Készült: 2024.09.21.02:38:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2010.12.21.), 12. felszólalás
Felszólaló Nyitrai Zsolt (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYITRAI ZSOLT nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Külön köszöntöm azokat a honfitársainkat, akik az interneten keresztül követik nyomon az Országgyűlés munkáját.

Tisztelt Mandur László Képviselő Úr! Nincsen hét, hogy az MSZP-frakcióból föl ne állna valaki, és ne vádolná meg a kormányt azzal, amit az MSZP tett a médiával. Nem telik el hét anélkül, hogy az MSZP prominensei fölállnak a parlamentben és összevissza valótlanságokat beszélnek, riogatják az újságírókat és a magyar polgárokat. Régi MSZP-s trükk ez egyébként, másnak szeretnének látszani, és közben azzal vádolják ellenfeleiket, amiket önök követtek el. Tisztelt Képviselőtársam! Kérdezze meg az önök padsoraiban ülő egykori cenzorokat, hogyan működött a pártállami média, hogyan működött az a média, ahol elhallgattatták az ellenvéleményeket, ahol eltiporták a vélemény- és sajtószabadságot, ahol tönkretettek emberi életeket. Csak önök tudják, milyen az, amikor leszóltak a vonalon, hogy ezt azért nem kéne, ezt inkább ne írjátok meg, jegeljétek ezt a témát. Csak önök tudják, milyen az, amikor tehetséges embereket állítottak a cenzúra kereszttüzébe, és lehetetlenítettek el egy életre, és csak az önök lelkiismerete képes azzal elszámolni, hány tehetséges újságírót vitt el az önök pártállami rendszere miatt a gyomorfekély. Ilyen dolgokról csak önöknek vannak tapasztalatai.

Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP sorai között ma is olyan képviselők találhatók, akik cenzorként keresték kenyerüket. Nem egy, nem két hétig, nem hónapokig, hanem évtizedekig abból éltek, hogy elhallgattattak másokat, és évtizedeken át abból éltek, hogy üldözték azokat, akik ellenvéleményt fogalmaztak meg. Ez a múlt, gondolhatják önök, ezt lezártuk a rendszerváltással. De ez sajnos nem igaz, tisztelt Országgyűlés. Az elmúlt nyolc évben, tisztelt Mandur László, az önök kormányai addig példátlan módon gyakoroltak nyomást az ellenzéki sajtóra. Tán elfelejtették, hogy a Magyar Nemzet tényfeltáró újságíróit a titkosszolgálatok zaklatták, hogy a Hír TV és más ellenzéki újságírók folyamatos diszkriminációnak voltak kitéve, vagy - hogy a véleménynyilvánítás jogát ne csak a sajtóra szűkítsük le - hogy önök tüntetéseket tiltottak be, vertek szét, embereket aláztak meg azért, mert azt mondták, elegünk van belőletek? Ezért hadd mondjam ki: a sajtószabadság kérdésében önöktől nem áll módunkban jó tanácsokat elfogadni.

Tisztelt Országgyűlés! A múltat egyértelműen le kell zárnunk. Sokan vitatkoznak rajta, hogy 2010 áprilisában a választók mire adtak felhatalmazást, és mire nem. Egy dolgot nem szoktak vitatni, azt, hogy önöket le akarták váltani, a múltat oda kívánták, ahová az való.

Második lépésként a parlament úgy döntött, kivizsgálja az előző kormányok jogsértéseit, és megpróbálja enyhíteni az elszenvedett kárt. Ezek után hozzáláttunk, hogy megalapozzuk az új rendszert. Ehhez változtatnunk kell, változtatásokra van szükség az élet megannyi területén, a gazdasági életben, az adórendszerben, a családtámogatásokban, az állam működésében és nem utolsósorban a médiarendszerben.

Tisztelt MSZP-s Képviselőtársam! Önök azzal riogatják az újságírókat és a polgárokat, hogy az új médiatörvény szájkosarat tesz mindenkire. Ez természetesen színtiszta hazugság. Az új törvény csupán megteremti annak a lehetőségét, hogy az alkotmányos érdekeket semmibe vevő, jogszerűtlen médiatartalmat szankcionálni lehessen.

Tisztelt Képviselőtársam! Az új törvényben az eddigi gyakorlattal, a múlttal szemben az eljárások jogi garanciákkal lesznek körbebástyázottak, valamennyi döntés megtámadható lesz a független magyar bíróság előtt. A szabályozás mindezeken túl átlátható, így a kiszámíthatóságot és a jogbiztonság megteremtését szolgálja. Az új hatóság éppúgy illeszkedik a hagyományos magyar jogállami közigazgatási keretrendszerbe, mint minden más hatóság, azaz az ügyféljogok érvényesülnek, a gazdálkodás pedig a jogszabályoknak megfelelően történik, és nem mellesleg: ellenőrzötten.

Az Európai Unió is önálló, független hatóságot vár el tagállamaitól, amely költségvetésében nem függ a kormánytól, egyes hatásköreit pedig a kormánytól és a pártpolitikától függetlenül, szakmai alapokon végzi. Mi ezzel a törvénnyel megteremtettük ezt a független és autonóm hatóságot. Vagyis összegezve: a korábbi pazarló, átláthatatlan, pártérdekeknek kitett, a szocialisták által előszeretettel pénzkifizető helyként használt közmédiát és médiarendszert mi megújítjuk. Az új médiatörvénnyel egy átlátható, racionális, takarékos közmédiarendszert teremtünk meg. A megújulás fontos eleme, hogy a magyar médiarendszert a kor körülményeihez igazítjuk, hogy megvédjük a közérdeket, és képviseljük a magyarok hiteles tájékoztatáshoz való jogát.

Ezt hivatott megteremteni az új magyar médiatörvény: védelem a gyengéknek az erősekkel szemben, védelem a közszolgálatiságnak a pártszolgálattal szemben, átláthatóság az átláthatatlan szövevény helyett, átláthatóság az átláthatatlan mutyivilág helyett, racionális gazdálkodás a közpénzek kontrollálatlan elfolyásával szemben, hatékony működés a pazarló és párhuzamos tartalomgyártással szemben.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ezek az új médiatörvény sarokpontjai. Mi a jövő és a változás, valamint a megújulás pártján állunk a média tekintetében is.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai