Készült: 2024.05.16.03:41:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2011.11.08.), 176. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:07


Felszólalások:  Előző  176  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Elnök úr kérésének megfelelően először mondom, hogy majd az 5., 6., 16., 29., 82. szakaszokhoz biztosan, illetve a 74.-hez is hozzá kívánok szólni.

Elöljáróban hadd mondjam el, és ez az összes ajánlási ponthoz illeszkedik, minthogy a kormány nem egyeztetett a Legfelsőbb Bíróság elnökével, ahogy egyébként kötelessége lett volna, a Legfelsőbb Bíróság elnöke nem tehetett mást, mint hogy benyújtott egy 30 oldalas véleményt, amelyben a kritikáit az előttünk fekvő törvénnyel kapcsolatban részletesen kifejtette. Azonban ez a levél nem több annál, mint hogyha bárki levelet írt volna az Országgyűlés elnökének, és sajnos egyébként a kormány is - ahogy tudom - nagyjából így és ennek megfelelően kezelte azt.

Mi, annak érdekében, hogy ezeket a javaslatokat az Országgyűlés tárgyalni tudja, ezért módosító és kapcsolódó módosító javaslatok formájában az abban foglalt felvetéseket benyújtottuk az Országgyűlésnek, többek között azokban a pontokban részletezett módon, amiket én ismertettem az elnök úr kérésére. Saját javaslatokat is nyújtottunk be, ennek egy része nyelvtani hibákat küszöböl ki, más része pedig tartalmi vonatkozású.

Az általános vitában én jeleztem, hogy meglátásunk szerint rettenetes színvonalú az előttünk fekvő törvényjavaslat kodifikációs szempontból, és ezt a részletes vita fogja majd bizonyítani, hogy mennyire igazam van, igazunk van ebben. Mi a magunk részéről több tucat módosító indítványt nyújtottunk be, amelyek nyelvtani hibákat küszöbölnek ki; e vitaszakaszban is találhatók ilyenek. Kormánypárti képviselők szintén nyújtottak be ilyen irányú módosító javaslatokat, illetve a bizottsági módosító javaslat, amelynek egy része ebben, más része pedig más vitaszakaszokban részletezett, szintén tele van nyelvtani korrekcióval, nyelvtani javításokkal, rossz és szakszerűtlen megfogalmazások javításával. Hadd mondjam azt, hogy ez már nem csupán nyelvtani kérdés és stilisztikai kérdés, hanem bizony tartalmi problémákat vet fel.

Konkrétan rátérnék tehát az ajánlási pontokra. Felszólalásomban, ebben is és a következőkben is a legfontosabb tartalmi módosító javaslatokra fogok koncentrálni.

Az 5. pontban az LMP, illetve a 6. pontban az én módosító javaslatom a költségtérítést érinti. Mindketten javasoljuk azt, hogy a bíróságok költségvetését úgy határozzák meg, hogy az ne lehessen kevesebb az előző évi központi költségvetésben megállapított összegnél. Ez egyébként a Legfelsőbb Bíróság elnökének javaslata, tehát ez például egy olyan pont, amelyre utaltam.

(14.30)

Mi kiegészítenénk még ezt egy úgynevezett (3) bekezdéssel, amely azt szavatolná, hogy a bírósági útra tartozó ügyek körét törvény csak a feladat ellátásához szükséges pénzügyi fedezet egyidejű biztosításával bővíthesse ki. Ez a javaslat, amit mi itt előirányoztunk, az Állami Számvevőszék esetében már megvalósult, és javasoltuk egyébként az alkotmányozás vitájában is, hogy a bíróságok vonatkozásában ezt szintén meg kellene valósítani, itt utalok újra arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság elnöke szintén ezt indítványozta. Úgy hiszem, hogy a függetlenség biztosítását szolgálja, a bírói függetlenségnek azt a biztosítását, hogy anyagilag sem kerül kiszolgáltatott helyzetbe az Országgyűléstől és a kormánytól, hanem magyarán, ha a kormánynak vagy az Országgyűlésnek, ne adj' isten, nem tetsző módon ítélkeznek a bírák, akkor sem lehet őket költségvetési megvonásokkal büntetni.

Másrészt, ami az általunk javasolt új (3) bekezdést illeti, magyarán ismétlem, tehát a feladat ellátásához új feladatot úgy lehessen csak adni a bíróságoknak, hogyha ahhoz hozzárendeljük a megfelelő anyagi forrásokat is, ez pedig megakadályozná azt, hogy a nem átgondolt jogalkotás során hozzá nem rendelt források nélkül új feladatokat lehessen a bíróságoknak adni és ezzel gyakorlatilag ellehetetleníteni a működésüket.

A 16. ajánlási ponthoz szólnék még. Ha már, úgy gondolom, lesz közigazgatási bíróság - és ezt mi is helyesnek véljük, szintén elmondtuk az alkotmányozás vitájában is, elmondjuk most is, és elmondtuk mindig is -, akkor indokolt, hogy ezek önállóak legyenek és ne a munkaügyi bíróságokkal együtt határozzon róluk a törvény, a státusukat ne így definiálja, hanem önállóan.

A 29. ajánlási pont vonatkozásában úgy gondoljuk, hogy rendezni szükséges a katonai tanácsoknak és a katonai ügyeknek a sorsát az ítélőtáblán is, ezért a javaslatunk rögzíti, hogy a táblákon, azon belül is a Fővárosi Ítélőtáblán működjön katonai tanács, és ez bírálja fölül majd a megyei bíróságok, a megyei tanácsok által hozott döntéseket. Azt hiszem, hogy ez az egyetlen pont, tartalmi módosító javaslat, amelyet a kormány az enyéim közül támogat, ezt köszönöm szépen.

Folytatom egy következőben. Köszönöm, elnök úr. (Dr. Lamperth Mónika tapsol.)




Felszólalások:  Előző  176  Következő    Ülésnap adatai