Készült: 2024.04.26.05:37:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2013.02.18.), 247. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Ezt a vitát Staudt képviselő úrral tulajdonképpen már lefolytattuk a bizottsági ülésen. Azzal szeretném önöket megnyugtatni, hogy természetesen megvizsgáltuk, hogy valóban szükséges-e ilyen mértékben átültetni ezt az irányelvet. Ízlés kérdése, hogy sikerült-e. Az viszont vitán felül áll, hogy valamilyen, a magyar állampolgárokéhoz hasonló, lényegét tekintve azzal azonos jogi segítségnyújtásra igényt tarthatnak azok a külföldi személyek is, akik Magyarországon ilyen helyzetbe kerülnek.

Én elmondtam az általános vitában is, hogy ha abból indulunk ki, hogy ezek illegális bevándorlók, abból indulunk ki, hogy illegálisan, jogsértő módon jutottak abba a helyzetbe, hogy nekik jogi segítségnyújtás kell a magyar adófizetők pénzéből, akkor ennél sokkal nagyobb személyi körnek, sokkal több pénzért, illegális tevékenységük miatt nyújtanak jogi segítséget. Hiszen minden egyes gyanúsított, sőt minden egyes vádlott a bírósági szakaszban, aki egyébként nagy valószínűséggel azért áll a bíróság elé, mert törvénysértést követett el, adott esetben a büntető törvénykönyvbe ütköző cselekedetet követett el, mégis a jogrendszerünk biztosítja számukra a jogi segítségnyújtást, amit mondjuk, kirendelés alapján ügyvédek látnak el.

Tehát a védelemhez való jog önmagában is nagy részben illegális tevékenységhez nyújt jogi segítséget. Ez azért evidencia egy jogállamban, mert olyan személyekről beszélünk, akik valamilyen ok miatt, elsősorban egyébként vagyoni okokból - ebben igaza van Staudt képviselő úrnak -, elsősorban vagyoni hátrányok miatt nem tudják megfizetni azokat a jogi képviselőket, ügyvédeket, akiket jó néhányan meg tudnak fizetni. Na most, az az elképzelés, Staudt képviselő úr azt mondta, hogy a hatóságok vizsgálják meg a vagyoni hátterét egy ilyen menekültnek, és ennek függvényében adjanak csak ingyenes jogi segítséget, kivitelezhetetlen. Sok esetben még a személyazonosság megállapítása is nehézségekbe ütközik, nemhogy az érintett személy vagyoni helyzetének megállapítása.

Összességében azt tudom mondani, köszönöm szépen, hogy legalább a kormány hozzáállását nem egy lapon említette az MSZP hozzáállásával. Ennek örülök, ez azt jelenti, hogy az önök mércéje szerint sem teljes egészében, hanem egy bizonyos mozgástéren belül hajtja végre a kormány ennek az irányelvnek az átültetését. Erre jó példa az, elmondtam az általános vitában is, hogy 2011 decemberéig már át kellett volna ültetnünk, ehhez képest valóban egy évig mérlegeltük azt, hogy milyen szabályok szerint ültessük át ezt az irányelvet. Egy évig vizsgáltuk azt, hogy más országok hogyan ültetik át. Elég vegyes a kép, erről beszéltem az általános vitában, az expozé során. Tehát jó lelkiismerettel mondhatom azt, hogy nem szolgai módon, hanem az irányelven belüli mozgásteret kihasználva javasoljuk az Országgyűlésnek, hogy ültesse át ezt az irányelvet.

Köszönöm szépen még egyszer, elnök úr, a szót. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai