Készült: 2024.05.04.15:51:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2013.04.16.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Cser-Palkovics András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSER-PALKOVICS ANDRÁS, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az alkotmányügyi bizottság a tegnapi bizottsági ülésen tárgyalta meg az egyes törvényeknek az alaptörvény negyedik módosításával összefüggő módosításáról szóló T/10593. számú törvényjavaslatot. Tekintettel arra, hogy a bizottsági vélemények többsége, illetve a kisebbségi vélemény elhangzását követően sor fog kerülni arra, hogy a frakciók bővebben kifejtik ezzel a törvényjavaslattal kapcsolatos álláspontjukat, én csak néhány tényt szeretnék itt bizottsági előadóként rögzíteni.

A bizottság megállapította, hogy a kormány a törvényjavaslat benyújtásával eleget tett az egyébként éppen az alaptörvényből is fakadó törvényi kötelezettségeinek. Az Országgyűlés ugyanis március 11-én fogadta el az alaptörvény negyedik módosítását, amely április 1-jén lépett hatályba. A kormánynak ezt követően át kellett tekinteni a változtatásokból eredő jogalkotási feladatait, figyelemmel arra is, hogy az alaptörvény záró rendelkezésének 4. pontja alapján az alaptörvény végrehajtása érdekében szükséges törvényjavaslatokat a kormány terjeszti az Országgyűlés elé. Ennek megfelelően nyújtotta be az egyes törvényeknek az alaptörvény negyedik módosításával összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslatot is.

A javaslat érdemben módosítja egyrészt a bírósági ügyáthelyezésre vonatkozó, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvényben foglalt rendelkezéseket, másrészt a módosításból következő új elemekkel egészíti ki az Alkotmánybíróságról szóló törvényt is. Számos más technikai jellegű módosítást is tartalmaz a benyújtott törvényjavaslat. Ezt a tegnapi ülésnapon a bizottság megvizsgálta, megtárgyalta, és ezt követően mindenki kialakította a saját álláspontját, amit a szavazataival is tükrözött.

Szeretném azonban itt elmondani, hogy számomra nagy fájdalom volt, szomorúság, hogy ezt a vitát korántsem övezte olyan szakmai jellegű vita, sokkal inkább politikai természetű volt ugyanis ez a mostani, szemben például a múlt héten éppen akár az alkotmányügyi bizottságban, akár pedig a parlament plenáris ülésén is tárgyalt, az önkényuralmi jelképek használatával kapcsolatos törvényjavaslattal. Ez itt ezen a bizottsági ülésen nem szakmai, sokkal inkább politikai természetű vitát öltött. Elsősorban, egyébként a kisebbségi véleményt ugyan Gaudi képviselőtársam fogja ismertetni, de egészen biztos vagyok benne, hogy azt is el fogja mondani, hogy az ellenzék soraiban sem volt egyetértés ezzel a törvényjavaslattal kapcsolatban, sőt éles ellentét, azt is mondhatnánk, hogy jelentősebb ellentét volt ott és alakult ki, mint adott esetben az ellenzék egy része és egyébként a kormánypártok között. Egészen biztosan pont azért, mert nem szakmai természetű, sokkal inkább politikai természetű vitának voltunk tanúi a tegnapi bizottsági ülésen, amely bizottsági ülésen egyébként az alkotmányügyi bizottság a szóban forgó és az előttünk éppen tárgyaláson fekvő törvényjavaslatot 18 igen szavazattal, 6 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai