Készült: 2024.09.22.21:42:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2008.11.25.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 14:49


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Fontos állomáshoz érkeztünk Magyarország jövő évi költségvetésének megalkotása és adórendszerének módosítása tekintetében. Meglehetősen nagy a felelőssége mindenkinek, aki tehet valamit azért, hogy Magyarországot minél kevésbé sújtsa a jelenlegi globális pénzügyi válság.

Nagy a felelőssége a kormánynak, amely ebben a helyzetben súlyos intézkedések meghozatalára kényszerült. Október eleje óta átdolgozta a költségvetést, új stabilizációs programot alakított ki. A program külső támogatására megállapodott az Európai Unióval, a Nemzetközi Valutaalappal és a Világbankkal egy 20 milliárd eurós csomagról, visszavonta adócsökkentési javaslatát, új adójavaslatot nyújtott be az adórendszer egyszerűsítésére, továbbá a fehérítés különböző új intézkedéseinek elérése érdekében. Elkészítette javaslatát a pénzügyi rendszer stabilitásának erősítését szolgáló jogszabályra, amelynek vitáját tegnap kezdte meg a parlament. Döntés született a bankbetétek fokozottabb védelméről, elfogadta a parlament a közpénzügyi törvényjavaslatot a felelős költségvetési gazdálkodásról.

Az elmúlt két hónapban nagyon határozott kormányzati munka folyt annak érdekében, hogy Magyarország egyre nagyobb védelmet élvezhessen a világgazdasági válsággal szemben. De a kormány mellett nagy a felelősségük a törvényhozóknak is, hiszen ebben a szituációban fontos, hogy a törvényhozó testület is a helyzethez igazítsa munkáját, elsősorban az ország érdekét tartva szem előtt.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány stabilizációs programja megvalósítható - így véli az Európai Unió Bizottsága, és így gondolja a Nemzetközi Valutaalap is. Kedvezően reagáltak a programra a piaci szereplők és a befektetők is. Mindez érezhető, lemérhető az állampapír-, tőke- és pénzpiaci folyamatokban, az árfolyamok alakulásában, amelyek még messze nem normalizálódtak, de stabilizálódóban vannak.

A beterjesztett jövő évi költségvetési törvényjavaslat a kormány által támogatott módosításokkal ezt a stabilizációs programot tartalmazza. Ennek parlamenti sorsát illetően meglehetősen nagy figyelem kíséri a várható elfogadást. Felhívnám a képviselők figyelmét a stabilizáció folytatásának szükségességére; a sikeres válságkezelés továbbvitele nagymértékben múlik a benyújtott javaslat elfogadásán.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító indítványokról történő szavazás előtt engedjék meg, hogy az általános vita során érintett néhány fontosabb témakörre visszatérjek, illetve felhívjam figyelmüket. Nem volt nagyon szerencsés az a vita, amely kialakult jórészt az ellenzéki észrevételek kapcsán a költségvetést megalapozó számítások többszöri megváltoztatásának kritikájaként, miszerint ez a kormány koncepciótlanságát tükrözné. Szeptember közepe óta a világon valamennyi elismert elemző, a legfejlettebb országok, az Európai Unió valamennyi tagországa, az Európai Unió megfelelő szervei, beleértve az Európai Központi Bankot és az Európai Bizottságot is, a nagy nemzetközi bankok valamennyien átírták prognózisaikat. A világ körülöttünk nagyon rövid idő alatt alapvetően megváltozott. Ebben a helyzetben pedig nagy hiba lenne görcsösen ragaszkodni a korábbi elképzelésekhez. Akkor jár el egy kormány helyesen, ha nem tétovázik, hanem amint megbizonyosodott annak szükségességéről, akkor azonnal meghozza lépéseit. Az elmúlt néhány hét során mi így tettünk, és ennek köszönhető, hogy Magyarországot súlyos veszélyektől sikerült mindeddig megóvni.

Szeretnék reagálni arra a felvetésre is, miszerint hazánkban a válság már régebben megkezdődött, és így a mostani folyamatok nem a világgazdasági válság következményei. Az elmúlt két év során, egészen 2008 szeptemberéig azon a pályán haladtunk makrogazdaságilag, amelyet 2006 nyarán, a választásokat követően kijelöltünk. Ennek eredménye volt az államháztartás egyensúlyának erőteljes javulása 2007-ben, és ez a folyamat 2008-ban is folytatódott, és folytatódni is fog. Az idei első féléves adatok bizonyítják, hogy az infláció számottevően lassulóban volt Magyarországon, a növekedés már gyorsulni kezdett, azaz jó irányba haladt az ország. Ezt a pozitív folyamatot törte derékba az Egyesült Államok másodlagos jelzálogpiacáról kiindult, Európát is elérő és a világban eszkalálódó válság.

A konvergenciaprogram nem nevezhető hibásnak. Az annak következtében végrehajtott változások javították Magyarország esélyeit a jelenlegi nemzetközi válság negatív hatásai elleni védekezésben. Mindazonáltal kétségtelen tény, hogy a magyar gazdaság egyensúlyi helyzete, a legutóbbi két év jelentős javulása ellenére még 2008 közepén is rosszabb volt az európai uniós tagországok zömére jellemzőnél. Ha azt nézzük, ki ebben a hibás, azt kell mondjam, felelősséget viselnek mindazok a kormányok, amelyek intézkedéseikkel hozzájárultak az államháztartási hiány növekedéséhez, akár saját, akár áthúzódó hatásként a következő kormányzati periódusban. Felelősek azok a kormányok és pártok, amelyek nem kezdték meg a már régóta szükségszerűnek tartott strukturális változtatások végrehajtását, sőt némely esetben a társadalom negatív érzéseit erősítve egyenesen akadályozták ezen változások megkezdését.

Tisztelt Országgyűlés! A 2009. évi költségvetésről szóló törvényjavaslat általános vitája során számos ellenzéki kritika érte a helyi önkormányzatok pénzügyi forrásait. A helyi önkormányzatoknál a bérkiadás pontosan annyival lesz kevesebb, mint a 13. havi juttatás és a jövő évi béremelkedés elmaradása, a szociális segélyek kifizetése pedig a nyugdíjminimum növekedésének elmaradásához igazodik. Az önkormányzati támogatásoknál csupán ennyi a csökkenés, fejlesztési ügyekben pedig jelentős bővülés tapasztalható.

A jövő évi költségvetési javaslathoz több mint 400 módosító, kapcsolódó módosító indítványt nyújtottak be képviselőtársaim. Jelentős részük nem illeszkedik a kormány gazdasági és költségvetés-politikai célkitűzéseihez. A kormány elsősorban olyan indítványokat támogat, amelyek a törvényjavaslat összefüggéseinek tisztázását és az esetleges hiányosságok megszüntetését célozzák, valamint a benyújtás óta a gazdasági folyamatokban végbement változások hatásait érintik.

A kormány támogatja azt a módosító javaslatot, amely a megváltozott makrogazdasági paraméterek ismeretében - tekintettel a világgazdasági válság Magyarországra gyakorolt hatására - hajt végre kiadáscsökkentést, és számol alacsonyabb adó- és járulékbevételekkel. Ezt a javaslatot rendhagyó módon országgyűlési képviselőként magam nyújtottam be annak érdekében, hogy a tartós egyensúly megteremtése céljából a korábban elkészített költségvetési törvényjavaslathoz képest megtehessük azokat a további szükséges intézkedéseket, amelyek a hiánycsökkentést biztosítják. Ennek alapján jövőre a közszférában nem növekednek a bérek, és nem kerül sor a 13. havi illetmények kifizetésére. Szintén a javaslat része, hogy csak a 62. évet az előző évben betöltött öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjban részesülők kapnak plusz egyhavi nyugdíjat, amelynek összege maximum 80 ezer forint lehet.

Ezek a lépések azért váltak szükségessé, mert Magyarország a globális pénzpiaci válság következtében nem tud az eredetileg tervezettnek megfelelő államháztartási hiányhoz finanszírozási forrást biztosítani. Arra kényszerülünk, hogy mérsékeljük az államháztartás finanszírozási szükségletét, ezt szolgálja az említett kiadáscsökkentés, amelynek eredményeként a hiány bruttóhazaitermék-arányosan az eredetileg számított 2,9 százalék helyett 2,6 százalék lehet a jövő évben. Az elsődleges egyenleg a benyújtott törvényjavaslatban szereplő, bruttóhazaitermék-arányosan 1,4 százalékos mértékhez képest 1,9 százalékra növekszik.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány támogatja a gazdasági és informatikai bizottság által beadott azon módosító javaslatot is, amely a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvény rendelkezéseinek értelmében az energiaellátó vállalkozások által befizetett különadó felhasználását szabályozza. A törvény értelmében a távhőszolgáltatóktól befolyó összeget a távhőt felhasználó lakóépületeknél és lakásoknál a távhőfogyasztás szabályozhatóvá és mérhetővé tételére, továbbá a lakossági távhőfogyasztók számára a távhőszolgáltatás kedvezményes igénybevételére kell fordítani. A módosító indítvány ezen felhasználás költségvetési kereteit biztosítja.

(9.10)

Tisztelt Országgyűlés! A 2009. évi költségvetést megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvénytervezethez közel 30 módosító javaslat érkezett, amelyekről az újra megnyitott részletes vita után dönteni szükséges. Ezek közül támogatjuk azt a javaslatot, amely szerint jövőre a családi pótlék a várható infláció mértékének megfelelően, azaz 4,5 százalékkal emelkedik. Ugyancsak elfogadásra javasoljuk azt a módosítást, amely megvédi az önhibájukon kívül nehéz anyagi körülmények közé került fogyasztókat, őket ne lehessen kikapcsolni a villamosenergia-, illetve a földgázellátásból. Ilyen esetben a kereskedő előrefizető mérő felszereléséhez kötheti a további vételezés jogosultságát.

Tisztelt Országgyűlés! Mint ahogy korábban már említettem, a kormány visszalépett attól a szándékától, hogy jövőre jelentős adócsökkentést hajtson végre. Erre most nincs lehetőségünk. Fontosnak tartjuk ugyanakkor az adórendszer számottevő egyszerűsítését, valamint a gazdaság további erőteljes fehérítését. Elsősorban ezt tartalmazza a kormány parlament előtt lévő javaslata az adórendszer jövő évi módosításairól.

A módosító indítványok közül sem támogatjuk azokat, amelyek számottevő hatással vannak a költségvetésre. A jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben a kormány úgy véli, mindenkinek hozzá kell járulni az ország stabilizációjához, nem szabad, hogy csak néhány réteg viseljen pluszterheket. Ezért a kormány támogatja azt az indítványt, amely szerint 2009. február 1-jétől 15 százalékos adó alá esik az országgyűlési képviselők költségtérítése, valamint az önkormányzati képviselők költségátalánya. Kivételt képez a szabály alól a szállás ellenértékeként megállapított, törvényben szabályozott szállásköltség-térítés.

Az új építésű lakások építésének, értékesítésének ösztönzése érdekében a kormány elfogadja azt a módosító indítványt, amely kiterjeszti a helyi iparűzésiadó-alapot csökkentő, úgynevezett közvetített szolgáltatások értékének fogalmát azon vásárolt szolgáltatásokra, amelyeket az adózó az adásvételi szerződéssel értékesíteni kívánt új lakások építéséhez használ fel.

Tisztelt Országgyűlés! Az adminisztráció egyszerűsítését szolgálja az elektronikus bevallási rendszer szélesítése. Ennek érdekében szükséges annak kimondása a jövedéki adó kapcsán, hogy az előírt adatszolgáltatási kötelezettség elektronikusan, az ügyfélkapun keresztül teljesítendő. Szintén támogatja a kormány azt a módosító indítványt, amely szerint az építésügyi hatóság küldi meg az illetékes önkormányzati adóhatósághoz az általa kiadott jogerős használatbavételi, illetőleg fennmaradási engedélyt.

Egyeztetések alapján a kormány támogatni tudja azt a módosító indítványt is, amely szerint mentes az öröklési illeték alól egyeneságbeli rokon esetén az öröklési érték tiszta értékéből 20 millió forint, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír megszerzése.

Tisztelt Országgyűlés! Mint azt bizonyára önök is tudják, a támogatotti listán szerepel az az ellenzéki módosító indítvány, amely 2 százalékpontos általános forgalmiadó-emelést javasol a 20 százalékos áfamérték esetében. Ennek kizárólag szavazástechnikai okai vannak. A kormány mindenképpen el kívánja kerülni azt a helyzetet, hogy a jövő évi adómódosítási javaslatok parlamenti szavazása veszélybe sodorja az államháztartás egyensúlyának tervbe vett javítását. E javaslatról - függetlenül attól, hogy az a támogatotti listán szerepel - a kormány tagjai nemmel fognak szavazni. A kormány azt reméli, hogy a parlamenti pártok az ország érdekét szem előtt tartva hasonlóan felelősségteljes magatartást tanúsítanak e szavazás során is.

Befejezésül engedjék meg, hogy megköszönjem a törvényjavaslatokhoz - mindhárom javaslathoz - fűzött észrevételeiket, valamint a költségvetésről és az azt megalapozó törvények módosításáról és az egyes adótörvényekről szóló viták során a parlamenti képviselők részéről tapasztalt aktivitást. Kérem, hogy a kormány által támogatásra javasolt indítványok elfogadásával a jövő évi költségvetés megalapozását a mai napon tegyük meg.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai