az egészségügyi bizottságban - vagy lehet, hogy akkor nem úgy hívták. Az egészségügyi tanács szakértőit meghívták, és legnagyobb megdöbbenésemre kiderült, hogy a nőgyógyászati szakma nem foglalkozott ezzel a kérdéssel, nem tudtak egzakt kérdésekre választ adni. Úgy gondolom, hogy ez szakmai kérdés, ezt tisztázni kellene.

Rá szeretnék ezzel világítani arra, hogy bizony, itt fájdalmakról van szó, ezeknek a fájdalmaknak a csillapítása pedig kötelességünk, hiszen - megint ne tekintse Erkel úr cinizmusnak, amit mondok - született azóta egy állatvédelmi törvény, és az állatok esetében kíméletet és kábítást ír elő az élet elvételénél. Úgy gondolom, ezt meg kell vizsgálni, a tudományos köröknek foglalkozniuk kell ezzel, és ezért nyitott lehetőség az, hogy az egészségügyi miniszter ezt a kérdést szabályozza.

Volt egy olyan ellenvetés, hogy a helyi érzéstelenítés hat a magzatra. Kiderült, hogy ez nincs tudományosan bizonyítva. Tehát a javaslatommal csak ebbe az irányba kívántam lehetőséget nyújtani.

Összefoglalóan úgy gondolom, hogy a támogatások erősítése a legfontosabb. A támogatásokkal tudjuk visszaszorítani a nemkívánt terhességeket, ami elsődleges feladat, és a nem kívánatos, az egészségre mindenképpen káros abortuszokat. Ezért kérem, hogy mindazokat a javaslatokat, nem csak az enyémet, hanem a többi képviselőtársamét is, amelyek ezeknek a reális növelését és támogatását kívánják, szíveskedjenek támogatni.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai