Készült: 2024.05.04.00:24:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.), 220. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy nagyon mellbevágó beszélgetésem volt a hétvégén egy régi jó ismerősömmel. Jól menő sportszervező cége, vállalkozása, rendezvényszervező cége van, és nála találkoztam először azzal az információval, amikor közölte, hogy alig pár nappal az egészségügyi veszélyhelyzet bejelentése után az eddig jól menő cége gyakorlatilag az életéért küzd. Alig három nap alatt dönteniük kellett arról, hogy vagy fogják tudni a felvett hiteleket fizetni, vagy pedig elbocsátásokra kényszerülnek. Több mint tíz embertől kellett megváljanak.Azt kell hogy mondjam, hogy az ő példája nem egyedi. Azt látjuk, hogy az egészségügyi veszélyhelyzet kihirdetése óta vállalkozók százai, ezrei, különösen az idegenforgalom, a vendéglátás, a személyfuvarozás, a szállodaipar és  ahogy az előbb is mondtam  a sportszervezés, rendezvényszervezés területén máris szinte megoldhatatlan helyzetbe kerültek.

(16.50)

Az eddig jól működő vállalkozások, esetenként sokmilliós lízinggel, fejlesztési hitellel, a forgalom drasztikus visszaesése miatt már most sem tudják, miből fogják a következő hónapokban fizetni a törlesztéseiket. A csődfenyegetés miatt, úgy, ahogy az én ismerősöm is, költséget kell csökkenteniük, ezért máris megkezdődtek náluk az elbocsátások, amik ismételten családok ezreit, tízezreit sodorhatják a tönk szélére.

De az iskolák, óvodák, bölcsődék bezárása is megoldhatatlan helyzetet teremthet az egyik napról másikra élő családok számára, ha távol maradni kényszerülnek a munkahelyükről. Úgy tűnik, és attól tartok, nem vagyok egyedül ezzel a véleményemmel, hogy súlyosabb gondok várnak ránk, mint akár a 2008-as válságban. Most volna igazán szükség egy valós gazdaságvédelmi akciótervre, legfőképpen pedig átfogó szociális intézkedéscsomagra. Csakhogy a gazdaság élénkítésére fordítható forrásokat annak túlfűtésére költötték az elmúlt években.

És ami igazán elkeserítő számomra, hogy a kormány számára legkevésbé az oktatási, az egészségügyi és a szociális célú kiadások a fontosak. Míg ezek GDP-hez viszonyított aránya az elmúlt években 3,7 százalékkal csökkent, addig a sport- és egyházi célúaké jelentősen növekedett. Élő példája ennek különben a most szombaton megjelent kormányhatározat, ami a rendkívüli intézkedések pénzügyi keretéből 2 milliárd forintot juttat az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak, viszont 2 milliárd 770 millió forintot meg egyházi beruházásokra fordít.

És nézzük, mi a helyzet különben Európa-szerte! Németország. 500 milliárd eurót fordít a vállalkozások és munkahelyek megmentésére. A német kormány arra kéri a munkáltatókat, hogy elbocsátás helyett a munkaidőt csökkentsék 4 vagy 6 órára, a munkavállalóknak pedig az emiatt kieső munkabér 75 százalékát a kormány meg fogja téríteni.

Belgium. A kormány rendeletére bezáró intézmények, vállalkozások dolgozói megkapják a teljes bérüket, a magáncégek tulajdonosai a kieső időre fejenként 4 ezer eurót kapnak.

Franciaország. A kényszerszabadságra küldött dolgozóknak az állam garantálja a bérét.

Románia. Azok a szülők, akiknek a gyermekintézmények bezárása miatt otthon kell maradniuk, rendkívüli fizetett szabadságot kapnak az államtól.

És mi történik nálunk? Láttuk a mai nap, láttuk a bejelentéseket: gyakorlatilag semmi; felállítanak 10 akciócsoportot.

A Demokratikus Koalíció az elmúlt napokban, hetekben több mint 38 javaslatot tett. Ebből számos a munkahelyek megőrzésére, a munkavállalók segítésére és a vállalkozók terheinek csökkentésére szolgál. Például: pótolja az állam a karanténba zárt dolgozók bérét. A karantén idején és az azt követő 30 napon át senkit ne lehessen egyoldalúan elbocsátani. Továbbá késedelmi kamat nélkül, erről volt már itt szó a tisztelt Házban is, szüneteljen a hiteltörlesztés, a közüzemi számlák befizetése és az adózás. Az iskolai menzák bázisán meg kell szervezni a rászorult gyerekek és a nyugdíjasok otthoni ellátását. A gyerekekkel otthon maradó szülő az otthoni gyermekfelügyelet idejére kapjon az államtól teljes bérkompenzációt. A kis- és középvállalkozások kapjanak lehetőséget a járulékfizetés elhalasztására.

Tisztelt Ház! Szolidaritásra van szükség. Arra, hogy a bajba jutott embereket az elnyomorodástól, a vállalkozásokat a csődtől, a gazdaságot pedig a recessziótól megóvjuk. Magyarország Kormányára hárul a feladat, hogy ezt a szolidaritást végre cselekvéssé formálja. Eddig ezt a feladatot, úgy látjuk, nem jól kezelték, nagyon nem. Tíz év után nem halogatható tovább, meg kell kezdeniük a kormányzást! Köszönöm szépen. (Taps a DK padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai