Készült: 2024.09.23.12:18:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2010.12.21.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Nehéz örökséget vett át az új kormány tavasszal. Az idei évi hiánycél 3,8 százalékos szintű tartása nagyon komoly lépéseket igényelt annak tekintetében, hogy tartani tudjuk, illetve a következő évben a gazdaság megfelelő pályára álljon. A választási lehetőség viszonylag szűk volt. El kellett dönteni, hogy mit tegyünk: azt tegyük, amit a korábbi kormányok, a korábbi két kormány tett, magyarul, a szegény embert próbáljuk még tovább sanyargatni, vagy pedig próbáljunk olyan szinten mozgásteret, lehetőséget biztosítani, ahol egyébként a válság hatásait kevésbé érintő szektorok képesek, tudnak ebben az ügyben segíteni. A választás az új kormány számára egyértelmű volt, elég volt a szegény emberek sanyargatásából, nincs több forrás, nincs több pénz, nincs több lehetőség arra, hogy további megszorításokon keresztül próbáljunk a gazdaságban növekedést elérni.

Ön most azt jelzi, hogy az új adórendszer... - nem is tudom, milyen szóval jellemezte, hogy mihez hasonlít. Hát szeretném jelezni, hogy a mi olvasatunkban az arányos, egykulcsos adórendszer azt takarja, amit ez a két szó egyébként takar. Az arányos azt jelenti, hogy a terhek tekintetében az, aki ötször annyit keres, az ötször annyit adózik és nem tizenötször annyit, az egykulcsos adórendszert pedig láttuk Európa számos országában, gyakorlatilag csak jó példát tudunk mondani, hogy mit jelentett egy egykulcsos adórendszer hosszabb távon. Nem biztos, hogy az első fél évben kell ennek a hatásait egyértelműen és a pozitív hatásait vizsgálni, de mindenhol, ahol az egykulcsos adórendszerre átálltak, az a gazdaságban egyfajta levegőt biztosít azok számára, akik tudnak és képesek versenyképes gazdaságban gondolkodni és munkahelyet teremteni. Itt van a lényeg.

Tehát az új magyar kormány nem véletlenül mondja azt lépten-nyomon, hogy egymillió új munkahelyre van szükség a következő tíz esztendőben Magyarországon, mert ha ebben az ügyben nem tudunk előrelépni, nem vagyunk képesek lépni, akkor a nyugdíjrendszertől, amit ugye mi itt manapság vitatunk, oktatásügy, egészségügy, teljesen mindegy, hogy az élet mely területét veszem alapul... - képtelenek leszünk ebből a csapdahelyzetből kikerülni. Tehát a legfontosabb dolog az, hogy a foglalkoztatási szintet tudjuk növelni. Ehhez arra van szükség, hogy az emberek zsebében több pénz maradjon, illetve a munkanélküli-rendszer ellátását is úgy oldjuk meg, hogy érdemes legyen Magyarországon munkát vállalni, mert azért azt is látjuk jelen pillanatban, hogy a nagy munkanélküliség mellett adott esetben elég nehezen talál, mondjuk, a versenyképes szektor vagy a versenyszektor munkaerőt. Tehát ez is egy nagyon lényeges dolog, és ezért kell mögé menni a folyamatoknak és segíteni azokat, akik valóban hozzá szeretnének jutni magasabb jövedelemhez.

A családok támogatása meghatározó jelentőségű, hiszen hiába tűzzük célul az egymillió új munkahelyet, ha nincs meg a demográfiai oldalon az az egymillió új ember, aki képes belépni a munkaerőpiacra. Ennek is nagyon fontos szerepe volt abban, amikor a családi adózással kapcsolatos problémákat fölvetettük. Egyértelműen az új adórendszer a családokat segíti, azokat a családokat segíti, akik tudnak, akarnak és képesek gyereket vállalni és ezáltal a lehetőségeiket bővíteni.

A versenyszférával kapcsolatban, illetve a megállapodással kapcsolatban azért szeretnék annyit jelezni, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban sikerült megállapodnunk néhány héttel ezelőtt mind a minimálbér, mind a garantált bérminimum tekintetében, ma pedig éppen az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanáccsal fogunk tárgyalni 10 órától. Tegnap este is elhangzott, hogy nem folytatunk itt semmiféle érdemi párbeszédet. Hát ilyen hamar még megállapodás nem született az OÉT-ben egyébként a minimálbérről és a garantált bérminimumról, mint korábban. Ennek is nagyon fontos üzenete van, úgy gondolom, úgy gondoljuk, ha a munkaadói, munkavállalói és a kormányoldal egyértelműen felismerve, nyilván kritikákkal illetve adott esetben a problémás pontokat, de elismerve azt, hogy az az irány, amit a kormány a gazdaságpolitikában a következő időszakban kijelölt, az a jó irány, az a megfelelő irány.

Én is áldott ünnepeket kívánok, én viszont őszinte szívvel mindannyiuknak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai