Készült: 2024.09.19.18:08:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2008.11.25.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:07


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Előre szeretném bocsátani, hogy a javaslat céljával, tartalmával, első lépésként való módosítókat figyelembe vevő elfogadásával magam is egyetértek, és a bizottsági véleményekben is elhangzott, hogy mindenütt megvolt hozzá a kellő konszenzus.

Amiről én itt szólni szeretnék, némiképpen Bencsik János képviselőtársamat megismételve, az elsősorban az, ami nincs benne a törvényben. A törvény preambuluma azt mondja, hogy ez a Magyar Köztársaság területén teljesített értékesítésekről szól. Mindegyikünk előtt nyilvánvaló, hogy a társadalmat elsősorban e tevékenység keretében tapasztalt jogellenes magatartások irritálják, magyarán: a fémlopás, az illegális kereskedelem, az ezzel okozott vagyoni kár és nem utolsósorban a közbiztonságot veszélyeztető lépések. De ez a dolognak csak az egyik része.

Ez a törvény arról szól, hogy a Magyarországon történt begyűjtés hogy, miként történjen, hogyan lehet ezt jobbítani. Nem szól arról, hogy mi van utána a begyűjtött fémmel. A bizottsági viták során is, de ma is már elhangzott az, hogy az így begyűjtött alapanyag, a ferrum alapanyag megy a Dunaferrnek, Diósgyőrnek, Ózdnak, a könnyűfém megy a könnyűfémöntödékbe, a színesfémet pedig a kisebb öntödék használják fel. Valamelyik képviselőtársam mondta, és úgy gondolom, nagyságrendileg igaza van, ez mintegy évi 200 milliárd forint, tehát egy elég jelentős piacról van szó.

De nem szólunk egy szót sem arról, hogy ennek a begyűjtött hulladéknak egy jelentős részét exportálják. Képviselőtársaim, ez két elgondolkoztató és továbblépésre ösztönző kérdést vet fel. Az egyik, hogy mind a ferrum-, mind a színesfémkészletek Magyarországnak, a magyar nemzetgazdaságnak a stratégiai tartalékát képezik, mert itt vannak az ország területén. Van olajból stratégiai tartalékunk, van gázból stratégiai tartalékunk, van élelmiszerből, van állati takarmányból. Kérem, gondoljanak vissza, hogy évtizedeken keresztül volt fémből is stratégiai tartaléka az országnak. A MÉH, tehát a begyűjtő hálózat mellett voltak a kohászati alapanyag-ellátó vállalat nagy telepei, ahol a magyar gazdaság számára szükséges, 15-től 30 napig tartó készletezést, ezen készletet ezek biztosították.

A másik, amire már Bencsik képviselőtársam utalt, hogy a fémhulladék előállítási költségének mintegy 80 százaléka energiaköltség. Ergo, aki Magyarországról hulladékot exportál, az energiát exportál. Az energiát exportál, tehát valahol ennek a törvénynek a továbbgondolásába bele kellene azt foglalnunk, és törődnünk kell azzal, hogy a begyűjtésnél tapasztalt és az ország szemét rendkívüli módon csípő és rendkívül ártó anomáliák mellett a felhasználás területét is szabályozzuk, megteremtve ezzel az ország gazdaságának e területen egy stratégiai tartalékát. Másodsorban egy közismerten mindenfajta energiagondokkal küszködő országban korlátozzuk vagy legalábbis nem segítjük elő a hulladékban megtestesülő energia exportját. Tudom, hogy ez egy sok tíz milliárdos üzlet, de ennek következtében a nemzetgazdaságot ért hátrányok is sokmilliárdos nagyságrendűek.

Végezetül, de nem utolsósorban csak egy mondattal szeretnék csatlakozni ugyancsak Bencsik képviselőtársamhoz, ő már utalt arra, a törvényben szerepel is, erre módosítót is kívánunk beadni, hogy a közterületre lomtalanítás gyűjtőszó alatt kitett tárgyak nem válnak uratlan vagyonná. Ez azért nagyon fontos, mert nemcsak egy-egy fél kerületet elcsúfító lomtalanítási akciók mindenfajta gondját okozzák ezzel, hanem valóban a túlnyomórészt önkormányzati tulajdonban lévő köztisztasági vállalatok bevételeit veszik ezzel el, hiszen aztán a széttúrt lom elszállítása az ő feladatuk, és ha az ezzel együtt járó költségeket vagy a költségek egy részét nem tudják a begyűjtött anyagból finanszírozni, akkor óhatatlanul a lakosság adójából kell ezt fokozott mértékben elvonni.

(14.40)

Nem bocsánatos bűn, nemcsak egy esztétikai probléma, hanem ez bizony a helyi önkormányzatok költségvetésében igen komolyan megjelenő tétel. Úgyhogy kérem a képviselőtársaimat, hogy az ezzel kapcsolatos és erre irányuló majdani módosító javaslatokat támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai